Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

GAPS-legal συνταγές


Rosie

Recommended Posts

Το έφτιαξα σήμερα, άρεσε σ' όλους (εναλλακτικούς και συμβατικούς! :D ):

 

Carrot Cake

 

Ingredients

 

1 cup sifted coconut flour

½ cup butter, melted

½ cup coconut cream/milk

12 eggs

1 teaspoon vanilla

1 cup honey (έβαλα πιο λίγο, περίπου 2/3 του ποτηριού και έγινε αρκετά γλυκό)

1 teaspoon salt

1½ teaspoons ground cinnamon

1 teaspoon ground nutmeg

½ teaspoon ground cloves (δεν είχα οπότε δεν έβαλα)

1 teaspoon baking soda

2 cups finely grated carrot (χρησιμοποίησα τον καροτοπολτό από το χυμό που έφτιαξα το πρωί)

½ cup nuts, chopped (έβαλα καρύδια)

 

Method

 

Combine butter, coconut cream, eggs and vanilla.

In a separate bowl, mix together honey, salt and spices.

Stir into wet mixture.

Combine coconut flour with baking soda and whisk into batter until there are no lumps.

Fold in carrots and nuts.

Pour batter equally into 2 greased 8 or 9x1½ inch layer cake pans or one 9x9x2 inch pan.

Bake at 175 Degree C (350F) for 35-40 minutes or until knife inserted into centre comes out clean.

Cool.

 

Την επόμενη φορά λέω να βάλω σταφίδες και πιο λίγο μέλι.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Στη gaps μένουν συχνά υπολείμματα από χυμό καρότο-μήλο και ασπράδια αυγών αν κάποιος είναι στη φάση που τρώει μόνο κρόκους. Τα ασπράδια αντέχουν τουλάχιστον 3 μέρες στο ψυγείο. Τα υπολείμματα του χυμού επίσης.

 

Για 10-12 μικρά γλυκάκια στα χαρτάκια των μάφινς

 

100 γρ. ασπράδια

150 γρ. μέλι ή μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη

150 γρ. υπολείμματα καρότο-μήλο

100 γρ. καρύδια

1 κ.γ. κανέλα

1/4 κ.γ. γαρύφαλο

1/4 κ.γ. μοσχοκάρυδο

1/4 κ.γ. μπαχάρι

3 πρέζες αλάτι

 

προαιρετικά λίγο ξύσμα πορτοκαλιού και 3 κ.γ. χυμό λεμονιού

 

Στην κουζινομηχανή με το μαχαίρι

Χτυπάτε τα ασπράδια με το αλάτι

Προσθέτε το μέλι και συνεχίζετα το χτύπημα

Προσθέτετε τα υπόλοιπα υλικά

 

Το υλικό γίνεται σαν πάστα, πιο σφιχτό από το κέηκ.

 

Το μοιράζετε στα χαρτάκια και ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στους 160ο C για 45 λεπτά.

 

Επειδή το μίγμα είναι αρκετά νωπό από το καρότο και το μήλο, θέλει αρκετή ώρα για να ψηθεί.

 

Τα έχω κάνει και με μπέικιν πάουντερ + σόδα και χωρίς τίποτα το αποτέλεσμα είναι ίδιο.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Tα έκανα χθες και βγήκαν πολύ νοστιμα! Και είναι πολύ γρήγορα στην εκτέλεση και στο ψήσιμο

 

Honey Muffins

This is a basic coconut flour muffin recipe you can use to make a variety of muffins.

Ingredients

3 eggs

2 tablespoons TIANA Organic Virgin Coconut Oil or butter, melted

2 tablespoons TIANA coconut milk or whole milk

3 tablespoons honey

Ό teaspoon salt

Ό teaspoon vanilla

Ό cup sifted TIANA Organic Coconut Flour

Ό teaspoon baking powder

Method

Blend together eggs, butter, coconut milk, honey, salt and vanilla. Combine coconut flour with baking powder and thoroughly mix into batter until there are no lumps. Pour batter into greased muffin cups. Bake at 205C (400F) for 15 minutes. Makes 6 muffins.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη βδομάδα έκανα αυτό και επίσης άρεσε πολύ. Στην κόρη μου το έδινα το πρωί σε μπουκίτσες ανακατεμένο με αμυγδαλοβούτυρο.

 

Banana Bread

1/2 cup butter or unrefined coconut oil

1/2 cup honey

3/4 tsp celtic sea salt

6 eggs, preferably pasture-raised

1.5 tsp vanilla extract

1/2 tsp almond extract

3/4 cup coconut flour

1 large or 2 small ripe bananas, mashed

  1. Melt butter or coconut oil in a small saucepan over low heat. Turn off heat and allow to cool slightly.
  2. Meanwhile, combine the eggs, salt, vanilla extract, and almond extract in a large bowl. If using an immersion blender , pulse a few times to combine. Otherwise, mix to combine with a whisk or mixer.
  3. Add the honey to the butter (or coconut oil) and stir slightly. Pour this mixture into the wet ingredients and blend well with immersion blender or mixer.
  4. Measure out the coconut flour. Since coconut flour clumps, it will need to be sifted if you are not using an immersion blender .
  5. Pour the coconut flour into the bowl with the wet ingredients. Use an immersion blender or mixer to thoroughly combine all ingredients, making sure there are no lumps. (Since coconut flour does not contain gluten, there is no worry of over-mixing the batter).
  6. Add mashed banana and mix to combine.
  7. Using butter or coconut oil, generously grease one large (9X5) loaf pan or two small (7.5X3.75) loaf pans.
  8. Pour the batter into the loaf pan(s).
  9. Bake in 325 degree oven for until a toothpick inserted in the middle comes out clean. This will take about 50-60 minutes for two loaves.
  10. Remove from oven and cool.

Delicious with a pat of butter and a big glass of raw milk or milk kefir!

 

*Time-saving tip: If you use an immersion blender to combine the ingredients, you can skip the step of sifting the coconut flour. This also gives you less dirty dishes

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fluffly Coconut Flour Pancakes

Recipe Notes: Both cow and coconut milk work well in this recipe. You can also add cinnamon or fruit as desired. Just keep the pancakes small and watch them so they donʼt burn.

Ingredients

  • 4 eggs, room temperature
  • 1 cup milk (raw cowʼs or coconut both work)
  • 2 teaspoons vanilla extract
  • 1 tablespoon honey or a pinch of stevia
  • 1/2 cup coconut flour
  • 1 teaspoon baking soda
  • 1/2 teaspoon sea salt
  • coconut oil or butter for frying

Directions

  1. Preheat griddle over medium-low heat. In a small bowl beat eggs until frothy, about two minutes. Mix in milk, vanilla, and honey or stevia.
  2. In a medium-sized bowl combine coconut flour, baking soda, and sea salt and whisk together. Stir wet mixture into dry until coconut flour is incorporated.
  3. Grease pan with butter or coconut oil. Ladle a few tablespoons of batter into pan for each pancake. Spread out slightly with the back of a spoon. The pancakes should be 2-3 inches in diameter and fairly thick. Cook for a few minutes on each side, until the tops dry out slightly and the bottoms start to brown. Flip and cook an additional 2-3 minutes.
  4. Serve hot with butter, coconut oil, honey, syrup, or fruit.

Tις εφτιαξα σε πολυ χαμηλη φωτια στο 3 και μου πηρε πολυ ωρα για 2 τηγανιες. Λιγο που περισσεψε το εβαλα στον φουρνο σε πυριμαχο μπωλακι (μια που εψηνα το φαγητο) και σε 15 λεπτα ηταν ετοιμο και το ιδιο γευστικά. Τις σερβιρα με μελι και αποξηραμενα φρουτα και τους αρεσαν. Εγώ έβαλα γιδινο βουτυρο.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο μου βγηκε σαν κεικ και τους σρεσε πολυ περισσοτεο απο το ψωμι μπανανας. Για την ακριβεια τους αρεσε παααρα πολύ. Το εκανα με γιαουρτι, χωρις μοσχοκαρυδο γιατι το ξεχασα και χωρις τις σταφιδες και τα φυστικια

 

Pumpkin Spice Bread

Makes 2 loaves or 24 muffins

 

  • 1 cup butter, preferably from grassfed cows
  • 3/4 cup honey
  • 6 eggs
  • 1/4 cup whole milk yogurt
  • 1 Tb vanilla extract
  • 1 Tb cinnamon
  • 1 tsp ground nutmeg
  • dash ground ginger
  • dash ground cloves
  • 1 tsp celtic sea salt
  • 1/2 tsp baking soda
  • 1 cup coconut flour
  • 2 cups pumpkin puree, preferably homemade
  • 1/2 to 3/4 cup crispy pecans (optional)
  • 1/2 to 3/4 cup raisins (optional)

  1. Melt the butter in a small pot over low heat. Turn off heat, add honey, and stir slightly. Allow to cool a bit.
  2. Combine eggs, yogurt, and vanilla in a bowl. Mix well using an immersion blender or hand mixer.
  3. Add butter/honey mixture to egg mixture. If you are using an immersion blender, go ahead and add the spices, salt, and baking soda now as well. Mix thoroughly with the immersion blender. If you are not using an immersion blender, just mix the honey/butter into the egg mixture very well with a hand mixer.
  4. If you are not using an immersion blender, the coconut flour must be sifted. Then whisk in the spices, salt, and baking soda.
  5. Thoroughly mix the coconut flour into the wet ingredients using an immersion blender or hand mixer. Because coconut flour does not contain gluten, there is no worry of overmixing it.
  6. Stir in the pumpkin puree. Then fold in the optional nuts and raisins.
  7. Pour the batter into two buttered loaf pans (mine are 8.5 X 4.5 X 2.5). Alternatively, line two muffin tins with paper cups and then fill with the batter.
  8. Bake loaves for 1 hour and 20-30 minutes at 325 degrees. You may need to cover the loaves with foil partway through if they are getting too dark. Bake muffins for about 40-50 minutes. This is a very moist recipe, so leave it in the oven a few minutes longer than you think to make sure it gets baked thoroughly.
  9. Cool. Serve it plain, with a smear of butter, or even topped with some honey buttercream frosting for a special treat!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fairy's mom η κολοκύθα σου ήτανε γλυκιά;

Γιατί εγώ δεν πέτυχα μέχρι τώρα στη βιολογική λαϊκη νόστιμη κολοκύθα και έτσι πάντα διστάζω να τη χρησιμοποιώ στη ζαχαροπλαστική... συνήθως τις πετάω :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο μου φείνεται πόσες legal συνταγές μπορείς να φτιάξεις. Μου δώσατε ιδέες και για τη μεγάλη μου κόρη για το σχολείο. Ίσως τελικά να μην είναι τόσο δύσκολο.

Μάλλον έχουμε κολήσει υπερβολικά με το αλεύρι.

Επιτρέπεται η μαγειρική σόδα;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, επιτρέπεται στη full-gaps εκτός και αν κάποιος είναι πολύ ευαίσθητος στη σόδα.

 

Λέω να δοκιμάσω και αυτή τη συνταγή αλλά με μέλι (αν και μπαίνω στον πειρασμό να χρησιμοποιήσω maple sugar γιατί μ' αρέσει ιδιαίτερα και έχω στο σπίτι... ):

http://www.thenourishinggourmet.com/2008/11/maple-sugar-candied-nuts-2.html

Πρέπει να είναι πολύ ωραία τώρα τις γιορτές!

 

Άλλη μια ωραία και εύκολη συνταγή:

Caveman Custard

 

Και φυσικά θα δοκιμάσω και αυτή:

Raw Chocolate Honey Butter Fudge

(To κακάο το επιτρέπει η Campbell στη full GAPS, αλλά όχι τη σοκολάτα)

Σπάνια τρώω σοκολάτα/κακάο, αλλά ίσως κάνω μια εξαίρεση για τις γιορτές.

 

When can cocoa or cocao be introduced?

Cocoa is SCD illegal. However, I find that many people can start having it occasionally on the Full GAPS Diet, once the digestive symptoms are gone. Find pure organic cocoa powder. Mixing the powder with some honey and sour cream makes a delicious dessert, and you can add it to your homemade ice cream or cakes. After trying it for the first time, observe your patient for any reactions. Cocoa is very rich in magnesium and some essential amino acids and, unless your digestive system is not ready for it, there is no need to avoid it.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι βαθμοι φαρεναιτ ειναι ακριβως 2πλασιοι κελσιου

πχ 200φαρ = 100 Κ

http://wiki.answers.com/Q/How_do_you_convert_degrees_Fahrenheit_to_degrees_Celsius_and_vice_versa

βολεύει και αυτό το gadget για όσους έχουν google/ig σελίδα αλλά και για όσους δεν έχουν google account.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω την πιο εύκολη συνταγή για πρωινό!!! Από το site που έβαλε η Zaharini!!:D

 

Banana pancakes

 

2 αυγά

1 πολύ ώριμη μπανάνα

λιγο coconut oil για το τηγάνι

 

Λιώνουμε την μπανάνα κ χτυπάμε μαζί με τα αυγά (εγώ για ευκολία τα βάζω όλα μαζί στο ραβδομπλέντερ).Ζεσταίνω το coconut oil στο τηγάνι σε μεσαία προς ψηλή θερμοκρασία. Παίρνω το μιγμα με κουταλιές της σουπας κ ψήνω στο τηγάνι.Οταν από κάτω πάρουν χρώμα τις γυρίζω να ψηθουν κ από την άλλη:D

 

Ψήνονται πάρα πολύ γρήγορα, δεν σπάνε κ φουσκώνουν σαν κανονικά pancakes!! Τρώγονται σκέτα, με μαρμελάδα( gaps legal), με μέλι, nut butter κ ότι θέλετε!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά προσπαθείστε να γράφετε τις συνταγές στα ελληνικά (αν δεν κάνετε copy paste) μήπως κάποιος δυσκολεύεται με τη γλώσσα... :D

 

Εμείς πλέον έχουμε γίνει γκουρου της ορολογίας της Campbell:p:p

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.sintagespareas.gr/sintages/kanelomeni-kolokithosoupa.html

Τέλεια! Αντικατέστησα την κρέμα γάλακτος με κρέμα καρύδας και πρόσθεσα και φρέσκο τζίντζερ. Ο μικρός που είχε πολύ γκρίνια εκείνη την ημέρα μόλις μύρισε τη σούπα (που τη φτιάξαμε μαζί έχω να πω) δεν ξανα ακούστηκε μέχρι να αδειάσει το πιάτο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.sintagespareas.gr/sintages/kanelomeni-kolokithosoupa.html

Τέλεια! Αντικατέστησα την κρέμα γάλακτος με κρέμα καρύδας και πρόσθεσα και φρέσκο τζίντζερ. Ο μικρός που είχε πολύ γκρίνια εκείνη την ημέρα μόλις μύρισε τη σούπα (που τη φτιάξαμε μαζί έχω να πω) δεν ξανα ακούστηκε μέχρι να αδειάσει το πιάτο.

 

Xα χα!! Εγώ κάνω την άλλη του Jemie Oliver που έχει σε αυτό το site...Βγαίνει καταπληκτική κ είναι χωρίς κρέμα...Η μικρή την τρώει παρα πολύ. Την φτιάνω συχνά γιατί αρ'εσει σε όλη την οικογένεια..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fairy's mom η κολοκύθα σου ήτανε γλυκιά;

Γιατί εγώ δεν πέτυχα μέχρι τώρα στη βιολογική λαϊκη νόστιμη κολοκύθα και έτσι πάντα διστάζω να τη χρησιμοποιώ στη ζαχαροπλαστική... συνήθως τις πετάω :(

Αυτη που βρηκα τελευταια ηταν μια ποικιλια σκουρα στο δερμα και οχι τοσο γλυκια. Νομιζω ότι θα έκανε πολύ νοστιμη σουπα, αλλά και πάλι δεν είχα παραπονο που την εβαλα στο γλυκο. Το κακό είναι λόγω αυγών δεν μπορώ να δοκιμάζω η ίδια και ο άντρας μου δεν είναι και Μαμαλάκης στην γευσιγνωσία. Είναι μου αρέσει ή δεν μου αρέσει...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά θα δοκιμάσω και αυτή:

Raw Chocolate Honey Butter Fudge

(To κακάο το επιτρέπει η Campbell στη full GAPS, αλλά όχι τη σοκολάτα)

Σπάνια τρώω σοκολάτα/κακάο, αλλά ίσως κάνω μια εξαίρεση για τις γιορτές.

 

Chocolate Honey Butter Fudge

from Divine Health

 

1 1/2 cups butter, preferably raw grassfed or cultured, softened

1/2 cup cocoa powder

1/3 to 1/2 cup of raw honey

1 Tbsp. vanilla

pinch of sea salt

 

Grease and line an 8x8 inch pan with parchment paper. In a bowl whip together ingredients until well whipped. Spread fudge into pan and place in freezer to set. Keep refrigerated and serve cut into small pieces.

 

PS- Try this using 1/2 cup peanut butter to substitute for the butter. Yum!

 

Ροζυ αυτην μπορω να την κανω και για μενα, αλλα θα δοκιμασω με βουτυρο καρυδας. Θα σας πω εντυπωσεις.

 

Ευχαριστω!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.sintagespareas.gr/sintages/kanelomeni-kolokithosoupa.html

Τέλεια! Αντικατέστησα την κρέμα γάλακτος με κρέμα καρύδας και πρόσθεσα και φρέσκο τζίντζερ. Ο μικρός που είχε πολύ γκρίνια εκείνη την ημέρα μόλις μύρισε τη σούπα (που τη φτιάξαμε μαζί έχω να πω) δεν ξανα ακούστηκε μέχρι να αδειάσει το πιάτο.

 

Εγω παλι βαζω και λιγο κοτοπουλο (συνήθως στήθος, για να μην έχω κόκκαλα) και μετα την αλεθω με το ραβδομπλεντερ και γινεται σούπερ νόστιμη! :)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Xα χα!! Εγώ κάνω την άλλη του Jemie Oliver που έχει σε αυτό το site...Βγαίνει καταπληκτική κ είναι χωρίς κρέμα...Η μικρή την τρώει παρα πολύ. Την φτιάνω συχνά γιατί αρ'εσει σε όλη την οικογένεια..

 

εχεις λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Ροζυ αυτην μπορω να την κανω και για μενα' date=' αλλα θα δοκιμασω με βουτυρο καρυδας. Θα σας πω εντυπωσεις.

[/quote']

 

Αν πας στο The Nourishing Gourmet θα βρεις συνταγή για dairy-free fudge με λάδι καρύδας, είναι πολύ νόστιμη, την έφτιαξα πέρσι τα Χριστούγεννα.

Βάζει βέβαια ζάχαρη καρύδας αλλά μπορείς να βάλεις μέλι εσύ.

Μάλιστα την είχα δοκιμάσει και με βούτυρο και το αποτέλεσμα δεν μ΄άρεσε, με λίγωνε πολύ το βούτυρο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτιαξα αυτά:

 

http://www.healthhomehappy.com/2010/08/grain-free-banana-nut-muffins.html

 

Grain Free Banana Nut Muffins

 

Makes 12 muffins

 

1 scant cup coconut flour

3 bananas, very ripe

5 eggs

5 tablespoons butter

1 heaping teaspoon cinnamon

1/2 teaspoon salt

2 tablespoons honey (optional)

1 cup walnuts

 

Preheat oven to 350 degrees (175 C)

 

Mix everything other than the walnuts. I used a food processor, but a mixer would work just fine too. Add in the walnuts at the end, reserving 12 to place on top if you’d like. Grease muffin pans well to prevent sticking. I used a stoneware muffin pan and greased it well with palm kernel oil; butter or coconut oil is fine to use too.

 

Fill muffin pans, evenly distributing the batter among all 12. Top with walnut if desired. Bake for 25 minutes, cool a couple minutes, then remove.

 

Παρατηρήσεις:

1. Το μέλι είναι περιττό. Έβαλα 1.5 κουτάλι της σούπας μέλι και το μετάνιωσα γιατί οι μπανάνες μου ήδη ήτανε ώριμες και γλυκιές (βρίσκω τις βιολογικές μπανάνες πιο γλυκιές από τις συμβατικές).

2. Δεν φούσκωσαν γιατί δεν περιέχουνε σόδα. Λέω να δοκιμάσω να βάλω λίγη άλλη φορά.

3. Πιστεύω ότι θα ταίριαζε λίγο vanilla essence αλλά δεν είχα να βάλω, περιμένω παραγγελία από το iherb.

4. Eνώ άρχιζαν να αρπάζουν από πάνω έμειναν αρκετά υγρά μέσα. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω να τα ψήσω σε πιο χαμηλή θερμοκρασία για περισσότερη ώρα.

 

Ήτανε νόστιμα πάντως, η κόρη μου τα τίμησε ιδιαίτερα, ο γιος μου δεν τα δοκίμασε καν παρόλο που με βοήθησε να τα φτιάξουμε :shock:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνετε το κλασσικό κεικ τι βούτυρο χρησιμοποιείται; Δηλ για να αντικαταστησούμε τη μαργαρίνη.

Λάδι καρύδας από που παίρνετε;

Το cod liver oil τρώγεται ωμό σαν σιρόπι δηλαδή , μαγειρεύεται ή το βάζουμε στα φαγητά όταν τελειώσει το φαγητό.;;;

Συγνώμη για τις ηλιθιές ερωτήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνετε το κλασσικό κεικ τι βούτυρο χρησιμοποιείται; Δηλ για να αντικαταστησούμε τη μαργαρίνη.

Λάδι καρύδας από που παίρνετε;

Το cod liver oil τρώγεται ωμό σαν σιρόπι δηλαδή , μαγειρεύεται ή το βάζουμε στα φαγητά όταν τελειώσει το φαγητό.;;;

Συγνώμη για τις ηλιθιές ερωτήσεις.

 

Αντι για μαργαρίνη μπορείς να βάλεις βουτυρο αγελάδος βιολογικό ή κλαριφιέ (ghee) ή καρύδας που είναι κατ'εμέ πεντανόστιμο!!

 

Το λάδι καρύδας το παίρνουμε είτε από βιολογικά καταστήματα (να προσέχεις μην έχει προσθετα) ή απο το net;)

 

To cod liver oil υπάρχει είτε σε λάδι είτε σε gel καψουλίτσες...είναι συμπλήρωμα διατροφής οπότε δεν το χρησιμοποιούμε κατ'αλλον τροπο..:)

 

Καμμία ερώτηση δεν είναι ηλίθια!!! Εγώ τους τσακίζω καθημερινά στις ερωτήσεις:-P:razz:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...