Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

GAPS-legal συνταγές


Rosie

Recommended Posts

Έχετε να προτείνετε κάποια φθηνή και μικρή παγωτομηχανή;

Θέλω να αγοράσω μια να την πάρω μαζί μας στο εξοχικό στη Χαλκιδική, αλλά μια και είναι μικρή η κατάψυξή μας θέλω να είναι και μικρός ο κάδος.

 

Θα μου ζητάει παγωτό ο μικρός και δεν θέλω να του δίνω ό,τι να ναι, και της Δωδώνης που έχει κοντά στο σπίτι μας είναι και πανάκριβα :mad:

Εμείς έχουμε Cuisinart ICE30 εδώ και λίγο καιρό μετά από σύσταση φίλης ;). Σου πέφτει μεγάλη;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η κόρη μου το τσακίζει το σοκο-μπανανο παγωτο αλλά επειδή έχει μέσα κακάο θα ήθελα να δοκιμάσω και μια συνταγή χωρίς αυτό. Ποιά μου προτείνετε για την μικρή μου? Δεδομένου οτί είναι και λίγάκι μυστήρια στις γεύσεις :rolleyes:. Καλύτερα το παγωτό μπανάνα ή βανίλια? Η' καποιο άλλο?

 

edit: θα έκανα μόνη μου δοκιμή σε όλα αλλά μου τελειώνουν τα γάλατα καρύδας και σήμερα θα κάνω παραγγελία από iherb...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα το ίδιο πάλι κάνεις αλλά χωρίς σοκολάτα, εμένα μ' αρέσει περισσότερο αυτό.

Δες τη βασική συνταγή εδώ, εγώ βάζω ένα τενεκεδάκι γάλα καρύδας (συν λίγη κρέμα όταν θυμηθώ) και μια κ.σ. vanilla extract.

 

http://www.bbcgoodfood.com/recipes/9963/quick-banana-ice-cream

 

Το έφτιαξα χθες και είχα μόνο τρεις μπανάνες και συμπλήρωσα με μια κ.σ. ζάχαρη από χουρμάδες.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα το ίδιο πάλι κάνεις αλλά χωρίς σοκολάτα, εμένα μ' αρέσει περισσότερο αυτό.

Δες τη βασική συνταγή εδώ, εγώ βάζω ένα τενεκεδάκι γάλα καρύδας (συν λίγη κρέμα όταν θυμηθώ) και μια κ.σ. vanilla extract.

 

http://www.bbcgoodfood.com/recipes/9963/quick-banana-ice-cream

 

Το έφτιαξα χθες και είχα μόνο τρεις μπανάνες και συμπλήρωσα με μια κ.σ. ζάχαρη από χουρμάδες.

 

Θα το δοκιμάσω αύριο και θα πω εντυπώσεις!! Ελπίζω να της αρέσει:P

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα το ίδιο πάλι κάνεις αλλά χωρίς σοκολάτα, εμένα μ' αρέσει περισσότερο αυτό.

Δες τη βασική συνταγή εδώ, εγώ βάζω ένα τενεκεδάκι γάλα καρύδας (συν λίγη κρέμα όταν θυμηθώ) και μια κ.σ. vanilla extract.

 

http://www.bbcgoodfood.com/recipes/9963/quick-banana-ice-cream

 

Το έφτιαξα χθες και είχα μόνο τρεις μπανάνες και συμπλήρωσα με μια κ.σ. ζάχαρη από χουρμάδες.

 

Με κρέμα ζυμωμένη με γιαουρτομαγιά ή κεφίρ την δοκιμάσατε; γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το κεφίρ είναι πολύ ξινό (αυτό που φτιάχνουμε στην GAPS τουλάχιστον που δεν έχει καθόλου λακτόζη) οπότε αν το χρησιμοποιήσουμε θα πρέπει να βάλουμε παραπάνω μπανάνες και μέλι και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο από άποψη γεύσης αλλά και υγείας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγω φτιαχνω παγωτο απο κεφιρ και φρουτα χωρις καμμια γλυκαντικη ουσια. Μου αρεσουν τα ξινα αν και δεν βρισκω το αποτελεσμα υπερβολικα ξινο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα το αφήνεις το κεφίρ; Γιατί στις 24-36 ώρες ξινίζει πολύ για να γίνει παγωτό, θα πρέπει να βάλεις πιο πολλές μπανάνες!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα το αφήνεις το κεφίρ; Γιατί στις 24-36 ώρες ξινίζει πολύ για να γίνει παγωτό, θα πρέπει να βάλεις πιο πολλές μπανάνες!

 

Κανα 24ωρο......βασικα απο χθες αρχισα να το φροντιζω εγω, μεχρι τωρα το εφερνε ετοιμο ο μπαμπας μου.....απο οτι μου πε η μαμα αυτη τελικα το αφηνε μονο κανα 8ωρο εξω στον παγκο μετα το εβαζε στο ψηγειο για να μη ξυνισει περισσοτερο λογω ζεστης. Παντως της εβγαινε και παλι ξινο. Εγω σαν τεμπελα που ειμαι το αφησα περισσοτερο και μια χαρα βγηκε απο αποψη νορμαλ ξυνιλας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως στο παγωτο μου φαινεται λιγοτερο ξινο απο οτι οταν το πινω. Δε μου λες φιλεναδα ξερεις πως γινονται οι μαρμελαδες ανευ ζαχαρης? Ρωταει η μητερα μου να μαθει για να μας κανει σημερα που της εδωσαν κατι κορομηλα κιτρινα. Ειπα για μελι αλλα φυσικα δεν εχει...ξερεις τον τροπο? γιατι δεν βρισκω τωρα την νεραιδομαμα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Όπως οι κανονικές αλλά με μέλι.

Έφτιαξα μια με φράουλα αλλά δεν μ' άρεσε. Αλλά γενικά δεν μ' αρέσουνε οι μαρμελάδες από φράουλα, μπορεί αυτός να ήτανε ο λόγος.

Ούτε στα παιδιά άρεσε, τελικά την τρώει ο άντρας μου! :rolleyes:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Με κρέμα ζυμωμένη με γιαουρτομαγιά ή κεφίρ την δοκιμάσατε; γίνεται;

 

Αναστάσιε εμείς φτιάξαμε μία φορά με κεφίρ και μία με γιαούρτι. Χωρίς σοκολάτα. Τα υλικά τα έβαλα όπως λέει στη συνταγή και από μέλι έβαλα μια κουταλιά σούπας κοφτή. Σε αυτό με το κεφίρ είχα βάλει και μια κουταλιά blueberries και μπορώ να πω ότι έγινε αρκετά ωραίο, όχι πολύ γλυκό όμως.

 

Να σημείωσω ότι δεν έχουμε παγωτομηχανή και το χτυπάω ανά διαστήματα για να μην παγώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσαμε φακές μετά από πολύ καιρό! Δεν μας πειράξανε αλλά..είχαμε θέμα με το βράσιμο. Είχα πάρει αυτές τις κόκκινες από iherb http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Red-Lentils-27-oz-765-g/35669 Τις μούλιασα περίπου 4 μέρες σε whey από κεφίρ το οποίο άλλαζα σχεδόν κάθε μέρα γιατί μύριζε άσχημα. Τις σιγόβραζα 3-4 ώρες και πάλι σκληρές ήταν... Είναι λογικό αυτό ή έχω κάνει χαζομάρα;;; Πάντως ήταν νόστιμες και η μικρή ξετρελάθηκε. Σε κάθε κουταλιά μου έλεγε "μμμ, νόστιμες είναι":p

Link to comment
Share on other sites

Μ εχετε μπερδεψει με τις φακες. Κατι διαβαζω για κοκκινες.....αυτες οι καφε του εμποριου δεν επιτρεπονται? Γιατι αν αρχισουμε να παραγγελνουμε και φακες απο αμερικη την βαψαμε!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zaharini οι συγκεκριμένες μου βράζουν πολύ γρήγορα, δεν είχα ποτε τέτοιο πρόβλημα, απλά τις λιώνω γιατί μ'αρεσουν βελουτέ

 

 

Γιατι αν αρχισουμε να παραγγελνουμε και φακες απο αμερικη την βαψαμε!

:lol:

 

vera έχει κοκκινες φακές σε όλα τα βιολογάδικα

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μονο κοκκινες επιτρεπονται? Καφε οχι?

 

Και οι δυο επιτρέπονται αλλά καλύτερα όχι στην αρχή της διατροφής. Υποχρεωτικά τις μουλιάζεις 24 ωρες σε φιλτραρισμένο νερό ή κεφιρ και μετά τις μαγειρεύεις κανονικά.

 

Ζαχαρίνι σε νερό δοκίμασες να τις μουλιάσεις? Ποτέ δεν έχουν σκληρύνει... Οπως γράφουμε στο άλλο topic..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσαμε φακές μετά από πολύ καιρό! Δεν μας πειράξανε αλλά..είχαμε θέμα με το βράσιμο. Είχα πάρει αυτές τις κόκκινες από iherb http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Red-Lentils-27-oz-765-g/35669 Τις μούλιασα περίπου 4 μέρες σε whey από κεφίρ το οποίο άλλαζα σχεδόν κάθε μέρα γιατί μύριζε άσχημα. Τις σιγόβραζα 3-4 ώρες και πάλι σκληρές ήταν... Είναι λογικό αυτό ή έχω κάνει χαζομάρα;;; Πάντως ήταν νόστιμες και η μικρή ξετρελάθηκε. Σε κάθε κουταλιά μου έλεγε "μμμ, νόστιμες είναι":p

 

Πιο παλιά μούλιαζα κι εγώ τις καφέ φακές μέσα σε μηλόξυδο και μένανε σκληρούτσικες όσο και αν τις έβραζα. Σταμάτησα να βάζω μηλόξυδο και τώρα χυλώνουνε μια χαρά!

 

Από κόκκινες εγώ παίρνω της Arrowhead Mills που είναι και βιολογικές, τις μουλιάζω σε νερό μόνο και γίνονται πολύ καλές, βέβαια πάντα βελουτέ τις κάνω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Όπως οι κανονικές αλλά με μέλι.

Έφτιαξα μια με φράουλα αλλά δεν μ' άρεσε. Αλλά γενικά δεν μ' αρέσουνε οι μαρμελάδες από φράουλα, μπορεί αυτός να ήτανε ο λόγος.

Ούτε στα παιδιά άρεσε, τελικά την τρώει ο άντρας μου! :rolleyes:

 

Έφτιαξα πανακότα χθες με γάλα καρύδας και γάλα αμυγδάλου και τη δοκίμασα σήμερα με λίγη από τη μαρμελάδα μου και ήτανε πολύ καλή!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αχ εμενα λιγα πραγματα τρωει βρε κοριτσια και ολο κρεας δε γινεται, Περα απο αυτο ομως και τα μακαρονια που τα κοψαμε μονο τις φακες δεχεται. Αμα του κοψω κι αυτες τι θα τρωει? Δε δεχθηκε ουτε να δοκιμασει φασολακια που εκανα σημερα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera την GAPS κάνεις στο μικρό, κανονικά όλο κρέας πρέπει να τρώει στα πρώτα στάδια!

Τα όσπρια αργότερα να τα βάλεις.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Για το μπανανοπαγωτό δεν ρώτησα για χρήση κεφίρ στο μίγμα αλλά καθαρής κρέμας γαλακτος 35% που προηγουμένως έχει ζυμωθεί 24 ώρες με μερικές κουταλιές από κεφίρ (όχι σπόρους) ή κουταλίες από γιαούρτι.

 

Από τις απαντήσεις σας συμπεραίνω ότι είναι εφικτό αφού τα καταφέρατε με καθαρό γιαούρτι και κεφίρ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αναστάσιε είπαμε ότι στην Ελλάδα δεν βρίσκουμε στο εμπόριο αξιόλογη κρέμα γάλακτος για να φτιάξουμε sour cream οπότε ψάχνουμε για υποκατάστατα.

Εγώ βάζω και στη πανακότα κεφίρ (την κρέμα του μόνο) μαζί με γάλα καρύδας αλλά και πάλι πρέπει να ρίξω λίγο παραπάνω μέλι για να τη φάω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Vera την GAPS κάνεις στο μικρό, κανονικά όλο κρέας πρέπει να τρώει στα πρώτα στάδια!

Τα όσπρια αργότερα να τα βάλεις.

 

Δεν πειραζει που δεν ειναι βιολογικο ομως? Ε μη νομιζεις, ολο κρεας τρωει, μια φορα θα φαει και φακες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...