Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια, να ρωτήσω και γω για το στρώμα της κούνιας!Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί, οπότε συγχωρήστε με!

 

Έχω τον κατάλογο γνωστής εταιρείας στρωμάτων και συγκεκριμένα για βρεφικά έχει 5 είδη με τιμές από 50 έως 150 ευρώ. Το θέμα μου δεν είναι τα χρήματα αλλά οι προδιαγραφές!

 

Το 1ο προσφέρει μαλακότητα-άνεση

Το 2ο είναι ανατομικό με ελατήρια

Το 3ο έχει κοκοφοίνικα

Το 4ο είναι μεσαίο προς σκληρό με κοκοφοίνικα

Το 5ο είναι σκληρό, ορθοπεδικό, με ελατήρια και κοκοφοίνικα

 

Το ερώτημά μου είναι: είναι κάποιο από τα υλικά αυτά απαγορευτικά για βρέφος? Πρέπει το στρώμα να είναι σκληρό, ανατομικό?

 

Δεν ξέρω ανα σας απασχόλησε εσάς στις αγορές σας το στρώμα ή αν σας φαίνεται πολύ ψαγμένη η ανησυχία μου :oops: !!!

 

Ο,τι και να μου πείτε θα το δεχτώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εξαρτάται αν θα το βάλεις από νεογέννητο ή αργότερα...

Στα νεογέννητα συστήνουν ΜΟΝΟ σκληρό στρώμα, όποιο και να΄ναι αυτό. Αν όμως αγοράσεις λίκνο τότε μπορείς και να βάλεις ένα πιο μαλακό.

 

Προσωπικά εκτός από τον 1ο μήνα που κοιμήθηκε στο πορτ μπεμπέ εγώ την έβαλα στη κούνια και έχω πάρει ένα σκληρό στο οποίο κοιμάται ως τώρα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο, γιατί σήμερα λένε ότι είναι καλύτερο αυτό και αύριο το άλλο.

Εμείς πήραμε της grecostrom αυτό που έχει κοκοφοίνικα χωρίς ελατήρια και από τη μια πλευρά latex.

Αν πάρεις με κοκοφοίνικα, βρες κάποιο με φερμουάρ, γιατί πρέπει να το αερίσεις καλά, και αγόρασέ το νωρίτερα από τη γέννηση του μωρού, γιατί η μυρωδιά του είναι πολύ έντονη. Επίσης, μαζεύει εύκολα υγρασία.

Μας το σύστησε ένας φίλος ο οποίος τα ψάχνει όλα πολύ και το παιδάκι του είναι 3 χρόνια μεγαλύτερο από το δικό μου. Άρα δοκιμασμένα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειχα παρει της media strom με λατεξ κ ελατηρια 150ευρω ειχα δωσει, ξερω οτι με σκετο κοκοφοινικα θελουν να τα αποσυρουν γιατι εχουν κανει μια ερευνα κ ευθυνεται για τους αιφνιδιους θανατους των μωρων(αυτο μου το ειχε πει παιδογαστρενερολογος).Το στρωμα απο σκετο κοκοφοινικα μυριζει παρα πολυ κ θελει καλο αερισμο,δεν θα στο προτεινα,εαν μπορεις ρωτα κ κανα παιδιατρο αυτοι θα ξερουν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα κοκοφοίνικα/λάτεξ....100?...ελπίζω να είναι καλό...τί να πω;;; :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε τονισει η γιατρος οτι δεν κανει ο κοκοφοινικας σαν στρωμα(ισως να εννοουσε για τα σκετα στρωματα μονο με κοκοφοινικα), βεβαια δεν ειναι αποδεδειγμενο απλα ειχαν κανει μια ερευνα, κ ειχαν βγαλει αυτο το συμπερασμα,οποτε μην τρελαινεσαι απλα να θυμασαι οτι ο κοκοφοινικας θελει να τον αεριζεις, κ ποτε μην του ριξεις νερο γιατι θα βρομισει

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τη βάλω κατευθείαν στην κούνια της, από νεογέννητο! Οπότε μάλλον θα καταλήξουμε στο latex!

Ευχαριστώ πολύ που με βοηθήσατε να τα ξεδιαλύνω λίγο!

 

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια

 

Προσοχη δεν το παιζω εξυπνη-------

 

Αλλα το μοναδικο στρωμα που βρηκα να εχει προδιαγραφες και να τις αναφερει πανω του ειναι στα ΒΕΒΕ JOU

 

ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο αναρωτιόμουν κι εγώ. Πήρα τηλ την παιδίατρο και μου είπε ότι δεν αξίζει να επενδύσεις σε πολύ ακριβό στρώμα τα 2 πρώτα χρόνια. Το Latex δεν ενδείκνυται γιατί είναι πολύ μαλακό και δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι φυσικό ή τεχνητός αφρός (πολυεστερ - πλαστικό). Μου είπε ότι πρέπει να είναι σκληρό και ο κοκοφοίνικας είναι οκ, αρκεί από πάνω να έχει βαμβακερή επένδυση και να κοιτάξεις όσο το δυνατόν να μην έχει μέσα κουρέλια που μαζεύουν ακάρεα κλπ, να είναι δηλαδή γνωστή εταιρία και να έχει φερμουάρ.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα πάρει ενα στρώμα που είναι από κοκοφόινικα και από την μια πλευρά έχει λατεξ και μου είπαν για τον 1ο χρόνο από την λάτεξ μεριά.

Είναι με επένδυση βαμβακερη και μάλιστα ενισχυμένη και φυσικά φερμουάρ.

.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ για τον κοκοφοίνικα έχω ακούσει τα καλύτερα...αλλά όπως και σε όλα τα θέματα ο κάθε γιατρός κτλ. έχει την γνώμη του.

Ο ένας μπορεί να σου πει ΝΑΙ στον κοκοφοίνικα κι ο άλλος ΟΧΙ...το ίδιο και με το λάτεξ κ.ο.κ

:roll::roll:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κάποιον τηλέφωνο, ρώτησε κάποιον γνωστό που έχει παιδάκι να σου προτείνει κάποιον. Έτσι έκανα. Και μάλιστα επειδή ο συγκεκριμένος είναι μακριά, δεν ξέρω καν αν θα πηγαίνουμε σ' αυτόν.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mouki,γειά σου! Για να σε μπερδέψω ακόμα πιο πολύ :D ,θα σου προτείνω και το στρώμα που πήρα εγώ...είναι το παιδικό (''σκίουρος'' λέγεται) της cocomat, από φυσικό καουτσούκ, ελαστικοποιημένο κοκοφοίνικα (ανάθεμα κι αν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό!) και έχει και βαμβακερό κάλυμμα.Κάνει 145 ευρώ...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμείς το πήραμε από το mothercare. Είχε αρκετή ποικιλία στα είδη και στις τιμές. Πήρα με κοκοφοίνικα. Μια χαρά ήταν. Τώρα που μεγαλώσαμε της πήρα από το ικεα.

Link to comment
Share on other sites

ναι πιστεύω ότι στα mothercare είναι καλά. Εμείς βέβαια το πήραμε από καταστήματα bebe-jou είναι Γερμανικό zollner νομίζω, το κάλυμα βγαίνει, και είναι με κοκοφοίνικα και ίσως και κάτι άλλο????δεν θυμαμαι....

 

Πάντως έχει μια πλευρά λίιιγο πιο μαλακή γαι μέχρι ενός ετους και μετά το γυρνάς στην πιο σκληρή.Εχει πάρει gut ή sehr gut πάλι δεν θυμάμαι :lol:

 

Επίσης καλό είναι να το γυρνάμε το στρώμα (πόδια προσκέφαλο) 1 φορά το μήνα για να διατηρεί ακόμα καλύτερα τη φόρμα του.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα απο την chic το bio chic εχει κοκοφινικα, ελατηριο φερμουαρ για να αεριζεται κλπ. τιμη δεν θυμαμε ηταν δωρο της μαμας μου αλλα το θεωρω απο τα καλυτερα αφου εχω και εγω στο κρεβατι μου το ιδιο και κοιμομαστε υπεροχα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν υπαρχει ήδη σαν θέμα αλλά επειδη πρόκειται να αγοράσω στρωμα για τη κούνια του(κρεββατάκι ) για τον μικρό μου(1,5 μηνών )...Τι θα πρέπει να προσεξω και από που μου προτείνετε να το αγοράσω;;;

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειτε παρεις στρώμα για λικνο είτε για κουνια να μην ειναι μαλακό (δλδ να μην κοιμάται το παιδί και χαμηλώνει στη μεση) ίσως καλύτερα ορθοπεδικό απλά από που σκεφτεσαι να το παρεις?

Link to comment
Share on other sites

Θελω κι εγω πληροφοριες για το θεμα.

Εκτος απο το τι στρωμα θα ηθελα να ρωτησω και αν πρεπει στο 2ο παιδακι να αλλαξω το στρωμα.

ΥΓ. Sorry που το εγραψα εδω αλλα αν ανοιξω νεο θα με μαλωσει ο mod :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...