Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κύστεις στον εγκέφαλο!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!!

είμαι κανούργια στο φορουμ αν και το παρακολουθώ από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος στο 4ο μωράκι μου. Όλα έβαιναν καλώς μέχρι που την Παρασκευή το βράδυ ο γιατρός μου είπε ότι εντοπίζονται κάποιες κύστεις στο εγκέφαλο του μωρού, οι οποίες έχουν συνδεθεί με χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Το θέμα είναι ότι η αυχενική μου ήταν εξαιρετική 1/6750 Για το λόγο αυτό με στέλνει για αμνιοπαρακέντηση. Δε φοβάμαι την εξέταση απλά θα ήθελα να ξέρω αν κάποια από εσάς έχει αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλως όρισες καταρχην ευχομαι όλα να πάνε κατ΄ευχην εγώ έχω αντιμετωπίση μετά γεννας παρόμοια κατάσταση ο γιος μου γεννήθηκε πολύ προωρος και ήταν στην εντατική 2 μηνες υπήρχαν πολλα παιδια που είχαν κυστες στον εγκέφαλο αλλα συνήθως απορροφούνται και βαίνουν καλώς ελπίζω τα καλύτερα για το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση και την ενθάρρυνση. Κι εγώ κατά βάθος ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά αλλά είναι αυτό το απίστευτο συναίσθημα που μόνο μια υποψήφια (έστω και για τέταρτη φορά) μαμά μπορεί να βιώσει. Το λατρεύεις πριν καν το πάρεις στην αγκαλιά σου και δένεσαι πριν το δεις. Να είσαι καλά εσύ και η όμορφη οικογένειά σου

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή polyteknh, όταν έκανα τη Β επιπέδου, μεταξύ πολλών άλλων κοτρώνων που μου είχε πετάξει ο εμβρυολόγος ήταν και κύστες στο κεφαλάκι στης μικρής. Επειδή ήθελε να με τρομοκρατήσει, καθώς αντιμετωπίζει την εγκυμοσύνη σαν αρρώστια (και γ@μώ του ςγιατρούς σου λέω) με έκανε σκ@τ@ με τα όσα μου είπε για τις κύστες αυτές.

 

Επειδή όμως εγώ δεν ησύχασα, ξαναέκανα την εξέταση αλλού. Οι κύστες φάνηκαν ξανά ΑΛΛΑ, αυτή τη φορά η εμβρυολόγος με ενημέρωσε με πολύ ηρεμία και απόλυτη ψυχραιμία, πως όλα τα έμβρυα έχουν τέτοιες κύστες και πως σχεδόν πάντα έχουν θετική εξέλιξη. Ειδικά στα αγόρια αργούν λίγο παραπάνω. (εγώ έχω κόρη)

 

Έτσι και έγινε, τώρα πια (τέλη 7ου μήνα) κύστες δεν υπάρχουν.

 

Γι'αυτό μην ανησυχείς!!!! όλα καλά θα πάνε! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύτεκνη, θα ήθελα να σου πω ότι και η νύφη μου αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα στο δεύτερο παιδάκι της. Της είχαν βρει δύο κύστεις στον εγκέφαλο και μια διεύρυνση στα νεφρά, πιθανά δείγματα χρωμοσωμικής ανωμαλίας. Τελικά έκανε την αμνιοπαρακέντηση γιατί δεν άντεχε να περάσει το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μέσα στην αγωνία και ήταν όλα φυσιολογικά. Μέχρι να γεννηθεί ο μπομπιράκος είχαν απορροφηθεί οι κύστεις και τα νεφράκια είχαν γίνει φυσιολογικά. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να έρθει το αγγελούδι σου!

... τέσσερα παιδάκια, είναι το όνειρό μου! Σε ζηλεύω! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει κατι αλλα ευχομαι ολα να πανε καλα.

Εγω Τριτη παω για αμνιο λογω υπερηχογενειας στην καρδια στο β επιπεδου.

Ειναι ενδειξη τρισωμιας 21 οποτε .... δεν μπορω με το μπορει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν. Εσύ Τρίτη, εγώ Τετάρτη. Ελπίζω η ερχόμενη εβδομάδα να μας φέρει καλά νέα για τα μωρά μας, ώστε να ηρεμήσουμε και να χαρούμε την υπόλοιπη εγκυμοσύνη. Εμένα λοιπόν ενώ το 4ο ήρθε από το πουθενά και στην αρχή ομολογώ ότι σάστισα, όσο περνάει ο καιρός η επιθυμία μου να το γεννήσω και να το κρατήσω υγιές στην αγκαλιά μου γίνεται και πιο έντονη. Μακάρι όλο αυτό να είναι μια παρένθεση στην ευτυχία μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...