Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΠ ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ


marilina

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ(ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΑΓΟΡΑΚΙ-ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ) ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ

ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΜΕ ΕΥΡΕΙΑ ΓΟΠ(ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ, ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΕΣ ΚΑΙ 3 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΕΥΜΑ) ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ(ΠΑΡΟΤΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ)ΠΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΤΟ ALTHERA ΤΗΣ ΝΕΣΤΛΕ ΚΑΙ ΠΑΡΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ Η ΜΙΚΡΗ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΑΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΓΟΠ!ΜΙΛΑΜΕ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΟΥΛΙΕΣ..ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑΝΕ ΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΕΝΑΜΙΣΙ ΜΗΝΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑΜΙΣΙ ΜΗΝΩΝ. ΕΛΕΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΖΑΜΕ ΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΙΑ ΜΕΖΟΥΡΑ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΠΗΧΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΖΕΙ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΟΥΛΙΕΣ!!

ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ??

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ!!

ΦΙΛΑΚΙΑ

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Geia sου Marilina,

 

Για ΓΟΠ υπάρχει ειδικό γάλα αλλα μόνο για αυτο. δεν υπάρχει γάλα για αλλεργία και ΓΟΠ μαζί. είναι σίγουρο οτι έχει αλλεργία? και πως το συμπέραναν αυτο? επίσης δεν υπάρχει κρεμα να βάζεις στο γαλα για να πήξει. συνήθως αυτες (για τις υποαλλεργικές μιλάω) περιέχουν ρυζάλευρο κλπ. Εαν το παιδι έχει όντως αλλεργία και της έχεις αλλαξει το γαλα προσφατα, εαν προσθέσεις τέτοια κρεμα και κάτι την ξαναπειράξει απλα δεν θα ξέρεις τι την πείραξε και θα γυρίσεις πάλι στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

καναμε εξετασεις για αλλεργια αλλα περα απο αυτο οτι γαλα και αν της διναμε ή το εκανε εμετο ή διαρροιες. Αφου εξαντλησαμε ολα τα περιθωρια καταληξαμε στην αλλεργια η τελοσπαντων σε καποια δυσανεξια. Πριν πιναμε το φριζολακ κομφορντ που ειναι για την ΓΟΠ αλλα παρολαυτα εβγαζε και παλι!Τελικα η παιδογαστρεντερολογος μας ξεκινα ρυζαλευρο σκετο χωρις γαλα υποαλλεργικο καθε απογευματακι, ισως βαζουμε και λιγο στο μπιμπερο για τις αναγωγες.

σε λιγες μερες θα εχω νεα να σας πω!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

εμενα επειδη εβγαζε μου ειπε ο γιατρος να βαζω μια κουταλια ρυζαλευρο μεσα στο γαλα του ισως μου ειπε εχει μια μικρη παλινδρομηση .Δεν καναμε εξετασεις ομως.Παντως παρατηρησα οτι με το ρυζαλευρο μεσα δεν τρωει την ποσοτητα που ετρωγε πριν .Οσο για τις αναγωγες νομιζω μειωθηκαν αλλα δεν εβγαζε παντα

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το ρυζαλευρο στο μπιμπερο και ειναι λιγακι καλυτερα απο θεμα αναγωγων..

ο χρονος θα δειξει..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δοκιμασα το ρυζαλευρο στο μπιμπερο και ειναι λιγακι καλυτερα απο θεμα αναγωγων..

ο χρονος θα δειξει..

 

marilina να σου ζήσουν τα παιδάκια σου, Κι εμένα η δικιά μου 4 μηνων παρουσιάσε ΓΟΠ και οισοφάγιτιδα.

Γνώμη μου είναι να μην βάζεις ρυζάλευρο στο γαλα γιατί έιναι πιο όξινο για το στομαχι . Δηλ μπορεί να μην βγάζει γουλίτσες αλλά να εχει κρυφή ΓΟΠ δηλ το γαλα με το ρυζαλευρο να ανεβοκατεβαινει στον οισοφάγο ( αλλα να μην φτάνει μέχρι το στόμα για να το βγάλει κ να το δεις) και επειδή το ρυζαλευρο ειναι όξινο τελικά να της κάνει οισοφαγίτιδα δηλ φλεγμονή του οισοφάγου. Δεν ξερω αν το έκανα κατανοητό..... συζητησε το με τον παιδογαστρενερολόγο να δεις τι θα σου πει κι αυτος. Εμεις πίναμε αντιαναγωγικό που έιναι πιο πυχτό και ενω οι γουλιές σταματησαν τελικά μου έκανε οισοφαγίτιδα. Και κάτι άλλο .Τι γάλα έδινες πριν? Αν επινε αντιαναγωγικό μετα απο ορισμένο διάστημα αυτά προκαλούν διάρροια. Εαν έχει αλλεργία τελ. τους γαστρεντερολόγους δεν τους ενδιαφερουν οι γουλιές. Αν το παιδί παίρνει βάρος τότε σημαινει πως ολα καλά. Παρακολούθησε το οκ?

Link to comment
Share on other sites

marilina και η δικη μου κορη κανει αναγωγες οπως και η εξετασεις της βγηκαν μια χαρα.Διστυχως λογω θηλασμου το διαπυστωσα πολυ προσφατα, χωρις να εχει τρομερα δειγματα αλλεργιας στο γαλα.μονο κατι σπυνθουρακια και τις δινω γαλα AR οπου και σταματησε να βγαζει γουλιες.Αν και νομιζω πως απλα μπαλωνω το προβλημα αν κανεις ξερει κατι pls note me.Ευχομαι να λυθει αμεσα το προβλημα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΩΓΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ. ΤΑ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΑ ΓΑΛΑΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΠΙΟ ΠΗΧΤΟ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΟΙΣΟΦΑΓΙΤΙΔΑ Η ΜΙΚΡΗ ΠΙΝΕΙ ΗΔΗ ΕΠΑΝΤΟΡΕΝ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

marilina να σου ζήσουν τα παιδάκια σου, Κι εμένα η δικιά μου 4 μηνων παρουσιάσε ΓΟΠ και οισοφάγιτιδα.

Γνώμη μου είναι να μην βάζεις ρυζάλευρο στο γαλα γιατί έιναι πιο όξινο για το στομαχι . Δηλ μπορεί να μην βγάζει γουλίτσες αλλά να εχει κρυφή ΓΟΠ δηλ το γαλα με το ρυζαλευρο να ανεβοκατεβαινει στον οισοφάγο ( αλλα να μην φτάνει μέχρι το στόμα για να το βγάλει κ να το δεις) και επειδή το ρυζαλευρο ειναι όξινο τελικά να της κάνει οισοφαγίτιδα δηλ φλεγμονή του οισοφάγου. Δεν ξερω αν το έκανα κατανοητό..... συζητησε το με τον παιδογαστρενερολόγο να δεις τι θα σου πει κι αυτος. Εμεις πίναμε αντιαναγωγικό που έιναι πιο πυχτό και ενω οι γουλιές σταματησαν τελικά μου έκανε οισοφαγίτιδα. Και κάτι άλλο .Τι γάλα έδινες πριν? Αν επινε αντιαναγωγικό μετα απο ορισμένο διάστημα αυτά προκαλούν διάρροια. Εαν έχει αλλεργία τελ. τους γαστρεντερολόγους δεν τους ενδιαφερουν οι γουλιές. Αν το παιδί παίρνει βάρος τότε σημαινει πως ολα καλά. Παρακολούθησε το οκ?

 

ΒΑΡΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ, ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΣΟ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ..ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ Η ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΝ ΑΝ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΠΡΟΩΡΑ(ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ, ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 34 ΚΑΙ 3) ΜΕ ΒΑΡΟΣ 1990 ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΑΝΑΠΤΗΞΗΣ ΤΩΝ ΒΡΕΦΩΝ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΝΗΦΟΡΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ(ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ ΚΕΦΑΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ 4ΜΙΣΙ ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΗ ΗΛΙΚΙΑ ΒΑΣΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΕΙΝΑΙ 6 ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΑ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΣΤΑ ¨ΑΔΥΝΑΤΑ"ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΑ)

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...