Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλήματα ύπνου


mama marilenas

Recommended Posts

γεια σας! :) δυστυχώς άργησα να σας ανακαλυψω και ετσι εχασα πολλες χρησιμες πληροφοριες που θα ειχαν κανει τη ζωη μου ευκολοτερη!!!!

ρχω ενα κοριτσακι 4,5 μηνων! ειναι το πρωτο μου παιδι και γενικοτερα δε με δυσκολεψε καθολου. απο 40 ημερων κοιμαται 8 ωρες συνεχομενες αποκλειστικα με μητρικο γαλα. το προβλημα που αντιμετωππιζουμε με τον αντρα μου τον τελευταιο καιρο ειναι πως ενω παλιοτερα κοιμοτανε στο στηθος μου, τωρα για να την βαλουμε για υπνο θελει βολτα στην αγκαλια μας και κουνημα πανω κατω τουλαχιστον για μιση με μια ωρα για να κοιμηθει. πώς να της το κοψουμε αυτό??? δεν είναι πολύ νωρίς για να την αφησουμε να κλαίει μέχρι να κοιμηθεί μόνη της???? βοήθεια πριν μας πέσει η μέση! είναι ήδη 7.800 gr.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφού την έχεις ταίσει και νανουρίσει λίγο δοκίμασε να την βάλεις για ύπνο. Αν διαμαρτυρηθεί την παίρνεις πάλι αμέσως αγκαλιά.

 

Στο δικό μου αγοράκι πιάνει. Μερικές σπάνιες φορές θέλει απλώς να κοιμηθεί μόνος του... (μου δίνει την εντύπωση ότι του δημιουργώ νευρικότητα όσο είμαι εκεί και γκρινιάζει και δε χαλαρώνει παρόλο που νυστάζει).

Την πρώτη φορά που το έκανε δεν το πίστευα...

 

Με το κλάμα για νανούρισμα δεν συμφωνώ...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!!!! τη βάζω ταισμένη και νανουρισμένη για ύπνο, κάθετε 5 - 10 λεπτά ήσυχη κοιτώντας δεξια αριστερά και μετά αρχίζει να κλαίει μέχρι να την πάρει κάποιος αγκαλιά για να την κουνήσει.... διαφορετικά δε κοιμάται με τίποτα και ας κλείνουν τα ματάκια της από τη νύστα... θέλει κουνημα πάνω κάτω μάλλον για να ζαλιστει όπως το καταλαβαίνω.. τί αρκουδάκια της βάζω για μην αισθάνεται μόνη, τι νανουρίσματα, τίποτα... κάπως πρέπει να ξεκινήσω σιγά σιγά με αργά βήματα για να της αλλάξω τη συνήθεια αλλα δεν ξέρω πώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να χαλαρώσεις και να της δίνεις αυτό που ζητάει.

Μην αγχώνεσαι για το θέμα του ύπνου γιατί το καταλαβαίνουν και τσιτώνονται.

Θέλει υπομονή από μέρους μας αλλά μόνα τους θα φτιάξουν τον ύπνο τους σιγά σιγά.

 

Είναι πολύ μικρή ακόμη για να της κάνεις γυμνάσια και εκπαίδευση...

 

Εμείς είχαμε κάποιο διάστημα που δεν τον έπαιρνε ο ύπνος με τίποτα το βράδυ... μιλάμε για 1-2-3 ώρες προσπάθεια κάθε βράδυ... τότε κόντευα να τρελλαθώ αλλά έλεγα τουλάχιστον κοιμάται σερί όλη τη νύχτα 8-10 ώρες.

Ξαφνικά από μόνος του άλλαξε το πρόγραμμα και κοιμάται κατευθείαν μετά το βραδινό μπάνιο ή στο στήθος ή συμπληρώνω με λίγο αγκαλίτσα και κούνημα ή μόνος του. Πάντως ποτέ δε μου έχει πάρει πάνω από μισή ώρα μετά το μπάνιο για να κοιμηθεί. Από τότε όμως άρχισε να ξυπνάει 1-2 φορές τη νύχτα για θηλασμό και -ευτυχώς-αμέσως νάνι.

Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι εμείς πρέπει να ακολουθούμε τα μωράκια και να τους δίνουμε αυτό που θέλουν. Αυτά θα αλλάζουν κάθε τόσο το πρόγραμμά τους αλλά μέρα με τη μέρα θα μειώνεται η ανάγκη που θα μας έχουν....

Για να παρηγοριέμαι σκέφτομαι ότι σε μερικά χρόνια(τα οποία περνάνε σα νερό) θα μας ζητάει να τον αφήσουμε να κοιμηθεί σε κανένα φίλο του το βράδυ... και μετά θα μου λέει "κοιμήσου και μην με περιμένεις να γυρίσω το βράδυ" και ακόμα πιο μετά θα ζητάει να τον αφήσουμε να πάει διακοπές μόνος του!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να θηλάσετε ξαπλωμένες και μόνο αφού κοιμηθεί βαθιά να τη μεταφέρεις στο κρεβάτι της; Όταν ήταν η κόρη μου τόσο μικρή, την κοίμιζα έτσι, την άφηνα στο κρεβάτι μας μέχρι να πάω κι εγώ για ύπνο, την θήλαζα κοιμισμένη και την έβαζα στο κρεβάτι της.

 

Επίσης, μπορεί να σας ξελαφρώσει αν κάνετε τη νανουριστική βόλτα με το καρότσι μέσα στο σπίτι, και πάλι μεταφέρετε το μωρό στο κρεβάτι του, όταν κοιμηθεί πολύ βαθιά.

 

Τα μωράκια μεγαλώνοντας ελαττώνουν τις ώρες ύπνου, ίσως η μικρή σας χρειάζεται να μείνει για λίγη ώρα ακόμη ξύπνια με ήπια απασχόληση.

 

Επίσης, βοηθάει να βγαίνει μια βόλτα κατά το σούρουπο, φαίνεται ότι η μετάβαση από φως σε σκοτάδι βοηθάει να χαλαρώνουν ευκολότερα το βράδυ.

 

Το κλάμα το θεωρώ άχρηστο και βλαβερό σε οποιαδήποτε ηλικία.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Δεν ξέρω αν είναι αργά που σου γράφω κι αν έχεις λύσει το πρόβλημα του ύπνου του μωρού σου.Ελπίζω πως ναι αλλά άν ακόμα ταλαιπωρήσε θα σου πω τι έχω κάνει εγώ(από την αρχή που γεννήθηκε ο μικρός μου) και ελπίζω κάτι απάυτά να σε βοηθήσουν.

Ο Κωστής μας είναι 7 μηνών και απόταν γεννήθηκε προσπάθησα να μην τον μάθω στα χέρια.Έτσι,μόλις τον τάιζα(θηλασμός) τον έβαζα στο κρεββατάκι του και τον άφηνα μόνο.Άν έκλαιγε πήγαινα αμέσως κοντά του.Δεν τον σήκωνα αλλά του χαίδευα απαλά το μετωπάκι του και ηρεμούσε.Μετά πάλι έφευγα.Αν ξανάκλαιγε ξαναπήγαινα και πάλι το ίσο.Αυτό ήταν.Τη 2η άντε 3η φορά κοιμότανε.Επίσης του δώσαμε "μηνύματα" ΄ύπνου.Δηλαδή το βράδυ πριν το τελευταίο γάλα του τον κάναμε ένα ζεστό μπανάκι,του έβαζα καθαρά ρουχαλάκια και μετά σε ένα ήσυχο και ημισκοτεινό μέρος του καθιστικού του έδινα το γάλα του.Κοιμόταν στην αγκαλιά μου τις περισσότερες φορές.

Πριν γεννήσω αγόρασα το βιβλίο " O ΠΛΗΡΗΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ" των Jan Parker και Jan Stimpson.Με βοήθησε αρκετά να ετοιμαστώ σε κάποια δύσκολα θεματάκια όπως του ύπνου και να ξέρω τι να κάνω.Σου το προτείνω.Ποτέ δεν είναι αργά.Τώρα ο μικρός μόλις πιεί το γάλα του τον αφήνω στο κρεββάτι του με ένα φιλάκι και σε 10 λεπτά έχει κοιμηθεί μόνος του.Νομίζω τα μωρά δεν θέλουν πολλά ερεθίσματα και κουνήματα για να κοιμηθούν.Θέλουν να ξέρουν πως η μαμά είναι πάντα εκεί να νοιώθουν ασφάλεια.

Ελπίζω να σε βοηθήσω.Πολύ θα το χαρώ.Και πάρε το βιβλίο.Έχει κι άλλα ενδιαφέροντα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...