Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΓΟΝΕΙΣ 3ΠΑΙΔΙΑ+


Recommended Posts

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί πραγματικά θαυμάζω τις μανούλες (εντάξει και τους μπαμπάδες) που έχουν τρια και τέσσερα και..παραπάνω(!) παιδιά!!!

Πάντα απορούσα πώς τα έβγαζαν πέρα..οικονομικά, ψυχολογικά, στις μετακινήσεις, στο φαγητό!!!

Αν είσαστε και εσείς πολύτεκνοι γονείς ή έχετε γνωστούς παρακαλώ λύστε μου την απορία...ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ προσωπικά έχω φτάσει μόνο μέχρι τα τρία. Γι' αυτά θα σου πω πώς πάει η χρονολογική σειρά:

 

Στην αρχή κάνεις ένα παιδί και έρχεται ο κόσμος σου πάνω κάτω. Λες δεν τα βγάζω πέρα, δεν προλαβαίνω, δεν την παλεύω γενικώς...

 

Μετά κάνεις το δεύτερο παιδί, όλα τα παραπάνω επί δύο και τότε αναλογίζεσαι τί εύκολα που ήταν τα πράγματα τότε που είχες ένα παιδί. :cool:

 

Σα να μη σου έφταναν όλα αυτά πας και κάνεις και τρίτο παιδί. Η κατάσταση γίνεται πλέον βουνό. Τότε μακαρίζεις τους γονείς που έχουν δύο παιδιά και περνάνε μια χαρά και ξεκούραστα.:cool:

 

Μετά γυρνάς και κοιτάς αυτές τις χαριτωμένες φατσούλες να έχουν γεμίσει το σπίτι σου και ευχαριστείς το Θεό που ευλόγησε την οικογένειά σου μ' αυτή την πολλαπλή χαρά. Ένα λεπτό αργότερα τα κυνηγάς αλαφιασμένη να τα σκοτώσεις. :mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

0002031F.gif0002031E.gif00020396.gif

εχω τρια αγγελουδια (αγορακια).δεν θα τα αλλαζα με τπτ. και στις τρεις γεννες ενιωσα κατι απιστευτο κατι πρωτογνωρο.μια μαγεια. εχω σκοπο να κανω και τεταρτο. το θελω και ελπιζω να ερθει συντομα. με το τριτο παιδακι νιωθω οτι η οικογενεια λειτουργει καλυτερα. οσο για το οικονομικο ενα εχω να πω...μην φοβαστε να κανετε παιδακια (λογω οικονομικου εννοω). τι εξοδα εχει ενα μωρο? ολα ειναι θεμα μυαλου κοριτσια... βεβαια ειναι φυσικο καποιες στιγμες να χανεται ο ελεγχος και οπως λεει και η φιλη πιο πανω τα κυνηγας αλαφιασμενη να τα σκοτωσεις... αλλα για σκεφτειτε και οσες εχετε ενα η δυο παιδακια... δεν βλεπετε αυτη την εικονα καποιες φορες στο σπιτι σας?

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!!!!!

 

 

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι, κάτι που το θέλαμε τόσο πολύ!

 

Βέβαια όταν έκανα το δεύτερο ούτε να το σκεφτώ για τρίτο....Μας παίδεψε πολύ ο μπόμπιρας μέχρι να χρονίσει....Περίεργο όμως, ξεχνιούνται τα βάσανα!

Όταν τα βλέπω να κοιμούνται αγγελούδια το βράδυ στο κρεβάτι, σκέφτομαι πως αξίζει κάθε ταλαιπωρία για ένα τους χαμόγελο και μόνο!:-D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι, κάτι που το θέλαμε τόσο πολύ!

 

Βέβαια όταν έκανα το δεύτερο ούτε να το σκεφτώ για τρίτο....Μας παίδεψε πολύ ο μπόμπιρας μέχρι να χρονίσει....Περίεργο όμως, ξεχνιούνται τα βάσανα!

Όταν τα βλέπω να κοιμούνται αγγελούδια το βράδυ στο κρεβάτι, σκέφτομαι πως αξίζει κάθε ταλαιπωρία για ένα τους χαμόγελο και μόνο!:-D

Με το καλό να υποδεχτείς και το 3ο σου παιδάκι!!Εγώ έχω 3 αγοράκια και είμαι πολύ ευτυχισμένοι τα κοιτάζω και ζω ένα όνειρο.Ευχαριστώ το Θεό που με αξίωσε να γίνω μητέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

ZAMBETO μου από την όμορφη Πάρο σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!

Κι εσύ να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

Την χρονιά 98-99 ήμουν λόγω δουλειάς στην Νάουσα της Πάρου και πέρασα απίθανα!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΓΕΝΝΑΩ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ! ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΣΤΑΚΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ! ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΑΓΟΡΑΚΙ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ! ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΜΑΣ! ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΤΟ EIMAIL MOY EINAI: [email protected] ΓΡΑΨΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΙΑ ΕΙΣΑΙ! ΦΙΛΑΚΙΑ!:-D:P:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια,εγω τον Απριλιο 2010 πρωτα ο θεος θα μας ερθει το τεταρτο μωρακι μας,εχουμε αλλα τρια,δυο αγορια και ενα κοριτσι.ςευχομαι σε ολες καλη γεννα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ έχω δύο αγοράκια και θέλαμε ένα τρίτο παιδάκι, όχι παραπάνω. Τελικά μένω έγκυος και ανακαλύπτουμε ότι περιμένουμε διδυμάκια, στην αρχή παθαίνουμε ένα σοκ τώρα πλέον το έχουμε πάρει απόφαση και νιώθουμε ευλογία που μετά από δύο αγοράκια θα έρθουν στην ζωή μας και δύο κοριτσάκια.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ έχω δύο αγοράκια και θέλαμε ένα τρίτο παιδάκι, όχι παραπάνω. Τελικά μένω έγκυος και ανακαλύπτουμε ότι περιμένουμε διδυμάκια, στην αρχή παθαίνουμε ένα σοκ τώρα πλέον το έχουμε πάρει απόφαση και νιώθουμε ευλογία που μετά από δύο αγοράκια θα έρθουν στην ζωή μας και δύο κοριτσάκια.

Αννούλα79, μ΄εχεις κατασυγκινήσει,

όχι μόνο είδα το ρόδος στην εικονίτσα σου (ρόδο πήγαμε μήνα του μέλιτος και γυρίσαμε έγκυος) αλλά και τα 4 παιδιά 'ηταν κάτι που παντα ήθελα!!!! ευλογημένη μανούλα με το καλό τα διδυμάκια σου!!!

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας ειμαι απο το Αργος και πριν 3 μηνες αποκτησα το 1ο μου κοριτσακι μετα απο 3 αγορια σερι....Οντως ειναι ευλογια οσα παιδια και να σου δωσει ο θεος( και ας γινονται τα νευρα μου κουρελια μερικες φορες):mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας ειμαι απο το Αργος και πριν 3 μηνες αποκτησα το 1ο μου κοριτσακι μετα απο 3 αγορια σερι....Οντως ειναι ευλογια οσα παιδια και να σου δωσει ο θεος( και ας γινονται τα νευρα μου κουρελια μερικες φορες):mrgreen:

Έπαιξες με την τύχη σου ε! Τουλάχιστον .... κέρδισες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια εγω πάντα έλεγα οτι θελω 3 παιδία , εχω ενα γιο 15,5 μηνών και ειμαι εγκυος σε διδυμα κοριτσάκια !!!!!!!!!!!! στην αρχη έπαθα σοκ , τωρα περιμένω να περάσει ο καιρος και να τα παρω στην αγκαλία μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια εγω πάντα έλεγα οτι θελω 3 παιδία , εχω ενα γιο 15,5 μηνών και ειμαι εγκυος σε διδυμα κοριτσάκια !!!!!!!!!!!! στην αρχη έπαθα σοκ , τωρα περιμένω να περάσει ο καιρος και να τα παρω στην αγκαλία μου

Με το καλο να ερθουν τα μωρακια σου και καλο κουραγιο.Ειναι ωραιο να εχεις μεγαλη οικογενεια:wink:

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια εγω πάντα έλεγα οτι θελω 3 παιδία , εχω ενα γιο 15,5 μηνών και ειμαι εγκυος σε διδυμα κοριτσάκια !!!!!!!!!!!! στην αρχη έπαθα σοκ , τωρα περιμένω να περάσει ο καιρος και να τα παρω στην αγκαλία μου

με το καλο να γεννηθουν τα κοριτσακια σου!!! ειναι πολυ ομορφο να μεγαλωνει η οικογενεια!!!!στο λεω εκ πειρας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι απο το Αργος και πριν 3 μηνες αποκτησα το 1ο μου κοριτσακι μετα απο 3 αγορια σερι....Οντως ειναι ευλογια οσα παιδια και να σου δωσει ο θεος( και ας γινονται τα νευρα μου κουρελια μερικες φορες):mrgreen:

 

Λες και εγω να ειμαι τυχερη; Το πεμπτο μου παιδι να ειναι αυτη τη φορα αγορι; Ή θα κανω παλι διδυμα και παλι κοριτσια; Βλεπω αγορακια και τα εχω μια αδυναμια!

 

(βρε γερα να ειναι και ας λεω, οτι θελει ο Θεος το καλυτερο το ξερει).

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λες και εγω να ειμαι τυχερη; Το πεμπτο μου παιδι να ειναι αυτη τη φορα αγορι; Ή θα κανω παλι διδυμα και παλι κοριτσια; Βλεπω αγορακια και τα εχω μια αδυναμια!

 

(βρε γερα να ειναι και ας λεω, οτι θελει ο Θεος το καλυτερο το ξερει).

το ιδιο ειχα παθει και εγω αλλα για τα κοριτσακια:rolleyes::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Οι παππουδες θα πεσουν σε βαρια καταθλιψη...ακομα να ακουσουν ονομα απο εμενα!

Με τα διδυμα πια ηταν σιγουροι, χαμογελουσαν και τα μουστακια τους!

 

Ευτυχως ο μπαμπας μου το ακουσε το ονομα απο τα αλλα αδελφια μου αλλα ο πεθερος μου, βραζει! Αφου δεν ηξερα πως να το πω στα πεθερικα μου, τελικα τους ειπα με μεγαλο χαμογελο οτι ειναι καλα και τα δυο κοριτσακια και με ειπαν ''δεν πειραζει!'' και αλλα τετοια χαριτωμενα :lol:

Με τα διδυμα πια ηταν σιγουρος! :lol:

 

Μια γυναικα στο δρομο που με ειδε και με κατακερευνωσε ''4 κοριτσια;;;'' και της ειπα ''ε, το πεμπτο αγορι'' ;), μου απαντησε ''μπα, εσενα για κοριτσομανα σε κοβω!'' :lol

Γελαω για να μην οργιστω, εδω αλλοι υποφερουν που εχουν οτι φυλο ηθελαν αλλα το παιδι δεν ειναι γερο και εμενα να με πιανουν στο δρομο και να με μαλωνουν που εχω 4 κοριτσια! Τρελος ειναι ο κοσμος!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Τρελος δεν θα πει τιποτα,για να μην αρχισω να λεω το τι ακουσα οταν εμαθαν οτι ειμαι εγκυος στο τεταρτο και εκνευριστω παλι θα μεινω στο θεμα,οταν με ρωτανε τι μωρο εχεις αυτη τη φορα και τους λεω κορη (ειναι η τριτη)μου απαντανε, εε δεν πειραζει!!τι να πειραξει καλε γιατι δεν καταλαβα;:roll::roll:Γερα και δυνατα τα παιδακια μας και αφηστε τους να λενε.;)

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...