Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δώρο νονάς


HOPE77

Recommended Posts

Στα φαγητα που κερνας φιλους σε γιορτες και αργιες και στα δωρα-παιχνιδια φαινονται οι φιλοι και η βοηθεια στον πλησιον κατα τη γνωμη σου;

 

Kαι από εκεί φαίνεται η διάθεση προσφοράς κάποιου. Για να γυρίσω στο αρχικό θέμα, η νονά έχει οικονομική άνεση και ξέρει ότι η μαμά είναι άνεργη. Δεν ήταν μια ευκαιρία να προσφέρει στο παιδί κάτι που πιθανόν να είχε ανάγκη? ( Να προσφέρει και όχι να "ξεπετάξει" την υποχρέωση ).

 

Αλλιώς τι ? Να περίμενε μήπως κάπως , κάπου , κάποτε, μπορεί ποτέ , χτυπήσει την πόρτα της ένας φίλος της ζητώντας της δανεικά για να βγάλει το πορτοφόλι να τον ελεήσει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το οτι εσυ επελεξες να δωσεις 20 ευρω, δεν σημαινει οτι ο αλλος θα κανει το ιδιο. Πρωτον δεν το ζητησε και δευτερον, αν ειναι να δινουμε 20 ευρω για να τα παρουμε πισω, τοτε τι να πω.

Η διαφορα που βλεπω εγω ειναι οτι εσυ τα μετρας, ενω εγω δεν εχω ποτε ιδεα ποσο κανουν αυτα που μου φερνουν. Δεν θελω δωρα, τους το λεω. Ασε που σχεδον ποτε δεν μου κανουν/αρεσουν/χρειαζονται. οσο ακριβα και να φαινονται.

Έχεις παιδια;Ή μιλας θεωρητικα;Γιατι όλο για τον εαυτο σου λες.Το θεμα ειναι το δωρο προς ενα παιδακι να το παιξει να το ευχαριστηθει να μην χαλασει απο την πρωτη μερα σαν το δικο μου κ να μην το βλαψει κάπου ως υλικο,τεχνικη.Εγω για τον εαυτο μου ψωνιζω απο τις λαικες κ τα κινεζικα εν γνωσει μου οτι μπορει να υπολειπονται σε ποιοτητα γιατι δινω λιγα λεφτα το παιδι μου όμως οσο ειναι ακομη μικρο ή δωρο σε παιδι φίλου δεν θα το έπαιρνα ποτε απο εκει για τους λόγους που ανεφερα.

Το θεμα με τις φιλανθρωπιες κ το ποσο καλη Χριστιανη κ φίλη ειναι η καθεμια καταρχήν δε λεγεται δημισιος κ δεν χρειαζεται δημοσια επαρση ,δευτεροω ειναι ασχετο με το θεμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εσυ επελεξες να δωσεις 20 ευρω, δεν σημαινει οτι ο αλλος θα κανει το ιδιο. Πρωτον δεν το ζητησε και δευτερον, αν ειναι να δινουμε 20 ευρω για να τα παρουμε πισω, τοτε τι να πω.

Η διαφορα που βλεπω εγω ειναι οτι εσυ τα μετρας, ενω εγω δεν εχω ποτε ιδεα ποσο κανουν αυτα που μου φερνουν. Δεν θελω δωρα, τους το λεω. Ασε που σχεδον ποτε δεν μου κανουν/αρεσουν/χρειαζονται. οσο ακριβα και να φαινονται.

 

Να μη πάρει καθόλου. Δηλαδή η κούκλα που της βγαίνει το κεφάλι με το που την ακουμπας δεν έχεις ιδέα ποσο μπορει να κάνει αν την φέρουν στο παιδι σου; Και μάλιστα αυτοί που έχουν πολλά χρήματα; Δεν ζητάω τα 20 ευρώ πίσω. Τέτοιοι τύποι να μην παίρνουν καθόλου δωρα. Θα τους εκτιμούσα περισσότερο. Τέλος πιστεύω ότι με τόσα posts αναλύσουμε μια μικρότητα (απο τη μεριά της νονας) και δεν καταθέτουμε απόψεις γενικά για τις σχέσεις ανθρώπων με το χρήμα. Εκεί είχα να πω κι εγώ πολλά στραβά που παρατηρώ γύρω μου

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, αν η Χαρά ή η όποια Χαρά,δεν ενδιαφέρεται για το κόστος του δώρου, γιατί πρέπει να της επιτεθούμε; Απαγορεύεται να έχει αυτή την άποψη; Κι εμένα θα με ξένιζε προς στιγμήν ένα τέτοιο δώρο, αλλά ως εκεί.. Τους ανθρώπους που είναι υπεράνω τους θαυμάζω, όχι να τους την πω κιόλας επειδή εγώ θα έδινα ενδεχομένως σημασία σε κάτι υλικό κι αυτοί όχι.. Συγνώμη κιόλας που επεμβαίνω Χαρά, σίγουρα δε χρειάζεσαι δικηγόρο, αλλά δεν καταλαβαίνω αυτήν την αντίδραση..

 

Όσο για τις πνευματικές υποχρεώσεις του νονού, δεν είπαμε ότι αναιρούν τις υλικές, είπαμε απλά ότι είναι πιο σημαντικές, άσχετα αν το έχουμε ξεχάσει αυτό-όπως φάνηκε απ τα λεγόμενα των περισσότερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια, αν η Χαρά ή η όποια Χαρά,δεν ενδιαφέρεται για το κόστος του δώρου, γιατί πρέπει να της επιτεθούμε; Απαγορεύεται να έχει αυτή την άποψη; Κι εμένα θα με ξένιζε προς στιγμήν ένα τέτοιο δώρο, αλλά ως εκεί.. Τους ανθρώπους που είναι υπεράνω τους θαυμάζω, όχι να τους την πω κιόλας επειδή εγώ θα έδινα ενδεχομένως σημασία σε κάτι υλικό κι αυτοί όχι.. Συγνώμη κιόλας που επεμβαίνω Χαρά, σίγουρα δε χρειάζεσαι δικηγόρο, αλλά δεν καταλαβαίνω αυτήν την αντίδραση..

 

Όσο για τις πνευματικές υποχρεώσεις του νονού, δεν είπαμε ότι αναιρούν τις υλικές, είπαμε απλά ότι είναι πιο σημαντικές, άσχετα αν το έχουμε ξεχάσει αυτό-όπως φάνηκε απ τα λεγόμενα των περισσότερων.

O καθένας μπορει να το βλέπει όπως θελει αλλα εδω εγινε προσπαθεια να χαρακτηριστω ως ¨την βλέπεις ως πορτοφολι"(όταν εχω εξηγησει οτι εδωσα κ παραπανω επειδη το ηθελα)αυτο δεν μου αρεσε κ το γεγονος οτι εγω μιλησα για μια συγκεκριμενη πραξη που μου φανηκε ατοπη κ καποιες μου μιλουν για τα πνευματικα καθηκοντα της κουμπαρας προσπαθώντας να κανουν μαθημα

Link to comment
Share on other sites

O καθένας μπορει να το βλέπει όπως θελει αλλα εδω εγινε προσπαθεια να χαρακτηριστω ως ¨την βλέπεις ως πορτοφολι"(όταν εχω εξηγησει οτι εδωσα κ παραπανω επειδη το ηθελα)αυτο δεν μου αρεσε κ το γεγονος οτι εγω μιλησα για μια συγκεκριμενη πραξη που μου φανηκε ατοπη κ καποιες μου μιλουν για τα πνευματικα καθηκοντα της κουμπαρας προσπαθώντας να κανουν μαθημα

 

Δεν θα εμπαινα παλι στο θεμα, αλλα επιμενεις να βαζεις λογια στο ονομα μου. Δεν εγραψα εγω τη φραση που αναφερεις παραπανω και που περιγραφεις σαν να ειπα.

Οσο για την προθεση μου, λυπαμαι που δεν την καταλαβες αλλα ηταν να ηρεμησεις και να μην δινεις σημασια σε τετοια ζητηματα-ειπα απλα οτι το παιδακι οσο και να κανει το παιχνιδι λιγο θα παιξει και θα το πεταξει, προφανως δεν εχεις τετοια διαθεση οποτε παω πασο, δικαιωμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, αν η Χαρά ή η όποια Χαρά,δεν ενδιαφέρεται για το κόστος του δώρου, γιατί πρέπει να της επιτεθούμε; Απαγορεύεται να έχει αυτή την άποψη; Κι εμένα θα με ξένιζε προς στιγμήν ένα τέτοιο δώρο, αλλά ως εκεί.. Τους ανθρώπους που είναι υπεράνω τους θαυμάζω, όχι να τους την πω κιόλας επειδή εγώ θα έδινα ενδεχομένως σημασία σε κάτι υλικό κι αυτοί όχι.. Συγνώμη κιόλας που επεμβαίνω Χαρά, σίγουρα δε χρειάζεσαι δικηγόρο, αλλά δεν καταλαβαίνω αυτήν την αντίδραση..

 

Όσο για τις πνευματικές υποχρεώσεις του νονού, δεν είπαμε ότι αναιρούν τις υλικές, είπαμε απλά ότι είναι πιο σημαντικές, άσχετα αν το έχουμε ξεχάσει αυτό-όπως φάνηκε απ τα λεγόμενα των περισσότερων.

 

Σε ευχαριστω...χαιρομαι που καταλαβες τι εννοουσα...

Παντως εχω συνηθισει. Στη δουλεια να δεις, που εχει σχεση με χρηματοδοτησεις και παω παντα by the book, τι ακουω. Τελος παντων...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω...χαιρομαι που καταλαβες τι εννοουσα...

Παντως εχω συνηθισει. Στη δουλεια να δεις, που εχει σχεση με χρηματοδοτησεις και παω παντα by the book, τι ακουω. Τελος παντων...

Τώρα θα γράψω κάτι τελείως εκτός θέματος και θα με κράξετε με το δίκιο σας!:lol:

 

Αν απ αυτό το φόρουμ έλειπαν οι επιθέσεις, οι ειρωνίες και οι παρεξηγήσεις-δεν τα λέω για σένα Χαρά, αλλά με αφορμή εσένα- θα μπορούσαν να γίνουν τόσο ενδιαφέρουσες συζητήσεις και να κερδίσουμε όλοι! Ξέρετε πόσοι έχουν πράγματα να πουν και δεν μπαίνουν στη διαδικασία, γιατί δε γουστάρουν διαδικτυακούς καβγάδες;

 

Αυτά. Τώρα μαλώστε με!;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα γράψω κάτι τελείως εκτός θέματος και θα με κράξετε με το δίκιο σας!:lol:

 

Αν απ αυτό το φόρουμ έλειπαν οι επιθέσεις, οι ειρωνίες και οι παρεξηγήσεις-δεν τα λέω για σένα Χαρά, αλλά με αφορμή εσένα- θα μπορούσαν να γίνουν τόσο ενδιαφέρουσες συζητήσεις και να κερδίσουμε όλοι! Ξέρετε πόσοι έχουν πράγματα να πουν και δεν μπαίνουν στη διαδικασία, γιατί δε γουστάρουν διαδικτυακούς καβγάδες;

 

Αυτά. Τώρα μαλώστε με!;)

 

Δε θα σε μαλωσουμε καθόλου .Ίσως εχεις κ δικιο ότι το παρατραβηξαμε.Εγω ευχαριστω όλες τις κοπελες που μπηκαν στον κοπο να πουν τη γνωμη τους αλλά αισθανθηκα οτι μπηκα να πω κατι που με ενοχλησε-παραξενεψε χωρις να ειμαι υπερβολικη,ετσι όπως θα το έλεγα στην φιλη μου πανω σε ενα καφε χωρις να δωσω παραπανω διαστασεις, κ δεκτηκα απο καποιες "επιθεση"του στυλ εισαι παραδοπιστη,υλιστρια κλπ που δεν ισχυει.Αλλο να εχεις διαφορετικη αποψη κ αλλο να κανεις τον αλλο να αισθανεται ασχημα γιατι με ειλικρινεια σχολιασε κατι.

Το γεγονος παντως ειναι οτι με βοηθησαν οι αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ήταν πρόθεση δική μου να σε κρίνω πάντως και νομίζω πως δε το έκανα, αν το ελαβες έτσι με συγχωρείς δε το διατύπωση σωστά.

Καταλαβαινω πως νιώθεις, σου είπα ότι το ίδιο μπορεί να ένιωθα και εγώ αλλά πιστεύω ότι κακώς θα το έκανα. Το σωστό είναι αυτό που λέει η χαρά Μαρία δε πρέπει να τα μετράμε έτσι τα πράγματα.

Και εξακολουθώ να πιστεύω ότι στη σωστή φιλία δεν υπάρχουν τέτοιες μικροτητες, και αν είναι η σχέση δοκιμασμένη συνήθως δε μας ενοχλούν.

 

Καταλαβαίνω όμως και το δέχομαι αυτό που λες για τη ποιότητα και τη διάρκεια του παιχνιδιού... Και η δική μου θα στεναχωριοταν αν χαλούσε σε δύο μέρες το παιχνίδι της.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, η νονά ή που θα'χει βγάλει τον κοκκύτη από προχτές που τη συζητάμε ή θα χει τέτοιον πονοκέφαλο που θα καταπίνει τα ντεπόν 3-3!! Σούπερ σταρ την κάναμε! :D:D:D

 

Αυτό πάντως που λέτε για το παιχνίδι μου έγινε μάθημα εμένα. Εχουν οι δικές μου τρέλα με τα μαγνητικά πινακάκια. Εχουμε πανάκριβο που μιλάει και έχει και στένσιλ. Εχουμε της Μίνι, έχουμε της Μπάρμπι κι άλλο ένα πιο μικρούλι για ταξίδια.

Ηθελε όμως η μικρή ένα όταν είχαμε πάει μια φορά σε τζάμπο και της το πήρα (έκανε 2 ευρώ). Αντεξε ως το σπίτι!! Αλλού ο μαγνήτης, αλλού τα σπασμένα κομματάκια, αλλού το πλαίσιο κι αλλού η οθόνη!

Ναι, βλέπεις.... εχει τη σημασία του.

 

Ξέρετε όμως, αν η άλλη δεν είναι μητέρα - ίσως δεν τα ξέρει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω όμως και το δέχομαι αυτό που λες για τη ποιότητα και τη διάρκεια του παιχνιδιού... Και η δική μου θα στεναχωριοταν αν χαλούσε σε δύο μέρες το παιχνίδι της.

 

 

Γι αυτο το επιχειρημα, αν δεις παραπανω, η hope λεει οτι κι οταν πηρε μονη της μετα, το καλο, το <ποιοτικο>, και παλι....χαλασε!!!!!!!!!!! :confused:

Εμενα αν φερουν κατι που το δω καπως επιφοβο, δεν τους αφηνω να παιξουν μετα. Δεν με νοιαζει ομως. Εδω τις προαλλες μας εφεραν ολοκληρο playmobil πανακριβο και επαιξαν μια ωρα ισα ισα να τα στησουν και μου εμεινε αμανατι στη μεση του σαλονιου μερες μετα, το μαζεψα και το πηγα αποθηκη. Ποια η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολυ που εχουμε λύσει ολα μας τα προβληματα και ασχολουμαστε με το ποσα χρηματα ειχε το δωρο της νονας, της θειας ή της φιλης...

Χαλαρωστε και δειτε τα πραγματα απλα. Δεν εχουν χρηματα και δεν φερνουν κατι? Ε.. δεν μπορουν να παρουν μια σοκολατα με ενα ευρω ? Φερνουν αυτο που μπορουν? Μα καλα δεν μπορουν να φερουν κατι καλυτερο? Βγαινουν τα ματια τα χερια οι ροδες.. επικινδυνο... Φερνουν κατι ακριβο? Πεταμενα λεφτα... Χαλαρωστε.. ετσι χαλανε οι ανθρωπινες σχεσεις και μενουμε μονοι.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο το επιχειρημα, αν δεις παραπανω, η hope λεει οτι κι οταν πηρε μονη της μετα, το καλο, το <ποιοτικο>, και παλι....χαλασε!!!!!!!!!!! :confused:

Εμενα αν φερουν κατι που το δω καπως επιφοβο, δεν τους αφηνω να παιξουν μετα. Δεν με νοιαζει ομως. Εδω τις προαλλες μας εφεραν ολοκληρο playmobil πανακριβο και επαιξαν μια ωρα ισα ισα να τα στησουν και μου εμεινε αμανατι στη μεση του σαλονιου μερες μετα, το μαζεψα και το πηγα αποθηκη. Ποια η διαφορα.

Eiπα πως χαλασε μετα απο 30μερες πραγμα λογικο για μικρο παιδι όχι την ίδια μερα όπως το αλλο εχει διαφορα ευκολονοητη νομιζω,Το γεγονος οτι τα παιδια βαριουνται τα παιχνιδια ειναι αληθεια αυτο τι σημαινει ότι γονεις-νονοι-παππουδες πρεπει να φερνουν κατι χωρις να το πολυσκεφτουν για να βγαλουν την υποχρεωση;Το ιδιο συμβαινει κ με τα ρουχα-παπουτσια τι πρεπει να κανουμε να γυρναμε στις λαικες κ να μαζευουμε με το κιλο;Υπαρχει στη ζωη και καιτι που ονομαζεται ποιοτητα (δεν εχει να κανει βεβαια με την τιμη μονο αλλα σιγουρα δεν τη βρισκουμε κ στο πατο)κ μετρο κ εγω όσο μπορω το ακολουθω σε όλα στη ζωή μου

Όσο για το σχολιο σου Ζωή πιστεψε με εχω πολυ σοβαροτερα πραγματα που με απασχολουν όπως κ όλος ο κοσμος εδώ όμως ήθελα να μοιραστω αυτον τον προβληματισμό μου.Και να σου πω κ κατι που μας λεει η ψυχολογος στη σχολη γονεων για τα παιδια μας κ γενικα:"Όταν σας λεει καποιος-παιδι-φίλος-σύζυγος κατι που τον ενοχλει θα τον ακουτε προσεκτικα μπορει για σας να μην σημαινει κατι γι΄αυτον όμως σημαινει."Γι΄αυτο χαλανε οι σχεσεις γιατι δεν ακουμε κ τους ξεπεταμε όλους με το σχολιο που εσυ εκανες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eiπα πως χαλασε μετα απο 30μερες πραγμα λογικο για μικρο παιδι όχι την ίδια μερα όπως το αλλο εχει διαφορα ευκολονοητη νομιζω,Το γεγονος οτι τα παιδια βαριουνται τα παιχνιδια ειναι αληθεια αυτο τι σημαινει ότι γονεις-νονοι-παππουδες πρεπει να φερνουν κατι χωρις να το πολυσκεφτουν για να βγαλουν την υποχρεωση;Το ιδιο συμβαινει κ με τα ρουχα-παπουτσια τι πρεπει να κανουμε να γυρναμε στις λαικες κ να μαζευουμε με το κιλο;Υπαρχει στη ζωη και καιτι που ονομαζεται ποιοτητα (δεν εχει να κανει βεβαια με την τιμη μονο αλλα σιγουρα δεν τη βρισκουμε κ στο πατο)κ μετρο κ εγω όσο μπορω το ακολουθω σε όλα στη ζωή μου

Όσο για το σχολιο σου Ζωή πιστεψε με εχω πολυ σοβαροτερα πραγματα που με απασχολουν όπως κ όλος ο κοσμος εδώ όμως ήθελα να μοιραστω αυτον τον προβληματισμό μου.Και να σου πω κ κατι που μας λεει η ψυχολογος στη σχολη γονεων για τα παιδια μας κ γενικα:"Όταν σας λεει καποιος-παιδι-φίλος-σύζυγος κατι που τον ενοχλει θα τον ακουτε προσεκτικα μπορει για σας να μην σημαινει κατι γι΄αυτον όμως σημαινει."Γι΄αυτο χαλανε οι σχεσεις γιατι δεν ακουμε κ τους ξεπεταμε όλους με το σχολιο που εσυ εκανες

Oι σχεσεις χαλανε απο την μιζερια και την μικροτητα που βγαζουμε. Οι σχεσεις χαλανε γιατι τις ζυγιζουμε με το χρημα και το ποσό που ξοδεψε ο καθενας. Υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να διαθεσουν και δεν ειναι αναγκη να βγουν με ντουντουκα να το διαλαλησουν. Υπαρχουν αθρωποι που αυτα τα 5 ευρω ποσο εφτελες για εσενα, μπορει να το στερηθηκαν. πραγματικα να το στερηθηκαν. Αν ειλικρινα την κουμπαρα μου, την φιλη μου, την γειτονισσα μου, την απασχολουσε το ποσο που εδωσα, δεκαρακι δεν θα με ενοιαζε γιατι θα εμενε στα υλικα και οχι σε αυτα που πραγματικα εχουν αξια.. και οχι.. δεν θα την ακουγα καθολου προσεκτικα γιατι μπορει να εχω πολυ πιο σοβαρα προβληματα να λυσω. Τροφη για σκεψη ;) περα απο αυτα που λεει η ψυχολογος ή η καθε ψυχολογος.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης θεωρεις οτι η σχεση σου με την νονα θα μεινει ανεπαφη οταν εσυ πας και της πει οτι ενοχληθηκε που σου εφερε δωρο των 5 ευρω? (Γιατι απ οτι καταλαβα αυτο σας εχει πει η ψυχολογος να κανετε)

Link to comment
Share on other sites

Eπισης θεωρεις οτι η σχεση σου με την νονα θα μεινει ανεπαφη οταν εσυ πας και της πει οτι ενοχληθηκε που σου εφερε δωρο των 5 ευρω? (Γιατι απ οτι καταλαβα αυτο σας εχει πει η ψυχολογος να κανετε)

Θα σου ελεγα να διαβασεις το θεμα απο την αρχη για να δεις οτι γραφεις ασχετα.Προφανως μπήκες να μας πεις οτι εισαι ανωτερη κ να μη μας ενδιαφερουν τα χρηματα ευχαριστω πολυ δεν χρειαζομαι τετοιες συμβουλες τα υπολοιπα κοριτσια που καταλαβαν με βοηθησαν πολυ ακομη κ αν διαφωνησαν.

Παρακαλω όταν καποιος γενικα οχι μονο σε εμενα θέλει να απαντησει να κανει τον κοπο να διαβαζει ολιστικα κ οχι να μιλαει αποσπασματικα γιατι χανεται η ουσια κ αναγκαζεται ο θεματοθετης να επαναλαμβανεται

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το θεμα απο την αρχη. Δεν μπηκα να πω για το αν ειμαι κατι ή δεν ειμαι. Μπηκα να πω την γνωμη μου σε ενα δημοσιο φορουμ. Εαν δεν σου αρεσει η αντιθετη αποψη απλα γραψε στην αρχη του θεματος σου οτι δεν δεχεσαι κατι διαφορετικο απο αυτο που λες. Καλο ειναι ομως να διαβαζεις και τι αντιθετη αποψη.. τροφη για σκεψη οπως σου ειπα παραπανω. Καλη σου μερα.

Link to comment
Share on other sites

Oι σχεσεις χαλανε απο την μιζερια και την μικροτητα που βγαζουμε. Οι σχεσεις χαλανε γιατι τις ζυγιζουμε με το χρημα και το ποσό που ξοδεψε ο καθενας. Υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να διαθεσουν και δεν ειναι αναγκη να βγουν με ντουντουκα να το διαλαλησουν. Υπαρχουν αθρωποι που αυτα τα 5 ευρω ποσο εφτελες για εσενα, μπορει να το στερηθηκαν. πραγματικα να το στερηθηκαν. Αν ειλικρινα την κουμπαρα μου, την φιλη μου, την γειτονισσα μου, την απασχολουσε το ποσο που εδωσα, δεκαρακι δεν θα με ενοιαζε γιατι θα εμενε στα υλικα και οχι σε αυτα που πραγματικα εχουν αξια.. και οχι.. δεν θα την ακουγα καθολου προσεκτικα γιατι μπορει να εχω πολυ πιο σοβαρα προβληματα να λυσω. Τροφη για σκεψη ;) περα απο αυτα που λεει η ψυχολογος ή η καθε ψυχολογος.

 

H θεματοθέτρια προσπάθησε να αποκωδικοποιήσει τη συμπεριφορά μιας φίλης της βάσει μιας συγκεκριμένης πράξης της που την πείραξε.

 

Δεκτό ότι δεν θα έδινες δεκάρα αν το δώρο σου άρεσε σε αυτόν που το κάνεις , αλλά μην γράφεις σαν να είναι αυτός ο μόνος τρόπος που πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα, δεν είσαι το πρότυπο ούτε το μέτρο σύγκρισης πάντων.

Link to comment
Share on other sites

H θεματοθέτρια προσπάθησε να αποκωδικοποιήσει τη συμπεριφορά μιας φίλης της βάσει μιας συγκεκριμένης πράξης της που την πείραξε.

 

Δεκτό ότι δεν θα έδινες δεκάρα αν το δώρο σου άρεσε σε αυτόν που το κάνεις , αλλά μην γράφεις σαν να είναι αυτός ο μόνος τρόπος που πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα, δεν είσαι το πρότυπο ούτε το μέτρο σύγκρισης πάντων.

Ο καθενας μας λοιπον επειδη βλεπει τελειως διαφορετικα τα πραγματα δεν νομιζω οτι μπορουμε να την βοηθησουμε να αποκωδικοποιησει την συμμπεριφορα της νονας. Εαν θελει να μαθει μπορει να την ρωτησει στα ισα. Η ιδια θεωρει οτι ειναι πολυ καλη νονα και κολαει στα 5 ευρω. Οκ.

Προσωπικα δεν θελω να ειμαι προτυπο για κανεναν. Κοιταζω την ζωη μου και ισως να βλεπω τα πραγματα διαφορετικα. Οταν γραφουμε δημοσια σε ενα φορουμ ειμαστε ετοιμοι να ακουσουμε την οποια αποψη ακομη και αν δεν μας ταιριαζει. Το να πει καποιος την γνωμη του δεν σημαινει οτι την επιβαλλει ή θεωρει τον εαυτο του ανωτερο.

Link to comment
Share on other sites

H θεματοθέτρια προσπάθησε να αποκωδικοποιήσει τη συμπεριφορά μιας φίλης της βάσει μιας συγκεκριμένης πράξης της που την πείραξε.

 

Δεκτό ότι δεν θα έδινες δεκάρα αν το δώρο σου άρεσε σε αυτόν που το κάνεις , αλλά μην γράφεις σαν να είναι αυτός ο μόνος τρόπος που πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα, δεν είσαι το πρότυπο ούτε το μέτρο σύγκρισης πάντων.

 

Ωχου....η θεματοθετρια, μπηκε εδω και περιμενε ολες να πουμε ναι εχεις δικιο, και οταν μερικες ειπαμε οτι διαφωνουμε μας προσβαλλει και μας λεει οτι δεν ξερουμε και να διαβαζουμε κιολα.

Τη γνωμη μας λενε, δεν το παιζουμε τιποτα. Οποιος εχει τη μυγα, μυγιαζεται λεει.

 

 

ΥΓ Αληθεια γιατι μπηκατε στο θεμα;

Ο λογος ο δικος μου ειναι γιατι τα πηγα σε εναν βρωμοπαιδοτοπο (2 ωρες επλενα τα ρουχα τους και τα ιδια τα παιδια μετα) σε ενα παρτυ και πηρα δωρο 13 ευρω. Ηξερα οτι η εισοδος ειναι 2 ευρω για τα παιδια, τα αφησα κι εφυγα. Ε, η κυρια με εκραξε σε ολο το σχολειο, γιατι λεει πηρα φτηνιαρικο δωρο (πηρα ΜΟΝΟΠΟΛΗ απο τη MOTHERCARE, ειχε 15 περιπου ευρω και ειχα ενα κουπονι 2 ευρω εκπτωση, μη μου πειτε οτι δεν ειναι ποιοτικο και θα χαλασει!!!!). Ειχε λεει πληρωσει εξτρα κλοουν, λες κι εγω επρεπε να το ξερω, πηρε λεει και σουβλακια απο εξω (ακουσον, απορω πως δεχτηκε ο παιδοτοπος), τους εδωσε και δωρακια και επρεπε να παρω ακριβοτερο!

Με το που εφτασα στον παιδοτοπο, ηρθε το παιδι της τρεχοντας και με λεει " ΤΙ ΜΟΥ ΦΕΡΑΤΕ;;;;" ελεος

Ποτε γιναμε ετσι βρε παιδια; Τι μας εχει συμβει;

Link to comment
Share on other sites

Ωχου....η θεματοθετρια, μπηκε εδω και περιμενε ολες να πουμε ναι εχεις δικιο, και οταν μερικες ειπαμε οτι διαφωνουμε μας προσβαλλει και μας λεει οτι δεν ξερουμε και να διαβαζουμε κιολα.

Και αν θελουμε να πουμε τη γνωμη μας θα τη λεμε θελετε δε θελετε. Δεν το παιζουμε τιποτα. Οποιος εχει τη μυγα, μυγιαζεται λεει.

 

 

ΥΓ Αληθεια γιατι μπηκατε στο θεμα;

Ο λογος ο δικος μου ειναι γιατι τα πηγα σε εναν βρωμοπαιδοτοπο (2 ωρες επλενα τα ρουχα τους και τα ιδια τα παιδια μετα) σε ενα παρτυ και πηρα δωρο 13 ευρω. Ηξερα οτι η εισοδος ειναι 2 ευρω για τα παιδια, τα αφησα κι εφυγα. Ε, η κυρια με εκραξε σε ολο το σχολειο, γιατι λεει πηρα φτηνιαρικο δωρο (πηρα ΜΟΝΟΠΟΛΗ απο τη MOTHERCARE, ειχε 15 περιπου ευρω και ειχα ενα κουπονι 2 ευρω εκπτωση, μη μου πειτε οτι δεν ειναι ποιοτικο και θα χαλασει!!!!). Ειχε λεει πληρωσει εξτρα κλοουν, λες κι εγω επρεπε να το ξερω, πηρε λεει και σουβλακια απο εξω (ακουσον, απορω πως δεχτηκε ο παιδοτοπος), τους εδωσε και δωρακια και επρεπε να παρω ακριβοτερο!

Με το που εφτασα στον παιδοτοπο, ηρθε το παιδι της τρεχοντας και με λεει " ΤΙ ΜΟΥ ΦΕΡΑΤΕ;;;;" ελεος

Ποτε γιναμε ετσι βρε παιδια; Τι μας εχει συμβει;

 

Συγνώμη, αναφέρεις ένα πραγματικό άσχετο περιστατικό, που αν το διαβάσει η θεματοθέτρια της δίνω κάθε δίκιο να θυμώσει, αφού παραλληρίζεις έναν άνθρωπο που έχει προφανή προβλήματα συμπεριφοράς με την ίδια. Τι σχέση έχει η ιστορία σου με αυτό που λέει η θεματοθέτρια?

 

Προφανώς , αν το δώρο αυτό της το έφερνε μια άσχετη στο πάρτυ δεν θα την απασχολούσε, επειδή ακριβώς θα ήταν άσχετη . Εδώ ήταν μια φίλη της , που επέλεξε να γίνει νονά της και ήθελε να μάθει αν η ενέργεια αυτή όπως έγινε σημαίνει κάτι για τη φιλία και τη σχέση τους, ήταν προσβλητική , δεν ήταν κλπ.

 

Δεν το έχει συζητήσει με κανένα από το περιβάλλον της, απλά μοιράστηκε τις σκέψεις της , ανώνυμα, μέσω ενός forum.

 

Θεωρείς ότι είναι το ίδιο και το αυτό με αυτό που περιέγραψες πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Αληθεια γιατι μπηκατε στο θεμα;

Ο λογος ο δικος μου ειναι γιατι τα πηγα σε εναν βρωμοπαιδοτοπο (2 ωρες επλενα τα ρουχα τους και τα ιδια τα παιδια μετα) σε ενα παρτυ και πηρα δωρο 13 ευρω. Ηξερα οτι η εισοδος ειναι 2 ευρω για τα παιδια, τα αφησα κι εφυγα. Ε, η κυρια με εκραξε σε ολο το σχολειο, γιατι λεει πηρα φτηνιαρικο δωρο (πηρα ΜΟΝΟΠΟΛΗ απο τη MOTHERCARE, ειχε 15 περιπου ευρω και ειχα ενα κουπονι 2 ευρω εκπτωση, μη μου πειτε οτι δεν ειναι ποιοτικο και θα χαλασει!!!!). Ειχε λεει πληρωσει εξτρα κλοουν, λες κι εγω επρεπε να το ξερω, πηρε λεει και σουβλακια απο εξω (ακουσον, απορω πως δεχτηκε ο παιδοτοπος), τους εδωσε και δωρακια και επρεπε να παρω ακριβοτερο!

Με το που εφτασα στον παιδοτοπο, ηρθε το παιδι της τρεχοντας και με λεει " ΤΙ ΜΟΥ ΦΕΡΑΤΕ;;;;" ελεος

Ποτε γιναμε ετσι βρε παιδια; Τι μας εχει συμβει;

 

Καμία σχέση το ένα με το άλλο! Εσύ πήγες σε ένα πάρτυ συμμαθητή, αν κατάλαβα καλά, με ένα αξιοπρεπέστατο επιτραπέζιο, και καθόλου δεν ήσουν υποχρεωμένη να πάρεις πιο ακριβό, απλά έπεσες σε αχαρακτήριστη μάνα. ΔΛΔ αν είχε κανονίσει να εκτοξεύονται και πύραυλοι στα γενέθλια του παιδιού της θα ζητούσε ακόμα πιο ακριβά δώρα? ΕΛΕΟΣ...

Εδώ η θεματοθέτρια μας μίλησε για μια νονά ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που έφερε ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ στο βαφτιστήρι της αξίας 5 ευρώ. Και μάλιστα, είναι άτομο, που η θεματοθέτρια, και το φιλοξένησε, και το κέρασε, και το ξενάγησε....κάποια πράγματα είναι απλά κι εμείς τα κάνουμε περίπλοκα.

Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που είναι υπεράνω, υπάρχουν όμως και άνθρωποι που έχουν δώσει πολλά, με όλη την καρδιά τους, και θεωρούν κοροϊδία να αντιμετωπίζονται έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αναφέρεις ένα πραγματικό άσχετο περιστατικό, που αν το διαβάσει η θεματοθέτρια της δίνω κάθε δίκιο να θυμώσει, αφού παραλληρίζεις έναν άνθρωπο που έχει προφανή προβλήματα συμπεριφοράς με την ίδια. Τι σχέση έχει η ιστορία σου με αυτό που λέει η θεματοθέτρια?

 

Προφανώς , αν το δώρο αυτό της το έφερνε μια άσχετη στο πάρτυ δεν θα την απασχολούσε, επειδή ακριβώς θα ήταν άσχετη . Εδώ ήταν μια φίλη της , που επέλεξε να γίνει νονά της και ήθελε να μάθει αν η ενέργεια αυτή όπως έγινε σημαίνει κάτι για τη φιλία και τη σχέση τους, ήταν προσβλητική , δεν ήταν κλπ.

 

Δεν το έχει συζητήσει με κανένα από το περιβάλλον της, απλά μοιράστηκε τις σκέψεις της , ανώνυμα, μέσω ενός forum.

 

Θεωρείς ότι είναι το ίδιο και το αυτό με αυτό που περιέγραψες πιο πάνω?

 

Δεν ηταν ασχετη, ειναι η παιδικη μου φιλεναδα και τωρα τα παιδια μας ειναι στην ιδια ταξη. Αλλιως θα τα φηνα σε μια ασχετη που λες, να φυγω; Παρολιγο να την κανω κι εκεινη νονα. Για να δεις δηλαδη.

Να σου πω που βρισκω κοινο σημειο: στον τροπο σκεψης. Εχουμε φτασει σε τετοιο σημειο με τα λεφτα, που <μετραμε> τον αλλο με το ποσα μας κερναει εξω, ποσα κανει το δωρο που μας πηρε, ποσο κανει το επιπλο στο σαλονι του, τα παππουτσια της. Ολο επιδειξη ειμαστε. Και δεν κοιταμε αν ο αλλος μας αγαπα και μας εκτιμα, αλλα ακομα κι αν μας φερεται αψογα, θα θυμωσουμε οσο δεν παει-οπως εκανε η θεματοθετρια- για ενα βρωμοδωρο. Λες κι αυτο ειναι που εχει σημασια...

 

ΥΓ ο νονα που τελικα εκανα εγω, δεν μας κανει καθολου δωρο τα Χριστουγεννα. Μονο το Πασχα. Στην πυρα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...