Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητική και στρεπτόκοκκος


Recommended Posts

Καλησπέρα vago, εγώ ακόμα είμαι σε ταλάντευση με την όμοιο, αλλά πέρσυ που έκανα μια προσπάθεια για τον εαυτό μου και είχα πάει και τη μικρή με αμυγδαλίτιδα σε έναν από τους κορυφαίους του κλάδου (τουλάχιστον έτσι λένε οι φαν και η λίστα αναμονής), μου είπε ξεκάθαρα ότι στον στρεπτόκκοκο δίνει αντιβίωση.

Σου το παραθέτω σαν πληροφορία. Και η δικιά μου άσχετη γνώμη είναι να μην το αφήσεις. Περαστικά!!!

 

* Να πω του στραβού το δίκιο, αφού περάσαμε 4-5 αμυγδαλίτιδες σε 1,5 χρόνο με τρελές άπνοιες το βράδυ, μετά από εκείνη την επίσκεψη και τη θεραπεία, δεν ξαναείχαμε ποτέ θέμα αμυγδαλών (κούφια-η-ώρα-που-τ'-ακούει :?)

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προφανως κανεις δε θα ρισκαρε την υγεια του παιδιου του για ενα πεισμα ...το ζητημα ειναι κατα ποσον η αντιβιωση ειναι απαραιτητη και θα ξεφορτωθεις τον στρεπτοκοκκο και κατα ποσον σου διασφαλιζει οτι δε θα υπαρξουν επιπλοκες ..και στα δυο η απαντηση παιζεται.Αναφορικα με τον ρευματοειδη πυρετο συγκεκριμενα αποτελει απλως μια επιστημονικη υποθεση η συνδεση του με τον στρεπτοκοκκο ,ως εκει.Εγω το μονο που λεω ειναι οτι το στρεπ δεν αρκει για να παρθει η αποφαση για αντιβιωση κι αυτο γιατι μπορει να προκειται για απλη φορεια ,κατι για το οποιο δεν ενδεικνυται αντιβιωση εκτος κι αν η οικογενεια κανει ανεπαλληλες στρεπτοκοκκικες λοιμωξεις ,κολλαει δηλαδη ο ενας τον αλλον κυκλικα,οποτε και περνουν ολοι αντιβιωση σε μια προσπαθεια να σταματησει ο φαυλος κυκλος.Στα πιτσιρικια εδωσα 2 διαφορετικες αντιβιωσεις για 10 μερες περυσι ,πρωτη φορα που ειχαμε θετικο στρεπ και τωρα πηγαιναμε για τριτη,οποτε το παλεψαμε με ομοιοπαθητικη.Το θεμα ειναι πως εαν δεν κανεις την αιματολογικη δεν ξερεις εαν νοσουν η αν απλα ειναι φορεις ,αν η εξεταση δειξει χαμηλα αντισωματα αντιστρεπτολυσσινης δεν προκειται για στρεπτοκοκκικη λοιμωξη.,στη φορεια το παιδι δεν κινδυνευει απο επιπλοκες και η μεταδοση ελαχιστοποιειται,ολα απο κει και περα ειναι θεμα ανοσοποιητικου αφου μεσα στον ρινοφαρυγγα υπαρχουν πολλα και διαφορα βακτηρια με τα οποια συμβιωνουμε και οσο αυτα δεν εξαπλωνονται το ατομο δε νοσει.Καναμε επισης προληπτικα γενικη ουρων και υπερηχο καρδιας,δεν ξερω αν αυτο που εκανα ηταν το ορθοτερο,ξερω μονο οτι το εψαξα οσο μπορουσα και οταν τελικα μας ειδε και ο συμβατικος παιδιατρος δεδομενης της καλης γενικης κλινικης εικονας δεν μας εδωσε ουτε εκεινος αντιβιωση.

 

Εμένα η παραπάνω τοποθέτηση με βρίσκει κοντά της. Το έχω μάλλον ξαναγράψει αλλά το 2008 μετά από σοβαρό χειρουργείο πήρα 2-3 αντιβιώσεις (πλευριτική συλλογή κ.α.) και μετά (κάπου 9 μήνες από το χειρουργείο) με βρήκε αμυγδαλίτιδα με στρεπτόκοκκο και 39+ πυρετό. Πήγαμε στο ΙΚΑ, οπωσδήποτε αντιβίωση είπαν. Είχα αποφασίσει πως ήταν καιρός να επιστρέψω την ομοιοπαθητική και έτσι και έκανα.

 

Κατάφερα να μην πάρω την αντιβίωση, και από το 2008 μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει. Μετρήσεις δεν είχα κάνει ούτε πριν ούτε μετά. Κατά τους ομοιοπαθητικούς (και κατά τους γονείς πιστεύω) μετράνε τα συμπτώματα. Κατά όλους τους γιατρούς σημαντική είναι η κλινική εικόνα - όπως λένε. Οι πολλές και διάφορες μετρήσεις μάλλον έχουν φτάσει στην υπερβολή.

 

Τέλος, ο ανθρώπινος οργανισμός έχει συσσωρευμένη σοφία μετά από τόσες χιλιετηρίδες εξέλιξης, καλό είναι να μην παρεμβαίνουμε αν δεν είμαστε πολύ σίγουροι ότι χρειάζεται. Εγώ έχω πίστη σε αυτό.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

...

* Να πω του στραβού το δίκιο, αφού περάσαμε 4-5 αμυγδαλίτιδες σε 1,5 χρόνο με τρελές άπνοιες το βράδυ, μετά από εκείνη την επίσκεψη και τη θεραπεία, δεν ξαναείχαμε ποτέ θέμα αμυγδαλών (κούφια-η-ώρα-που-τ'-ακούει :?)

 

Άλλο θέμα (βαθύτερο);

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να μην πάρω την αντιβίωση, και από το 2008 μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει. Μετρήσεις δεν είχα κάνει ούτε πριν ούτε μετά. Κατά τους ομοιοπαθητικούς (και κατά τους γονείς πιστεύω) μετράνε τα συμπτώματα. Κατά όλους τους γιατρούς σημαντική είναι η κλινική εικόνα - όπως λένε. Οι πολλές και διάφορες μετρήσεις μάλλον έχουν φτάσει στην υπερβολή.

 

Ειναι απιστευτη η παραπληροφορηση....

 

Στην ιατρικη, τα συμπτωματα βοηθουν, δεν επαρκουν για διαγνωση. Μπορει να εχεις συμπτωματα μιας νοσου, και να μην την εχεις (πχ να ειναι ψυχοσωματικα τα αιτια) και αντιθετα, μπορει να μην εχεις κανενα συμπτωμα και να λειτουργει ενα μικροβιο καιρο. Γι αυτο το λογο εχουμε τις διαγνωστικες εξετασεις, ή και αυτες θα τις βγαλετε μουφα και να τις αφησουμε, να παιρνουμε μονο ομοιοπαθητικα βασει συμπτωματων, ουτε καν διαγνωστικες εξετασεις να μην κανουμε??

 

Εξαλλου υπαρχουν ενα σωρο πραγματα που προκυπτουν απο διαγνωστικες εξετασεις, απο ενα ανευρυσμα κοιλιας (κανενα συμπτωμα σε πολλους) μεχρι την απλη χοληστερινη που θελει ρυθμιση αν ειναι υψηλή.

 

Οπως ειδες παραπανω, η αλλη δεν εχει συμπτωματα αλλα εχει στρεπτοκοκκο. Αν δεν κανει θεραπεια, μπορει να παθει πχ χρονια οστεομυελιτιδα-και πιστεψε με, δεν θελει κανεις να εχει προχωρησει για να δει τα συμπτωματα. Κι οοολα αυτα, να τα ρισκαρει ΓΙΑΤΙ? Για να μην παρει μια φορα στη ζωη της αντιβιωση? ΟΚ, εχετε δικιο εν μερει, το εχουμε παρακανει σημερα με τα φαρμακα, παιρνουμε συνεχεια. Μην παμε ομως παιδια στο αλλο ακρο....οπως λες και στα ποστ σου, παν μετρον, αριστον!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα για μένα είναι να βασίζονται οι γιατροί υπερβολικά στις εξετάσεις και να μην κάνουν σωστή & πλήρη κλινική εξέταση, όπως έκαναν οι καλοί παλιοί γιατροί τότε που δεν είχαμε τόση τεχνολογία.

Η αντιβίωση δεν είναι κάτι απλό.

Διαταράσσει έντονα την ισορροπία της μικροβιακής χλωρίδας.

Δεν είναι λύση απλά ένα γιαουρτάκι.

 

Προσωπική μου άποψη αλλά προληπτικά δεν την παίρνω ούτε για οδοντιατρικές εργασίες. Γνωρίζω πως είναι ρίσκο αλλά όλα ρίσκο είναι.

Από τα δύο ρίσκα προτιμώ την ελάχιστη δυνατή παρέμβαση και την πίστη στην σοφία του οργανισμού.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα για μένα είναι να βασίζονται οι γιατροί υπερβολικά στις εξετάσεις και να μην κάνουν σωστή & πλήρη κλινική εξέταση, όπως έκαναν οι καλοί παλιοί γιατροί τότε που δεν είχαμε τόση τεχνολογία.

Η αντιβίωση δεν είναι κάτι απλό.

Διαταράσσει έντονα την ισορροπία της μικροβιακής χλωρίδας.

Δεν είναι λύση απλά ένα γιαουρτάκι.

 

Προσωπική μου άποψη αλλά προληπτικά δεν την παίρνω ούτε για οδοντιατρικές εργασίες. Γνωρίζω πως είναι ρίσκο αλλά όλα ρίσκο είναι.

Από τα δύο ρίσκα προτιμώ την ελάχιστη δυνατή παρέμβαση και την πίστη στην σοφία του οργανισμού.

 

Αφου γνωριζεις οτι ειναι ρισκο, γιατι το παιρνεις ακριβως. Εκει δεν σε καταλαβαινω.

 

Για τις εξετασεις διαφωνω μαζι σου, εξαρταται απο τον γιατρο σου καθαρα. Υπαρχουν καλοι γιατροι και κακοι γιατροι.

 

Η αντιβιωση δεν ειναι κατι απλο, οντως. Ουτε ο στρεπτοκοκκος ομως. Δεν ειπαμε να παρεις αντιβιωση για μια ιωσουλα που περναει μονη της.

 

Αν ο οργανισμος μπορουσε απο μονος του, δεν θα ειχε ανεβει τοσο το προσδοκιμο σε χωρες με εμβολια και φαρμακα. Κοιτα τα νουμερα σε χωρες του Τριτου Κοσμου, που πεθαινουν απο αρρωστιες που εδω καταπολεμησαμε, με την ανοσια αγελης και τα φαρμακα.

 

Παλια απο στρεπτοκοκκο λοιπον μπορουσες να πεθανεις 2 χρονων, σημερα παιρνεις μια αντιβιωση και ΖΕΙΣ. Αυτη ειναι η διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιστευτη η παραπληροφορηση....

 

Στην ιατρικη, τα συμπτωματα βοηθουν, δεν επαρκουν για διαγνωση. Μπορει να εχεις συμπτωματα μιας νοσου, και να μην την εχεις (πχ να ειναι ψυχοσωματικα τα αιτια) και αντιθετα, μπορει να μην εχεις κανενα συμπτωμα και να λειτουργει ενα μικροβιο καιρο. Γι αυτο το λογο εχουμε τις διαγνωστικες εξετασεις, ή και αυτες θα τις βγαλετε μουφα και να τις αφησουμε, να παιρνουμε μονο ομοιοπαθητικα βασει συμπτωματων, ουτε καν διαγνωστικες εξετασεις να μην κανουμε??

 

Εξαλλου υπαρχουν ενα σωρο πραγματα που προκυπτουν απο διαγνωστικες εξετασεις, απο ενα ανευρυσμα κοιλιας (κανενα συμπτωμα σε πολλους) μεχρι την απλη χοληστερινη που θελει ρυθμιση αν ειναι υψηλή.

 

Οπως ειδες παραπανω, η αλλη δεν εχει συμπτωματα αλλα εχει στρεπτοκοκκο. Αν δεν κανει θεραπεια, μπορει να παθει πχ χρονια οστεομυελιτιδα-και πιστεψε με, δεν θελει κανεις να εχει προχωρησει για να δει τα συμπτωματα. Κι οοολα αυτα, να τα ρισκαρει ΓΙΑΤΙ? Για να μην παρει μια φορα στη ζωη της αντιβιωση? ΟΚ, εχετε δικιο εν μερει, το εχουμε παρακανει σημερα με τα φαρμακα, παιρνουμε συνεχεια. Μην παμε ομως παιδια στο αλλο ακρο....οπως λες και στα ποστ σου, παν μετρον, αριστον!!

 

Και όμως, Χαρά-Μαρία, στην προκειμένη περίπτωση, το μέλος asloorp, τα λόγια του οποίου παρέθεσε ο mesastouras, έχει δίκιο: μας αρκούν τα συμπτώματα! Γι'αυτό και εγώ παραξενεύτηκα που έκαναν καλλιέργεια, αφού υποχώρησαν τα συμπτώματα. Για τον ίδιο λόγο, επίσης, θεώρησα σαν πιθανότερη εκδοχή της κατάστασης που περιέγραψε η vago το ότι η λοίμωξη ήταν ιογενής και το παιδί ήταν, απλά, φορέας του στρεπτόκοκκου.

 

Τώρα, τι κάνουμε στη φορεία; Άπαξ και τη βρούμε, λίγοι δε θα δώσουν αντιβίωση, αλλά σε πόσους είναι αληθινά απαραίτητη; Πάλι ο/η asloorp έχει δίκιο: αν γίνεται το λεγόμενο "ping-pong", μέσα στην οικογένεια, με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουν κάποιο ξανά και ξανά. Από τη φορεία, αυτή καθ'αυτή, δεν κινδυνεύεις, πάντως. Να υπενθυμίσω το (τρομακτικό) γεγονός ότι ένα μεγάλο ποσοστό (μου φαίνεται 30%) των ενηλίκων είναι φορείς μηνιγγιτιδόκοκκου!!!

 

Για τα υπόλοιπα που λες σχετικά με "σιωπηλές παθήσεις"-εγώ θα βάλω το διαβήτη τύπου 2 στην κορυφή όλων- συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως' date=' Χαρά-Μαρία, στην προκειμένη περίπτωση, το μέλος asloorp, τα λόγια του οποίου παρέθεσε ο mesastouras, έχει δίκιο: μας αρκούν τα συμπτώματα! Γι'αυτό και εγώ παραξενεύτηκα που έκαναν καλλιέργεια, αφού υποχώρησαν τα συμπτώματα. Για τον ίδιο λόγο, επίσης, θεώρησα σαν πιθανότερη εκδοχή της κατάστασης που περιέγραψε η vago το ότι η λοίμωξη ήταν ιογενής και το παιδί ήταν, απλά, φορέας του στρεπτόκοκκου.

 

[/quote']

Ναι αλλα λάθος δεν είναι να σας αρκούν τα συμπτώματα? πχ πόσοι γιατροί κάνουν διάγνωση για ΓΟΠ απλά επειδή κλαει μετα το φαγητό η απλά επειδή πετιέται προς τα πίσω.. Αυτο δεν είναι λιγάκι βλακωδες? ειδικά όταν δίνουν παρα πολυ σοβαρά φάρμακα που αλλάζουν εντελώς τον τροπο χωνεψης;

 

Απο την εμπειρία μου με γιατρούς αυτο που έχω να πω είναι ότι η ιατρική είναι ένα μεγάλο πείραμα! Και τα φάρμακα που βρήκαν ότι γιατρευουν απο πειράματα τα βρήκαν! Και χωρίς να θέλω να θίξω κανένα το τι αναίδεοι γιατροί κυκλοφορούν εκεί έξω που παιρνουν μια χαρα τα λεφτά του κόσμου είναι για κλάματα... Η όμοιοπαθητική μας πείραξε!! Σορυ για την παρένθεση!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.αντιβιωση δεν εδωσα.ξεκινησα την ομοιο θεραπεια κ σε 10 ξανα καλλιεργεια.η ομοιο επιμενει να κανουμε λιγο υπομονη.κ αυτο θα κανουμε.για να μη με περασετε για ανευθυνη,αυτο που περασαμε οταν το παιδι εκανε αλλεργικη αντιδραση στην πενικιλλινη,να μην το περασει κανεις.οσο για ερυθρομυκινη,δεν ξερουμε αν εχει αλλεργια,δοκιμαστικα μας την εδωσε.το τεστ για να δουμε σε ποιες δραστικες ουσιες ειναι αλλεργικη γινεται γυρω στα 7 ετη αρα γενικα με φαρμακα παμε ψαχτα.σε λιγες μερες θα σας πω αν ολα πηγαν οκ.

Link to comment
Share on other sites

BabyCute, δε μίλησα γενικά (που και εσύ αλλά και η Χαρά-Μαρία έχετε δίκιο, όπως έγραψα), αλλά συγκεκριμένα για τη στρεπτοκοκκική αμυγδαλίτιδα. Έχουμε ένα παιδί που πληρεί τα κριτήρια να κάνει strep-test (για παράδειγμα, αν βήχει, έχει ίωση εξ'ορισμού και ΔΕΝ κάνεις), βγαίνει θετικό και ξεκινάμε αντιβίωση. Αν, μέσα σε 48 ώρες είναι πολύ καλύτερα, τέλος, δεν το ψάχνεις άλλο, η αντιβίωση το έπιασε. Αυτό, λίγο-πολύ, ισχύει για τις περισσότερες λοιμώξεις, δηλαδή σε ενδιαφέρει το παιδί, όχι το χαρτί με τα εργαστηριακά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο στρεπτόκοκκος (ιδιεταίρως αυτός που παραμένει για καιρό) μπορεί να κάνει πυεονεφρίτιδες και βλάβες στην καρδιά και άλλα

 

δεν θα το καταλάβετε τωρα

αργότερα

 

έλεος ρε κορίτσι δώσε αντιβίωση στο παιδί

θα πληρωνει μια ζωή την ανευθυνότητά και τη φαρμακοφοβία σου

μίλα με το παιδιάτρο

τι πάει να πει θα με κράξει;

να σε κράξει...

 

αν φοβάσαι για την αλλεργία (οι αλλεργικοί δεν έχουν αλλεργία σε όλα τα φάρμακα) δώσε την πρώτη δόση σε νοσοκομείο, ώστε αν πάθει κάποια σοβαρή αλλεργία να αντιμετωπιστεί άμεσα

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε μόνο ότι:

 

-η απλή φορεία (χωρίς πυρετό κτλ) δεν είναι επικίνδυνη,

- σπειραματονεφρίτιδα (όχι πυελονεφρίτιδα) θα κάνει κάποιος, αν είναι να κάνει, ανεξάρτητα αν πάρει θεραπεία

-ρευματικό πυρετό και βλάβη στην καρδιά μπορεί να πάθει, αν μεινει πάνω από 9 ημέρες, με πυρετό.

Εννοείται ότι είμαι υπέρ της αντιβίωσης, σε στρεπτοκοκκική αμυγδαλίτιδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κάναμε και μεις το strept τεστ kai βγήκε θετικό. Επίσης υπαρχει διόγκωση του αριστερού λεμφαδενα λογω του στρεπτόκοκκου προφανως. Η ίωση που είχε έχει υποχωρήσει, δεν έχει καθο΄λου πυρετό, παρόλο αυτά η γιατρός συνεστησε αντιβίωση για 10 μερες. Δεν είμαι αρνητική αλλα το παιδί και απυρετο είναι και μια χαρα είναι. Επιπλέον πηγαινει πρωτη χρονια παιδικό και οι ιωσεις είναι εβδομαδιαίες. Αν είναι να παιρνει κάθε λιγο αντίβιωση, όλο το χρονο έτσι θα τη βγαλει. Σκέφτομαι να τον παω και στον ομοιοπαθητικό....έχει καποια άλλη μαμα αναλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε και μεις το strept τεστ kai βγήκε θετικό. Επίσης υπαρχει διόγκωση του αριστερού λεμφαδενα λογω του στρεπτόκοκκου προφανως. Η ίωση που είχε έχει υποχωρήσει, δεν έχει καθο΄λου πυρετό, παρόλο αυτά η γιατρός συνεστησε αντιβίωση για 10 μερες. Δεν είμαι αρνητική αλλα το παιδί και απυρετο είναι και μια χαρα είναι. Επιπλέον πηγαινει πρωτη χρονια παιδικό και οι ιωσεις είναι εβδομαδιαίες. Αν είναι να παιρνει κάθε λιγο αντίβιωση, όλο το χρονο έτσι θα τη βγαλει. Σκέφτομαι να τον παω και στον ομοιοπαθητικό....έχει καποια άλλη μαμα αναλογη εμπειρία;

 

Σε περίπτωση στρεπτόκοκου που δεν θεραπευτεί εγκαιρως με αντιβίωση, το πρόβλημα δεν είναι αν το παιδί θα αναρρώσει, προφανώς θα αναρρώσει. Το θέμα είναι ότι μπορεί να δεις τις επιπλοκές στην καρδιά ή στα νεφρά, χρόνια μετά. Ο στρεπτόκοκος δεν είναι ίωση.

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε και μεις το strept τεστ kai βγήκε θετικό. Επίσης υπαρχει διόγκωση του αριστερού λεμφαδενα λογω του στρεπτόκοκκου προφανως. Η ίωση που είχε έχει υποχωρήσει, δεν έχει καθο΄λου πυρετό, παρόλο αυτά η γιατρός συνεστησε αντιβίωση για 10 μερες. Δεν είμαι αρνητική αλλα το παιδί και απυρετο είναι και μια χαρα είναι. Επιπλέον πηγαινει πρωτη χρονια παιδικό και οι ιωσεις είναι εβδομαδιαίες. Αν είναι να παιρνει κάθε λιγο αντίβιωση, όλο το χρονο έτσι θα τη βγαλει. Σκέφτομαι να τον παω και στον ομοιοπαθητικό....έχει καποια άλλη μαμα αναλογη εμπειρία;

 

συγνώμη αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.. τι σημασία έχει εάν κάποια μαμά είχε αντίστοιχη εμπειρία??.. δηλ. εάν εγώ σου πω ότι δεν έδωσα στο δικό μου παιδί αντιβίωση δεν θα δώσεις ούτε εσύ?? είναι το λιγότερο επικίνδυνο να μας "συμβουλεύουν" μαμάδες για ιατρικά θέματα ..

προφανώς δεν εμπιστεύεσαι τον παιδίατρό σου γι' αυτό και ψάχνεσαι στο ίντερνετ.... εγώ εμπιστεύομαι τον παιδίατρό μου και κάνω αυτά που μου λέει...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε και μεις το strept τεστ kai βγήκε θετικό. Επίσης υπαρχει διόγκωση του αριστερού λεμφαδενα λογω του στρεπτόκοκκου προφανως. Η ίωση που είχε έχει υποχωρήσει, δεν έχει καθο΄λου πυρετό, παρόλο αυτά η γιατρός συνεστησε αντιβίωση για 10 μερες. Δεν είμαι αρνητική αλλα το παιδί και απυρετο είναι και μια χαρα είναι. Επιπλέον πηγαινει πρωτη χρονια παιδικό και οι ιωσεις είναι εβδομαδιαίες. Αν είναι να παιρνει κάθε λιγο αντίβιωση, όλο το χρονο έτσι θα τη βγαλει. Σκέφτομαι να τον παω και στον ομοιοπαθητικό....έχει καποια άλλη μαμα αναλογη εμπειρία;

 

Δεν είναι μια χαρά. Έχει προσβληθεί από στρεπτόκοκκο. Και μπορεί να παρουσιάσει επιπλοκές μετά από καιρό εάν δεν θεραπευθεί. Να κάνεις ότι σου είπε ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα γνώμη και ομοιοπαθητικού γιατρού. Υπαρχουν θετικά και αρνητικά σε κάθε επιλογή.

Στρεπτόκοκκο έχω περάσει και εγώ πριν 8 χρόνια , έχω γράψει σχετικά.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω για την εξελιξη. Πήρα τηλεφωνο την παιδίατρό του (μας ειχε δει μια άλλη γιατρός που εφημέρευε) και μας είπε να περιμενουμε λιγες μερες για την αντιβίωση μιας και δεν έχει άλλο σύμπτωμα εκτός από τον πρησμενο λεμφαδένα. Μου είπε δε ότι το στρεπτ τεστ υπαρχει περιπτωση να βγηκε ψευδως θετικό.

Ο ομοιοπαθητικός παιδίατρος που τον πήγα χθες μου έδωσε ομοιοπαθητική αντιβίωση για 5 μερες. Από κει πέρα βλέποντας και κάνοντας. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Υπαρχουν διαφορετικές αποψεις οι οποίες παντα δεν εκφράζονται με γλυκό τρόπο....

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω για την εξελιξη. Πήρα τηλεφωνο την παιδίατρό του (μας ειχε δει μια άλλη γιατρός που εφημέρευε) και μας είπε να περιμενουμε λιγες μερες για την αντιβίωση μιας και δεν έχει άλλο σύμπτωμα εκτός από τον πρησμενο λεμφαδένα. Μου είπε δε ότι το στρεπτ τεστ υπαρχει περιπτωση να βγηκε ψευδως θετικό.

Ο ομοιοπαθητικός παιδίατρος που τον πήγα χθες μου έδωσε ομοιοπαθητική αντιβίωση για 5 μερες. Από κει πέρα βλέποντας και κάνοντας. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Υπαρχουν διαφορετικές αποψεις οι οποίες παντα δεν εκφράζονται με γλυκό τρόπο....

 

Αν κάποιος σου έδωσε "ομοιπαθητική αντιβίωση", κάνεις μία καταγγελία στον ιατρικό σύλλογο και δεν το ταϊζεις ό,τι κι αν είναι αυτό το πράγμα στο παιδί σου. Για την υγεία του παιδιού σου μιλάς, και για ασθένειες των οποίων η θεραπεία (και οι συνέπειες της μη θεραπείας) είναι γνωστές εδώ και πάρα πολλά χρόνια, όχι για φιλοσοφία για να υπάρχουν πολλες γνώμες. Βρες ένα γιατρό που να τον εμπιστεύεσαι, να απαντάει στις ερωτήσεις σου, να σου εξηγεί, και μην κάνεις το παιδί πειραματόζωο για να βγάλει κέρδος ο κάθε επιτήδειος που παίζει με τις φοβίες μας. Ακου "ομοιοπαθητική αντιβίωση"!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος σου έδωσε "ομοιπαθητική αντιβίωση", κάνεις μία καταγγελία στον ιατρικό σύλλογο και δεν το ταϊζεις ό,τι κι αν είναι αυτό το πράγμα στο παιδί σου. Για την υγεία του παιδιού σου μιλάς, και για ασθένειες των οποίων η θεραπεία (και οι συνέπειες της μη θεραπείας) είναι γνωστές εδώ και πάρα πολλά χρόνια, όχι για φιλοσοφία για να υπάρχουν πολλες γνώμες. Βρες ένα γιατρό που να τον εμπιστεύεσαι, να απαντάει στις ερωτήσεις σου, να σου εξηγεί, και μην κάνεις το παιδί πειραματόζωο για να βγάλει κέρδος ο κάθε επιτήδειος που παίζει με τις φοβίες μας. Ακου "ομοιοπαθητική αντιβίωση"!

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

 

Για να καταλάβω κ γω η χαζή (?), τι είναι η ομοιοπαθητική αντιβίωση?!?!

 

Πάντως η παδίατρός μου, η οποία δεν δίνει αντιβιώσεις , στο στρεπτόκοκκο (καλλιέργεια στοματοφαρυγγικού) έδωσε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...