Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για Πειτε μου τι κανω????


Elpis80

Recommended Posts

ΚΑλημερα σε ολους!σας παρακολουθω πολυ καιρο τωρα καθως εχω μια μπουμπουκα σχεδον 1 ετους αλλα δεν ειχα το χρονο ποτε να μπω και να γραψω.....θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για ενα θεμα που εχει αναστατωσει την οικογενειακη και προσωπικη μου γαληνη!!!εχω θεμα με τα πεθερικα μου...απο τοτε που γεννηθηκε η μικρη δεν μου μιλανε και το παιδι το ειδαν μια φορα στο μαιευτηριο, μια στη βαφτιση και δυο φορες που το εχω στειλει πακετο με το μπαμπα του να το δουν γιατι δεν το θεωρω σωστο να μην τους βλεπει...φυσικα ολος αυτος ο πανικος εγινε για το ονομα μιας και η μικρη πηρε εκτος απο το ονομα της πεθερας μου και το ονομα που την ειχα ταξει οταν επαθα αποκολληση και παραλιγο να την χασω...επειδη δεν θελω να σας κουραζω με λεπτομερειες (αν σας της πω θα φριξετε.....) θελω να μου πειτε πως να το χειριστω γιατι σε λιγες μερες ειναι και τα γενεθλια του παιδιου και ο αντρας μου θα τους πει να ερθουν (αν θα ερθουν τελικα ειναι αλλο θεμα) και εμενα με αγνοουν ακομα και οταν βρισκομαστε σε γιορτες και πανηγυρια!!!

 

 

 

Υ.Γ. σορρυ για το τεραστιο ποστ

OVGqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το παιδι με ποιο ονομα το φωναζετε?

εσυ θα τους καλεις κ αυτοι αν θελουν ερχονται

αν δε σου μιλανε δε σε νοιαζει, εσυ θα μιλας κανονικα

στο σπιτι τους δεν πας γιατι δε σε θελουν ή γιατι δε θες εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ξεκαθαρο απο την αρχη οτι το ονομα του παιδιου ειναι το ονομα της πεθερας και με αυτο τη φωναζουμε τη μικρη.Στο σπιτι τους δεν παω γιατι δεν με θελουν αλλα με περιεργο τροπο...αν με δουν με αρχιζουν στη μουρμουρα και στα καρφια και επειδη εχουν μαζευτει πολλα (οι λεπτομερειες που σας ελεγα) το αποφευγω και εγω για να μη σκοτωθουμε και χασω τα δικια μου.....φανταστειτε οτι στη βαφτιση της μικρης με προσεβαλλαν ασταματητα και εν τη παρουσια μου και οταν δεν ημουν μπροστα,ειπαν τα τερατα σε πολλους απο τους καλεσμενους μου.....δεν ξερω πως να χειριστω την πιθανη παρουσια τους στα γενεθλια της μιρης γιατι εχω και το κανκο προηγουμενο απο την βαφτιση....και οχι τιποτε αλλο δεν μιλαω,δεν μιλαω αλλα για ποσο?????ανθρωπος ειμαι και εγω, και εχω και νευρα και αξιοπρεπεια,ποσες προσβολες να ανεχτω????

OVGqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ηταν ξεκαθαρο απο την αρχη οτι το ονομα του παιδιου ειναι το ονομα της πεθερας και με αυτο τη φωναζουμε τη μικρη.Στο σπιτι τους δεν παω γιατι δεν με θελουν αλλα με περιεργο τροπο...αν με δουν με αρχιζουν στη μουρμουρα και στα καρφια και επειδη εχουν μαζευτει πολλα (οι λεπτομερειες που σας ελεγα) το αποφευγω και εγω για να μη σκοτωθουμε και χασω τα δικια μου.....φανταστειτε οτι στη βαφτιση της μικρης με προσεβαλλαν ασταματητα και εν τη παρουσια μου και οταν δεν ημουν μπροστα,ειπαν τα τερατα σε πολλους απο τους καλεσμενους μου.....δεν ξερω πως να χειριστω την πιθανη παρουσια τους στα γενεθλια της μιρης γιατι εχω και το κανκο προηγουμενο απο την βαφτιση....και οχι τιποτε αλλο δεν μιλαω,δεν μιλαω αλλα για ποσο?????ανθρωπος ειμαι και εγω, και εχω και νευρα και αξιοπρεπεια,ποσες προσβολες να ανεχτω????

 

μούγκα στη στρούγκα...στα γενέθλια...για το παιδί

 

και άλλη φορά τους μιλάς ανοιχτά...ξεκάθαρα...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγαλο ρολο κατα τη γνωμη μου παιζει το αν ο συζυγος σου ειναι μαζι σου η οχι.... δηλαδη αν πιστευει κι εκεινος οτι σε εχουν καταπροσβαλλει και κανεις υπομονη και δε μιλας, η αν πιστευει οτι εισαι υπερβολικη κλπ επισης τεραστιο ρολο παιζει το αν ειναι μαμακιας η οχι...

Εχω παρομοιο θεμα, οχι οτι δεν πηγαινω, αλλα γενικως ειμαστε λιγο καπως μετα απο 4 χρονια γαμου ακομα θεωρουν οτι τους πηρα το γιο....αυτα τα ενοχικα εσυ θα τους μιλας ενω εκεινοι οχι, εσυ θα τους καλεις ενω εκεινοι θα πηγαινεις και θα σου κανουν μουτρα, εγω δεν τα πολυκαταλαβαινω γιατι βαλε με το νου σου οτι αυτο θα συνεχιστει και οταν το παιδακι σου θα καταλαβαινει πια οτι η μαμα ειναι παραπεταμενη στο σπιτι της γιαγιας.... η αληθεια ειναι οτι πολλες πεθερες τσατιζονται με τα ταματα, κι ας τρεχουν καθε Κυριακη στις εκκλησιες και ας κανουν μεγαλους σταυρους, πιστευουν οτι τα ταματα τα κανουμε επιτηδες για να θιξουμε το ονομα τους, αφου ομως το φωναζεις το παιδι με το ονομα της δε βρισκω το λογο να κανει ετσι.... επισης πιστευω οτι αν αγαπας το εγγονι σου κινεις γη και ουρανο για να βλεπεις το παιδι του παιδιου σου που ειναι δυο φορες παιδι σου....

Τωρα τι θα εκανα για το παρτυ....μια ιδεα ριχνω ετσι??? οι δικοι σου γονεις ζουν???? θα σου πω κατι που κανει η γειτονισσα μου και ησυχασε το κεφαλι της......κανει το παρτυ μονο με οικογενειες με παιδακια και κανεναν αλλο και την αλλη μερα καλει τους παππουδες μονους τους με τη δικαιολογια οτι δε χωραει τοσος κοσμος και ειναι ολοι ευχαριστημενοι....και οι παππουδες αισθανονται τη γιορτη χωρις να ειναι χωμενοι στη γωνια και οι φιλοι μπορουν να περασουν καλα....γιατι οταν ειναι τα πεθερικα μπροστα και οι φιλοι ξερουν τις ιστοριες -που τις ξερουν- δεν ειναι οτι πιο βολικο..... και γιατι δηλαδη εσυ να κατσεις να σε κανει ρεζιλι στους γνωστους σου δεν το καταλαβα......ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ!!!

Εμενα καθε φορα μου κανουν οι κουμπαροι συμφωνιες, θα ερθουμε αλλα μην κατσει η πεθερα σου κοντα μας η μην κατσει πολυ κλπ και ειναι αβολο για ολους μας.... η κοπελα που σου λεω τα περναει τελεια μ αυτο τον τροπο αλλα ο αντρας της ειναι μαζι της σε οτι κι αν κανει - γι αυτο στο ρωτησα αυτο πρωτο πρωτο.... τωρα αν ο αντρας σου ειναι να θυμωσει απο κατι τετοιο, καθεσαι και γινεσαι ρεζιλι απ αυτα που θα πει το στομα της----και το κακο ειναι οτι θα γινεται χρονια αυτο----οποτε κοψ το απο τωρα.....ελπιζω να βοηθησα!!

Link to comment
Share on other sites

Τυχερή....:rolleyes:.Απο την μία σε ζηλεύω που δεν χρειάζεται να τους τρως στην μάπα. Τώρα εγώ στην δική σου περίπτωση δεν θα έμενα με το στόμα κλειστό. Ορίστε μας...παιδί σου είναι και οι αποφάσεις είναι δικές σου κ του άντρα σου. Σε όλους τους υπόλοιπους ξύδι!!! Αντε πάλι συγχήστηκα. Δηλάδή ο εγωισμός τους είναι μεγαλύτερους απο την αγάπη τους για το παιδί...(απο οτι κατάλαβα δεν έκαναν καμια ενεργεια να δουν το παιδι τόσο καιρό). To όνομα τους μάρανε:evil:. Άσε το παιδί να εχει την σχε΄ση που πρέπει να εχει με τους παπούδες (στο χέρι τους έιναι να την κάνουν να ευδοκιμήσει) και να έχεις και εσύ το κεφάλι σου ησυχο. Ούφ τα είπα και ξελάφρωσα:oops:

Link to comment
Share on other sites

ωωωωωχχχχχ!!!!Stella θιγεις πολυ ζορικο θεμα ως προς τη σταση του αντρουλη μου...ενω καταλαβαινει οτι ολο αυτο που γινεται ειναι παραλογο, δεν παιρνει θεση υπερ κανενος...απλα απεχει απο το ζητημα απο ο,τι εχω καταλαβει για να μην κακοκαρδισει τη μανουλα του η οποια ειναι και υποκινητης των παντων αν και επισημα κακος φαινεται ο πεθερος μου. τον πρωτο καιρο απο την γεννηση της μικρης που ερχονταν κατω απο το σπιτι και δεν ανεβαιναν να δουν το παιδι εγω τα επαιρνα κρανιο και γινοταν ο χαμος στο σπιτι αλλα επειδη η πεθερουλα μου εχει πεταξει παλιοτερα στη συννυφαδα μου οτι το πολεμο δεν τον εχει κερδισει (κατι που φανταζομαι οτι ισχυει και για μενα) αποφασισα να μην τους κανω την χαρη και για τα μουτρα τους φτασω να χωρισω με τον αντρα μου. οσο για τις διαφορετικες μερες καλεσματος ειναι απλα αδυνατον γιατι οι παρανοικοι τα εχουν βαλει και με τη μανα μου οτι και καλα τα μαγειρεψαμε μαζι για το ονομα και οταν εμαθε για το ταμα δεν μου αλλαξε μυαλα συν του οτι ο πατερας μου δεν ζει και η καημενη η μανα μου θα βρεθει μονη στο στομα του λυκου....το χειροτερο απο ολα ειναι οτι δεν με προσβαλλουν απευθειας ωατε να τους αντιμετωπισω αλλα με μειωνουν και λενε διαφορα κουλα σε συγγενεις και φιλους και τα μαθαινω κατοπιν εορτης.....για να σας δωσω ενα παραδειγμα της παρανοικοτηταπου τους δερνει,στη βαφτιση επιασαν οικογενειακους φιλους και τους ειπαν οτι ενω μεχρι 7 μηνων εγκυος τα πηγαιναμε καλα, μετα που εδεσα το παιδι αλλαξα συμπεριφορα και σταματησα να πηγαινω νατους βλεπω....παρεπιπτοντως 7 μηνων επαθα αποκολληση και για δυο μηνες καθησα στο κρεβατι και μου επιτρεποταν να παω μονο μεχρι την τουαλετα....βγαλτε συμπερασμα.....

OVGqp2.png
Link to comment
Share on other sites

αφου δε γινεται αλλη μερα τοτε κοριτσι μου θα το υπομεινεις και θα σκεφτεις οτι το κανεις και για το νινι σου αλλα και για τη μανουλα σου... ειναι δυσκολα καταλαβαινω αλλα παλι αν δεν ειπωθει κατι μπροστα σου τι σε πειραζει??? το μετα δε σου χαλαει το παρτυ, απαντα κι εσυ αναλογα σ αυτους που σου τα λενε και μετα ρωτα την εγω αυτο κανω..... οταν την δω η και στο τηλεφωνο, της λεω ακριβως αυτα που εμαθα και παντα τα αρνιεται βεβαια, αλλα συντομα καταλαβε οτι ολοι ειναι μαζι μου οποτε τωρα δε λεει τιποτα - αντιθετως με παινευει κιολας!!

οσο για τον αντρα σου τι να πω, ισως ο ανθρωπος να κραταει ετσι τις ισορροπιες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑλημερα σε ολους!σας παρακολουθω πολυ καιρο τωρα καθως εχω μια μπουμπουκα σχεδον 1 ετους αλλα δεν ειχα το χρονο ποτε να μπω και να γραψω.....θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για ενα θεμα που εχει αναστατωσει την οικογενειακη και προσωπικη μου γαληνη!!!εχω θεμα με τα πεθερικα μου...απο τοτε που γεννηθηκε η μικρη δεν μου μιλανε και το παιδι το ειδαν μια φορα στο μαιευτηριο, μια στη βαφτιση και δυο φορες που το εχω στειλει πακετο με το μπαμπα του να το δουν γιατι δεν το θεωρω σωστο να μην τους βλεπει...φυσικα ολος αυτος ο πανικος εγινε για το ονομα μιας και η μικρη πηρε εκτος απο το ονομα της πεθερας μου και το ονομα που την ειχα ταξει οταν επαθα αποκολληση και παραλιγο να την χασω...επειδη δεν θελω να σας κουραζω με λεπτομερειες (αν σας της πω θα φριξετε.....) θελω να μου πειτε πως να το χειριστω γιατι σε λιγες μερες ειναι και τα γενεθλια του παιδιου και ο αντρας μου θα τους πει να ερθουν (αν θα ερθουν τελικα ειναι αλλο θεμα) και εμενα με αγνοουν ακομα και οταν βρισκομαστε σε γιορτες και πανηγυρια!!!

 

 

 

Υ.Γ. σορρυ για το τεραστιο ποστ

 

καλησπέρα και απο μένα...εχω και εγω θεμα με τα πεθερικά μου....η πεθερά βέβαια μπροστά στον κόσμο παιζει θέατρο....και στο συγκενολοι της αλλά οι μπιχτές μπιχτές.....και εγω πλεον έχω ξεκαθαρισει την θέση μου στον άντρα μου ....οτι οταν ερχονται σπιτι μας θα ειμαι ευγενική...αλλά μέχρι εκει....και επίσης πλεον δεν με νοιάζει.....αποφευγω να στελνω το παιδι μου διότι του λενε διάφορα....άσε που τους πήρε χαμπάρι και δεν τους θελει.....και γενικά όσο παιζουν εκεινοι θέατρο άλλο τοσο και εγω.....μπροστά στον άντρα μου.....

εγω στην θέση σου θα τους καλουσα κανονικά.....την άλλη μερα θα παρεξηγειθούν πιστευω.....οπότε τους δίνεις extra πάτημα....και μείνε αδιάφορη.....ετσι και αλλιώς το να σε κατηγορησουν στους καλεσμενους....εκεινους θα δουν με κακο μάτι παρά εσένα....μην νομίζεις ο κόσμος δεν είναι χαζός.....

στην δική μου περίπτωση δεν χρειάζεται να σκαω γιατι όταν ο ξένος κοσμος με πιάνει και μου λέει "τι ειναι αυτη η πεθερα σου......" ή " κορίτσι μου που έμπλεξες...αυτη ειναι χαζοβιόλα...." αυτο το ακουω απο τα μαγαζιά της περιοχης μας......όσες φορες πήγα και καλά συστημένη να ψωνισω κάτι.....απο τον πεθερο μου....για την πεθερά μου πάντα ακουω τα χειροτερα.....οποτε δικαιωνομαι.....εδω βλέπω πως ο πεθερος μου μπροστά της ειναι ψυχρός απομακρος και καλά ο αρχηγός και όταν έρχδεται σπίτι μονος του μονο τα χέρια δεν μου φιλαει.....και κουβεντα θα πιάσουμε και θα με βοηθησει και απο όλα.....

δεν χρειάζεται να χαλάς την διάθεση σου και να μαλ΄ωνεις με τον άντρα σου για αυτους....θα είναι πάντα οι γονείς του....και εσυ η γυναικα του.....οποτε δεν βρίσκεις άκρη....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ωωωωωχχχχχ!!!!Stella θιγεις πολυ ζορικο θεμα ως προς τη σταση του αντρουλη μου...ενω καταλαβαινει οτι ολο αυτο που γινεται ειναι παραλογο, δεν παιρνει θεση υπερ κανενος...απλα απεχει απο το ζητημα απο ο,τι εχω καταλαβει για να μην κακοκαρδισει τη μανουλα του η οποια ειναι και υποκινητης των παντων αν και επισημα κακος φαινεται ο πεθερος μου. τον πρωτο καιρο απο την γεννηση της μικρης που ερχονταν κατω απο το σπιτι και δεν ανεβαιναν να δουν το παιδι εγω τα επαιρνα κρανιο και γινοταν ο χαμος στο σπιτι αλλα επειδη η πεθερουλα μου εχει πεταξει παλιοτερα στη συννυφαδα μου οτι το πολεμο δεν τον εχει κερδισει (κατι που φανταζομαι οτι ισχυει και για μενα) αποφασισα να μην τους κανω την χαρη και για τα μουτρα τους φτασω να χωρισω με τον αντρα μου. οσο για τις διαφορετικες μερες καλεσματος ειναι απλα αδυνατον γιατι οι παρανοικοι τα εχουν βαλει και με τη μανα μου οτι και καλα τα μαγειρεψαμε μαζι για το ονομα και οταν εμαθε για το ταμα δεν μου αλλαξε μυαλα συν του οτι ο πατερας μου δεν ζει και η καημενη η μανα μου θα βρεθει μονη στο στομα του λυκου....το χειροτερο απο ολα ειναι οτι δεν με προσβαλλουν απευθειας ωατε να τους αντιμετωπισω αλλα με μειωνουν και λενε διαφορα κουλα σε συγγενεις και φιλους και τα μαθαινω κατοπιν εορτης.....για να σας δωσω ενα παραδειγμα της παρανοικοτηταπου τους δερνει,στη βαφτιση επιασαν οικογενειακους φιλους και τους ειπαν οτι ενω μεχρι 7 μηνων εγκυος τα πηγαιναμε καλα, μετα που εδεσα το παιδι αλλαξα συμπεριφορα και σταματησα να πηγαινω νατους βλεπω....παρεπιπτοντως 7 μηνων επαθα αποκολληση και για δυο μηνες καθησα στο κρεβατι και μου επιτρεποταν να παω μονο μεχρι την τουαλετα....βγαλτε συμπερασμα.....

 

βρε χαζούλα....ελπίζω να μην παρεξηγηθεις με την προσφονιση...αυτα τα καταλαβαίνει ο κόσμος.....μην δίνεις σημασια...ισως αυτοι να βάζουν και σάλτσες....και την συννηφαδα λιγο μακριά....μην τα συζητας αυτά μαζι της,,,γιατι μπορει και εκεινη να θέλει να σας δει να σφάζεστε.....

έχω 2 νυφες (οι γυναικες των αδερφων μου) οποτε ξέρω τι σου λέω....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

μην την κατηγορείς σε κανένα απλά.....γράφ' την κανονικά και όταν σας λένε κάτι για εκείνη να .... παραπονιέσαι....πόσο σε στεναχωρεί αυτή η συμπεριφορά.......και σ' αυτούς και στον αντρα σου

μπορεί τώρα να σε κάνει τούρμπο αλλά μακροπρόθεσμα σκάβει το λάκο της......υπομονή.....

Link to comment
Share on other sites

μην την κατηγορείς σε κανένα απλά.....γράφ' την κανονικά και όταν σας λένε κάτι για εκείνη να .... παραπονιέσαι....πόσο σε στεναχωρεί αυτή η συμπεριφορά.......και σ' αυτούς και στον αντρα σου

μπορεί τώρα να σε κάνει τούρμπο αλλά μακροπρόθεσμα σκάβει το λάκο της......υπομονή.....

 

Συμφωνώ απόλυτα! Όσο για το ότι σε αγνοούν, να τους γράψεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι! :rolleyes: ...Έχετε τα γενέθλια της μπουμπού σας και δεν θα σας το χαλάσει κανείς!!! Όποιος θέλει να έρθει και να χαρεί με την χαρά σας, να διασκεδάσει με το πάρτυ σας, να καμαρώσει και να ευχηθεί στη κόρη σας καλοδεχούμενος η πόρτα σας και η καλή σας διάθεση θα είναι ανοιχτά, όσοι δεν το εκτιμάνε και "προσβάλουν" κατά κάποιο τρόπο αυτή τη γλυκιά μάζωξη είναι άξιοι της μοίρας τους (συγνώμη αν μιλάω πολύ άσχημα για τα πεθερικά σου, αλλά με κάτι τέτοιο με ανεβαίνει η πίεση! :evil:)

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα!!!!εχετε τοσο δικιο σε οσα λετε και θυμωνω που αντι να ασχολουμαι με το παρτυ του παιδιου μου σκεφτομαι τους βλαμμενους...αλλα τρεμει η ψυχη μου μην εχουμε παρατραγουδα και τελικα μου χαλασουν την μερα.....στη βαφτιση προσπαθησαν φιλοτιμα να δημιουργησουν προβλημα αλλ αευτυχως δεν τους περασε...οι ανθρωποι ξυνουν τα νυχια τους για καβγα επιτηδες ωστε να χασω τον ελεγχο να βριστουμε και να παρουν τα δικια με το μερος τους.....και αντε στη βαφτιση ημασταν πολλοι και τους απεφευγα ευγενικα (η μαλλον εκεινοι αδιαφορουσαν για μενα επιδεικτικα αφου δεν τους εκατσε το ξεκατινιασμα αλλα καθολου δε με πειραζε) ενω τωρα σε ενα σαλονακι 2*3 πως θα μπορεσω να κρατησω τις ισορροπιες???ουφ,κοιτα με τι αγχωνομαι!fenaki, και εγω προς το παρον την στελνω να τους δει για να μη λενε διαφορα αν και δεν εχουν κανει την παραμικρη κινηση εκεινοι να ερθουν να τη δουνε:evil: αλλα οταν μεγαλωσει πολυ το φοβαμαι οτι μπορει να αρχισουν να της λενε διαφορα για μενα και εκει θα γινει Γ παγκοσμιος γιατι κρατιεμαι, κρατιεμαι αλλα εχω και εγω τα ορια μου!

OVGqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου Ελπίδα,

Πρώτον να σου ζήσει το παιδάκι σου!!!

είπες ότι το είχες τάξει? αυτό φαντάζομαι ότι το γνώριζε η πεθερά σου...Μήπως είναι αλλόθρησκοι?

δεν μπορεί...το τάμα είναι ιερό αν είναι ορθόδοξη χριστιανή θα το σεβόταν?

Αυτό που σου προτείνω είναι να μην σκας... κοίτα να είστε εσείς καλά κι άστους άλλους να κουρεύονται...Στέλνεις και το παιδί? όχι, κυρία μου, έλα στο σπίτι να δεις το παιδί... και στην τελική, το όνομα της δεν πήρε?

 

Επίσης, συμφωνώ με την Κορίνα...

Link to comment
Share on other sites

Nitsa μου η πλακα ειναι οτι ειδικα η πεθερα μου ειναι της εκκλησιας σε σημειο εκνευριστικο,τρεχει σε εκκλησιες, μοναστηρια,μιλαει με παπαδες,το σπιτι ειναι παραρτημα του πατριαρχειου με τοσες εικονες με αποτελεσμα να εχει ψιλο(ευτυχως)κανει και τον αντρα μου ετσι.....γι αυτο και οταν εκανα το ταμα δεν ειχα φανταστει οτι θα ετρωγα τετοιο πολεμο αφου ετσι και αλλιως το πρωτο ονομα του παιδιου ειναι το δικο της!αλλα τι να το κανεις??αν οι ανθρωποι ψαχνονται κατι θα εβρισκαν....ακομα και πριν το ταμα,μου εκαναν το βιο αβιωτο με ευγενεια βεβαια αλλα τα δικα μου νευρα χτυπυσαν κοκκινο!!!το πιο ωραιο ειναι που γυρισαν και ειπαν οτι επιτηδες κουραστηκα για να παθω αποκολληση και να το ταξω!!!!!:shock: ημαρτον!!!!!

OVGqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nitsa μου η πλακα ειναι οτι ειδικα η πεθερα μου ειναι της εκκλησιας σε σημειο εκνευριστικο,τρεχει σε εκκλησιες, μοναστηρια,μιλαει με παπαδες,το σπιτι ειναι παραρτημα του πατριαρχειου με τοσες εικονες με αποτελεσμα να εχει ψιλο(ευτυχως)κανει και τον αντρα μου ετσι.....γι αυτο και οταν εκανα το ταμα δεν ειχα φανταστει οτι θα ετρωγα τετοιο πολεμο αφου ετσι και αλλιως το πρωτο ονομα του παιδιου ειναι το δικο της!αλλα τι να το κανεις??αν οι ανθρωποι ψαχνονται κατι θα εβρισκαν....ακομα και πριν το ταμα,μου εκαναν το βιο αβιωτο με ευγενεια βεβαια αλλα τα δικα μου νευρα χτυπυσαν κοκκινο!!!το πιο ωραιο ειναι που γυρισαν και ειπαν οτι επιτηδες κουραστηκα για να παθω αποκολληση και να το ταξω!!!!!:shock: ημαρτον!!!!!

 

Α καλά!οι άνθρωποι μάλλον είναι πολύ ειδικές περιπτώσεις. μη δίνεις καμία σημασία κοριτσάκι μου, δεν αξίζει τον κόπο.κι εγώ έταξα το παιδάκι μου, θα του δώσω μόνο το όνομα του τάματος και καθόλου του πεθερού μου. του πεθερού μου του κακοφάνηκε βέβαια αλλά δεν πειράζει, ξιδάκι. εσύ να σαι καλά και το παιδάκι σου και μη στεναχωριέσαι με τα κόμπλεξ του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

ελπιδα μου μια απο τα ιδια περασα και εγω ακριβως οπως τα λες μονο που εμενα δεν ηρθαν ουτε στη γιορτη ουτε στα γενεθλια και ησυχασα .ειμαι της αποψης ο καθε ενας οπως νοιωθει και εχω πεισμωσει αν δεν θελουν το παιδακι μου μακρυα μας η γρουσουζια τους.δεν θελω ουτε γκρινια ουτε να μου μπαινουν ιδεες για την συμπεριφορα του αντρα μου.δικο του σοι ας τους κανει οτι θελει εγω τους καλεσα μια δεν ηρθαν δεν τους ξανακαλω ο αντρας μου μανα του ειναι ας την βλεπει. οσο για το παιδι δεν νομιζω οτι ανθρωποι που εχουν τετοια κακια θα το αγαπησουν η θα του προσφερουν κατι ετσι δεν με νοιαζει αν το παει να το δουν

Link to comment
Share on other sites

Zetaκι μου με καταλαβαινεις λοιπον!!!σημερα ειναι η μεγαλη μερα.....για να δουμε,θα μας κανουν την τιμη???!!εγω προσωπικα αν ηταν στο χερι μου δεν θα τους ηθελα κοντα μου γιατι παντα τις καλυτερες μερες της ζωης μου μου τις χαλανε...αλλα τι να σου κανω τουμπεκιαζομαι για χαρη του αντρα μου,του οποιου βεβαια του πρηζουν τα συκωτια μια μερα πριν με τη γκρινια τους και χαλαει και εκεινου η διαθεση.....χθες μαλλον τον επρηξαν τον ανθρωπο και μου ηρθε σαν τη Μεγαλη Παρασκευη και αρχισε τα διαφορα τυπου "τι τη θελουμε τοση ταλαιπωρια,γιατι καλουμε κοσμο..."και αλλα τετοια ωραια οποτε τα παιρνω στο κρανιο και του ξεκαθαρισα πως δεν θα ανεχτω αλλη γρουσουζια σε σημαντικες μερες της οικογενειας μας και ειδικα στα γενεθλια του παιδιου μας.....μου ερχεται σημερα αμα τους δω να τους φτυσω.....δεν μπορουν να πρηξουν εμενα και πρηζουν το γιο τους (καλος ειναι και αυτος βεβαια που δεν παταει ποδι να τους το κοψει..). εγω δεν πηρα να τους καλεσω,το ανελαβε ο αντρας μου αφου ετσι και αλλιως δεν μου σηκωνουν τα τηλεφωνα αλλα παραλληλα παραπονιουνται κιολας οτι εκοψα επικοινωνια μαζι τους!ψυχιατρικη περιπτωση....πως θα τους αντεξω στη πλατη μου τοσα χρονια????

OVGqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Zetaκι μου με καταλαβαινεις λοιπον!!!σημερα ειναι η μεγαλη μερα.....για να δουμε,θα μας κανουν την τιμη???!!εγω προσωπικα αν ηταν στο χερι μου δεν θα τους ηθελα κοντα μου γιατι παντα τις καλυτερες μερες της ζωης μου μου τις χαλανε...αλλα τι να σου κανω τουμπεκιαζομαι για χαρη του αντρα μου,του οποιου βεβαια του πρηζουν τα συκωτια μια μερα πριν με τη γκρινια τους και χαλαει και εκεινου η διαθεση.....χθες μαλλον τον επρηξαν τον ανθρωπο και μου ηρθε σαν τη Μεγαλη Παρασκευη και αρχισε τα διαφορα τυπου "τι τη θελουμε τοση ταλαιπωρια,γιατι καλουμε κοσμο..."και αλλα τετοια ωραια οποτε τα παιρνω στο κρανιο και του ξεκαθαρισα πως δεν θα ανεχτω αλλη γρουσουζια σε σημαντικες μερες της οικογενειας μας και ειδικα στα γενεθλια του παιδιου μας.....μου ερχεται σημερα αμα τους δω να τους φτυσω.....δεν μπορουν να πρηξουν εμενα και πρηζουν το γιο τους (καλος ειναι και αυτος βεβαια που δεν παταει ποδι να τους το κοψει..). εγω δεν πηρα να τους καλεσω,το ανελαβε ο αντρας μου αφου ετσι και αλλιως δεν μου σηκωνουν τα τηλεφωνα αλλα παραλληλα παραπονιουνται κιολας οτι εκοψα επικοινωνια μαζι τους!ψυχιατρικη περιπτωση....πως θα τους αντεξω στη πλατη μου τοσα χρονια????

 

το θέμα ειναι πόσα χρονια θα αντέξεις την συμπεριφορά του άντρα σου στο να μην παιρνει θεση. Οσον αφορα τα πεθερικα σου στο παρτυ κοιτα να εισαι σουπερ ουαου πες ενα τυπικο γεια σας και μετα πηγαινε να ......ξυστεις γιατι θα σε εχει πιασει μια φαγουρα....... Ειναι τρελαρα παντως η πεθερα σου

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα μου άδικα τα βάζεις με τον άντρα σου....εσυ πρεπει να εισαι το στηριγμα του οταν τον πρηζουν....να τον πάρεις μια αγκαλιά και να του πεις πως ειναι τα πρωτα σας γεννέθλια και ως μανουλα θέλεις να χαρει το παιδάκι σας....και πως δεν το κάνεις για τον κόσμο.....

τέλος όσο για το παιδι σου επειδη και εγω ειχα το ίδιο θεμα στο λέω ειλικρινα τα παιδιά καταλαβαινουν πολλά η μικρη μουειναι 2,5 και δεν θέλει με τιποτα να κάθεται με την πεθερά μου...ναι μεν καταλαβαινει πως αν ειναι αναγκη η μαμα να φυγει για την δουλεια θα κάτσει αλλά μετα όταν γυρναω μου λεει μαμα μου μην με αφηνεις με την γιαγιά την ρηνα δεν περναω καλα....της λέει διάφορα η πεθερα μου αλλά το παιδι αντιδρά....την Δευτερα ήταν άρρωστη και αναγκαστικά έπρεπε να μεινει σπιτι....μολις έφυγα ενω την χαιρετησα και μου έδωσε φιλι μετα απο 10λεπτά έγινε χαμός μου ειπε ο άντρας μου.....γιατι δεν ειχε φθγει εκεινος ακομη....η μικρη έκλαιγε η άλλη της έλεγε ένα σορω βλακειες αλλά ευτυχως έκατσε στον μπαμπα΄της να της εξηγισει.....όταν όμως γυρισα απο την δουλειά....ελεινα τα παρουσιάσε όλα τέλεια....και πως δηθεν η μικρη της έλεγε να μεινει και αύριο μαζι της.....όταν ξυπνησε το παιδι....βέβαια μου έκανε ενα σωρο παράπονα.....και την αποκάλεσε και χαζη......οποτε μην κολλάς......το παιδι σου βλέπει....ποιος ειναι πραγματικά κοντά του.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια μου καμια φορα και εγω αυτο αναρωτιεμαι.....ποσο θα αντεξω τον αντρα μου και ολο του το σοι....αλλα ευτυχως δεν με αναγκαζει να τους υποστω περα απο το αναγκαιο (γιορτες,βαφτισεις)...εχει πεταξει κανα δυο φορες ποτε θα παμε στη πεθερα σου αλλα του το κοβω μαχαιρι πλεον θυμιζοντας του ολα οσα εχω τραβηξει οποτε δεν το συνεχιζει...αλλα η πολλη μουρμουρα τον επηρεαζει σε ενα βαθμο (ευτυχως μονο ως προς τα κεφια του....) τωρα πια γιατι παλιοτερα ειχαμε μια μικρη αναπαραγωγη των οσων ελεγαν οι γονεις του,τωρα ομως το εκοψε.....οσο για την πεθερα εχει το ρολο πισω απο τη σκηνη,ειναι ο υποκινητης,ο εντελως διαταραγμενος ειναι ο πατερας του ο οποιος ειπε αυτο για την αποκολληση μου...αλλα το κορυφαιο εγινε τη μερα που γεννησα...θα σας το πω για να καταλαβετε μεγαλειο.....ειχα ενα πολυ δυσκολο τοκετο και παραλιγο να μεινω στην ανανηψη γιατι μου εδωσαν υπερβολικη αναισθησια και δυσκολευτηκα να επανελθω με αποτελεσμα αφου ξυπνησα μετα κοπων και βασανων με πολλους εμετους και μη εχοντας επαφη με την πραγματικοτητα με εβγαλαν να με δουν οι δικοι μου που ανησυχουσαν.....εγω δεν καταλαβαινα τιποτα...ηρθαν λιπον οι δικοι μου να με φιλησουν απο την πλευρα που ειχα γειρει το κεφαλι μου ενω τα πεθερικα μου ηρθαν απο την αλλη...εγω χαμπαρι....παει λοιπον ο πεθερος μου στην πεθερα μου και της δινει ενα δυευρω και αυτη του ειπε οτι ειναι λιγο για φιλοδωρημα στο νοσοκομο νομιζοντας οτι της το εδωσε για να το δωσει πουρμπουαρ στο παλικαρι που με εβγαλε με το φορειο εξω....και γυρναει ο τυπος και της λεει το απιστευτο "στο δινω για σενα να σταματησεις να ζητιανευεις ενα βλεμμα της νυφης σου":shock:εγω ειχα παει και ειχα ερθει στον αλλο κοσμο και εκεινος την μ@%$#*&α του!!!!αυτο για να καταλαβετε δηλαδη!!!fenaki προσπαθω να τον καλοπιανω αλλα καμια φορα βιδωνομαι και μου ρχεται να τους χαστουκισω ολους μαζι.....κρατιεμαι ομως γιατι οπως εχω πει και πιο πανω κανεις δεν μου εγγυαται οτι ακριβως αυτο θελουν και εκεινοι να πετυχουν....να εχω εντασεις με τον αντρα μου οποτε δεν θα τους περασει!!!

OVGqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια μου καμια φορα και εγω αυτο αναρωτιεμαι.....ποσο θα αντεξω τον αντρα μου και ολο του το σοι....αλλα ευτυχως δεν με αναγκαζει να τους υποστω περα απο το αναγκαιο (γιορτες,βαφτισεις)...εχει πεταξει κανα δυο φορες ποτε θα παμε στη πεθερα σου αλλα του το κοβω μαχαιρι πλεον θυμιζοντας του ολα οσα εχω τραβηξει οποτε δεν το συνεχιζει...αλλα η πολλη μουρμουρα τον επηρεαζει σε ενα βαθμο (ευτυχως μονο ως προς τα κεφια του....) τωρα πια γιατι παλιοτερα ειχαμε μια μικρη αναπαραγωγη των οσων ελεγαν οι γονεις του,τωρα ομως το εκοψε.....οσο για την πεθερα εχει το ρολο πισω απο τη σκηνη,ειναι ο υποκινητης,ο εντελως διαταραγμενος ειναι ο πατερας του ο οποιος ειπε αυτο για την αποκολληση μου...αλλα το κορυφαιο εγινε τη μερα που γεννησα...θα σας το πω για να καταλαβετε μεγαλειο.....ειχα ενα πολυ δυσκολο τοκετο και παραλιγο να μεινω στην ανανηψη γιατι μου εδωσαν υπερβολικη αναισθησια και δυσκολευτηκα να επανελθω με αποτελεσμα αφου ξυπνησα μετα κοπων και βασανων με πολλους εμετους και μη εχοντας επαφη με την πραγματικοτητα με εβγαλαν να με δουν οι δικοι μου που ανησυχουσαν.....εγω δεν καταλαβαινα τιποτα...ηρθαν λιπον οι δικοι μου να με φιλησουν απο την πλευρα που ειχα γειρει το κεφαλι μου ενω τα πεθερικα μου ηρθαν απο την αλλη...εγω χαμπαρι....παει λοιπον ο πεθερος μου στην πεθερα μου και της δινει ενα δυευρω και αυτη του ειπε οτι ειναι λιγο για φιλοδωρημα στο νοσοκομο νομιζοντας οτι της το εδωσε για να το δωσει πουρμπουαρ στο παλικαρι που με εβγαλε με το φορειο εξω....και γυρναει ο τυπος και της λεει το απιστευτο "στο δινω για σενα να σταματησεις να ζητιανευεις ενα βλεμμα της νυφης σου":shock:εγω ειχα παει και ειχα ερθει στον αλλο κοσμο και εκεινος την μ@%$#*&α του!!!!αυτο για να καταλαβετε δηλαδη!!!fenaki προσπαθω να τον καλοπιανω αλλα καμια φορα βιδωνομαι και μου ρχεται να τους χαστουκισω ολους μαζι.....κρατιεμαι ομως γιατι οπως εχω πει και πιο πανω κανεις δεν μου εγγυαται οτι ακριβως αυτο θελουν και εκεινοι να πετυχουν....να εχω εντασεις με τον αντρα μου οποτε δεν θα τους περασει!!!

 

 

Α καλα μιλαμε για ψυχιατρικά περιστατικά. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την στάση σου παρόλο αυτά και όπως είπαμε κοιτα το παιδάκι σου και να περάσετε ωραία και γραψτους κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου πεθερά έχει δει την μικρή δύο φορές. Μία όταν έγινε 8 μηνών και μία στην βάπτιση. Και τις δύο φορές δεν την ήθελε καθόλου το μωρό. Μου έχει κάνει τρομερό πόλεμο, ακόμα και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Το ότι είναι γιαγιά στον τίτλο, δεν μου λέει τίποτα απολύτως. Οι πράξεις είναι αυτές που έχουν σημασία. Εννοείται ότι όταν και αν ξαναδεί το παιδί θα είμαι κι εγώ εκεί. Κι αυτό γιατί δεν κλείνει την στοματάρα της. Βρίζει συνέχεια όποτε γουστάρει ακόμα και μπροστά στα άλλα της εγγόνια.

 

Επομένως, προσπάθησε να χαίρεσαι κάθε στιγμή της ζωής σου με την οικογένειά σου και μην τρελαίνεσαι και πολύ για το αν θα έρθουν ή όχι. Στο κάτω κάτω κερδισμένη θα είσαι αν δεν έρθουν. Η μικρούλα σου δεν έχει να πάρει τίποτα από αυτούς τους ανθρώπους. Κάθε άλλο που μέσα στο μίσος τους και την τρέλα τους μπορεί και να της δηλητηριάσουν την ψυχή. Δίπλα στο παιδί σου να έχεις ανθρώπους που θα έχουν μόνο αγάπη μέσα τους.

 

Άσε τους να ζουν μέσα στην μικροπρέπεια που τους εκφράζει. Αν βάζουν το όνομα πάνω από το εγγόνι τους, τότε είναι άξιοι της μοίρας τους. Και η πεθερά μου το είχε δεδομένο ότι θα δώσω στην μικρή μου το όνομά της κι ας μου είχε κάνει την ζωή κόλαση και ας είχαμε να μιλήσουμε μήνες...

 

Και το πιο βασικό..... Ας ανοίξει ο άντρας σου τα μάτια του διάπλατα και να τους βάλει στην θέση τους. Αλλά... λίγοι είναι αυτοί που πραγματικά δίνουν γροθιά στο μαχαίρι....ΔΥΣΤΥΧΩΣ! :evil: (Φαίνεται ότι είμαι παθούσα, ε?)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...