Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια με αποθηλασμο


Recommended Posts

Σε αυτή την ηλικία οχι αλλα ειναι και λιγο χλωμό να ειναι η γλουτενη η τα αλλα που εχεις κόψει

Πιο πιθανό ειναι να ειναι τα κρυφά γάλακτοκ.

Στην θέση σου θα εκοβα πολύ προσεκτικά ολα τα γαλακτοκομικά και ίσως το μοσχάρι όπως σου ειπε η miriki και θα τα έτρωγα ολα τα αλλα

Προβιοτικα πηρες τελικά;

 

Αρα να κόψω κ το ψωμί δλδ?Μοσχάρι το έχω κόψει,κρέας τρώω χοιρινό κ κοτόπουλο..προβιοτικα θα βρω στο φαρμακείο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 339
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρα να κόψω κ το ψωμί δλδ?Μοσχάρι το έχω κόψει,κρέας τρώω χοιρινό κ κοτόπουλο..προβιοτικα θα βρω στο φαρμακείο?

 

Οχι σου είπα το αντίθετο, μονο κόψει όλων των ειδών γαλακτοκομικά ακόμα και τα κρυφά και το μοσχάρι αν θες και τιποτα άλλο!!

Αλλα πρεπει να εισαι προσεκτική γιατι γάλα βούτυρο κλπ υπάρχει παντου

 

Ναι προβιοτικα σε καλο/μεγάλο φαρμακείο για σένα και το μωρο που να ειναι υπό αλλεργικα (πολλά έχουν γάλα )... Θα δεις μεγάλη διάφορα στο μωρο!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα, οι εκρηκτικές κενώσεις κτλ που περιγράφεις θα μπορούσε να είναι, απλώς, απόρροια της υπερπαραγωγής. Έχω γράψει άπειρες φορές (δεν είναι καν η γνώμη μου, είναι αναπαραγωγή των επιστημονικών δεδομένων) ότι οι περισσότερες θηλάζουσες μητέρες οδηγούνται εντελώς αναίτια σε στερητικές δίαιτες (συμπεριλαμβανομένης της αποχής από τα γαλακτοκομικά), αφού σε δυσανεξία στις τροφές αποδίδεται σχεδόν αμέσως η γκρίνια του μωρού.

 

Για αυτά που περιγράφεις για τα νυχτερινά ξυπνήματα, επιμένω: βάλε το μωρό στο στήθος, χωρίς να υπεραναλύεις γιατί γύρισε αριστερά, δεξιά, γιατί αναστέναξε κτλ.

 

Συμφωνώ απόλυτα με την παιδίατρο ότι είναι εξαιρετικά νωρίς για τα δόντια. Σάλια από 2,5 μηνών έχουν όλα τα μωρά, ακόμα και όσα έβγαλαν δόντια μετά το χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

για τον υπνο εχω να σου πω ότι απλα τα μωράκια ετσι κανουν,,,και η δικια που είναι πολύ καλοβολη στον υπνο και ηταν από την αρχη,,, εκεινη την περιοδο ολο και μουρμουριζε στον υπνο της,,ολο και μυξοκλαιγε (και στην αρχη της νυχτας ηταν ταισμενη με ξενο),,,εγω της εδινα και πιπιλα το βραδυ και αν δεν ησυχαζε την θηλαζα,,, (μη βαρατε scratee k babycute:D:D),,,,

 

 

εγω παντως μονο στην κλασικη σταση μπορεσα να θηλασω,,,,ξαπλωτη ειδικα ποτε,,,,και πολύ θα ηθελα ,,,αλλα εχω και πολύ μικρο στηθος οποτε το μωρο ηθελε σκαλωσιες για να φτασει:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βαράμε για την πιπίλα; Αν δε γίνεται κατάχρησή της, είναι οκ. Άσε που θεωρείται ότι συμβάλλει στην πρόληψη του συνδρόμου αιφνίδιου θανάτου των βρεφών, γι'αυτό και η Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία συνιστά τη χρήση της στον ύπνο, μετά τις 40 μέρες.

 

Για την ιστορία, ο γιος μου είχε ως 3,5 ετών, η κόρη μου καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσε που θεωρείται ότι συμβάλλει στην πρόληψη του συνδρόμου αιφνίδιου θανάτου των βρεφών, γι'αυτό και η Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία συνιστά τη χρήση της στον ύπνο, μετά τις 40 μέρες.

 

Αυτό μου το είπε και μια κυρία Αμερικανίδα που συνάντησα σε κάτι βαφτίσια προχθές. Την απασχολούσε ότι το μωρό της κόρης της δεν δεχόταν την πιπίλα ενώ ο παιδίατρος συνιστούσε να την πάρει.

 

Εγώ βέβαια έκανα την πλήρως ενημερωμένη "ναι, ναι, βεβαίως, είναι σημαντικό να πάρει πιπίλα για την πρόληψη του συνδρόμου αιφνιδίου θανάτου" :-P

 

RITA08 πώς τα πάτε??

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αυτό, ε? Τι σας είπε η παιδίατρος; Ποιο είναι το επόμενο βήμα;

 

Δεν αγχωνεται,ακομα τουλαχ.τι μπορει να εγινε;;Τρωει συχνα οπως παντα..πιπιλα δινω οταν τον βλεπω κ μετα τα παιχνιδια αρχιζει κ τσαντιζεται κ χασμουριεται που σημαινει οτι νθσταζει..ετσι κ αλλιως αν τον βαλω εκεινη την ωρα στηθος,χτυπιεται..μπορει να μην θηλαζει ξαφνικα αποτελεσματικα?του βαζω να πιασει μεγαλο μερος της αλω κ το πετα,θελει θηλη..να καλεσω συμβουλο να ερθει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αγχωνεται,ακομα τουλαχ.τι μπορει να εγινε;;Τρωει συχνα οπως παντα..πιπιλα δινω οταν τον βλεπω κ μετα τα παιχνιδια αρχιζει κ τσαντιζεται κ χασμουριεται που σημαινει οτι νθσταζει..ετσι κ αλλιως αν τον βαλω εκεινη την ωρα στηθος,χτυπιεται..μπορει να μην θηλαζει ξαφνικα αποτελεσματικα?του βαζω να πιασει μεγαλο μερος της αλω κ το πετα,θελει θηλη..να καλεσω συμβουλο να ερθει;

 

Πιστεύω το ότι δινεις το ενα στήθος μονο λόγω υπερπαραγωγης δεν βοηθάει

Οταν κάθεσαι να θηλασεις να δινεις και τα δυο και να σταματά μονο οταν δείχνει ότι δεν θελει άλλο

Έτσι όπως ειναι τα πράγματα τώρα προσπάθησε να μην δινεις πιπιλα, Εκμετάλλευσου κάθε σημάδι που βλέπεις για να τη θηλασεις και αν δεν θελει καλώς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω το ότι δινεις το ενα στήθος μονο λόγω υπερπαραγωγης δεν βοηθάει

Οταν κάθεσαι να θηλασεις να δινεις και τα δυο και να σταματά μονο οταν δείχνει ότι δεν θελει άλλο

Έτσι όπως ειναι τα πράγματα τώρα προσπάθησε να μην δινεις πιπιλα, Εκμετάλλευσου κάθε σημάδι που βλέπεις για να τη θηλασεις και αν δεν θελει καλώς

 

Μα εδω δεν αδειαζει το ενα,αν δωσω το αλλο δεν θα παρει το λιπαρο γαλα ποτε..εξαλλου τρωει πεντε λεπτα κ μετα δεν θελει αλλο..τον ρευω τον αλλαζω ξαναδινω κ συνηθως δεν θελει..να προσφερω καθε δεκα λεπτα ολη μερα?θα χασω το μετρημα μετα..πχ τον ταισα στίς 9 που ξυπνησε τον αλλαξα προσφερα δεν ηθελε,παιξαμε μετα αρχισε να γκρινιαζει ηταν πια δεκα και κ ξαναπροσφερα,ηπιε τρια λεπτα κ μετα δεν ηθελε,εδωσα πιπιλα λ κοιμηθηκε..δεν γινεται ομως να δινω οποτε ναναι

.την ημερα δυσκολο να κοιμηθει χωρις πιπιλα πια..εντωμεταξυ μια χαρα πανες εχει..τι στο καλο??

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω οτι την πιπιλα την κραταει δυο λεπτα μετα την πετα κ αποκοιμιετσι..εποσης δεν παιζει να πεινα κ να ξεγελιεται,δεν ειναι νεογεννητο κ αν πεινα πιστευω δεν θα ηρεμει αν δεν φαει..μηπως φταιει το μπλοκ φιντνγκ ανα εξαωρο?να το ξανακανω τριωρο οπως παλια?η μηπως ειναι τυχαιο το βαρος αυτη τη φορα?ουσιαστικα δεν αλλαξα κατι αυτες τις μερες,μηπως επειδη κοιμαται περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω οτι την πιπιλα την κραταει δυο λεπτα μετα την πετα κ αποκοιμιετσι..εποσης δεν παιζει να πεινα κ να ξεγελιεται,δεν ειναι νεογεννητο κ αν πεινα πιστευω δεν θα ηρεμει αν δεν φαει..μηπως φταιει το μπλοκ φιντνγκ ανα εξαωρο?να το ξανακανω τριωρο οπως παλια?η μηπως ειναι τυχαιο το βαρος αυτη τη φορα?ουσιαστικα δεν αλλαξα κατι αυτες τις μερες,μηπως επειδη κοιμαται περισσοτερο?

 

Μπορεί επειδή κοιμάται καλύτερα

Αλλα εσύ δεν είπες ότι προχθές που ξύπνησε το βράδυ έδωσες και τα δυο στήθη και έφαγε καλα ενω συνηθως δίνεις το ενα?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σου πω οταν τον βλέπεις να τα παρατάει τότε δωςε το άλλο απο το να μην δώσεις καθόλου

Μην σκέφτεσαι τρίωρα και ωράρια απλα δωστου οποτε ειναι ανήσυχος, αν δεν θελει δεν θα φαει

Και την πιπιλα ειδικά την μερα δεν την χρειάζεσαι, αν ειναι ανήσυχος αγκάλιασε τον!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αγχωνεται,ακομα τουλαχ.τι μπορει να εγινε;;

Εγώ λέω πριν λύσεις το πρόβλημα με τυχαίους χειρισμούς, να βεβαιωθείς πρώτα ότι υπάρχει πρόβλημα. Αν η γιατρός δεν αγχώνεται, γιατί αγχώνεσαι εσύ;

 

Επίσης θα πρότεινα κάθε φορά να κάνεις ένα πράγμα, να ακολουθείς μια συμβουλή. Κάνε αυτά που σου λέει η γιατρός για ένα μήνα, χωρίς να κάνεις άλλα δικά σου, και αν στο μήνα δεν δεις καλυτέρευση, πας στο plan B. Όταν δοκιμάζεις ταυτόχρονα πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις, στο τέλος δεν ξέρεις τι λειτουργεί και τι όχι, ούτε αν κάτι που κάνεις επειδή στο είπε η Τάδε δημιουργεί πρόβλημα σε κάτι άλλο που κάνεις επειδή στο είπε η Δείνα.

 

Έχεις παιδίατρο με προσωπική εμπειρία στο θέμα του θηλασμού. Την έχεις ρωτήσει τη γνώμη της για τα 6ωρα και τα 3ωρα και το πώς θηλάζει το μωρό; Για τις περικοπές που κάνεις στη διατροφή σου; Για το πότε και πώς να δίνεις πιπίλα;

 

Βόλτες βγαίνεις ή είσαι όλη μέρα στο σπίτι; Υπάρχει περίπτωση να είσαι φορτισμένη και να μεταδίδεις (άθελά σου) το άγχος σου στο μωρό; Μήπως γι' αυτό δεν ηρεμεί στο στήθος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο, Little Monkey, συμφωνώ σε όλα!

 

Θήλασε το μωρό χωρίς να κρατάς ωράρια κτλ, φάε τα πάντα με μέτρο, χαλάρωσε όσο μπορείς.

 

Το block feeding ανά 6ωρο φυσικά και μπορεί να μειώσει την παραγωγή!

Link to comment
Share on other sites

Ειπα στην παιδιατρο οτι δινω την πιπιλα οταν γκρινιαζει κ φαινεται οτι θελει να κοιμηθει κ ειπε οκ..χωρις ωραρια,δλδ κ ανα μια ωρα??αυτο δεν μπορψ μα τπ κανω κ απο οσες θηλαζουσες ξερω καμια σε μωρο δυομισι μηνωμ δεν θηλαζει ολη την ωρα..για τα εξαωρα κ τα τριωρα το εχω πει αλλα μου λεει ο,τι σε βολευει..δεν εχει εξειδικευμενες γνωσεις να με καθοδηγησει..η αποχη τι ρολο να εχει με το βαρος?οσο για την ηρεμια μου,δυο βδομαδες τωρα που βαλαμε μια σειρα ημουν μια χαρα!κ βολτες κ απολα..κ χτές γίνεται αυτο κ επεσα πολυ..ηγιατρος δεν αγχωθηκε αλλα ειπε κ παραπανω να ειχε παρει δεν θα μας χαλαγε..το θεμα ειναι οτι ειναι λαιμαργος κ σχεδον οποτε δωσω θα φαει η εστω θα πιπιλισει για δυο λεπτα..εται ομως χανω τον μπουσουλα..κ δεν ξερω αν πραγματικα πεινα η τσαμπα προσφερω,συντελω στο να ξαμαπρηζονται τα στηθη κ μια τρυπα στο νερο..οταν λες τα παραταει?απο ενος μηνος του σινω ενα στηθος και τρωει για το πολυ επτα λεπτα..η πατσουρου λεει γευμα κ στηθος μετα τις εξι βδομαδες..ειδικα εγω που εχω πετρωματα στηθος που σταζει κ συντρίβάνίά δέν λέέί νά άύξήσώ τήν πάραγωγη..αν κανω στηθος κ τριωρο τι θα πετυχω?αφου εχω γαλα..

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ποτε θηλαζεις τώρα; Κάθε 3 ώρες; Και δινεις μονο ενα;

 

Την μερα θηλαζω καθε μιαμιση με δυο ωρες δινω ενα στηθος για εξι ωρες και θηλαζει μαξιμουμ επτα λεπτα.το στηθος θα πρηστει συνηθως αν το βραδυ ξυπνησει αργοτερα απο τετραωρο κ ετσι θηλασει απο το ενα μονο μια φορα.. επισης σχεδον ποτε δεν εχω νιωσει το στηθος εντελως αδειο μετα απο εναν θβλασμο..ειδικα το αριστερο δειχνεο να μην αδειαζει ποτε...στις εικοσι μερεε, μια φορα ηταν τελειωε αδειο..

 

 

Τα κακα ειναι σχεδον παντα εκρηκτικα..δεν ξερω αν αυτο σημαινει υπερπαραγωγη..το συντριβαμακι το διαχειριζεται πια μονος του..

Link to comment
Share on other sites

Την μερα θηλαζω καθε μιαμιση με δυο ωρες δινω ενα στηθος για εξι ωρες και θηλαζει μαξινουμ επτα λεπτα.

 

 

Τα κακα ειναι σχεδον παντα εκρηκτικα..δεν ξερω αν αυτο σημαινει υπερπαραγωγη..το συντριβαμακι το διαχειριζεται πια μονος του..

 

Το να θηλαζεις κάθε μιάμιση με δυο ώρες και να τρώει για 7 λεπτά φαινεται τέλειο! Αυτο κάνω και εγω.. Το μονο που εγω θα έκανα διαφορετικά ειναι ότι θα πρόσφερα και το άλλο στήθος οταν τελειώνει το πρώτο (αν δεν τη θελει αστο δεν πειράζει ). Αν φαει απο εκεί μετά ξεκινά απο εκείνο το στήθος την επόμενη... Αλλιώς άλλαξε στήθος κάθε 3 ώρες και οχι κάθε 6. Και εμείς είχαμε πρόβλημα με βάρος οταν έκανα block feeding και ο μικρος αρχιςε να παίρνει πολύ οταν έδινα και τα δυο η οταν τα αντάλλαζα κάθε 3 ώρες. Καταλαβαινω τι λες για το λιπαρό γάλα και ότι δεν θες να αλλάζει, αλλα σε μας τουλαχιςτον ο μικρος παχυνε οταν έδινα και τα δυο παρα οταν έδινα μονο το ενα που έπαιρνε το λιπαρό μέρος

Σκέψου πως οσο δινεις το ενα για 6 ώρες η παραγωγή σε αυτο το στήθος ειναι μειωμένη οποτε το μωρο θα παίρνει λιγότερο γάλα οποτε εννοείται δεν θα παχύνει πολύ. Μια φιλη μου που εχει σοβαρό πρόβλημα υπερπαραγωγης (πραγματικά οποτε ταΐζει τον μικρο βρέχει και μένα!! ) η σύμβουλος της ειπε το πολύ 3 ώρες το κάθε στήθος μέχρι 6-7 μηνών που τρώει στέρεες!

Αυτή ειναι προσωπική γνώμη και πανω σε προσωπική εμπειρια μπορείς να δοκιμαςεις μια βδομάδα και να δεις αν έβαλε πιο πολύ βάρος

Link to comment
Share on other sites

Το να θηλαζεις κάθε μιάμιση με δυο ώρες και να τρώει για 7 λεπτά φαινεται τέλειο! Αυτο κάνω και εγω.. Το μονο που εγω θα έκανα διαφορετικά ειναι ότι θα πρόσφερα και το άλλο στήθος οταν τελειώνει το πρώτο (αν δεν τη θελει αστο δεν πειράζει ). Αν φαει απο εκεί μετά ξεκινά απο εκείνο το στήθος την επόμενη... Αλλιώς άλλαξε στήθος κάθε 3 ώρες και οχι κάθε 6. Και εμείς είχαμε πρόβλημα με βάρος οταν έκανα block feeding και ο μικρος αρχιςε να παίρνει πολύ οταν έδινα και τα δυο η οταν τα αντάλλαζα κάθε 3 ώρες. Καταλαβαινω τι λες για το λιπαρό γάλα και ότι δεν θες να αλλάζει, αλλα σε μας τουλαχιςτον ο μικρος παχυνε οταν έδινα και τα δυο παρα οταν έδινα μονο το ενα που έπαιρνε το λιπαρό μέρος

Σκέψου πως οσο δινεις το ενα για 6 ώρες η παραγωγή σε αυτο το στήθος ειναι μειωμένη οποτε το μωρο θα παίρνει λιγότερο γάλα οποτε εννοείται δεν θα παχύνει πολύ. Μια φιλη μου που εχει σοβαρό πρόβλημα υπερπαραγωγης (πραγματικά οποτε ταΐζει τον μικρο βρέχει και μένα!! ) η σύμβουλος της ειπε το πολύ 3 ώρες το κάθε στήθος μέχρι 6-7 μηνών που τρώει στέρεες!

Αυτή ειναι προσωπική γνώμη και πανω σε προσωπική εμπειρια μπορείς να δοκιμαςεις μια βδομάδα και να δεις αν έβαλε πιο πολύ βάρος

 

Να προσφερω κ το αλλο στηθος ακομα κ αν το πρωτο δεν εχει αδειασει?μηπως ειναι πιο ασφαλες το τριωρο?κ το βραδυ που κανεο μεγαλους υπνους?θα καταληγει να παιρνει μονο το νερουλο γαλα..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάθε 3 και δες πως παει!

Για το βράδυ μονο δοκίμασε το ενα, ασε που αν ειναι συνεπής ο ύπνος του το βράδυ το στήθος σου θα προσαρμοστεί και δεν θα πρηζεσαι

Για δοκίμασε να δεις.. Ποτε πας για ζύγισμα παλι;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάθε 3 και δες πως παει!

Για το βράδυ μονο δοκίμασε το ενα, ασε που αν ειναι συνεπής ο ύπνος του το βράδυ το στήθος σου θα προσαρμοστεί και δεν θα πρηζεσαι

Για δοκίμασε να δεις.. Ποτε πας για ζύγισμα παλι;

 

 

Λεω να παω σε δυο εβδομαδες..αρα να κανω το τριωρο για δυο εβδομαδες?αν δω ομως πρασινα κακα τι γινεται?διοτι το στοματακι του το βλεπω με λευκο γαλατακι συνηθως στο δευτερο με τριτο γευμα απο το ιδιο στηθος..ειναι λογικο αυτο?η πρεπει σε καθε γευμα να παιρνει κ το λιπαρο?

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παω σε δυο εβδομαδες..αρα να κανω το τριωρο για δυο εβδομαδες?αν δω ομως πρασινα κακα τι γινεται?διοτι το στοματακι του το βλεπω με λευκο γαλατακι συνηθως στο δευτερο με τριτο γευμα απο το ιδιο στηθος..ειναι λογικο αυτο?η πρεπει σε καθε γευμα να παιρνει κ το λιπαρο?

 

Κοιτά το fore milk το παίρνουν κάθε φορα που τρώνε απλα οσο πιο "άδειο"ειναι το στήθος τοςο λιγότερο απο αυτο παίρνουν ...

Δεν χάνεις τιποτα να δοκιμαςεις ειδικά αν βλέπεις ότι δεν παίρνει οσο έπαιρνε (ο θηλασμος ειναι ενα πείραμα γενικά, βλέποντας και κάνοντας...)

Αλλα το κλειδί ειναι στις συμπιεσεις α) γιατι το γάλα θα κατεβαίνει εύκολα και δεν θα τα παρατάει εύκολα και μεσα ατο ίδιο χρονικό διάστημα θα παρει πιο πολύ γάλα και β) γιατι οσο συμπιεζεις τοςο το μωρο θα παίρνει το λιπαρό γάλα !

 

Εγω ναι θα πήγαινα οπωσδήποτε σε δυο βδομάδες να το ξαναμετρησω!

Κανε τις συμπιεσεις συνέχεια και δες αν τα κακά παραμένουν πράσινα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...