Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eviri να είσαι καλά! Και μόνο η διάθεση σου μετράει!

Πάντως όσο πιο πολύ το σκέφτομαι τόσο πιστεύω ότι θα ήταν καλή ιδέα να συναντιόμασταν και να ανταλάζαμε γνώσεις και ιδέες από κοντά. Ακριβως όπως κάνανε στα παλιά χρόνια που οι μεγαλύτερες μάθαιναν τις νεότερες. Πιστεύω ότι πολλές κοπέλες από εδώ θα ήθελαν να μάθουν ράψιμο, πλέξιμο, κτλ. Ειδικά τώρα με την κρίση, είναι αδύνατον να διαθέσει κάποιος ένα κάρο λεφτά σε σχολές απλά για ένα χομπυ.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, έχεις απόλυτο δίκιο. Συμφωνώ ότι, οι γνώσεις πρέπει να μεταδίδονται και ειδικά για πράγματα που μπορεί να είναι τόσο χρήσιμα, όχι μόνο για σεμεδάκια και τραπεζομάντηλα που είναι για διακόσμηση, αλλά για το ντύσιμο ολόκληρης της οικογένειεας χειμώνα-καλοκαίρι. Άρα δε μιλάμε για ένα απλό χόμπυ.

 

Εγώ μπορώ να σου πω ότι κάθε εργόχειρο έχει πολλές εφαρμογές, όπως για παράδειγμα να φτιάχνεις κάτι με τα χεράκια σου που θα σε κάνει περήφανη και να το κάνεις δώρο λίγο πιο οικονομικά απ' ότι να το αγοράσεις. Βγαίνεις και ασπροπρόσωπη, κάνεις και οικονομία. Ντύνεις την οικογένεια, κάνεις τη διακόσμηση του σπιτιού, φτιάχνεις εποχιακά πραγματάκια (χριστουγεννιάτικα, αποκριάτικα, πασχαλινά), προίκα από σεντόνια, καλύμματα και ό,τι φανταστείς.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι να γινόταν αυτό θα ήταν το τέλειο.Γιατί ακόμα και σε σχολές να πας είναι με συγκεριμενες ημερομηνιες εναρξης και αν δεν προλαβεις πρεπει να περιμενεις εναν ολοκληρο χρονο ενω μακάρι να υπήρχαν συγκεντρώσεις ανα διαστήματα ετσι ωστε να μαθουμε και εμείς οι άσχετες.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πλεκω με βελονες και βελονακι και κενταω απο παιδακι. ραβω κιολας (προ μωρου). δεν ξερω που μενει η καθε μια αλλα αν σας βολευουν τα δυτικα προαστια μετα χαρας να σας δειξω.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

misspigi να είσαι καλά κοπέλα μου και καλή χρονιά! Εγώ μένω δυστυχώς νότια προάστια, και δεν ξέρω καθόλου από δυτικά. Πάντως μπορει να μαζευτούνε άλλες κοπέλες και να κανονίσετε συναντήσεις. Αχ ζηλεύω, ειδικά τώρα που ψάχνω και βρίσκω καταπληκτικά πράγματα που μπορείς να κάνεις με το πλέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια ξερεις τι θα κανεις; πηγαινε στο περιπτερο της γειτονιας σου και αγορασε περιοδικα οπως "πρακτικη" και "Αλεξια". μεσα εχουν τις βασικες πλεξεις. με λιγη προσπαθεια θα μαθεις, δεν ειναι δυσκολο.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες σας (χρόνια πολλά σε όσες και όσους γιόρταζαν).

 

Μιας και σας βλέπω αρκετά θερμές για μάθηση, σκέφτηκα να σας προτείνω κάτι, κι αν δε το βρείτε καλή σκέψη δεν πειράζει. Πώς σας φαίνεται η ιδέα να συγκεντρωθείτε (ακόμη και δύο άτομα στην αρχή) στη μέση των προαστίων που μένετε ή στο κέντρο της Αθήνας. Να ρωτήσετε κάποια εκκλησία που να σας βολεύει στη διαδρομή, αν μπορεί να σας διαθέσει το χώρο που έχει για να απασχολεί τη νεολαία, τις ώρες που θα μπορούσατε να βρεθείτε. Συνήθως, όλες οι εκκλησίες έχουν τέτοιους χώρους στους οποίους νέα παιδιά μαθαίνουν από σκάκι μέχρι πινγκπονγκ και διάφορα άλλα. Με αυτόν τον τρόπο θα πετύχετε:

1. Να βρεθείτε κάπου στη μέση των προαστίων που μένει η κάθε μία

2. Να μην επιβαρυνθεί καμμία στο σπίτι της από τη συγκέντρωση

3. Να μην υπάρξουν έξοδα στους χώρους που θα βρεθείτε (φαντάζομαι)

4. Να σας χωρέσει όλες (αν έρθετε πολλές).

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τωρα αρχισα να ασχολούμαι και γω. κυρίως γιατί θέλω να φτιάξω πράγματα στα παιδιά και βλέπουμε. βελονάκι μαθαίνω. Ευτυχώς έχω κόσμο να μου δείξει αν χρειαστώ αλλά προς το παρόν μαθαίνω μέσω ιντερνετ. Διαβαζω, κοιτάω βιντεάκια και το προσπαθώ. Αυτην την στιγμή δεν φτιάχνω κάτι συγκεκριμένο. Επειδη ξεκινάω φτιάχνω σειρες με ποδαράκια ώστε να μάθω να τα δουλεύω ολα. Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά νομίζω ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι αν δεν ξέρω τις πλέξεις.

 

Θέλω να φτιάξω παπουτσάκι-καλτσάκια με βελονάκι αλλά για αρχή νομίζω θα με δυσκολέψει. Αν και έχω βρει οδηγίες στα ελληνικά ειμαι τελείως αρχάρια. Με τι είναι καλύτερα να αρχίσω; Κάποιο κασκώλ; Επίσης αν φτιάξω κασκώλ μπορώ να συνδυάσω όλες τις πλέξεις; Δηλαδή σε μια σειρά να κάνω μισό ποδαρακι, στην άλλη διπλο και να το πάω έτσι ως το τέλος ή πρέπει να είναι όλα ίδια σε κάθε σειρά για να είναι σωστό το αποτέλσμα και ωραίο;

Link to comment
Share on other sites

siderenia εγώ όταν πρωτοξεκίνησα, τις οδηγίες πώς κρατάμε τις βελόνες, πώς βάζουμε πόντους, πώς πλέκουμε τις απλές πλέξεις, τις διάβασα από εγκυκλοπαίδεια κι όχι από κάποια γυναίκα από κοντά. Το πρώτο πράγμα που έφτιαξα ήταν ένα κασκώλ, το οποίο μόλις το έφτασα μέχρι τη μέση, πριν το τελειώσω, αποφάσισα ότι δε χρειάζεται να κάνω άλλη εξάσκηση και το ξήλωσα για να φτιάξω ένα πουλόβερ του άντρα μου.

Είμαι ώρες-ώρες ανυπόμονη. Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις ολόκληρο το κασκώλ για να εξασκηθείς στην αρχή του, στο τελείωμά του και στο να σου βγει η πλέξη ομοιόμορφη σε όλο το μήκος του. Μετά θα περάσεις σε άλλα ρουχαλάκια.

 

Για την πλέξη που ρωτάς, δεν έχω την εμπειρία να απαντήσω. Όμως, μπορείς να κάνεις 10εκ. όπως το σκέφτεσαι και να δεις με το δικό σου μάτι, αν θα βγει ωραίο. Εγώ θα το δοκίμαζα.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΒΕΛΟΝΕΣ

1. πως θα κανετε ποντους:

φιταξτε με το νημα που θα πλεξετε μια θηλια και φτιαξτε ακομη μια θηλια πισω απο τη πρωτη. περαστε τη βελονα αναμεσα απο τις 2 θηλιες. σφιξτε τραβωντας το νημα και εχετε το πρωτο ποντο στη βελονα. περαστε τωρα σε αυτο το ποντο απο μεσα και την αλλη βελονα. φερτε το μακρυτερο νημα πανω απο τη δεξια βελονα με φορα απο πισω προς τα εμπρος. τραβηξτε τη θηλεια που φτιαξατε με το νημα προς τα εμπρος. περαστε τη καινουρια θηλεια στη δεξια βελονα. τραβηξτε τη δευτερη βελονα και σφιξτε τη νεα θηλεια στην αριστ. βελονα. ετσι εχετε τωρα 2 ποντους. βαλτε παλι τη δεξια βελονα αναμεσα απο τους 2 νεους ποντους. καντε ακριβως την ιδια διαδικασια οπως περιγραφηκε και φτιαξτε οσους ποντους θελετε.

 

2. πως θα πλεξετε καλη:

βαλτε τη δεξια βελονα στο πρωτο ποντο της αριστερης βελονας που εχετε βαλει ποντους. κρατωντας το νημα που θα πλεξετε στο δεξι χερι φερτε το και περαστετο πανω στη δεξια βελονα με φορα απο πισω προς τα εμπρος. περαστε τη θηλεια που σχηματιστηκε μεσα απο τον ποντο της αριστερης βελονας. τραβηξτε τωρα και τη θηλεια και τον ποντο της αριστερης βελονας μαζι προς τα εξω και εχετε ενα ποντο πλεγμενο καλη στη δεξια βελονα.

 

η συνεχεια σε λιγο.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,εδω και 3μηνες εχω αρχησει και εγω το κεντημα(σταυροβελονια)και φτιαχνω εναν πινακα.Μου αρεσει παρα πολυ και γενικα ξεφευγει το μυαλο μου και με ξεκουραζει....να ειναι καλα η γιαγιακα μου που μου εμαθε οταν ημουν μικρουλα και τωρα ανακαλυψα σε ενα παλιο της ντουλαπι αυτον τον πινακα και τον φτιαχνω.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

3. πως θα πλεξετε αναποδη:

κρατηστε τη βελονα με τους ποντους που εχετε βαλει στο αριστερο χερι και βαλτε τη δεξια βελονα σας στον πρωτο ποντο αλλα επανω απο τη αριστερη βελονα. περαστε τωρα το νημα σας παλι επανω απο τη δεξια βελονα αλλα με φορα απο πισω προς τα εμπρος εχοντας το νημα εμπρος απο τις βελονες. τραβηξτε τη βελονα με τη θηλεια προς τα επανω μεταφεροντας ετσι τον καινουριο ποντο στη δεξια βελονα. εχοντας τον νεο ποντο αναποδη στη δεξια βελονα προχωρηστε στην επομενη κανοντας την ιδια διαδικασια.

 

4. πως θα κλεισετε ποντους:

το νημα σας πρεπει να ειναι πισω απο το πλεκτο οταν θελετε να κλεισετε τους ποντους πλεκοντας τους καλη. πλεξτε τους 2 πρωτους ποντους κανονικα καλη. βαλτε μετα την αριστερη βελονα σας στον πρωτο ποντο που πλεξατε και τραβηξτε τον επανω απο τον δευτερο ποντο. ετσι θα κλεισετε ολους τους ποντους τον εναν μετα απο τον αλλο. στον τελευταιο ποντο θα περασετε το νημα απο μεσα και αφου το σφιξετε λιγο θα το κοψετε.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

siderenia εγώ όταν πρωτοξεκίνησα, τις οδηγίες πώς κρατάμε τις βελόνες, πώς βάζουμε πόντους, πώς πλέκουμε τις απλές πλέξεις, τις διάβασα από εγκυκλοπαίδεια κι όχι από κάποια γυναίκα από κοντά. Το πρώτο πράγμα που έφτιαξα ήταν ένα κασκώλ, το οποίο μόλις το έφτασα μέχρι τη μέση, πριν το τελειώσω, αποφάσισα ότι δε χρειάζεται να κάνω άλλη εξάσκηση και το ξήλωσα για να φτιάξω ένα πουλόβερ του άντρα μου.

Είμαι ώρες-ώρες ανυπόμονη. Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις ολόκληρο το κασκώλ για να εξασκηθείς στην αρχή του, στο τελείωμά του και στο να σου βγει η πλέξη ομοιόμορφη σε όλο το μήκος του. Μετά θα περάσεις σε άλλα ρουχαλάκια.

 

Για την πλέξη που ρωτάς, δεν έχω την εμπειρία να απαντήσω. Όμως, μπορείς να κάνεις 10εκ. όπως το σκέφτεσαι και να δεις με το δικό σου μάτι, αν θα βγει ωραίο. Εγώ θα το δοκίμαζα.

 

και γω μόνη προσπαθώ τώρα. τελικά ξεκινησα ένα καπελο. βασικά βρήκα ένα βίντεο για αρχάριους που μου φάνηκε κατανοητο και έδειχνε αναλυτικά τις κινησεις οπότε άρχισα με αυτό. Εχω κάνει 8 σειρες. Καλά είναι αλλά νομίζω ότι έχω κανει λαθάκια τα οποία όμως θα φανουν στο τέλος που θα εχω το συνολικό αποτέλεσμα. Δεν με πειράζει βέβαια. Αλοιμονο αν περίμενα να κάνω εξαρχής τέλειο το οτιδήποτε!:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΛΟΝΕΣ

1. ζερσεϋ καλη

1η σειρα: καλη, 2η σειρα: αναποδη. επαναλαμβανετε συνεχως τις 2 αυτες σειρες

 

2. ζερσεϋ αναποδη

1η σειρα:αναποδη, 2η σειρα: καλη

 

3. λαστιχο 1/1

1π καλη, 1π αναποδη

 

4. λαστιχο 2/2

2π καλη, 2π αναποδη

 

5. μους

ολοι οι ποντοι αναποδη

 

6. πουαντερι

1η σειρα: 1π καλη, 1π αναποδη

2η σειρα: αντιστροφα

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

και γω μόνη προσπαθώ τώρα. τελικά ξεκινησα ένα καπελο. βασικά βρήκα ένα βίντεο για αρχάριους που μου φάνηκε κατανοητο και έδειχνε αναλυτικά τις κινησεις οπότε άρχισα με αυτό. Εχω κάνει 8 σειρες. Καλά είναι αλλά νομίζω ότι έχω κανει λαθάκια τα οποία όμως θα φανουν στο τέλος που θα εχω το συνολικό αποτέλεσμα. Δεν με πειράζει βέβαια. Αλοιμονο αν περίμενα να κάνω εξαρχής τέλειο το οτιδήποτε!:lol:

 

Γεια σου, σιδερένια!!

Με το καλό να δεχτείς το δεύτερο παιδάκι σου!! Πέρισυ ξεκίνησα κι εγώ το βελονάκι (δυστυχώς δεν μπόρεσα να συνεχίσω, αν και θέλω πάρα πολύ) και θα σου πω τι μου είπανε να φτιάξω για αρχή και το έκανα: σκούφο!!! Έκανα 3 χριστουγεννιάτικους σκούφους για τα δύο μου παιδάκια και ένα ακόμα!!!

Αν θες, δοκίμασέ το, εύκολο, μπορείς να πειραματιστείς πολλές πλέξεις και πρακτικό!!

Καλή αρχή!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΜΕ ΒΕΛΟΝΑΚΙ

αρχικη θηλεια: στριψτε το νημα και καντε μια θηλεια. μετα περαστε το συνεχομενο νημα πισω απο τη θηλια και βαλτε το βελονακι. τραβηξτε το νημα μεσα απο τη θηλια πανω στο βελονακι. μετα τραβηξτε την ακρη του νηματος για να γινει κομπος.

αλυσιδα: αρχιστε με μια θηλια. κρατηστε την βαση της θηλιας μεταξυ δεικτη και αντιχειρα του αριστερου χεριου και το βελονακι μεταξυ του αντιχειρα και του δεικτη του δεξιου χεριου. τεντωστε το νημα πανω απο το δευτερο δακτυλο του αριστερου χεριου. περαστε το βελονακι κατω και πανω απο το τεντωμενο νημα. τραβηξτε το τυλιγμενο νημα μεσα απο τη θηλια που ειναι ηδη πανω στο βελονακι σχηματιζοντας ετσι μια αλυσιδα. συνεχιστε για οσο χρειαζεται το πλεκτο σας.

 

αυριο θα βαλω τη συνεχεια. το κειμενο ειναι απο ενα παλιο περιοδικο του 80 το "εσεις και το πλεξιμο". δυστυχως δεν καταφερνω να ανεβασω εικονες με το photobucket. μαλλον ειμαι πολυ γκαου. αν καταφερω θα ανεβασω στο μπλογκ μου και θα σας ενημερωσω.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

misspigι ευχαριστούμε.

 

Μαριλίνα καλησπέρα και ευχαριστω για τις ευχούλες. ναι χαίρεσαι ακι συ την οικογένιεα!! Σκούφο ξεκινησα. Εκανα λαθάκια όμως με αποτέλεσμα να "κλείσει" και έτσι τον χάλασα και αρχισα από την αρχή. Ευτυχως μετά από 3 αποτυχημένες προσπαθειες τώρα πάει καλύτερα.Εχει δουλειά βέβαια αλλά παλεύεται. Μόλις τελειώσω αυτόν λέω να κάνω κι άλλον με διαφορετική πλέξη όπως λες και συ για εξάσκηση. ελπίζω να καταφέρω να έχω κάποιο αποτέλεσμα στο τέλος "ευπαρουσίαστο".

Link to comment
Share on other sites

αριχτο γαϊτανακι: το α.γ. ειναι μια σειρα αλυσιδας ποντων που ειναι επιπεδο. με την θηλια της βασης βαλτε το βελονακι στον επομενο ποντο περαστε το βελονακι κατω και πανω απο το τεντωμενο νημα και τραβηξτε το τεντωμενο νημα μεσα απο τον ποντο και μεσα απο την θηλια που ειναι στο βελονακι ταυτοχρονα.

 

βουβο γαιτανακι: αυτη η βελονια δουλευται σε 2 σταδια. 1ο σταδιο= με την θηλια της βασης πανω στο βελονακι κατω απο το διπλο νημα της δευτερης αλυσιδας, περαστε το βελονακι απο κατω και απο πανω απο το τεντωμενο νημα και τραβηξτε το τυλιγμενο νημα μεσα απο τον ποντο κανοντας 2 θηλιες πανω στο βελονακι. 2ο σταδιο= περαστε το βελονακι κατω και πανω απο το τεντωμενο νημα και τραβηξτε το τυλιγμενο νημα μεσα απο τις 2 θηλιες. συνεχιστε το βουβο ποδαρακι μεχρι το τελος εχοντας σαν αποτελεσμα μια σειρα καθετων ποντων και οριζοντιων θηλιων.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

 

κανω και εγω σιγα σιγα τα πρωτα μου βηματα στο πλεξιμο και στο φελτινγκ. Και ως αρχαρια ψαχνω φθηνα ηλικα. Σε ενα ταξιδι που εκανα στην ανδριανουπολη (τουρκια) βρηκα κουκλες πλεξιματος ακρυλικες με 50 λεπτα τα 100γρ. Πηρα ορισμενες αλλα τωρα επιστρεφω Αθηνα και αναρωτιομουνα μηπως υπαρχει κανενα ιδιαιτερα φθηνο μαγαζι για να συνεχισω. Το ξερω πως αποκλειεται να βρω τετοιες τιμες αλλα αν εχετε βρει οικονομικα σας παρακαλω πειτε μου

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια. Το βελονάκι πάει πολύ καλά για μένα. εκανα σκουφάκια για όλους μας, κορδελίτσα για τα μαλλια της μικρής που ερχεται, φορεματάκια με ραντούλες. τωρα φτιάχνω καπελάκι που το κάνεις κύκλο κύκλο.

 

Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω βιντεακια πως κάνουμε μπλουζιτσες ή φορεματα με μανικια; φτιαχνω τα φορεματάκια αλλά μόνο να βάλω ράντες μπορώ. δεν ξέρω πως να φτιάξω και να ενσωματώσω μανίκια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...