Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στρατα-περπατουρα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο οσο ξερω ειναι διαφορετικα αλλα δεν θυμαμαι ποιο ειναι τι. Δηλ. το ενα ειναι σαν καθισματακι με ροδες γυρω γυρω που μπαινει μεσα το μωρακι και παει...και το αλλο ειναι σαν καροτσακι ας πουμε που εχει ροδες και το πιανει και το σπρωχνει.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα ιδεα.

η κουμπαρα μου οταν με ρωτησε τι δωρο θελω για το παιδι,της ειπα μια περπατουρα.

με εφερε μια,αλλα τωρα που ειδα στο ιντερνετ σε φωτο αυτο που με εφερε ειναι σαν στρατα και απ οτι διαβασα καποιοι λενε οτι ειναι επιβλαβες για το μωρο.

αν ειναι ετσι ειναι καλυτερα να παρω περπατουρα;

αν καποια γνωριζει ας βαλει και καμμια φωτο να ξερω ποιο ειναι τι

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι αυτο που μπαινει μεσα το μωρο και καθεται επιβαρυνει τα ισχυα. Εγω που ρωτησα τον γιατρο μου ειπε οτι αυτα ειναι καπως υπερβολες. βεβαια δεν μου το συστησε απο την αποψη οτι το μωρο ισως βολευτει και αργησει να περπατησει. Αλλωστε μου πε οτι τα περισσοτερα ατυχηματα στο σπιτι γινονται με αυτο (επειδη οταν το μωρο ξεθαρεψει αρχιζει και τρεχει με αποτελεσμα να αναποδογυριζει). Τελος μου ειπε ¨Τι το χρειαζεσαι και αυτο; Για εναν μηνα θα το παρεις και μετα θα πρεπει να εχεις και αυτο να αποθηκευσεις. Δεν σου φτανουν ολα τα αλλα;¨

Εγω εχω ενα καροτσακι της Fisher-price που αργοτερα θα το χρησιμοποιησει και σαν καροτσακι για τις κουκλες της. Ειναι απο αυτα που τα σπρωχνει το μωρακι και στηριζομενο σε αυτο περπαταει.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω αναποδα τα λες..το επανω ειναι περπατουρα γιατι εγω την μπεμπα μου την εβαλα για ενα μηνα και το κατω ειναι στρατα οταν πλεον περπαταει το μωρο...ετσι νομιζω εγω...

Link to comment
Share on other sites

μπερδεμενο θεμα!!χιχι!!

εγω νομιζα οτι το ιδιο ακριβως ειναι κ στρατα κ περπατουρα!!ειδικα τη λεξη στρατα δεν την εχω πει ποτε!!:lol:

εμεις εχουμε μια περπατουρα οπως τη λεω εγω κ ετσι νομιζω λεγεται,της chicco!ειναι σαν τη πανω φωτο που εβαλε η κοπελα!!εχω ακουσει κ γω για προβληματα κ οτι δεν κανει να βαζουμε το μωρο,αλλα εγω τα εβαλα κ τα 3 μου παιδακια!καλα για λιγο βεβαια!μου ειχε πει η παιδιατρος οταν μαθει να καθεται το παιδακι κ να στηριζει τη μεση του,τοτε το βαζουμε σε περπατουρα!τοτε τα εβαλα κ γω για καμια ωρα την ημερα κ ισως λιγο παραπανω!!την ευχαριστηθηκαν παρα πολυ κ δεν ειδα να εχουν καποιο προβλημα!!

η συγκεκριμενη κιολας ποτε δεν αναποδογυρισε κ επισης ειχε κ κατι στο κατω μερος διπλα στις ροδες που φρεναρε οταν ηταν σκαλοπατι μπροστα!!ηταν πολυ καλη!!

αυτα!!εχω καταμπερδευτει τωρα κ σιγουρα κ σενα σε μπερδεψαμε κ αλλο!!!χιχι!!:roll:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κοριτσια ειναι το ιδιο πραγμα! λοιταξτε εδω!

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΠΑΤΟΥΑ ΟΠΩς ΒΛΕΠΟΥΜΕ Κ ΣΤΙς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς!http://www.ebaby.gr/aanoaoiynaao.html

 

Κ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΡΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗς ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΙς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς!!http://www.mwrakia.com/196/%CF%83%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CF%8C/

 

δηλ το ιδιο πραγμα!!!χιχι!!!:-D

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα ιδεα.

η κουμπαρα μου οταν με ρωτησε τι δωρο θελω για το παιδι,της ειπα μια περπατουρα.

με εφερε μια,αλλα τωρα που ειδα στο ιντερνετ σε φωτο αυτο που με εφερε ειναι σαν στρατα και απ οτι διαβασα καποιοι λενε οτι ειναι επιβλαβες για το μωρο.

αν ειναι ετσι ειναι καλυτερα να παρω περπατουρα;

αν καποια γνωριζει ας βαλει και καμμια φωτο να ξερω ποιο ειναι τι

 

Περπατουρα να ξερεις ειναι για μεγαλυτερα αρκετα παιδια που εχουν ηδη αρχισει να κουτσοπερπατανε με βοηθεια και που φυσικα στεκονται ολομοναχα ακουμποντας καπου. Δλδ στηριζουν το σωμα τους ορθιο. Για πιο μικρα περπατουρα δεν παιζει με την καμια. Ειναι ενα ασταθες ακουμπιστιρι που δεν βοηθαει καθολου ενα παιδι που θελει κατι σταθερο να τραβηχτει και να ακουμπησει για να δοκιμασει τους μυς του. Στρατα ειναι αυτο που μπαινουν μεσα και καθονται και ειναι νομιζω απο πολυ πιο νωρις. Εμενα η παιδιατρος μου αναψε κοκκινο φως για την στρατα. Δεν της πηρα ποτε. Της πηρε 3 διαφορετικες περπατουρες να σπρωχνει οταν ηταν 9-10 μηνων που στεκοταν αλλα δεν χρησιμοποιησε καμια. Δεν την βολευε. Πηρε μονη της μια μεγαλη κουτα χοντρη και την εσπρωχνε στο σπιτι και πηγαινε απο 10 μηνων μονη της. 12 περπατησε χωρις βοηθεια καμια. Αν θες την προσωπικη μου γνωμη και του γιατρου μου, ασε το παιδι να παιδευτει να σηκωθει και να περπατησει μονο του, αντε το πολυ με τα χερια τα δικα σου. Μονο ετσι θα κουραστει, θα δυναμωσει τους μυς του, θα αισθανθει το σωμα του και θα προχωρησει. Για μενα ολα τα βοηθηματα αυτου του ειδους ειναι χασιμο χρηματος.....τπτ αλλο......και ισως απο οσο διαβαζω ή απο οσο λεει η γιατρος μας και πιθανως επικυνδινα.......απο εκει και περα ειναι στηνε ευχερια του καθε γονεα. Και εμενα μου ελεγαν παρε στρατα να περπατησει γρηγορα. Ουδεμια σχεση......:wink: το αναποδο να μην σου πω......γιατι η στρατα τα εφυσηχαζει και ΔΕΝ προσπαθουν οσο πρεπει....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Περπατουρα να ξερεις ειναι για μεγαλυτερα αρκετα παιδια που εχουν ηδη αρχισει να κουτσοπερπατανε με βοηθεια και που φυσικα στεκονται ολομοναχα ακουμποντας καπου. Δλδ στηριζουν το σωμα τους ορθιο. Για πιο μικρα περπατουρα δεν παιζει με την καμια. Ειναι ενα ασταθες ακουμπιστιρι που δεν βοηθαει καθολου ενα παιδι που θελει κατι σταθερο να τραβηχτει και να ακουμπησει για να δοκιμασει τους μυς του. Στρατα ειναι αυτο που μπαινουν μεσα και καθονται και ειναι νομιζω απο πολυ πιο νωρις. Εμενα η παιδιατρος μου αναψε κοκκινο φως για την στρατα. Δεν της πηρα ποτε. Της πηρε 3 διαφορετικες περπατουρες να σπρωχνει οταν ηταν 9-10 μηνων που στεκοταν αλλα δεν χρησιμοποιησε καμια. Δεν την βολευε. Πηρε μονη της μια μεγαλη κουτα χοντρη και την εσπρωχνε στο σπιτι και πηγαινε απο 10 μηνων μονη της. 12 περπατησε χωρις βοηθεια καμια. Αν θες την προσωπικη μου γνωμη και του γιατρου μου, ασε το παιδι να παιδευτει να σηκωθει και να περπατησει μονο του, αντε το πολυ με τα χερια τα δικα σου. Μονο ετσι θα κουραστει, θα δυναμωσει τους μυς του, θα αισθανθει το σωμα του και θα προχωρησει. Για μενα ολα τα βοηθηματα αυτου του ειδους ειναι χασιμο χρηματος.....τπτ αλλο......και ισως απο οσο διαβαζω ή απο οσο λεει η γιατρος μας και πιθανως επικυνδινα.......απο εκει και περα ειναι στηνε ευχερια του καθε γονεα. Και εμενα μου ελεγαν παρε στρατα να περπατησει γρηγορα. Ουδεμια σχεση......:wink: το αναποδο να μην σου πω......γιατι η στρατα τα εφυσηχαζει και ΔΕΝ προσπαθουν οσο πρεπει....

εχεις δικιο Ellemphriem αλλα να σε πω την αληθεια ειναι και μια βοηθεια νομιζω να παιζει εκει το παιδι και να ξεχνιεται.

γιατι εχει και παιχνιδακια πανω και οπως και να χει ξεχνιεται το παιδι εκει και ασχολειται.

θα ρωτησω και τον παιδιατρο μου.αν το απαγορεψει δε θα τον βαλω,αν και στο ιπποκρατειο που ειχαμε παει για μια εξεταση του μικρου μας την απαγορεψαν-αλλα δε καταλαβα αν εννοουσαν για την ηλικια που ειναι τωρα ή γενικα:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μας έχουν φέρει δώρο μια περπατούρα στράτα ή όπως θέλετε... αυτό που μπαίνει μέσα το μωρό. Η γιατρός μου όμως μου είπε να μη την χρησιμοποιήσω και ότι πλέον έρευνες λένε ότι είναι επιβλαβής για το μωρό. Αργότερα μου είπε αν θέλω να πάρω αυτό που ακουμπάνε. Τελος πάντων την έχω κ καθεται κ μου πιάνει χώρο... μου ρχεται να την πετάξω:confused::confused::confused:

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έφεραν δώρο περπατούρα-καρότσι του super market (πολύ αστεία) αλλά πήγε αδιάβαστη για τους εξής λόγους: - Όταν ο γιος μου κατάφερε να σηκώνεται όρθιος πιάνοντας τα έπιπλα, δεν μπορούσε να "πάει" πουθενά με την περπατούρα για τον απλούστατο λόγο ότι τσούλαγε γρήγορα και αυτός δεν μπορούσε να ακολουθήσει - έτρωγε τα μούτρα του. - Όταν κατάφερε να κάνει τα πρώτα του βηματάκια, δεν ήθελε (για λόγους ανδρισμού, χαχα) να πιάνεται από πουθενά. Η μόνη περίοδος που τη χρησιμοποιήσαμε ήταν όταν μπουσούλαγε, κι αυτό για να τη γυρνάμε τούμπα και να γυρίζει μόνος του τις ρόδες, του φαινόταν πολύ αστείο. Σημειώνω ότι 10,5 μηνών περπάταγε κανονικά χωρίς βοήθεια. Συμπέρασμα: Αφήστε τα παιδιά ελεύθερα χωρίς στράτες και περπατούρες. Όταν είναι έτοιμα, θα περπατήσουν.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου kokoraki αλλά τώρα λυπάμαι να τη βλέπω να καθεται κ να σκονίζεται. ασε που μας έφεραν κ καρότσι super market!!!!

όλο χρήσιμα δώρα είμαστε!!!:?

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν χρησιμοποίησα στράτα στην μικρούλα μου. Ο γιατρός μου είχε πεί πώς δεν κάνει και τόσο καλό....... και έτσι την άφησα μόνη της και μια μέρα λίγες μέρες αφού χρόνισε τσουπ έφυγε από μόνη της :P!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμάς για την στράτα μας είχε πει ρητά κατηγορηματικά όχι. Ως στράτα λέμε αυτό που το παιδί μπαίνει μέσα και περπατάει υποτίθεται. Οι λόγοι ήταν αφενός το τεμπέλιασμα στο περπάτημα αφετέρου λόγοι υγείας για τα ισχία και τα πόδια του παιδιού. Το κατάλαβα τι εννοούσε όταν πριν μέρες σε έναν παιδότοπο η μικρή μου βρήκε μια στράτα και τη βάλαμε μέσα να δούμε τι θα κάνει... ε σαν παιδί που πλέον ξέρει να περπατάει δεν μπορούσε να περπατήσει με τη στράτα... τυχαίο; δεν νομίζω ;)

 

Περπατούρα της πήραμε μόλις περπάτησε και μετά το σοκ του "πάει γρήγορα" την συνήθισε και ειδικά για το καροτσάκι του σούπερ μάρκετ τρελαίνεται να παίζει μαζί του όποτε πηγαίνουμε στον συγκεκριμένο παιδότοπο.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
ποσο μηνων βαλατε τα παιδακια σας σε περπατουρα και καρεκλακι φαγητου?

 

Σε καρεκλάκι φαγητού έβαλα τον μικρό 5,5 μηνών όχι όμως κάθετα, με ανάκλιση για να μην επιβαρύνεται η μεσούλα του. Στράτα είναι αυτή που μπάινουν μέσα τα πόδια του μωρού και την οδηγάει το μωρό. περπατούρα είναι αυτή που είναι όρθιο και πιάνεται για να κάνει τα πρώτα του βήματα γύρω στους 12 μήνες.

Εγώ δεν χρησιμοποίηση ούτε στράτα γιατί απαγορευεται στα αγόρια. Η παιδίατρος μας είπε ότι μπορεί να προκαλέσει μέχρι και στείρωση. Ούτε περπατούρα χρησιμοποιήσαμε αν και μας έφεραν μία δώρο. Είναι πολύ επικίνδυνη γιατί μπορεί να έχει 4 ροδούλες αλλά μόλις πιάσει το παιδί το τιμονάκι της φεύγει απότομα το παιδί δεν μπορεί να ακολουθήσει τόσο γρήγορα και είναι πολύ επικίνδυνη να χάσει την ισορροπία του και να πέσει με τα μούτρα ή δεξιά ή αριστερά. Ακόμα και με την δική μου βοήθεια να τον κρατάω και να την οδηγάει πάλι ήταν επικίνδυνη, οπότε την εξαφάνισα. Εμάς έκανε ο μικρός τα πρώτα του βήματα λίγο πριν τα πρώτα του γενέθλια αλλά μέχρι εκεί. Μετά τον έβγαλα από το πάρκο, πιανόταν από όλα τα έπιπλα, καρέκλες κτλ και περπατούσε αλλά ποτέ μόνος του. Στους 13 μήνες του έκανα γυμνάσια. Με το σηκωνόταν στον καναπέ όρθιος έπεφτα στα γόνατα και του έλεγα ελα έλα, κάνε και κουπεπέ. Ξεκινούσε δειλά δειλά βηματάκια προς εμένα έκανε κουπεπε περπατώντας και όλο εγώ πήγαινα πιο πίσω και πιο πίσω για να περπατησει περισσότερα βήματα. Οταν αισθανόταν ανασφάλεια έκανε να πιαστεί από έπιπλα και του έλεγα όχι τώρα περπαταμε και δεν τον άφηνα να πιαστεί. Μέσα σε μία βδομάδα με αυτή την τακτική έφυγε αέρας. Βέβαια πάντα ήμουν δίπλα του σε όλα του τα βήματα για να μην πέσει και χτυπήσει. Σίγουρα τούμπες φάγαμε αλλά τουλάχιστον να αποφύγουμε αυτές στο κεφάλι.

Προσωπικά θεωρώ ότι στράτες και περπατούρες κάνουν κακό στα παιδιά. Αισθάνονται ασφάλεια μαζί τους και φοβούνται να περπατήσουν από μόνα τους συν όλους τους άλλους κινδύνους που κρύβουν. Μιας φίλης μου που είχε στράτα στη μικρή της, στραβοπάτησε το παιδάκι το ποδαράκι του και η βάση της στράτας του έπιασε το πέλμα, το οποίο γύρισε και έπαθε κάταγμα. Οπότε ούτε να τις βλέπω δε θέλω

Link to comment
Share on other sites

Πεταμένα λεφτά, άχρηστα αντικείμενα, επικίνδυνα για την ψυχοκινητική εξέλιξη του παιδιού και επικίνδυνα για το περιβάλλον γιατί δεν κάνουν ούτε για προσανάματα.

Δείτε παιδιά που μπήκαν σε περπατούρα και παρατηρήστε το πιο τέλειο ασύμμετρο κορμί που φτιάξανε, παρατηρήστε την σβελτάδα και την ασταμάτητη κίνηση που έχουν σε σημείο τρέλας και φυσικά τις τάσεις διάσπασης και έλλειψης συγκέντρωσης.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι κανατε τα κρατουσατε αγκαλια μεχρι να αρχισει το μπουσουλημα?στο παρκο δεν καθεται πολυ το βαριεται(ακομη δεν καθομαστε..ρωταω για αργοτερα)θελει να ειναι αγκαλια και να γυρναμε να χαζευει...

εμεις που μπηκαμε σε περπατουρα δεν παθαμε τιποτα και ουτε ακουσα καποιον να επαθε κατι απο περπατουρα(ενοω αυτην που μπαινεις μεσα και καθεσε)

ρωτησα ποτε τα βαζουνε αυτο θελω να μου πειτε...:?:

αν ηταν κατι που οντως κινδυνευε το παιδι θα τις απαγορευαν

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δε χρησιμοποιήσαμε τπτ από τα δύο, παρά τις παραινέσεις παιδιάτρου, γιαγιάδων και λοιπών συγγενών. Έμαθαν να περπατάνε πολύ γρήγορα και σταθερά. Βέβαια, ήταν μανίκι γιατί έπρεπε να τρέχουμε συνεχώς από πίσω τους, αλλά άξιζε τελικά...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δε χρησιμοποιήσαμε τπτ από τα δύο, παρά τις παραινέσεις παιδιάτρου, γιαγιάδων και λοιπών συγγενών. Έμαθαν να περπατάνε πολύ γρήγορα και σταθερά. Βέβαια, ήταν μανίκι γιατί έπρεπε να τρέχουμε συνεχώς από πίσω τους, αλλά άξιζε τελικά...

 

Έτσι είναι , τα αγαθά κόποις κτώνται

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι κανατε τα κρατουσατε αγκαλια μεχρι να αρχισει το μπουσουλημα?στο παρκο δεν καθεται πολυ το βαριεται(ακομη δεν καθομαστε..ρωταω για αργοτερα)θελει να ειναι αγκαλια και να γυρναμε να χαζευει...

εμεις που μπηκαμε σε περπατουρα δεν παθαμε τιποτα και ουτε ακουσα καποιον να επαθε κατι απο περπατουρα(ενοω αυτην που μπαινεις μεσα και καθεσε)

ρωτησα ποτε τα βαζουνε αυτο θελω να μου πειτε...:?:

αν ηταν κατι που οντως κινδυνευε το παιδι θα τις απαγορευαν

 

Για να σου λέμε τόσοι άνθρωποι ότι όλα αυτά τα παιχνίδια ή βοήθηματα ή όπως αλλιώς λέγονται ότι δεν είναι ότι καλύτερο για τα παιδιά και ότι κρύβουν πολλούς κινδύνους, σημαίνει ότι το έχουμε ψάξει από όλες τις πλευρές, μια και είμαστε μαμάδες με μεγαλύτερα παιδιά. Το σημαντικότερο είναι η ασφάλεια του παιδιού μας όχι εάν κάθεται και πόσο κάθεται στο πάρκο. Ξέρεις πόσα παιχνίδια είναι επικίνδυνα για τα παιδιά και όμως κυκλοφορούν στο εμπόριο ?? Γι αυτό πρέπει να γίνονται σωστές επιλογές από τους γονείς και μόνο και όχι τι μας πασάρει καθένας ή τι θα μας πει η μαμά και η πεθερά. Παλιά δεν έδιναν και ΄πολύ σημασία στην ανατροφή των παιδιών και αν το ποδαράκι του έχει κάποιο πρόβλημα ή τα ισχία κτλ. Τα τελευταία χρόνια οι μανάδες ψάχνουμε και τη λεπτομέρεια στα παιδιά μας.

Αν θεωρείς ότι η περπατούρα μπορεί να το απασχολήσει πάρε μία και θα δεις από μόνη σου τους κινδύνους και την επικινδυνότητα που κρύβει.

Πρέπει εσύ να βρεις τρόπους που θα μπορέσεις να απασχολήσεις το μωρό σου για να μην γκρινιάζει και το σημαντικότερο να μην θέλει αγκαλιά τόσο πολύ. Σε λίγο καιρό που θα πάρει κι άλλα κιλά μέχρι να περπατήσει και θα φτάσει 9-10 πως θα το σηκώνεις? Βρες παιχνίδια, βρες τρόπους να το απασχολήσεις. Εγώ του είχα πάρει ένα γυμαστήριο και από 2 μηνών τον έβαζα πάνω στο χαλί στο σαλόνι, έβαζα από πάνω μια κουβέρτα πάνω το γυμναστήριο και γύρω μαξιλάρια. Καθόταν και έπαιζε με τις ώρες με τα διάφορα που κρέμονταν. Εάν πάλι βαριόταν και έκλαιγε τον πήγαινα μια βόλτα με το αυτοκίνητο ή το καρότσι ή μια βόλτα στο μπαλκόνι. Του έκανα παράλληλα εναλλαγές πάρκο, κούνια, ρηλάξ, καρότσι ή καρεκλάκι για να κάνω και καμμιά δουλειά. Του έβαζα cd με διάφορα κινούμενα σχέδια με μουσική και τον έβαζα στα 5 μέτρα μακρυά να βλέπει και να χαζευει

Τα παραπάνω σου τα έγραψα σαν συμβουλή όχι για να σου επιβάλλω τι θα κάνεις

Link to comment
Share on other sites

στο παρκο μεσα καθετε το πολυ μιση ωρα και εκει μεσα εχω και το γυμναστηριο(ειναι τετραγωνο το παρκο)

καμια φορα τον περνει και ο υπνος εκει

στο ριλαξ δεν καθεται νευριαζει και κατεβαινει (τριβει τα ποδια και παταει στο πατωμα,ειναι ψιλος)τον βαζω μονο εαν ειμαστε διπλα του και τον προσεχουμε

καροτσι μες το σπιτι δεν εχω διοτι δεν υπαρχει απλα

και τελος οπως ειπες και εσυ με την αγκαλια ειδη ειναι 9 κιλα δεν αντεχω πολυ ωρα να τον κραταω να κανουμε βολτες και δεν θελω να μαθει αγκαλιες

πιστευω οτι θα μπορω να τον εχω λιγη ωρα την ημερα σε μια περπατουρα δεν εχω και πολλες επιλογες

ξερω οτι καποιοι γιατροι επιτρεπουν και καποιοι οχι (η δικη μου δεν το απαγορεψε)

για το καρεκλακι που ειπες φαγητου εννοεις?πρεπει να μαθει να στηριζετε πρωτα και μετα να μπει?

η καθε αποψη σεβαστη μπραβο σου που μπορεσες να τα καταφερεις χωρις περπατουρα(και οι υπολοιπες κοπελες)..εγω πιστευω πως και αυτος θα νοιωσει καλυτερα..το μπουσουλιμα ακομη αργει και πρεπει να βρω λυση

εχω παρει ενα σωρο παιχνιδακια ντιβιντι και ραδιοσιντι

χωρις μουσικη δεν κοιμαται οποτε εχω το ραδιοσιντι διπλα του και ετσι κοιμαται την υπολοιπη μερα δεν το δινει σημασια

τα παιχνιδακια το μονο που κανει ειναι να τα κοπαναει διοτι ειναι μικρος

φανταζομαι ολα τα παιδακια βαριουνται μετα απο λιγο

περιμενω να ανοιξει και ο καιρος να αρχισουν οι βολτες:-P

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εβαλα τον μικρο στην περπατουρα 8 η 9 μηνων ακριβως δεν θυμαμαι και στο καρεκλακι τον εβαλα οταν πια καθοταν μονος του οταν δηλ μπορουσε να στηριχθει,εσυ αν θελεις βαλε για λιγο τον μικρουλη στην περπατουρα μην τον εχεις με τις ωρες ετσι εκανα εγω τουλαχιστον,για λιγα λεπτα την ημερα και μια χαρα δωξα το θεο μια χαρα ειναι τα ισχια του και το καρεκλακι φαγητου με βολεψε πολυ γιατι πρωτον εμαθε ο μικρος να καθεται και να τρωει και οχι να τρεχει γυρω γυρω και εγω απο πισω και δευτερον του αρεσει πολυ ,βεβαια η κεθε μανουλα κανει αυτο που νομιζει....παντως και τα παμπερς λενε δεν κανουν καλο αλλα ολοι τα φοραμε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...