Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοτικό σχολείο της Νέας Κηφισιάς / Αδαμών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν γονείς που να στέλνουν τα παιδιά τους στο 3ο Δημοτικό Κηφισιάς (Νέα Κηφισιά) ή στο 8ο Δημοτικό (Αδάμες), και ποιές οι εμπειρίες τους. Δυστυχώς παρόλο που έχω μετακομίσει στην περιοχή δεν ξέρω κανέναν γονιό που να στέλνει τα παιδιά του εκεί για να μάθω πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

 

και εγώ μετακόμισα πρόσφατα στην περιοχή (από άλλη πόλη όμως) και το έχω ψάξει αρκετά το θέμα. Εμείς τα στέλνουμε στο 8ο Δημ. Κηφισιάς στις Αδάμες και είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι. Τόσο από τους δασκάλους και τον διευθυντή (βοήθησαν πολύ τα παιδιά μου να προσαρμωστούν στο καινούργιο τους περιβάλλον) όσο και από τις εγκαταστάσεις του σχολείου (έχει και κλειστό γυμναστήριο με παρκέ το οποίο χρησιμοποιείται και από την τοπική ομάδα για προπόνηση). Επίσης, έχει πολύ καλό σύλλογο Γονέων και Κηδεμ. και πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες για τα παιδιά. Έχω ακούσει καλά λόγια και για το 3ο (δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία) όμως έχουν πρόβλημα με τις εγκαταστάσεις του σχολείου το οποίο ανακαινίζεται από το καλοκαίρι και έχει ακόμη σκαλωσιές! (το κτίριο είναι αρκετά παλιό!). Πέρα από αυτό, τα τμήματα έχουν αρκετά παιδιά (αυτός είναι και ένας ακόμη λόγος που επιλέξαμε το 8ο). Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς του χρόνου θα πάμε στο Δημοτικό και προβληματίζομαι πάρα πολύ που θα τον γράψω. Αρχικά είχα επιλέξει ιδιωτικό, αλλά επειδή η οικονομική κρίση μας έχει τσακίσει, είναι λίγο δύσκολο, αλλά και η εμπειρία από το δημόσιο νηπιαγωγείο είναι τραυματική.

Αν ήξερα ότι θα έχουμε τόσο σοβαρό πρόβλημα , θα τον είχα γράψει σε ιδιωτικό οπωσδήποτε. Αν και μένουμε 20 χρόνια στην Κηφισιά, δεν ξέρω τι παίζει με τα σχολεία της. ΄Εχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για το 7ο δημοτικό (στην Πολιτεία) και για το 3ο δημοτικό , στο οποίο και υπαγόμαστε. Βέβαια αυτό που με προβλημάτισε για το 3ο είναι η παλαιότητα του κτηρίου (είναι 50 ετών). Δεν ξέρω βρε παιδιά , αν κάποια έχει εμπειράι από το 7ο ας μας γράψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Επειδή ψάχνω η μάνα για τα Δημόσια Σχολεία (το 23% αν εφαρμοστεί κάνει το ιδιωτικό απροσπέλαστο), σχετικά με το 3ο είχα δει αυτό:

http://typoskifisias.gr/news/3827--bullying-3-

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...