Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts

αν δείτε στην ιστοσελίδα του ογα στις ανακοινώσεις, από 12/11 υπάρχει το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων και τα προηγούμενα επιδόματα έχουν καταργηθεί. Υποθέτω ότι το δεκέμβριο δε θα πληρωθεί κανείς τα παλιά επιδόματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν δείτε στην ιστοσελίδα του ογα στις ανακοινώσεις, από 12/11 υπάρχει το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων και τα προηγούμενα επιδόματα έχουν καταργηθεί. Υποθέτω ότι το δεκέμβριο δε θα πληρωθεί κανείς τα παλιά επιδόματα

 

 

εχω μια απορια πανω στο θεμα αυτο.καπου λεει:

"Ως ισοδύναμο εισόδημα ορίζεται το καθαρό, ετήσιο, οικογενειακό εισόδημα

(φορολογητέο εισόδημα) διαιρεμένο με την κλίμακα ισοδυναμίας."

στο εκκαθαριστικο μας δηλαδη,για να βρουμε αυτο το καθαρο ετησιο οικογενειακο εισοδημα κανουμε την προσθεση στον πινακα που λεει "φορολογητεο εισοδημα" του υποχρεου και της συζυγου και το αθροισμα το διαιρουμε με την κλιμακα ισοδυναμιας;

σωστα καταλαβα;

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια πανω στο θεμα αυτο.καπου λεει:

"Ως ισοδύναμο εισόδημα ορίζεται το καθαρό, ετήσιο, οικογενειακό εισόδημα

(φορολογητέο εισόδημα) διαιρεμένο με την κλίμακα ισοδυναμίας."

στο εκκαθαριστικο μας δηλαδη,για να βρουμε αυτο το καθαρο ετησιο οικογενειακο εισοδημα κανουμε την προσθεση στον πινακα που λεει "φορολογητεο εισοδημα" του υποχρεου και της συζυγου και το αθροισμα το διαιρουμε με την κλιμακα ισοδυναμιας;

σωστα καταλαβα;

 

ετσι εχω καταλαβει ακι εγω.που δεν νομιζω σε κανεναν τριτεκνο το ισοδυναμο να ειναι 6000.μονο στους τσιγγανους και αυτοι που δεν κανουν δηλωση

τωρα νομιζω πως τον δεκεμβρη θα ειναι τελευταια φορα που θα πληρωθουν με επιφυλαξη (απο οσα εχω καταλαβει και εγω γιατι δεν μιλαει κανεις ξεκαθαρα για εμας)

Link to comment
Share on other sites

κατι θα κοπει αλλα τι ακριβως πρεπει να δουμε τους νομους...το πολυνομοσχεδιο το γραφει καθαρα....το μεσημερι θα το ψαξω λιγο... αλλα εγω ψυχολογικα προετοιμαζομαι οτι δεν θα το παρω...και προσπαθω να μην υπολογιζω στα χρηματα αυτα ...:(:(:(

στην παραγραφο 12 γραφει

12. Οι παράγραφοι 1 και 4 του άρθρου 63 του ν. 1892/

1990 και η παράγραφος 1 του άρθρου 1 του ν. 3454/

2006, όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν, καθώς και η

κατεξουσιοδότηση εκδοθείσα νομοθεσία, καταργούνται

από 1.11.2012..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατι θα κοπει αλλα τι ακριβως πρεπει να δουμε τους νομους...το πολυνομοσχεδιο το γραφει καθαρα....το μεσημερι θα το ψαξω λιγο... αλλα εγω ψυχολογικα προετοιμαζομαι οτι δεν θα το παρω...και προσπαθω να μην υπολογιζω στα χρηματα αυτα ...:(:(:(

στην παραγραφο 12 γραφει

 

12.

Οι παράγραφοι 1 και 4 του άρθρου 63 του ν. 1892/

1990

και η παράγραφος 1 του άρθρου 1 του ν. 3454/

2006,

όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν, καθώς και η

κατ

εξουσιοδότηση εκδοθείσα νομοθεσία, καταργούνται

από

1.11.2012..

νομιζω πως θα κοπουν μονο σε αυτους με εισοδημα πανω απο 45000 και δεν θα ζητησουν αναδρομικα οπως ειχαν πει απο 1-1-2012 μεσω εφοριας.

τωρα και εγω με τις παραγραφους και τους νομους εχω χαθει γιατι πρεπει να διαβαζουμε τους παλιους νομους να δουμε τι υσχυει για να δουμε τι θα κοπει.αλλα και παλι που θα κανουμε καινουργια χαρτια?

 

ακουσα πως παλι ο ογα τα αναλαβε ενω ειχαν πει μεσω εφοριας θα δινοταν το επιδομα.μπαχαλο και παλι αυτοι που εχουν γνωστο θα το παρουν αμεα.εμεις στο περιμενε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε , είμαι πρωτάρης στο forum και θέλω να ρωτήσω τι θα ισχύει τελικά από 1-1-2013 ?

Θα κοπούν τα σημερινά επιδόματα από τον ΟΓΑ η μήπως όχι μιας και τα νέα οικογενειακά επιδόματα σύμφωνα με το presscopy.blogspot.com/2012/11/blog-post_370.html θα αφορούν την κατάργηση των φοροαπαλλαγών ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει γιατί στις ειδήσεις είπανε ότι αυτό το επίδομα το παίρνουν πάνω από 250000 αλλοδαπές.Τ ο διανοήσε είναι μια κίνηση η οποία έγινε για να δωθεί το κίνητρο ώστε να γεννηθούν Έλληνες,και αντι για έλληνες το πέρναν αλλοδαποί .Τώρα βέβαια φτάσαμε στην υπεβολή να κάνουν τα πάντα ωστε να μην το πέρνουν ούτε καν οι Ελληνες.

 

Στον Καναδα το παιρνουν Καναδοι και ξενοι με εγκυρη αδεια παραμονης!

Δεν εχει καμια σχεση η εθνικοτητα, αυτο ειναι απαραδεκτο- στην Γερμανια οι Ελληνες υιατι να παιρνουν το επιδομα συμφωνα με το σκεπτικο σου?

 

Για 3 παιδια στο Καναδα το επιδομα ειναι 700 ευρω το μηνα!! με εισοδημα 25,000 Δολλαρια Καναδα.

Link to comment
Share on other sites

Στον Καναδα το παιρνουν Καναδοι και ξενοι με εγκυρη αδεια παραμονης!

 

Ακριβως απαντησες μονη σου με εγκυρη αδεια παραμονης,οχι μαίμου οπως εδώ.

 

Δεν εχει καμια σχεση η εθνικοτητα, αυτο ειναι απαραδεκτο- στην Γερμανια οι Ελληνες υιατι να παιρνουν το επιδομα συμφωνα με το σκεπτικο σου?

 

 

Γιατι στους ΠΑΛΙΟΓΕΡΜΑΝΟΥΣ τα τελευταία 3 χρονια δωσαμε 400 δις ευρώ

μονο σε τοκους, οποτε εμεις πληρώνουμε εκει τα παιδιά και των γερμανων και των ελληνων

Για 3 παιδια στο Καναδα το επιδομα ειναι 700 ευρω το μηνα!! με εισοδημα 25,000 Δολλαρια Καναδα.

 

Εδώ εμεις θα παιρνουμε 13 ευρω το μηνα με την προυποθεση να μην εχουμε να φάμε .Οπότε τι συζηταμε τώρα?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εμεις θα παιρνουμε 13 ευρω το μηνα με την προυποθεση να μην εχουμε να φάμε .Οπότε τι συζηταμε τώρα?[/quote

 

Καταρχας κανενας χωρις εγκυρη αδεια παραμονης δεν παιρνει επιδομα! Αλλα αλομα χειροτερα, δεν εχουν καν επιδοματα για οικογενειες αλλοδαπων με εγκυρες αδειες παραμονης- και πιστεψε με υπαρχουν αρκετοι με εγκυρες!

 

Επισης να γνωριζεις οτι οι Ελληνες στον Καναδα, Αμερικη, Αυστραλια, Αγγλια,,,,,κτλ- χωρις να εχουν παρει καν την υπηκοοτητα παιρνουν επιδομα υια να γεννοβολουν ελληνακια!

 

Μηπως λοιπον πρεπει να τους τα κοψουν συμφωνα με το σκεπτηκο σου?!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ εμεις θα παιρνουμε 13 ευρω το μηνα με την προυποθεση να μην εχουμε να φάμε .Οπότε τι συζηταμε τώρα?

 

Μ'αυτο το πλευρο να κοιμασαι, οτι η Ελλαδα ταιζει αυτη τη στιγμη τη Γερμανια ...... Τι οι υποδομες μας, οι βιομηχανιες μας, η ερευνα,,,,οι επενδυσεις στη χωρα μας, το τραπεζικο μας συστημα, η δημοσια διοικηση. Απο μια κλωστη κρεμονται οι αμοιροι οι Γερμανοι,,,,,

 

Επισης οποιος δεν εχει να φαει μπορει και να ξενιτευτει, οπως εγω κοπελα μου, οχι να περιμενει 13 ευρω το μηνα και να κλαιγεται και να υποστηριζει επιδοματα μονο για Ελληνες.

Link to comment
Share on other sites

http://www.skai.gr/news/greece/article/216533/pos-na-upologizete-to-eniaio-epidoma-stirixis-teknon/

Το βρήκα τυχαία, αν και δεν έχω διαβάσει αναλυτικά τα προηγούμενα post, ελπίζω να σας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αυτο το πλευρο να κοιμασαι, οτι η Ελλαδα ταιζει αυτη τη στιγμη τη Γερμανια ...... Τι οι υποδομες μας, οι βιομηχανιες μας, η ερευνα,,,,οι επενδυσεις στη χωρα μας, το τραπεζικο μας συστημα, η δημοσια διοικηση. Απο μια κλωστη κρεμονται οι αμοιροι οι Γερμανοι,,,,,

 

Επισης οποιος δεν εχει να φαει μπορει και να ξενιτευτει, οπως εγω κοπελα μου, οχι να περιμενει 13 ευρω το μηνα και να κλαιγεται και να υποστηριζει επιδοματα μονο για Ελληνες.

 

Δεν ειμαι διατεθειμενη να ερθω σε οποιαδηποτε αντιπαραθεση μαζι σου, πιστευα παντα οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να εχει οποια αποψη θελει, απλως εγω αυτη τη στιγμη ειμαι καθετα αντιθετη απο εσενα και πιστευω τα ακριβως αντιθετα απο εσενα.Δεν με ενδιαφερει καθολου ουτε τι κανουν οι καναδοι ,ουτε οι αυστραλοι ,ουτε κανεις.....Εγω ζω ΕΛΛΑΔΑ και δεν ειμαι διατεθειμενη να την εγκαταλειψω επειδη ετυχε να μεινω ανεργη ,θα κατσω εδω και θα παλεψω εδω μαζι με τον αντρα μου για τα παιδια μου.ΤΟ μονο που δεν επιτρεπω σε κανεναν (σε κανεναν ομως ) ειναι να μου πει οτι κλαιγομαι για 13 ευρω ........προσεχε λιγακι πως εκφραζεσαι για ατομα που δεν τα ξερεις καθολου.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Έχουν τσακίσει όλη τη χώρα... όπως την τσακίσανε έτσι να τσακιστούν... κι όπως αδίκησαν τις ελληνικές πολύτεκνες, τρίτεκνες και γενικότερα οικογένειες με παιδιά έτσι να αδικηθούν... Μακάρι να το πληρώσουν και να το δούμε αυτό όλοι....

 

Θέλουν φτύσιμο και οι 300...

 

Αλήτες, κλέφτες πολιτικοί!

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εμεις θα παιρνουμε 13 ευρω το μηνα με την προυποθεση να μην εχουμε να φάμε .Οπότε τι συζηταμε τώρα?

 

Δεν ειμαι διατεθειμενη να ερθω σε οποιαδηποτε αντιπαραθεση μαζι σου, πιστευα παντα οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να εχει οποια αποψη θελει, απλως εγω αυτη τη στιγμη ειμαι καθετα αντιθετη απο εσενα και πιστευω τα ακριβως αντιθετα απο εσενα.Δεν με ενδιαφερει καθολου ουτε τι κανουν οι καναδοι ,ουτε οι αυστραλοι ,ουτε κανεις.....Εγω ζω ΕΛΛΑΔΑ και δεν ειμαι διατεθειμενη να την εγκαταλειψω επειδη ετυχε να μεινω ανεργη ,θα κατσω εδω και θα παλεψω εδω μαζι με τον αντρα μου για τα παιδια μου.ΤΟ μονο που δεν επιτρεπω σε κανεναν (σε κανεναν ομως ) ειναι να μου πει οτι κλαιγομαι για 13 ευρω ........προσεχε λιγακι πως εκφραζεσαι για ατομα που δεν τα ξερεις καθολου.

 

 

To ιδιο ελευθερη ειμαι και εγω να εκφραζω εμπεριστατομενες αποψεις. Επισης θα σου συνηστουσα οτι εκφρασεις οπως παλιογερμανοι! και η αποψη οτι οι μη Ελληνες στην Ελλαδα εχουν ολοι πλαστες αδειες παραμονης- η αλλιως μαιμου- δεν εινα απλα γνωμες αλλα συκοφαντια.

Ακομα περισοοτερο οτι επιδοματα μονο για Ελληνες ειναι οχι μονο μια γνωμη αντιθετη σε μενα αλλα παρανομη σε σχεση με το διεθνες δικαιο.

Αρα θα επρεπε να ησουν πολυ πιο προσεκτικη και να μη θιγεις κανεναν. Εχεις ακουσει το ρητο οτι η δικη σου ελευθερια σταματαει εκει που αρχισει η δικη μου??

Ελπιζω και εγω σε σενα να παραμεινεις Ελλαδα παλευοντας μιας και τετοιες αποψεις καλο ειναι να μην ξεπερνουν το συνορα μας κατω απο το πεπλο της ελευθεριας λογου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι άνθρωποι αυτοί που κατηγορούνται ελαφρά τη καρδία και τις περισσότερες φορές χωρίς κανένα λογικό επιχείρημα, για όλα τα δεινά που ειναι απόρροια της οικονομικής κρίσης, δεν είναι αποκυήματα της φαντασίας σας, ούτε όντα χωρίς αντίληψη,κρίση,φιλοδοξίες, ιδανικά, ικανότητες,ταλέντα αλλά ειναι άνθρωποι που ζουν δίπλα σας, έχουν οικογένειες, πληρώνουν φόρους, ασφαλιστικές εισφορές, δάνεια, αγωνιούν για το μέλλον της Ελλάδας το ίδιο με όλους τους υπόλοιπους κατοίκους αυτής της χώρας, παρακολουθούν τα ίδια φόρουμ με εσάς. Ενας απο αυτούς είμαι και εγώ. Δεν είχα ποτέ ευνοϊκότερη μεταχείριση απο το κρατος σε σχεση με οποιονδηποτε έλληνα συνάνθρωπο μου (γιατι να έχω άλλωστε αφού δεν ψηφίζω άρα με βάση την νοοτροπία με την οποία λειτουργεί το ελληνικό πολιτικό σύστημα ειμαι αχρηστη σε οποιοδηποτε κόμμα-κυβέρνηση). Οσα επιδόματα έχω πάρει, προέρχονται απο τις ασφαλιστικές μου εισφορές και μόνο (πιστέψτε με αν τα έδινα σε ιδιωτική ασφάλεια θα είχα πολύ καλύτερες απολαβές ). Δεν μου έχει χαριστεί ποτε τίποτα, και δεν είχα ποτε και ανάλογη απαίτηση. Μάιμού άδεια παραμονής δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτε και δεν ξέρω αν και για ποσο καιρο ειναι εφικτό να παίρνεις επιδόματα με μαϊμού δικαιολογητικά. Πες ότι, γίνεται αυτό που επιθυμείτε (επιδόματα μόνο για έλληνες,βρεφονηπιακοί σταθμοί μόνο για έλληνες, οι ξένοι επιτρέπεται να κάνουν συγκεκριμένες δουλειές και μόνο κλπ κλπ). Αυτο δεν θα οδηγήσει στο να φύγουν αυτοί οι άνθρωποι και να αναζητήσουν την τύχη τους κάπου αλλού; Μαζί τους δεν θα φύγουν και οι ασφαλιστικές εισφορές,οι φόροι,τα ενοίκια που πληρώνουν κλπ, κλπ; Μπορεί να ακούγεται κάπως ¨εκβιαστικο¨ αυτό που γράφω και ζητώ συγγνώμη αλλά πρόθεση μου ειναι να καταλήξω σε ένα λογικό συμπέρασμα ξεκινώντας απο το σκεπτικό όσων ισχυρίζονται αυτά που προαναφερω. Νομίζω, ότι έχουμε χάσει λίγο τον έλεγχο όλοι μας. Δεν λέω, ειναι πολυ δύσκολη η κατάσταση που ζούμε αλλά πιστέψτε με, υπάρχουν και χειρότερα. Και σας το λέω απο προσωπική εμπειρία και δεν μιλάω θεωρητικά. Και τα χειρότερα σίγουρα θα έρθουν αν εμείς, οι νόμιμοι πολίτες αυτής της χώρας, έλληνες και μη αλληλοσκοτωνομαστε μεταξύ μας. Οι εγκληματίες,οι εφήμεροι λαθρομετανάστες και λοιποί εφημεροι δεν θίγονται απο τέτοιου είδους δηλώσεις γιατι πολυ απλα δεν τους ενδιαφέρει να αποκτήσουν την δική τους θέση σε αυτήν την κοινωνία . Αντιθέτως εγώ

θίγομαι και λυπάμαι που φτάσαμε ως εδώ γιατι έχω επενδύσει τα όνειρα μου όπως όλοι εσείς στην Ελλάδα. Ζητώ χίλια συγγνώμη για το off topic, για το μεγάλο post και που καταχραστηκα τον χώρο στο συγκεκριμένο θέμα για να πω τον ¨πόνο¨ μου. Καλή τύχη σε όλους μας ότι και αν επιλέξουμε να κάνουμε, όπου και αν τελικά καταλήξουμε να ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.! Αν και διάβασα όλα τα παραπάνω δεν κατάλαβα...... αυτοί που ήταν να πάρουν την εφάπαξ παροχή (2000) το Δεκέμβριο (γεννήσαμε 1 χρόνο πριν) θα δοθούνε κανονικά ή όχι??? Γνωρίζει κανείς???

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

http://www.skai.gr/news/greece/article/216533/pos-na-upologizete-to-eniaio-epidoma-stirixis-teknon/

Το βρήκα τυχαία, αν και δεν έχω διαβάσει αναλυτικά τα προηγούμενα post, ελπίζω να σας βοηθήσει.

 

 

Καταρχάς καλησπερα και καλως σας βρισκω.

Πολυ καλο και κατατοπιστικό το αρθρο που παρεθεσες White swan.

Ειμαι από Θεσσαλονίκη και την προηγούμενη εβδομάδα μου είπαν από ΟΓΑ ότι τωρα θα εξετάσουν τις αιτήσεις του Δεκεμβρίου του 2011 ( αρα και την δική μου ) μετά από ενα χρόνο δηλ. και παρόλαυτά μου είπαν να μην περιμένω λεφτά πριν τον Φεβρουάριο του 2013.

Αλλος με σχετικές πληροφορίες (η καλύτερα με πιο αισιόδοξες :? )

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι από Θεσσαλονίκη και την προηγούμενη εβδομάδα μου είπαν από ΟΓΑ ότι τωρα θα εξετάσουν τις αιτήσεις του Δεκεμβρίου του 2011 ( αρα και την δική μου ) μετά από ενα χρόνο δηλ. και παρόλαυτά μου είπαν να μην περιμένω λεφτά πριν τον Φεβρουάριο του 2013.

Αλλος με σχετικές πληροφορίες (η καλύτερα με πιο αισιόδοξες :? )

 

Ρε τι γινεται ?θα μας τρελάνουν? απο θεσ/νικη εχει πανω απο μηνα που μου ειπαν οτι βρισκονται στο ιανουαριο 2012.και οχι μονο τηλεφωνικα αλλα και με μηνυμα απο την σελιδα τους.Τελικα αντι για μπροστα πανε πισω στις αιτησεις.τον αλλο μηνα θα μας πουν οτι βρισκονται νοεμβριο.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Εμας που πηγαμε απο κοντα (στον ογα θεσσαλονικης) μας ειπαν οτι εξεταζουν τον ιανουαριο αλλα κατα πασα πιθανοτητα το δεκεμβρη δε θα πληρωθει κανεις- τους γυρισαν πισω τις καταστασεις πληρωμης απ τα εντελομενα. Τωρα ποιος λεει αληθεια, αν μας δουλευουν και τι θα γινει, θα το δουμε συντομα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Φεβρουάριο του 2012 και έκανα τα χαρτιά μου τον ίδιο μήνα στην Αθήνα. Πήγα την προηγούμενη βδομάδα να δω σε ποιο στάδιο βρίσκονται και μου είπαν ότι είναι έτοιμα για πληρωμή τον Δεκέμβριο, αλλά... ''Αλλά τι;'' Ρώτησα. Και μου είπαν ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα πολύ δύσκολο να πληρωθώ. Βέβαια ήταν πριν πάρουμε τη δόση, και ίσως αυτή να ήταν η γραμμή για τότε, αλλά πολύ με απογοήτευσε. Και όταν ρώτησα για το εφάπαξ των 2000 μου είπε ότι αυτά πάνε μαζί. Άρα τι καταλαβαίνετε; Εγώ πάντως ότι δε θα πάρω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια δεν καταλαβαινω.αποφασισαν να κανουν αυτες τις εξευτελιστικες μειωσεις απο τον ιανουαριο.οσοι ομως εχουν γεννησει το 11 κ το 12 κ περιμενουν να πληρωθουν αναδρομικα,γιατι να μη τα παρουμε?απο το νεο χρονο ας κανουν τις αλλαγες.οταν εχεις καταθεσει ενα χρονο πριν με τους τοτε νομους πρεπει να πληρωθεις.λαθος το σκεφτομαι?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πηγα απο ΟΓΑ Θεσσαλονικης και μου ειπαν ρητά ότι ακόμα και καποιες αιτήσεις του 12ου/2011 που εξετασαν και στειλανε για εγκριση και πληρωμη ,γυρίσανε πίσω.Η δικιά μου ας πούμε ούτε καν εξετάστηκε.Θα γίνει επανεξέταση όλων σύμφωνα με τα νεα εισοδηματικά κριτήρια.Επίσης μου ανέφερε ξανά τον Μάρτιο του 2013 ως πιθανή εξώφληση όλων των οφειλών.Κουράγιο παιδιά, θα αργήσουμε αλλά θα τα πάρουμε σίγουρα (τα προηγόυμενα των νεων νόμων τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Έγινα τρίτεκνη το Νοέμβριο του 2011 και κατέθεσα τα χαρτιά μου το Φεβρουάριο του 2012. Ενώ μου είχαν πει τον Σεπτέμβριο από τον ΟΓΑ στην Αθήνα ότι θα πληρωθώ πρώτη φορά τον Δεκέμβριο, προχθες που ξαναπήρα για να το επαληθεύσω μου είπαν ότι όσοι ήμασταν να πληρωθούμε πρώτη φορά αναδρομικά αυτόν τον Δεκέμβρη, περίπου 2000 άτομα, πάει η πληρωμή μας για Φεβρουάριο...αλλά με διαβεβαίωσε η υπάλληλος ότι δεν θα τα χάσουμε...δεν το πολυπιστεύω να σας πω την αλήθεια :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...