Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλοκαιρινές διακοπές πάνω στη θάλασσα με τρια παιδιά


radpilot

Recommended Posts

Αρχίζουμε να σχεδιάζουμε τις καλοκαιρινές διακοπές μας και χρειαζόμαστε όλες σας τις ιδέες και εμπειρίες.

Αυτό που θα θέλαμε είναι να μείνουμε σχεδόν πάνω στη θάλασσα. Να ανοίγουμε το παράθυρο και να είναι η θάλασσα σε απόσταση πενήντα μέτρων :)

Δε μας ενδιαφέρουν μεγάλα ξενοδοχεία αλλά μικρές οικογενειακές μονάδες που να μπορούν να παρέχουν φαγητό και να έχουν χώρους για παιχνίδι για τα τρία μικρά μας παιδιά (3 έως 8 χρονών).

Τις προηγούμενες δύο χρονιές περάσαμε πάρα πολύ καλά στο Χόρτο του Πηλίου και στην Ερμιόνη και εάν η Θάλασσα στην Ερμιόνη ήταν όπως αυτή του Πηλίου σίγουρα θα ξαναπηγαίναμε αφού μας παρείχε όλα τα παραπάνω.

Για τις δέκα με δεκαπέντε μέρες που θα μπορούμε να φύγουμε από την Αθήνα ζητάμε ίσως πολλά :) αλλά μπορεί κάποιος σας να έχει ήδη ανακαλύψει κάτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα σου πρότεινα ένα ωραίο, μεγάλο, οργανωμένο camping

δεν εννοώ να μένετε σε σκηνές, αλλά σε ξύλινο σπιτάκι.

πήγαμε πέρσι στη Χαλκιδική και ήταν πολύ ωραία!

η θάλασσα στα πόδια μας, mini market, εστιατόριο, ταβέρνα, κούνιες, beach bar

κάθε απόγευμα δραστηριότητες για παίδιά και το βράδυ προβολές παιδικών ταινιών σε θερινό σινεμαδάκι

 

Είναι πολύ ωραίο επίσης γιατί μπορείς να κάνεις και "φιλίες" με οικογένειες με παιδάκια, και τα παιδιά σου θα κάνουν ποδήλατο στο δρόμο χωρίς να έχεις φόβο

Link to comment
Share on other sites

για να συμπληρώσω, εμείς - και μετά από την περσινή εμπειρία μας - αποφασίσαμε ότι πλέον οι διακοπές μας θα είναι σε τέτοιο στυλ

 

τα παιδιά το κατευχαριστήθηκαν, και εμείς εννοείται, παρότι ήταν πολύ μικρά

(ενός έτους ο μικρός και 27 μηνών ο μεγάλος)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ MARIAEVA.

Έχουμε ένα μικρό θεματάκι με τον ένα γιό μας στις πολύ μακρινές διαδρομές. Θα μπορούσες να μου πεις πως λεγόταν το κάμπινγκ ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου πρότεινα την πάλαιρο αιτωλοακαρνανίας

4 ώρες από την αθήνα

σπιτια ενοικιαζόμενα απο τη μια μεριά του δρόμου (οπου το βράδυ γίνεται πεζόδρομος) και απο την αλλη η θάλασσα.

στην παραλία ταβερνες, καφετέριες, μπαρακια

στην πλατεία κούνιες

υπάρχει και το ξενοδοχείο thalassa

20 λεπτά από την πόλη της λευκάδας

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζουμε να σχεδιάζουμε τις καλοκαιρινές διακοπές μας και χρειαζόμαστε όλες σας τις ιδέες και εμπειρίες.

Αυτό που θα θέλαμε είναι να μείνουμε σχεδόν πάνω στη θάλασσα. Να ανοίγουμε το παράθυρο και να είναι η θάλασσα σε απόσταση πενήντα μέτρων :)

Δε μας ενδιαφέρουν μεγάλα ξενοδοχεία αλλά μικρές οικογενειακές μονάδες που να μπορούν να παρέχουν φαγητό και να έχουν χώρους για παιχνίδι για τα τρία μικρά μας παιδιά (3 έως 8 χρονών).

Τις προηγούμενες δύο χρονιές περάσαμε πάρα πολύ καλά στο Χόρτο του Πηλίου και στην Ερμιόνη και εάν η Θάλασσα στην Ερμιόνη ήταν όπως αυτή του Πηλίου σίγουρα θα ξαναπηγαίναμε αφού μας παρείχε όλα τα παραπάνω.

Για τις δέκα με δεκαπέντε μέρες που θα μπορούμε να φύγουμε από την Αθήνα ζητάμε ίσως πολλά :) αλλά μπορεί κάποιος σας να έχει ήδη ανακαλύψει κάτι...

μπορεις να μου πεις που πηγατε στο Χορτο. ενδιαφερομαστε να παμε Πηλιο φετος και θελω και εγω καθαρη θαλασσα για τα 3 παιδια μου με τη παραλια σε αποσταση αναπνοης.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες κι εγω ενδιαφέρομαι για Πήλιο, σε καμπινγκ κατά προτίμηση αλλά και σε δωματιο οικονομικό στην τελική.

Σαν νωρίς δεν ξεκινήσαμε τα καλοκαιρινά σχέδια ή εμένα μου φαίνεται το καλοκαίρι μακριά;; :) :)

Πάντως για bungalows σε καμπινγκ πρέπει όντως να κλεισεις από πολύ νωρίς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα ένα ωραίο' date=' μεγάλο, οργανωμένο camping

δεν εννοώ να μένετε σε σκηνές, αλλά σε ξύλινο σπιτάκι.

πήγαμε πέρσι στη Χαλκιδική και ήταν πολύ ωραία![/quote']

 

 

Λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!

είναι το

www.thalattacamp.gr

 

Στο Καλαμίτσι, περίπου 2 ώρες από Θεσσαλονίκη

 

MARIAEVA ευχαριστώ για το pm αλλά μήπως μπέρδεψες τα site; Το παραπάνω site δεν είναι Χαλκιδική και ούτε είδα ξύλινα σπιτάκια. Googlαροντας λιγάκι βρήκα αυτό που είναι πιο κοντά στην αρχική σου περιγραφή.

http://www.lacaracamping.gr/rose.html

Μήπως εννοούσες αυτό τελικά;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!

είναι το

www.thalattacamp.gr

 

Στο Καλαμίτσι, περίπου 2 ώρες από Θεσσαλονίκη

 

Ποπο ειναι πανεμορφα....Για φετος δεν ξερω αν θα καταφερουμε να παμε πουθενα...Αλλα για του χρονου θα το σκεφτουμε σιγουρα!!!!

Αχ ξεσηκωθηκαμε απο τωρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

MARIAEVA ευχαριστώ για το pm αλλά μήπως μπέρδεψες τα site; Το παραπάνω site δεν είναι Χαλκιδική και ούτε είδα ξύλινα σπιτάκια. Googlαροντας λιγάκι βρήκα αυτό που είναι πιο κοντά στην αρχική σου περιγραφή.

http://www.lacaracamping.gr/rose.html

Μήπως εννοούσες αυτό τελικά;

 

το camping που παρέθεσε η MARIAVA, είναι στην Χαλκιδική και ιδού τα ξύλινα σπιτάκια! :mrgreen:

http://www.thalattacamp.gr/pages/accomodation/xilina

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε περάσει πολύ ωραία στη Λούτσα Πρεβέζης, πριν από 2 χρόνια σε επιπλωμένα διαμερίσματα δίπλα στην θάλασσα. Είχανε πλήρη κουζίνα για να μαγειρεύεις και ακριβώς δίπλα υπάρχει ταβέρνα του ιδιοκτήτη (αν βαριέσαι να μαγειρέψεις). Έχει πολύ χωρό για παιχνίδι για τα παιδιά (και εμείς είχαμε 3 παιδιά τότε από 1-6 ετών). Γενικά περάσαμε υπέροχα...Κάναμε και τις βόλτες μας στον Αχέροντα (ιππασία, πέταγμα πάνω από το ποτάμι κλπ), στο αρχαίο Νεκρομαντείο και στην όμορφη Πρέβεζα...

 

Οι τιμές πολύ καλές (οικογενειακή επιχείρηση)...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις που πηγατε στο Χορτο. ενδιαφερομαστε να παμε Πηλιο φετος και θελω και εγω καθαρη θαλασσα για τα 3 παιδια μου με τη παραλια σε αποσταση αναπνοης.

Μisspigi σου στέλνω πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιλενάδες κι εγω ενδιαφέρομαι για Πήλιο, σε καμπινγκ κατά προτίμηση αλλά και σε δωματιο οικονομικό στην τελική.

Σαν νωρίς δεν ξεκινήσαμε τα καλοκαιρινά σχέδια ή εμένα μου φαίνεται το καλοκαίρι μακριά;; :) :)

Πάντως για bungalows σε καμπινγκ πρέπει όντως να κλεισεις από πολύ νωρίς.

 

 

Μarigoula σου στέλνω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε περάσει πολύ ωραία στη Λούτσα Πρεβέζης, πριν από 2 χρόνια σε επιπλωμένα διαμερίσματα δίπλα στην θάλασσα. Είχανε πλήρη κουζίνα για να μαγειρεύεις και ακριβώς δίπλα υπάρχει ταβέρνα του ιδιοκτήτη (αν βαριέσαι να μαγειρέψεις). Έχει πολύ χωρό για παιχνίδι για τα παιδιά (και εμείς είχαμε 3 παιδιά τότε από 1-6 ετών). Γενικά περάσαμε υπέροχα...Κάναμε και τις βόλτες μας στον Αχέροντα (ιππασία, πέταγμα πάνω από το ποτάμι κλπ), στο αρχαίο Νεκρομαντείο και στην όμορφη Πρέβεζα...

 

Οι τιμές πολύ καλές (οικογενειακή επιχείρηση)...

 

Γιάννης74 έχει κάποιο site να δούμε ;

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινω θασο !!! εγω παω με τα μικρα σε ενα συγκροτημα διπλα στο κυμα με μεγαλη αυλη αλλα πρεπει δεν προσφερει φαγητο :(εχει ομως κουζινα !!! ανοιγεις το παραθυρο και βλεπεις θαλασσα !!εγω εβαζα τα μικρα για υπνο και κατεβαινα στην παραλια και αν γινοταν κατι με φωναζε ο αντρας μου απο το μπαλκονι για να καταλαβεις ποσο διπλα ειναι η θαλασσα οταν λεμε πανω στο κυμα πανω τελειως!!!:P:pκαι η θασος εχει καταπληκτικες παραλιες για παιδια:P:p

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα. Με ενδιαφέρει.

Χαλκιδική είχαμε πάει πριν 3 χρόνια.

όμορφα ήταν ΑΛΛΑ πολύ μακριά από την Αθήνα.

Είχαμε μόνο τον μεγάλο μωρό.

Μας τσάκισε σε όλο το δρόμο. Έξω από τη Θεσ/κη βρήκαμε πολύ κίνηση και είχε πάρα πολλά κουνούπια.

Δεν θα ξαναπήγαινα τουλάχιστον για τα επόμενα 10 χρόνια μέχρι να μεγαλώσουν οι αντάρτες μου.

Εγώ θα ήθελα να πάω κάπου όπως λες radpilot αλλά θα ήθελα να τρώμε μέσα στο δωμάτιο. Πού να τους κυνηγάω και τους 3...

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα την πάλαιρο αιτωλοακαρνανίας

4 ώρες από την αθήνα

σπιτια ενοικιαζόμενα απο τη μια μεριά του δρόμου (οπου το βράδυ γίνεται πεζόδρομος) και απο την αλλη η θάλασσα.

στην παραλία ταβερνες, καφετέριες, μπαρακια

στην πλατεία κούνιες

υπάρχει και το ξενοδοχείο thalassa

20 λεπτά από την πόλη της λευκάδας

Ismeni έχεις site για να δούμε???

Link to comment
Share on other sites

site δεν νομίζω, αλλά ψαχούλεψε στο google για Λούτσα Πρεβέζης ή Βράχο (είναι ενωμένη παραλία 3 χιλιομέτρων...) και θα βρείς πολλά.

Για το συγκεκριμένο που πήγα εγώ μπορώ να δώσω τηλέφωνα. Οι τιμές αν θυμάμαι είναι γύρω στα 60-70 ευρώ/βραδιά/διαμέρισμα (το μικρό καλύπτει άνετα μια 4-5μελή οικογένεια, το μεγάλο χωράει και τις γιαγιάδες...)

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννης74: Έχω πάει Πρέβεζα και έχω μείνει Λούτσα, αλλά δεν κράτησα τα στοιχεία του συγκροτήματος...γι'αυτό σε ρώτησα αν ξέρεις κάτι εσύ (επιβεβαιωμένο)

Είχαμε δώσει το 2009 >>>50 ευρώ....πολύ καλή τιμή και νεόκτιστο.

 

frosobal: Συμφωνώ για την Χαλκιδική....πολύ μακρυά από Αθήνα.....α,πα,πα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες κι εγω ενδιαφέρομαι για Πήλιο, σε καμπινγκ κατά προτίμηση αλλά και σε δωματιο οικονομικό στην τελική.

Σαν νωρίς δεν ξεκινήσαμε τα καλοκαιρινά σχέδια ή εμένα μου φαίνεται το καλοκαίρι μακριά;; :) :)

Πάντως για bungalows σε καμπινγκ πρέπει όντως να κλεισεις από πολύ νωρίς.

 

Για δωμάτια πάνω στη θάλασσα, οικονομικά, με ησυχία, μεγάλο κήπο και αποκλειστικά δική σας παραλία (η καλύτερη του Χόρτου) ακριβώς μπροστά http://www.lefkotheastudios.gr/

Στα συν η γειτονική ταβέρνα που είναι εξαιρετική. Αν δείτε στις Φωτογραφίες την 4η φωτο είναι ακριβώς τα δύο κτίρια με τα δωμάτια και μπροστά η παραλία. Δεν έχει άλλα δωμάτια σε αυτή την παραλία πέρα από αυτά. Στην 8η φωτο φαίνεται στα δεξιά η ταβέρνα που μπορεί να σας υιοθετήσει. Μπορείτε να πάρετε και φαγητό στα δωμάτια. Η παραλία για τον υπόλοιπο κόσμο έχει πρόσβαση μόνο με τα πόδια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...