Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως φτιαχνατε το γευμα του.


anastasiaore

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα ειναι εδω κ 3 μερες ξεκινησαμε φαγητο .. αυτο που φαγαμε στην αρχη ηταν παπατα καροτο σελινο.με δυο κ.γλυκου λαδι κ 3 σταγονες λεμονι. Και καθε μερα του προσθετο κ ενα αλλο λαχανικο.. εσεις τι τα δινατε? Βαζατε καθολου αλατι μεσα? Εχθες κλεισαμε τον 6μηνα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα ειναι εδω κ 3 μερες ξεκινησαμε φαγητο .. αυτο που φαγαμε στην αρχη ηταν παπατα καροτο σελινο.με δυο κ.γλυκου λαδι κ 3 σταγονες λεμονι. Και καθε μερα του προσθετο κ ενα αλλο λαχανικο.. εσεις τι τα δινατε? Βαζατε καθολου αλατι μεσα? Εχθες κλεισαμε τον 6μηνα..

 

Αλάτι δεν πρεπει καθόλου τον πρώτο χρονο- ασε που θα πάρει κάποιο αλάτι αναγκαστικά απο τυριά κλπ οποτε μην βάζεις έξτρα!

Εγω για τον δικό μου γίνεται 7 μηνών την αλλη βδομάδα βάζω αρκετά διαφορετικά λαχανικά μεσα να δοκιμάσει της γεύσεις (αρακά, σπανάκι, κουνουπίδι, μπρόκολο) και παντα γλυκοπατατα η καρότο να το γλυκάνει

Μετά βάζω λιγάκι ζεστό νερο και λιγη τομάτα η τοματοπολτο και μεσα λιγάκι κοτόπουλο η ψάρι

Οποτε γενικώς παίζω με τα λαχανικά και τα κρεατικά

Οταν τελειώσει βάζω λιγάκι κασερακι τριμμένο στο τέλος.. Τρελλαινεται το μικρο:wink:

Link to comment
Share on other sites

Eγω βάζω κρεας (κοτοπουλο ή μοσχαρι ή κατσικακι ή ψάρι) + καροτο+κολοκυθακι+γλυκια κολοκύθα Ή γλυκοπατάτα+ πατάτα+ μπροκολο 'Η σπανάκι. Επισης προσθετω παντα ανηθο ΚΑΙ μαιντανο διοτι δινουν γευση στο φαγητο. Αφου κρυωσει η κρεμα προσθετω 1 κουταλακι του γλυκου λαδι ωμο και μερικες φορες 1-2 σταγονες λεμονι ( αν και συνηθως λεμονι δεν βαζω).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Και εγω αυτα του έδινα!! Καρότο -πατάτα- κολοκυθάκια ηταν η βάση μας και σιγα σιγα και τα αλλα μεσα! Μετα απο λιγο καιρο δίνεις και πεπονακι αλλα θυμαμαι ποτε ακριβως! Και μετα ειναι πολυ ωραιο να του βάζεις ελάχιστη πιπεριά γλυκιά κόκκινη ! Μην την αλεθεις, την αφαιρεις πριν! Βεβαια δε θυμαμαι ακριβως μήνα που τα ξεκινάς!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως κορίτσια τα ξεκίνησα ολα τώρα και πιπεριά και πεπόνια και μελιτζάνες και σολωμο και κασέρι και τυρόπιτα (δική μου) :-)

Οσο πιο γρήγορα δόκιμαζουν διαφορετικές γεύσεις τοςο το καλύτερο (έμαθα απο τα λάθη του πρώτου μου!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα!

 

εμεις ξεκινήσαμε φρουτα το καλοκαιρι οποτε εκτος από τα κλασικα (μηλο,αχλαδι ,μπανανα) της εδινα και τα εποχιακα δηλαδή καρπουζι, πεπονι, ροδακινα, βερικοκα κτλ,,,από μεσημεριανο κρεας (μοσχαρι η κοτοπουλο) με πατατα +καροτο+ κολοκυθι και εβαζα μεσα η της εδινα σε στιλ σαλατουλα ο,τι άλλο βρισκοταν στο σπιτι πχ σπανακι,αρακα,κουνουπιδι,μπροκολο,παντζαρι, πιπεριες,,μετα τον ογδοο της εδινα και 2 φορες την εβδομαδα κρεας με τραχανα και τωρα πλεον που χρονισε αρχισα να της δινω τα παντα (οσπρια,ψαρια κτλ) όπως περιπου τα τρωμε εμεις (χωρις όμως βαρια μπαχαρικα και με ελαχιστο αλατι) ,,,αλατι όμως από την αρχη της εβαζα ελαχιστο και λαδι εριχνα ωμο ελαιολαδο ( και τωρα ακομη το κανω σε πολλα φαγητά της)

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι δεν πρεπει καθόλου τον πρώτο χρονο- ασε που θα πάρει κάποιο αλάτι αναγκαστικά απο τυριά κλπ οποτε μην βάζεις έξτρα!

Εγω για τον δικό μου γίνεται 7 μηνών την αλλη βδομάδα βάζω αρκετά διαφορετικά λαχανικά μεσα να δοκιμάσει της γεύσεις (αρακά, σπανάκι, κουνουπίδι, μπρόκολο) και παντα γλυκοπατατα η καρότο να το γλυκάνει

Μετά βάζω λιγάκι ζεστό νερο και λιγη τομάτα η τοματοπολτο και μεσα λιγάκι κοτόπουλο η ψάρι

Οποτε γενικώς παίζω με τα λαχανικά και τα κρεατικά

Οταν τελειώσει βάζω λιγάκι κασερακι τριμμένο στο τέλος.. Τρελλαινεται το μικρο:wink:

 

Ψάρι και γαλακτοκομικά από τόσο νωρίς..;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.. τρωμε φαγητο αλλα δεν τρελαινομαστε κιολας 10 κουταλακια,δεν τον πιεζω και πολυ οσο φαει.. τα κιλα μας τα εχουμε.. να ρωτησω κατι,προχθες πηγα σε σουπερ μαρκετ και ειδα κατι γιαουρτακια βασικα γλυκισμα ελεγαν και εγραφε απο 6 μηνων και μετα.. εμεις ειμαστε στον 7. μπορω να του δωσω οτι λεει απο 6κ μετα? εσεις τα δινατε τετοια?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.. τρωμε φαγητο αλλα δεν τρελαινομαστε κιολας 10 κουταλακια,δεν τον πιεζω και πολυ οσο φαει.. τα κιλα μας τα εχουμε.. να ρωτησω κατι,προχθες πηγα σε σουπερ μαρκετ και ειδα κατι γιαουρτακια βασικα γλυκισμα ελεγαν και εγραφε απο 6 μηνων και μετα.. εμεις ειμαστε στον 7. μπορω να του δωσω οτι λεει απο 6κ μετα? εσεις τα δινατε τετοια?

 

Αν έχουν ζάχαρη εγω δεν τα δίνω:-)

Του δίνω τα πάντα βασικά εκτός απο ζάχαρη!

Αν θες δωςε του κανονικό γιαούρτι και βάλε λιωμένο φρούτο απο πανω να το γλυκισει

 

Και για το φαγητό δωστου το κανά δυωρο μετά το γάλα για να φαει, μονο έτσι τρώει πολύ ο δικός μου.. Και αν θες βάλε λιγο κασέρι μεσα (ζέσταινε το πρώτα) αρέσει πολύ στα μωρα:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω θελω να αποφυγω την ζαχαρη τουλαχιστον τον πρωτο χρονο.. σημερα του εκανα φαγητο πατατα κολοκυθι καροτο σελινο.. 5 6 κουταλακια εφαγε.. εσεις βαζατε καθολου αλατι? μια μου ειπε να βαλω.. δεν ξερω τι να κανω.. θελω να μαθει να τα τρωωει ολα.. τωρα μεθαυριο θα προσθεσω κ κρεας

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θελω να αποφυγω την ζαχαρη τουλαχιστον τον πρωτο χρονο.. σημερα του εκανα φαγητο πατατα κολοκυθι καροτο σελινο.. 5 6 κουταλακια εφαγε.. εσεις βαζατε καθολου αλατι? μια μου ειπε να βαλω.. δεν ξερω τι να κανω.. θελω να μαθει να τα τρωωει ολα.. τωρα μεθαυριο θα προσθεσω κ κρεας

 

Μα γιατι δεν βάζεις κοτόπουλο η ψάρι; Σου ειπε ο γιατρος να περιμένεις; Τώρα πια ολα τα δίνουν αμεςως εκτός και αν εχει εκζεμα το παιδί η αλλεργία

Εμένα ο δικός μου έφαγε απο την ομελέτα μου σήμερα και τρελάθηκε

 

Πάντως να ξέρεις ότι γενικώς καλή τακτική ειναι να βάζεις κατι λιγάκι γλυκό όπως γλυκόπατάτα η γλυκεια κολοκύθα και λιγο σωταριςμενο κρεμμυδάκι

 

Αλάτι οχι, μπορεί να κανει κακο στα νεφρά

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το θυμήθηκα δοκίμασε να κανεις και φακές αν μπορείς , τις κόκκινες βιολογικές αν βρεις, με γλυκοπατατα, σωταριςμενο πράςα, καρότο και λιγο κασέρι.. Συνηθως ειναι μεγάλη επιτυχία και ειναι μεσα στην βιταμίνη :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια!!! Εδω και ένα μήνα έχουμε ξεκινήσει τις κρεμούλες φρούτο το πρωί κρέμα βανίλια και εδω και 10 μέρες λαχανικά το μεσημέρι.. Σήμερα μου είπε ο γιατρός να της βάλω και κρεατάκι στα λαχανικά..μου είπε για να μη μαγειρεύω συνέχεια να τα φτιάχνω ανα 2 μέρες και την αυριανή μερίδα για παράδειγμα να την βάζω στο ψυγείο..αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής, μπορώ να φυλάω στο ψυγείο τα λαχανικά με λίγο ζουμάκι για να μπορώ να τα πολτοποιώ πιο εύκολα ή δε κάνει??? επίσης σήμερα που έβαλα και κρέας τα έβρασα όλα μαζί...έκανα καλά????:roll:

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ (για τη συντήρηση του φαγητού)!! Πώς να αποθηκεύω το φαγητό για να το δώσω και την επόμενη μέρα; Μπορώ να βάζω τα βρασμένα λαχανικά και το κρέας που δε θα χρησιμοποιήσω αυθημερόν στο ψυγείο για να του τα δώσω την επομένη;

H95Hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!! Εδω και ένα μήνα έχουμε ξεκινήσει τις κρεμούλες φρούτο το πρωί κρέμα βανίλια και εδω και 10 μέρες λαχανικά το μεσημέρι.. Σήμερα μου είπε ο γιατρός να της βάλω και κρεατάκι στα λαχανικά..μου είπε για να μη μαγειρεύω συνέχεια να τα φτιάχνω ανα 2 μέρες και την αυριανή μερίδα για παράδειγμα να την βάζω στο ψυγείο..αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής, μπορώ να φυλάω στο ψυγείο τα λαχανικά με λίγο ζουμάκι για να μπορώ να τα πολτοποιώ πιο εύκολα ή δε κάνει??? επίσης σήμερα που έβαλα και κρέας τα έβρασα όλα μαζί...έκανα καλά????:roll:

 

Καλησπερα!εγω του πολτοποιο τα λαχανικα με το κρεας αφου τα εχω μαγειρεψει!μου βγενουν τρεις μεριδες των 200γρ.κραταω ενα αυτο που θα φαει,ενα στο ψυγειο,κ το τριτο καταψυξη!ετσι τρεις μερες ο μπεμπουλης μου εχει φαγακι!με καθοδηγηση παιδιατρου το κανω φυσικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ (για τη συντήρηση του φαγητού)!! Πώς να αποθηκεύω το φαγητό για να το δώσω και την επόμενη μέρα; Μπορώ να βάζω τα βρασμένα λαχανικά και το κρέας που δε θα χρησιμοποιήσω αυθημερόν στο ψυγείο για να του τα δώσω την επομένη;

 

Και συνήθως ετοιμάζω φαγητό για δύο συνεχόμενες μέρες. Δίνω της ημέρας και το φαγητό που περισσεύει το αποθηκεύω ενώ κρυώσει σε γυάλινο τάπερ και όχι αλεσμένο.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχω αγορασμένο κοτόπουλο και βοδινό, τα οποία έκοψα σε μικρά κομμάτια και τα έχω στην κατάψυξη. Όταν πρόκειται να κάνω φαγάκι με κρέας, βγάζω αναλόγως όποιο θέλω από την κατάψυξη να ξεπαγώσει, μερικές ώρες προτού το μαγειρέψω. Δεν αργεί να ξεπαγώσει καθώς είναι μικρά τα κομματάκια. Βάζω ένα-δυο κομματάκια κάθε φορά.

Βάζω στο κατσαρολάκι το κομματάκι κρέας μαζί με τα λαχανικά και όχι ξεχωριστά. Αφού ψηθεί το φαγητό, το πολτοποιώ στο μπλέντερ και συνήθως η ποσότητα που κάνω είναι για δυο μερίδες. Τη μία την αφήνω να κρυώσει για να τη φυλάξω στο ψυγείο αν πρόκειται να τη δώσω στο μωρό την επομένη, ή στην κατάψυξη αν είναι για άλλη μέρα. Στην άλλη προσθέτω λίγο λαδάκι και μερικές σταγόνες λεμόνι και ... καλή όρεξη μικρούλι!!

Όταν είναι να ζεστάνω το φαγητό που έχω φυλάξει για άλλη μέρα, το ζεσταίνω σε μπεν-μαρί, είτε αν είμαι βιαστική, το βάζω σε ένα μπρίκι ή μικρό κατσαρολάκι και το ζεσταίνω ανακατεύοντας διαρκώς. Μπορεί να χρειαστεί να προσθέσω και ελάχιστο νεράκι. Αν θα δώσω αυτό που είναι στην κατάψυξη, εννοείται ότι το βγάζω λίγες ώρες προηγουμένως για να ξεπαγώσει.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

δεν αλεθουμε ποτε το φαγητο και μετα να το διατηρησουμε στο ψυγειο,ποσο μαλλον στην καταψυξη, αυτοματως χανονται ολες οι βιταμινες και τα χρησιμα διατροφικα του στοιχεια...μπορουμε να παρασκευασουμε γευμα για δυο ημερες,το διατηρουμε στο ψυγειο και το αλεθουμε οταν ειναι να φαει το μωρο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Και συνήθως ετοιμάζω φαγητό για δύο συνεχόμενες μέρες. Δίνω της ημέρας και το φαγητό που περισσεύει το αποθηκεύω ενώ κρυώσει σε γυάλινο τάπερ και όχι αλεσμένο.

 

Ευχαριστώ πολύ - πολύ για την απάντηση! Έχω ένα μικρό άγχος για το φαγητό γιατί ο μπέμπης μου θα ξεκινήσει σε λίγες μέρες και φαγητό εκτός από τη φρουτόκρεμα και δε θέλω να κάνω κάτι που δεν ενδείκνυται!!! ;)

H95Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν αλεθουμε ποτε το φαγητο και μετα να το διατηρησουμε στο ψυγειο,ποσο μαλλον στην καταψυξη, αυτοματως χανονται ολες οι βιταμινες και τα χρησιμα διατροφικα του στοιχεια...μπορουμε να παρασκευασουμε γευμα για δυο ημερες,το διατηρουμε στο ψυγειο και το αλεθουμε οταν ειναι να φαει το μωρο...

 

Ευχαριστώ για την επισήμανση. Αλλά γιατί χάνονται οι βιταμίνες και τα άλλα στοιχεία του φαγητού όταν αλέθεται;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω πάντως τα ιχνοστοιχεία να χάνονται, που εντάξει τα παιδια δεν τα χρειάζονται πολυ , οχι για βιταμίνες

Ποια ειναι η επιστημονική εξήγηση οταν αληθεις κατι χάνεται η βιταμίνη; Για το βρασιμο το καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

η φρουτόκρεμα που έφαγε: μήλο, αχλάδι, βρόμη βρασμένη (επί 10 λεπτά βράσιμο σε νερό, κρύωμα), καρύδι. όλα πολτοποιημένα με το ραβδί κι επιπλέον μισό πορτοκάλι στημένο. το τσάκιζε.

 

μεσημεριανό που έφαγε πρώτη φορά: κρεατόσουπα (μοσχάρι ή κατσίκι ή κοτόπουλο) με ότι φρέσκο ή κατεψυγμένο λαχανικό (ανάλογα τις ανάγκες του) κυκλοφορούσε. έτρωγε στη σούπα του κρεμύδι, πατάτα, καρότο, σπανάκι, πράσσο, σέλινο, μπρόκολο, κουνουπίδι, παντζάρι. μετά προσθέσαμε πιπεριές χωρίς φλούδα, κολοκυθάκι, μελιτζάνες, φασολάκια, αρακά. η κρεατόσουπά του περιείχε γύρω στα 5 με 6 λαχανικά τη φορά πάντα με ωμό ελαιόλαδο και αρκετό λεμόνι για γεύση.

 

απογευματινό που έφαγε πρώτη φορά: κριθαράκι ή αστράκι βρασμένο στο νερό της κρεατόσουπας στο οποίο προσθέταμε λίγη σάλτσα ντομάτας και ωμό ελαιόλαδο.

 

μέχρι να κλείσει τους 12 μήνες έφαγε απ' όλα, ψάρι, όσπρια, λαδερά, ρύζι, χοιρινό χωρίς λίπος.

 

σε κάποια φάση θυμάμαι το απογευματινό του ήταν παντζαροσαλάτα, γιαούρτι με πέτσα (αφιαρούσαμε μετά από υπόδειξη της παιδιάτρου την πέτσα) σε θερμοκρασία δωματίου με παντζάρι πολτοποιημένο και λαδολέμονο. ή και πάλι γιαούρτι με νηστίσιμο κέικ. ή βρόμη βρασμένη με τριμένα στον τρίφτη 2 αχλάδια.

 

θυμάμαι σαν σήμερα τη γιατρό να μου λέει πως τα καλύτερα γλυκά που μπορεί να φάει είναι αυτά που δεν έχουν βούτυρο ούτε μαργαρίνη και το τηρούσαμε. εκτός απ' τον χαλβά που δεν τον ήθελε βρήκαμε κέικ που ήταν με ελαιόλαδο και τα κάναμε με τη μάνα μου. φροντίζαμε η ζάχαρη να είναι η λιγότερη δυνατή, θυμίζανε περισσότερο γλυκά ψωμιά παρά κέικ.

 

αλάτι έφαγε μετά τους 18 μήνες.

 

ακούω αυτό που λένε μερικές πως το φαγητό γίνεται με αγάπη και σκέφτομαι πως το φαγητό γίνεται με ευθύνη. έχουμε στα χέρια μας την υγεία των παιδιών μας, ότι πιο πολύτιμο για το μέλλον τους.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω πάντως τα ιχνοστοιχεία να χάνονται, που εντάξει τα παιδια δεν τα χρειάζονται πολυ , οχι για βιταμίνες

Ποια ειναι η επιστημονική εξήγηση οταν αληθεις κατι χάνεται η βιταμίνη; Για το βρασιμο το καταλαβαινω

Όταν αλεθουμε ή ακόμη και αν έχεις κόψει τα φρούτα και τα έχεις αφήσει για πολύ ωρα έρχονται σε επαφή με τον αέρα, δεν ΄χανονταί΄ οι βιταμίνες αλλα οξειδωνωνται. Το βλέπουμε καθαρά στο μήλο αυτό. Όταν το αφήσεις μαυρίζει. Αυτό ωφελείται στον σίδηρο που περιέχει ο οποίο;σε επαφή με τον αέρα σκουριάζει. Αυτή ειναι η οξείδωση. Ο Σίδηρος δεν ειναι βιταμίνη βέβαια αλλα κάπως έτσι συμβαίνει και στις βιταμίνες. Ισχύει δλδ αλλα τι να κανεις? αν δεν μπορείς να δώσεις κάτι άλλο εκτός απο αλεσμένα? αυτό που μπορείς να κανεις ειναι να τα έχεις φρέσκο αλεσμένα και φρεσκομαγειρεμενα. Κάθε μερα δλδ και όχι χτεσινό φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...