Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καλοριφερ,αιρκοντισιον,τζακι???


yasemi

Recommended Posts

λοιπον ατιμη κριση και εχω αρχισει και φρικαρω...το καλοριφερ (αυτονομη θερμανση στη πολυκατοικια ) εχει ηδη γραψει απο την αρχη του μηνα 78 ωρες!!!!αν τον προηγουμενο μηνα ηρθε με 56 ωρες 110 ευρω να δω τι θα ερθει αυτο το μηνα...οποτε ο αντρας μου φρικαρε και μου λεει να ανοιξουμε το αιρκοντισιον και να βαζουμε και το τζακι....εγω ξερω οτι δε κανει το αιρκοντισιον και γενικα μου τη σπαει το αιρκοντισιον....πως διατηρουμε τα επιπεδα υγρασιας στο σπιτι ομως με αιρκοντισιον ανοικτο??εχω ανοικτο λιγο το παραθυρο αλλα καμια αλλη ιδεα για να μη ξεραινεται ο αερας??

 

και επειδη το καλοριφερ εγω θα το ανοιγω που και που αυτο με την υγρη πετσετα ισχυει???κανει πιο υγρο τον αερα??

 

μανουλες βοηθηστε γιατι δε ξερω τι να κανουμε για να ειμαστε ζεστα και να μη μας ερχεται ο κουκος αηδονι...και μην αρχισουν μερικες κοψε καπου αλλου για τα καλοριφερ γιατι δεν υπαρχει απο πουθενα να κοπει τιποτα....

 

:cry:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με δυο παιδια που εχεις θα θες ζεστη σε ολα τα δωματια του σπιτιου. το αιρκοντισιον σε ολα τα δωματια πιο ακριβο θα σου ερθει νομιζω, ποσο μαλλον αν αφηνεις και ανοιχτη λιγο την πόρτα. Βεβαια δεν το εχω δοκιμασει αλλα λενε οτι καταναλωνει πολυ ρευμα. Και υγιεινο δεν ειναι ιδιαιτερα για το νεογεννητο. Μηπως να δεις πως μπορεις να κρατας την ζεστασια στο σπιτι σου, του στυλ να μην εχεις πολυ ανοιχτα τα παραθυρα (ειναι και μερικοι που τα εχουν ολη την ωρα), να μην εχεις κατεβασμενη την τεντα ωστε να το λουζει ηλιος, αν το λουζει, να το στρωσεις καλυτερα, και τι θερμοκρασια εχεις σπίτι σου, μηπως ειναι πολυ ζεστο χωρις λογο και καιει πολυ?

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Το τζάκι το καίω πάρα πολύ.

Οι μικρές δεν παίζουν στο δωμάτιό τους μόνες τους και σχεδόν όλη την ημέρα την περνάμε στο καθιστικό.Ανάβω το τζάκι από το πρωί ή μπορεί και να το βρώ και αναμμένο από τη νύχτα και διατηρώ μια καλή φωτιά που ζεσταίνει το χώρο.Το καλοριφέρ εννοείται πως το ανάβω αλλά μεσημέρι και βράδυ.

Βέβαια αυτές τις ημέρες με το πολύ κρύο το ανάβουμε λίγο περισσότερο.

Άλλωστε οι μικρές όλη την ώρα τριγυρίζουν επομένως δεν θεωρώ πως χρειάζονται υπερβολική ζέστη.

Νομίζω πως βοηθάει αρκετά.

Βέβαια έχει τη μανούρα του...

 

Κλιματιστικά έχουμε αλλά δεν τα ανάβουμε για θέρμανση παρά μόνο σπάνια-πχ για να θερμάνω λίγο στα γρήγορα το δωμάτιό τους αν είναι κρύο πριν το μεσημεριανό ύπνο.

Δε θα τα άναβα συχνά για να θερμάνω το σπίτι,και ενεργοβόρο είναι και ανθυγειινό κατα τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πετρέλαιο έχετε ή αέριο;Εχω και εγώ air condition αλλά το χειμώνα δεν το ανάβω καθόλου.Έχω την εντύπωση ότι θα καταναλώσει περισσότερο ρεύμα από το να καις το καλοριφερ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τζάκι ζεσταίνει το χώρο που βρίσκεται και μόνο και τα αιρκοντίσιον είναι οικονομικά ασύμφορα (το λέει ο λογαριασμός της ΔΕΗ εκκαθαριστικός με το καλοκαιρι μέσα, 360 ευρώπουλα). Προτείνω το καλοριφέρ μόνιμα στους 20 βαθμούς να μην καιει πολύ με άναψε-σβήσε. Και είναι κ πιο υγειινό και απ΄τα αλλα 2...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

η χρήση των συστημάτων κεντρικής θέρμανσης δεν είναι για να ανοίγουν και να κλείνουν αλλά για να κρατάνε σταθερή τη θερμοκρασία. το καλύτερο είναι να το ρυθμίσεις σε μια θερμοκρασία όλη τη μέρα και να το χαμηλώνεις το βράδυ αν σκεπάζεστε καλά.

Αλλιώς, σπαταλάς την περισσότερη ενέργεια για να ξαναζεσταθεί ο χώρος όταν θα ανάψει το καλοριφέρ

 

Το air condition νομίζω ότι ξέρεις πως όσο περισσότερο κρύο έχει, τόσο μικρότερη είναι η απόδοσή του ώς θερμαντικό στοιχείο, απλά γιατί έτσι δουλεύει η τεχνολογία

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για ώρες άρα έχεις χρονοχρέωση... Βάλε τον θερμοστάτη στο 22-23 άναψε τον θερμοστάτη από τον διακόπτη και μετά από 1 ώρα κλείσε τον θερμοστάτη από τον διακόπτη. Ο χώρος θα έχει ζεστάνει αρκετά για να μείνει ζεστός κάποιες ώρες και μετά από 3-4 ώρες ανάβεις πάλι τον θερμοστάτη από τον διακόπτη κλπ κλπ. Αφού έχει χρονοχρέωση πρέπει με ελάχιστο χρόνο να "τραβάς" όσο το δυνατόν περισσότερη ζέστη. Η θερμοκρασία φυσικά ΔΕΝ θα είναι σταθερή αλλά θα έχεις οικονομία. Για AC και τζάκι ούτε συζήτηση λόγω κόστους...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κοριτσια με το καλοριφερ εχω προβλημα ..............

γραφει ωρες ( 150 -180 ) πληρωνουμε τα μαλιοκεφαλα μας ( περιπου 200 € ) και δεν ζεστενωμαστε και ο λογος ειναι ο εξης η σπιτονοικοκυρα μου ( που εχει στον καυστημα μονο αυτη προσβαση ) κλεινει καθε πρωι τον καυστηρα και τον ξανα ανοιγει το μεσημερι με αποτελεσμα εγω να αφηνω το πρωι το σπιτι στους 19-20ο βαθμους και το απογευμα που γυρναω η θερμοκρασια να ειναι στους 14ο -15ο Και αντε παλι να ξανα ανεβασεις την θερμοκρασια ............επισηε μεχρι στιγμης ο καυστηρας 2 φορες εχει σταματησει ξαφνικα να λειτουργει γιατι πεταει ενα κουμπακι εξω ( εφερε την 1η φορα δικο της τεχνικο αλλα παλι τα ιδια )

της το εχουμε πει διακριτικα να ερθει ενας τεχνικος να δει το καλοριφερ αλλα ....λεει θα φερω τον δικο μου ...ερχεται αλλα και παλι τα ιδια

επισηε οταν της λεμε να αφηνει ανοιχτο τον καυστηρα λεει οτι ειναι σπαταλη και πρεπει να ξεκουραζεται

 

τα νευρα μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κοριτσια με το καλοριφερ εχω προβλημα ..............

γραφει ωρες ( 150 -180 ) πληρωνουμε τα μαλιοκεφαλα μας ( περιπου 200 € ) και δεν ζεστενωμαστε και ο λογος ειναι ο εξης η σπιτονοικοκυρα μου ( που εχει στον καυστημα μονο αυτη προσβαση ) κλεινει καθε πρωι τον καυστηρα και τον ξανα ανοιγει το μεσημερι με αποτελεσμα εγω να αφηνω το πρωι το σπιτι στους 19-20ο βαθμους και το απογευμα που γυρναω η θερμοκρασια να ειναι στους 14ο -15ο Και αντε παλι να ξανα ανεβασεις την θερμοκρασια ............επισηε μεχρι στιγμης ο καυστηρας 2 φορες εχει σταματησει ξαφνικα να λειτουργει γιατι πεταει ενα κουμπακι εξω ( εφερε την 1η φορα δικο της τεχνικο αλλα παλι τα ιδια )

της το εχουμε πει διακριτικα να ερθει ενας τεχνικος να δει το καλοριφερ αλλα ....λεει θα φερω τον δικο μου ...ερχεται αλλα και παλι τα ιδια

επισηε οταν της λεμε να αφηνει ανοιχτο τον καυστηρα λεει οτι ειναι σπαταλη και πρεπει να ξεκουραζεται

 

ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΟΝ ΚΑΘΥΣΤΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ. ΤΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ!!!!!!!!!!!:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω κοριτσια με το καλοριφερ εχω προβλημα ..............

γραφει ωρες ( 150 -180 ) πληρωνουμε τα μαλιοκεφαλα μας ( περιπου 200 ? ) και δεν ζεστενωμαστε και ο λογος ειναι ο εξης η σπιτονοικοκυρα μου ( που εχει στον καυστημα μονο αυτη προσβαση ) κλεινει καθε πρωι τον καυστηρα και τον ξανα ανοιγει το μεσημερι με αποτελεσμα εγω να αφηνω το πρωι το σπιτι στους 19-20ο βαθμους και το απογευμα που γυρναω η θερμοκρασια να ειναι στους 14ο -15ο Και αντε παλι να ξανα ανεβασεις την θερμοκρασια ............επισηε μεχρι στιγμης ο καυστηρας 2 φορες εχει σταματησει ξαφνικα να λειτουργει γιατι πεταει ενα κουμπακι εξω ( εφερε την 1η φορα δικο της τεχνικο αλλα παλι τα ιδια )

της το εχουμε πει διακριτικα να ερθει ενας τεχνικος να δει το καλοριφερ αλλα ....λεει θα φερω τον δικο μου ...ερχεται αλλα και παλι τα ιδια

επισηε οταν της λεμε να αφηνει ανοιχτο τον καυστηρα λεει οτι ειναι σπαταλη και πρεπει να ξεκουραζεται

 

τα νευρα μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

 

Και επειτα σου λεει εχεις αυτονομη χρεωση, αυτονομη χρεωση σημαινει και να το εχεις ανοιχτο οποτε θες. Φταις να της δινεις λιγοτερο νοικι γιατι δεν σου προσφερει θερμανση ολη την ωρα?

Παντως πιο πολυ καιει ο καυστηρας αν τον σβηνει και πεφτει τοσο η θερμοκρασια στο σπιτι, παρα να ηταν σταθερα αναμενο σε μια νορμαλ θερμοκρασια. Ειχα κανει το τεστ οταν ημουν διαχειριστρια. Εφυγα 6 μερες και το εκλεισα στο σπίτι μου και ειδα τον μετρητη. Οταν γυρισα ήταν στους 16 βαθμους το σπίτι και εκανε 2-3 ωρες να φτασει στην συνηθη θερμοκρασια και εγραψε ο μετρητης οσο ειχε γραψει εκεινο τον καιρο σε 6 μερες.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτιμουσα τα καλοριφερ και θα το ξεχνουσα το κλιματιστικο, γιατι οπως λενε και παραπανω καποιες κοπελες ειναι ασυμφορο οικονομικα. Βασικα και εγω που εχω το χειμωνα δεν το χρησιμοποιω καθολου γιατι κανει δουλεια μονο στον χωρο που το εχεις (εχω 18αρη και υποτιθεται μπορει να καλυψει και τα υπνοδωματια αλλα αμα το αναψεις το σαλονι βραζει και ισα ισα ζεσταινει μεσα και αμα το κλεισεις φτου απο την αρχη). Εγω το αναψα στην αρχη του χειμωνα για 2-3 μερες που δεν μας ειχαν δωσει απο την τηλεθερμανση και δεν ζεσταινομουνα καθολου. Και ο θορυβος? Οπως και να εχει κανει καποιον θορυβο ο οποιος ειναι ενοχλητικος. Εγω αναβω τα καλοριφερ το πρωι 7:30 και τα σβηνω κατα τις 10:00 το βραδυ. Φετος βαλαμε και ογκομετρηση και απο οσο μας ειπανε θα ειναι καλυτερα απο την ωρομετρηση. Και εννοειται οτι αμα ζεις σε οικοδομη και εστω και ενας θελει να ειναι αναμενος ο καυστηρας το βραδυ το αφηνεις ολο το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το κλιματιστικό θα σας έρθει πολύ πιο ακριβά και πρέπει να το ανάβετε σε όλα τα δωμάτια. Να χρησιμοποιείτε το πετρέλαιο, αλλά να το έχετε ρυθμισμένο σε σταθερή θερμοκρασία (δηλαδή μην το κλείνετε κάποιες ώρες και το ανάβετε μετά, γιατί έχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Πάντα αναμένο σε σταθερή θερμοκρασία, απλώς αν θέλεις να κάνεις οικονομία, χαμήλωσε τη θερμοκρασία. Δηλαδή, εκεί που το είχες στους 21 βαθμούς για παράδειγμα, βάλτο στους 20 ή στους 19.

 

Όσο για το τζάκι, φαντάζομαι δεν ζεσταίνει όλο το σπίτι, αλλά μόνο το σαλόνι. Και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι υγιεινό να το έχεις συνέχεια αναμμένο...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Καλοριφέρ ψηφίζω κι έγώ και μάλιστα να είναι συνέχεια ανοκτό, αλλά σε μία σταθερή θερμοκρασία. ΟΙ μεγάλες αυξομειώσεις (πχ. ζεσταίνω το σπίτι και μετά το κλείνω οπότε η γενική θερμοκρασία πέφτει πολύ και φτου κι απ' την αρχή να το ζεστάνω) έχουν μεγαλύτερο κόστος

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τιςπροτασεις σας..το κακο ειναι οτι το εχω ρυθμισμενο ηδη σε πιο χαμηλη θερμοκρασια (19 βαθμους) γιατι στο 22 γινομαστε φουρνος αλλα και παλι καιει πολυ....πολλες ωρες μου φαινονται βρε παιδι μου 78! κα αν το σκεφτεις ειναι περιπου 2μιση ωρες την ημερα...που δεν ειναι πολλα..και δε συμφωνουν να το γυρισουμε σε φυσικο αεριο....γκρρρρ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε τσεκάρει αν λειτουργει σωστά ο καυστήρας? Εμάς για ενα διάστημα μας χρέωναν πάρα πολλές ώρες και ο διαχειριστής προσπαθούσε να μας πείσει ότι επειδή είμαστε ρετιρέ, έχουμε απώλειες... Τελικά έφταιγε η πίεση του νερού του καυστήρα και το ανακαλύψαμε όταν φέραμε δικό μας άτομο με το έτσι θέλω για να δει τον καυστήρα...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Όταν η θέρμανση είναι με χρονοχρέωση ΔΕΝ συμφέρει το συνέχεια ανοιχτό σε σταθερή θερμοκρασία!!!!! Πρακτικά και ελάχιστο νερό να περνάει στα καλοριφέρ επειδή το σπίτι έχει πιάσει την θερμοκρασία του θερμοστάτη ο μετρητής χρονοχρέωσης ΓΡΑΦΕΙ!!! Αν μιλάμε για ογκοχρέωση τότε ναι σταθερή θερμοκρασία αφού όταν περνάει λίγο νερό γράφει λίγο - όταν περνάει πολύ νερό γράφει πολύ. Στην χρονοχρέωση είτε περνάει όσο νερό μπορεί να περάσει στα καλοριφέρ είτε περνάει ελάχιστο ο μετρητής γράφει. Όποιος θέλει να το καταλάβει ας το καταλάβει - και το λέω λίγο έντονα γιατί βλέπω πολλούς υπέρμαχους της σταθερής θερμοκρασίας η οποία είναι τελείως ασύμφορη στην χρονοχρέωση. Η μητέρα μου πλήρωσε πολλά λεφτά μέχρι να καταλάβει πως λειτουργεί το σύστημα χρονοχρέωσης και να το αξιοποιεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι γνωριζουν ολοι οι διαχειριστες αν ειναι χρονοχρεωση ή ογκοχρεωση, ενας καυστηρατζης όμως νομιζω καταλαβαινει. Πολλες φορες βεβαια λέμε ωρες αλλα στην ακριβεια δεν αντιστοιχουν σε πραγματικες ωρες ειναι απλα ενας μετρητης που μετραει. Σ' αυτο που λες με την χρονοχρεωση, που πληρωνεις παραπανω οταν το εχεις σταθερα αναμμένο, θελω να προσθεσω οτι τις ωρες που υπαρχει μεγαλυτερη ζητηση για θερμανση απο ολους τους συγκατοικους, αργει περισσοτερο να ζεσταθει το σπιτι, οποτε στη χρονοχρεωση επιβαρυνεσαι σαν διαμερισμα. Ενω οταν ειναι ανοιχτο στο σπίτι σου ωρες που δεν το ζητουν πολλοι στην πολυκατοικια ζεσταίνεται πιο γρηγορα το σπίτι σου, αλλα μπορει να καταναλώνεται πιο πολυ πετρελειο στον καυστηρα γιατι δουλευει για να ζεστανει λιγοτερα διαμερίσματα.

Yasemi ειμαι της γνωμης να τσεκαρεις τον θερμοστατη σου οτι κλεινει και οτι κλείνει και ο μετρητης κατω που μετραει και αν θες συγκρινε λιγο την καταναλωση σου με αντιστοιχα διαμερισματα, π.χ. ιδιου οροφου, ιδιων τερταγωνικών βορεινά ή οχι και αν θες καλεσε και εναν καυστηρατζη να τσεκαρει λίγο την κατασταση.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το τζάκι, φαντάζομαι δεν ζεσταίνει όλο το σπίτι, αλλά μόνο το σαλόνι. Και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι υγιεινό να το έχεις συνέχεια αναμμένο...

 

Βέβαια και το τζάκι ζεσταίνει μόνο τοπικά,ανέφερα πιό πάνω τη δική μου τακτική να το κρατάω αναμμένω εφόσον περνάμε σχεδόν όλη τη μέρα στο σαλόνι.Κάποιον άλλο που ζει διαφορετικά σαφώς και δεν τον καλύπτει.

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρείται ανθιγειινό,από τη στιγμή κιόλας που "καθαρίζει" την ατμόσφαιρα του σπιτιού.Πιό υγειινό είναι το καλοριφέρ;

Δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βάζετε θερμιδομετρητές;

Οι ωρομετρητές έχουν αυτά τα προβλήματα.

natmanou δεν ισχύει αυτό που λες. Απλά όταν ζήτηση από όλα τα σπίτια, ο λέβητας λειτουργεί περισσότερο γιατί κρυώνει πιο γρήγορα το νερό. Όταν η ζήτηση είναι περιορισμένη, ο λέβητας λειτουργεί πολύ λιγότερο γιατί δεν κρυώνουν εύκολα τα νερά του κυκλώματος

 

Πάντα βέβαια θεωρούμε ότι οι σωλήνες είναι σωστά μονωμένες και δεν έχετε απώλειες θερμότητας στις πλάκες ή λόγω αμόνωτων σωλήνων, και βέβαια θεωρούμε δεδομένο οτι ο λέβητας έχει θερμογόνο δύναμη περισσότερη από το μέγιστο των θερμιδών του κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστεύω το αντίθετο. Μία σωστή εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης με κλειστό κύκλωμα νερού (δηλαδή το κλασσικό καλοριφέρ) θεωρώ ότι είναι πιο ηγειινή από το τζάκι που λόγω καύσης βγάζει διοξείδιο του άνθρακα

Link to comment
Share on other sites

εγω στο σπιτι καιω συνεχεια το τζακι, τη περισσοερη μερα ειμαστε στο σαλονι κι επαιδη μας αρεσει πολυ το τζακι το καιμε συνεχεια. φυσικα το παραθυρο της κουζινας (ενιαιο σαλονι κουζινα) ειναι σταθερα μισανοιχτο για να μπαινει αερας. εχουμε και καλοριφερ το οποιο ειναι ρυθμισμενο μονιμα στους 18 με 19 βαθμους. παρολο που ειμαστε σε βουνο μεχρι τωρα εχουμε δωσει σε πετρελαιο 300 ευρω. καλα ειναι νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Μα το τζάκι όταν είναι σωστά κατασκευασμένο δε βγάζει κάπνα.Τα αέρια της καύσης βγαίνουν έξω μέσω της καπνοδόχου,όχι μέσα στο δωμάτιο.

Όχι μόνο δε διοχετεύεται τίποτα προς τα μέσα,αλλά ακόμη και τις μυρωδιές του χώρου τραβάει.Αυτό σημαίνει ότι ο αέρας του δωματίου συνεχώς ανανεώνεται

Όταν όμως δεν είναι σωστή η κατασκευή-ή όταν οι καιρικές συνθήκες είναι ιδιαίτερες πχ νότιοι άνεμοι, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Το καλοριφέρ "ρυπαίνει" με την καρβουνισμένη σκόνη που αποδεδειγμένα επικάθεται στους τοίχους και πιο εμφανώς στις γωνίες πάνω από τα σώματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε ότι είναι θέμα κατασκευής και τα 2. Έχω δει τζάκια να κάνουν αυτό ακριβώς που λες, αλλά και καλοριφέρ επι πολλά χρόνια να μη μαυρίζουν τους τοίχους. Τέλος πάντων, ο καθένας ότι νομίζει...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...