Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσια,

υπαρχει καποια που να εκανε αυτες τις ενεσεις για τους πνευμονες του μωρου ή που να της εχει πει ο γιατρος της να της κανει πριν την προγραμματισμενη καισαρικη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Δεν χρειάστηκε σε κανέμία απο τις 2 εγκ. να κάνω την παραπάνω ένεση, αλλά γνωρίζω ότι είναι χρήσιμο να γίνεται εν όψη πρόωρου τοκετού.

Δεν ξέρω ποιά η χρησιμότητα να την κάνεις εσύ, αν και εφόσον δεν πρόκειται να γεννήσεις πιο νωρίς.

Ο γιατρός σου τι εξήγηση σου έδωσε?

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος μου ειπε οτι βοηθανε στην ωριμανση των πνευμονων κ επειδη θα γεννησω στις 38 εβδομαδες με καισαρικη οτι βοηθανε το μωρο.απλα ηθελα να δω αν εχει καμια αλλη εμπερια απο αυτες...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι.

Δεν είναι κάποια θεραπεία με απότερες συνέπειες στην υγεία σου καί ούτε στην υγεία του μωρού.

Αυτό που θα πρέπει να αποφύγεις τις ημέρες εκείνες είναι το αλάτι και η ζάχαρη. Είναι κορτιζονούχα σκευάσματα που βοηθούν στην ωρίμανση των πνευμόνων, αλλά μου κάνει εντύπωση που το θεωρεί απαραίτητο να μπείς σε αυτή την διαδικασία.

Μια κύηση 38 εβδ. θεωρείται τελειόμηνη και αυτό σημαίνει, ότι τα πνευμόνια είναι ώριμα και επόμενως δεν υπάρχει και λόγος να γίνει αυτή η προετοιμασία.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχει νοημα στις 38 εβδ να γινουν αυτες οι ενεσεις. μεταξυ 28-33 εβδ γινονται εκτος αν χρειαστει και νωριτερα. επισης θελει 48 ωρες να δρασουν. την κορη την γεννησα στις 37 εβδ και δεν τις εκανα ενω στο γιο απο την 28η εβδ ειχα συσπασεις και αρχομενη διαστολη και εκανα 2 δοσεις με διαφορα 12 ωρων μεταξυ των δοσεων. μια γνωστη μου εκανε στις 36 εβδομαδες μια μερα πριν γεννησει αλλα λογω προεκλαμψιας γεννησε την αλλη μερα εκτακτα και ο γιατρος της ειπε οτι δεν προλαβε να δρασει η ενεση αλλα το μωρο ηταν καλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας,κοριτσια...

τι να σας πω ετσι μου ειπε η γιατρος μου και στη φαρμακοποιο μου που πηγα για να τις παρω και το συζητησαμε λιγακι δεν της φανηκε παραξενο οτι θα τις κανω 3 και 2 μερες πριν την καισαρικη.μου απαντουσε σαν να ηταν μια τυπικη διαδικασια...ελπιζω τουλαχιστον να μην εχουν καμια επιπτωση στο μωρο η σε εμενα...

Link to comment
Share on other sites

Οι ενεσεις αυτες ειναι μια συνηθισμενη διαδικασια στην περιπτωση που ο γιατρος εχει μια υποψια για προωρο τοκετο δηλ πριν την 35η βδομαδα.Και εγω τις εκανα γοατι γεννησα την 35η βδομαδα και το μωρακι γεννηθηκε υγειεστατο......Μην φοβασε και εγω πριν τις κανω το εψαξα πολυ

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω τις εκανα 3 ημερες πριν γεννησω ( 36 +2) προληπτικα και για καθε ενδεχομενο αλλα 38η εβδομαδα ειναι τελειομηνο το μωρο.

Αλλωστε ολες οι προγραμματισμενες καισαρικες γινονται στην 38η εβδομαδα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, είμαι στην 32η εβδομάδα και ο γιατρός μου επιμένει να κάνω αυτές τις ενέσεις, τουλάχιστον την μία διπλή δόση. Η αιτιολογία του είναι ότι έχω κοντό τράχηλο (2,54) και με φοβάται για πρόωρο τοκετό. Δεν θέλω να κάνω ενέσεις που μπορούν να βλάψουν το μωρό ή εμένα και σίγουρα δεν θέλω να επιβαρύνομαι με φάρμακα που δεν υπάρχει ανάγκη να τα πάρω.Ποιά η γνώμη σας? πρέπει παρ'όλες τις αντιρρήσεις μου να ακολουθήσω την προτροπή του γιατρού μου? Είναι όντως ο τράχηλος τόσο κοντός ώστε να υπάρχει πιθανότητα πρόωρου τοκετού?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eγω γεννησα στη 33η εβδομαδα και απο την 30η εβδομαδα εκανα τις ενεσεις και βοηθησαν πολυ το μωρο μου που γεννηθηκε 1900γρ και δεν χρειαστηκε οξυγονο. Αν ο γιατρος φοβαται για προωροτητα λογω του τραχηλου εγω στη θεση σου θα τις εκανα.

Link to comment
Share on other sites

εγω τισ κανω απο την 27 εβδομαδα λογο διδυμων και συνεχιζω μεχρι σημερα.αφου σου τις εδωσε να τις κανεις-προφανως ειδε κατι και για να βοηθησει το νινι σε περιπτωση προωρου τοκετου-δεν βλαπτουν το μωρακι σου ουτε εσενα.καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια,

αν ο γιατρος σας προτεινει να τις κανετε,τοτε να τις κανετε.Σας το λεω εγω που ειχα τις επιφυλαξεις μου.Ωστοσο,βοηθουν πολυ το μωρο.Η δικη μου μπεμπα γεννηθηκε υγιεστατη και τωρα που ειναι 3,5 μηνων εχει πολυ δυνατα πνευμονια.Τοσο δυνατα που οταν κλαψει επειδη αργει το φαι να φτασει στο στομα, μας ακουει ολη η γειτονια,χαχα...ειναι μια τυπικη διαδικασια και δε χρειαζεται να αγχωνεστε.προσεξτε λιγο το αλατι εκεινη τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εμενα η κουνιαδα μου ειναι στην 30εβδομαδα και εχει συσπασεις κλπ..αλλα ο γιατρος δεν τις εδωσε να κανει ενεσεις..παρα μονο ουτροτζεσταν και καποια αλλα που δεν θυμαμαι που ειναι για το μωρο..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο κρεβατι? Φανταζομαι οτι αν ο γιατρος φοβαται για προωρο τοκετο τοτε θα της δωσει ενεσεις καποια στιγμη. Αν η ιδια ανησυχει οτι μπορει να γεννησει προωρα ας το συζητησει μαζι του για το αν ειναι η ωρα να παρει αυτες τις ενεσεις κορτιζονης. Ας του το πει μονη της και ας μην της το εχει πει αυτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κι εμένα μου τις έγγραψαν να τις κάνω όταν θα είμαι 38 εβδ. και την καισαρική την προγραμμάτισαν για την 39η εβδ. Αυτά από το νοσοκομείο όπου και θα γεννήσω. Την Παρασκευή το πρωί έχω ραντεβού στον εξωτερικό ιατρό που με παρακολουθεί και θα τον ρωτήσω για περισσότερες λεπτομέριες.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εκανα 2 δοσεις κορτιζονης . Λογω συσπασεων φοβοταν η γιατρος μηπως γεννησω προωρα . Οτι ειναι για προληψη και δεν θετει σε κινδυνο το εμβρυο καλο ειναι να γινετε ! Ποσα προωρα γεννιουνται και εχουν αναπνευστικα προβληματα ? αμα ο καθε γιατρος λειτουργουσε προληπτικα ισως να μην ειχαν προβληματα . απλα η κορτιζονη τσουζει !!!!! στον ποπο εννοω !

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα 2 τετοιες ενεσεις κορτιζονης οταν ημουν περιπου 31 εβδομαδων γιατι ο μικρος ηταν απο τοτε πολυ κατω και φοβηθηκαμε μην σκασει μυτη πολυ νωρις....δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα..και μια γνωστη μου που γεννησε προχθες με προαγραμματισμενη καισαρικη στην 36η εβδομαδα<ειχε πολυ προβλημα η κοπελα γιατι εχανε αμνιακο υγρο απο τα τελη του 6ου μηνα...>εχει κανει πολλες ενεσεις κορτιζονης και ξαναεκανε 3 μερες πριν μπει για την καισαρικη...ο πατερας μου ειναι φαρμακοποιος και μου εχει πει οτι του εχουν τυχει πελατισες που τους κανει πανω απο 4 ενεσεις σαν θεραπεια για τομωρακι τους...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Τις είχα κάνει και εγώ 7 μηνών περίπου λόγω δυστροφίας εμβρύου,περιμέναμε να γεννήσω πρόωρα. Είναι απαραίτητες για την ωρίμανση των πνευμόνων σε περίπτωση πρόωρου τοκετου. Δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρό αλλά πρέπει να γίνονται όταν κριθεί απαραίτητο.

Το μόνο που θυμάμαι κορίτσια είναι ότι με πόνεσαν απίστευτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...