Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δε θα την αποφυγω την ινσουλινη????


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα ειμαι εγκυος στο δευτερο μωρακι μου στη 34η εβδομαδα.ομολογω πως ηταν μια δυσκολη και αγχωτικη εγκυμοσυνη γιατι ολο και κατι γινοταν.πριν 2 εβδομαδες λοιπον ανακαλυψαμε και διαβητη κυησης.οριακα αυξημενες οι τιμες αλλα ξεκινησα διαιτα και μετρησεις οι οποιες ηταν στα φυσιολογικα.στα μισα της προηγουμενης εβδομαδας μπηκα στο νοσοκομειο με πρωορες συσπασεις με κρατησαν ενα βραδυ και εκανα και δυο ενεσεις κορτιζονης.παρολα αυτα ολα πηγαν καλα και βγηκα.απο τοτε το σακχαρο μου αυξανεται.ενω εφτιαξε προχθες για μια μερα εχθες και σημερα το νηστειας ειναι πανω απο το φυσιολογικο σημερα εφτασε 104.εχω κατααγχωθει.τη πεμπτη εχω ραντεβου με το διαβητολογο.θα με ξεκινησει ινσουλινη?ποσο το φοβαμαι.επισης να πω οτι μετριεμαι τωρα τελευταια αφου εχω πιει το σιδηρο πριν φαω.λετε να παιζει ρολο?ας μου πει καποια μανουλα που ξερει τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.ευχαριστω πολυ!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για το σίδηρο συγκεκριμένα δεν ξέρω να σου απαντήσω, θα πρέπει να ρωτήσεις τον ενδοκρινολόγο. Νομίζω όμως ότι όταν λέμε νηστικός εννοούμε νηστικός. Εγώ πρώτα θα μέτραγα το ζάχαρο και μετά θα έπαιρνα το σίδηρο. Μπορεί να έχει και ζάχαρη μέσα το σκεύασμα. Κοίταξέ το.

 

Εγώ είχα χρησιμοποιήσει ινσουλίνη τους 2 τελευταίους μήνες της πρώτης μου εγκυμοσύνης. Παρόλη την διατροφή δεν ελεγχόταν το ζάχαρο. Αυτό που έχω να σου πω για να σε παρηγορήσω είναι ότι το θέμα με την ινσουλίνη δεν είναι τόσο τρομερό. Κάνεις βέβαια την ένεση, αλλά δεν πονάει καθόλου. Επίσης, αμέσως μόλις γεννήσεις το ζαχαρο πέφτει στα φυσιολογικά. Άμεσα. Στο μαιευτήριο δεν έκανα ούτε μία ινσουλίνη, ούτε ποτέ ξανά μέχρι σήμερα.

 

Εσύ τώρα πλησιάζεις στο τέλος, οπότε και να κάνεις ινσουλίνες θα είναι για μικρό διάστημα. Δες το απλώς σαν μια πολύυυυυυυυυ μικρή ταλαιπωρία, για να είσαι πιο ασφαλής εσύ και το μωρό. Για να πούμε την αλήθεια εγώ μόλις ξεκίνησα την ινσουλίνη και είδα ότι ελέγχεται το ζάχαρο χαλάρωσα λιγάκι γιατί αισθάνθηκα ασφάλεια ότι δεν θα έχω κάποια επιπλοκή από εκεί.

 

Κι εμένα μου είχε κακοφανεί, αλλά τελικά είναι απλώς ένα φάρμακο. Ελπίζω όλα να παν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ο ενδοκρινολόγος θα σου δώσει τις απαντήσεις, φυσικά. Επειδή, μετά τις 34 εβδομάδες, ο διαβήτης κύησης αρχίζει και εξασθενεί, πιθανότατα δε θα χρειαστείς κάτι.

 

Η κορτιζόνη, γενικά, ανεβάζει το ζάχαρο. Ενδεχομένως να φταίει αυτό.

 

Όπως σου είπε και η mariab, σου έμεινε τόσο λίγο, πια, που δες οτιδήποτε σαν μια ελάχιστη ταλαιπωρία!

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις να ρωτήσω κατι αλλο αμα εχεις ζαχαρο και κανεις ινσουλινη πας για καισαρική? Τη κορη κου τη γεννησα φυσιολογικα 4 κιλα και πραγματικα δε θα ηθελα μετα απο τετοιο τοκετο να κανω καισαρική. Περισσότερο για αυτο φοβαμαι για την ινσουλινη.

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις να ρωτήσω κατι αλλο αμα εχεις ζαχαρο και κανεις ινσουλινη πας για καισαρική? Τη κορη κου τη γεννησα φυσιολογικα 4 κιλα και πραγματικα δε θα ηθελα μετα απο τετοιο τοκετο να κανω καισαρική. Περισσότερο για αυτο φοβαμαι για την ινσουλινη.

 

καλημέρα και με το καλό το νινί σου.... εγώ είχα ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη κύησης... μπήκα με πρόκληση στις 38+3 και γέννησα φυσιολογικά....

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου μια ερώτηση. .....όσες κάνατε ινσουλινη σας κράτησαν τα μωράκια σας στην ΜΕΝ για ένα 24ωρ για παρακολουθηση μην κάνουν υπογλυκαιμία? Στο ιασω θα γεννήσω εγώ. .....Ξέρει καμιά? Και αν ναι με τον θηλασμό τι εγινε....θηλάζει εκεί μέσα στην εντατική μονάδα? Με βλέπω για ινσουλινη σύντομα και έχω ακούσει αυτά και στεναχωρηθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...