Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φαγουρααααααααααααααααααα !!!!!!!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ρε κοριτσια μιλαμε για πολυ φαγουρα στην ευαισθητη περιοχη....εξετασεις ολες καθαρες.....τι να κανω????δεν αντεχω.......

 

Τι εξετάσεις έκανες;

Εισαι σιγουρη πως δεν είναι κανένας μύκητας;

ή κάποιο μικροσκοπικό σπυράκι που την προκαλεί;

Link to comment
Share on other sites

Τι εξετάσεις έκανες;

Εισαι σιγουρη πως δεν είναι κανένας μύκητας;

ή κάποιο μικροσκοπικό σπυράκι που την προκαλεί;

 

εκανα γενικη ουρων και καλλιεργεια κολπικου υγρου....υπαρχει κατι αλλο να κανω????? (ειμαι κ 36+1 εβδ εγκυος) ,....σπυρακι δεν βλεπω απλα ειναι κοκκινο στα μεγαλα χειλη , κοκκινο.....

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι. κι εμενα ο γιατρος μου ειπε για πλυσεις εξωτερικα με βρασμενο χαμομηλι. και γω στην 34η εβδομαδα ειμαι και ήδη 2 φορες (1 στο πρωτο και 1 στο δευτερο τριμηνο) ειχα τρελαθει απο τη φαγουρα. μονο με το χαμομηλι σωθηκα. μιλαμε απο τη φαγουρα εκανα μεχρι και πληγη εκει κατω :oops::oops::oops:

αλλα δεν εκανα εξετασεις, αφου ο γιατρος με ενημερωσε απο την πρωτη φορα οτι ειναι κατι νορμαλ για μια τετοια περιοδο της ζωης μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην αγχωνεσαι. κι εμενα ο γιατρος μου ειπε για πλυσεις εξωτερικα με βρασμενο χαμομηλι. και γω στην 34η εβδομαδα ειμαι και ήδη 2 φορες (1 στο πρωτο και 1 στο δευτερο τριμηνο) ειχα τρελαθει απο τη φαγουρα. μονο με το χαμομηλι σωθηκα. μιλαμε απο τη φαγουρα εκανα μεχρι και πληγη εκει κατω :oops::oops::oops:

αλλα δεν εκανα εξετασεις, αφου ο γιατρος με ενημερωσε απο την πρωτη φορα οτι ειναι κατι νορμαλ για μια τετοια περιοδο της ζωης μας.

 

emena den pernaei me to xamomili..k pira ena eidiko afroloutro gia tin evaisthiti perioxi ....tha do....ego ekana eksetaseis giati bika k ston mina m....alla exo poli agxos...

Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη μια γυναικολογος μου ειχε πει για πλυσεις με σοδα φαγητου, αλλα αυτο σε περιοδο πριν την εγκυμοσυνη. ο γιατρος που με εχει τωρα με απαγορεψε οποιαδηποτε κολπικη πλυση. δεν ξερω τι αλλο να σου πω? εγω εβραζα μια κατσαρολα χαμομηλι και εκανα μονιμως πλυσεις. μακαρι να ηρεμησει ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσύνη το δέρμα μας γίνεται πιο ευαίσθητο,ισως λοιπόν σε πειράζει κάποιο εσώρουχο....

Να αποφεύγεις τα συνθετικά εσώρουχα και τα στενά παντελόνια..

Εφόσον δεν περνάει κ με το χαμομήλι,προσπάθησε να πλενεσε μονο με νερο...

μη βάζεις κανένα αφρόλουτρο,οσο ειδικο κ αν λέει οτι ειναι,

ο γυναικολόγος μου είχε πει κάποτε οτι σε τέτοιες περιπτώσεις,τα αφρόλουτρα κ τα σαπούνια χειροτερεύουν τα πράγματα..

μονο νεράκι...!

 

Κ μην αγχώνεσαι,αφού οι εξετάσεις σου είναι καθαρές,μονο για σένα είναι ενοχλητικό,η μπέμπα δεν επηρεάζεται..!

Link to comment
Share on other sites

εκανα γενικη ουρων και καλλιεργεια κολπικου υγρου....υπαρχει κατι αλλο να κανω????? (ειμαι κ 36+1 εβδ εγκυος) ,....σπυρακι δεν βλεπω απλα ειναι κοκκινο στα μεγαλα χειλη , κοκκινο.....

 

Εφοσον οι εξετασεις ειναι καθαρες λογικα σε πειραζει κατι, η το εσωρουχο (οπως λεει και η hara86) η το απορρυπαντικο που χρησιμοποιεις!!! Τα χειλη ειναι κοκκινα λογω του ερεθισμου που προκαλει ο κνησμος!!! Λογικα πρεπει να σε ανακουφιζει το κρυο νερακι, εστω και στιγμιαια, αν ναι, τοτε πλυσεις με οτι σου συστησε ο γιατρος, καταναλωση πολλων υγρων και κυριως νερου, και γιαουρτι λευκο θα σε βοηθησει (αν για καποιο λογο η χλωριδα του κολπου διαταραχθηκε)!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Σωστά,ίσως είναι το απορρυπαντικό!!!

πλενε τα εσώρουχα σου με καποιο υποαλλεργικο ή βρεφικό απορρυπαντικό αν έχεις ήδη πάρει και έπειτα σιδερωσε τα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφοσον οι εξετασεις ειναι καθαρες λογικα σε πειραζει κατι, η το εσωρουχο (οπως λεει και η hara86) η το απορρυπαντικο που χρησιμοποιεις!!! Τα χειλη ειναι κοκκινα λογω του ερεθισμου που προκαλει ο κνησμος!!! Λογικα πρεπει να σε ανακουφιζει το κρυο νερακι, εστω και στιγμιαια, αν ναι, τοτε πλυσεις με οτι σου συστησε ο γιατρος, καταναλωση πολλων υγρων και κυριως νερου, και γιαουρτι λευκο θα σε βοηθησει (αν για καποιο λογο η χλωριδα του κολπου διαταραχθηκε)!!!

 

Ναι οταν κανω μπανακι με ανακουφιζει απιστευτα αλλα μετα παλι τα ιδια....θα τα δοκιμασω ολα κ βλεπουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα κι εγώ περίπου στην ίδια εβδομάδα με σένα. Στην αρχή περίμενα να περάσει μόνο του. Είχα φρικάρει από τη φαγούρα! Ο γυναικολόγος μου έδωσε δύο υπόθετα (ένα κάθε μέρα). Πάντως δε διατρέχεις κανέναν κίνδυνο. Οι μύκητες με το που θα γεννήσεις θα εξαφανιστούν εντελώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο! Μου το είπε ο γυναικολόγος και είχε δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχω μυκητες !!!!!!!!!!! μου εδωσε ο γιατρος κολπικα υποθετα....επηρεαζουν το εμβρυο???????:confused:

 

Εφόσον στα έδωσε ο γιατρός σου μπορείς να νιώσεις ασφαλής ότι δεν επηρεάζουν.

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα λόγω αντιβίωσης που αναγκάστηκα να πάρω και ο δικός μου γιατρός μου είπε αν βρω να πάρω αλοιφή gyno-dactarin (είναι σε έλλειψή). Τελικά δεν τη βρήκα, το πάλεψα με διατροφή, μπόλικο πλύσιμο με χαμομηλόνερο και σοδόνερο (προς θεού, όχι κολπικό), καλό στέγνωμα της περιοχής και απουσία εσωρούχων εντός σπιτιού.

Επίσης με βοήθησε στην ανακούφιση μία κρέμα της Frezyderm με γαλακτοβακιλλους για εξισορρόπηση της χλωρίδας του κόλπου, κανονικά είναι για ενδοκολπική χρήση αλλά την έβαζα εξωτερικά και ελάχιστα εσωτερικά και έκανε δουλειά. Στην αρχή νιώθεις λίγο σαν κάψιμο αλλά μετά περνάει η φαγούρα άμεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...