Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φτου και απ' την αρχή...


Recommended Posts

Μετά απο 5 μήνες αποτυχίας στον παιδικό σταθμό ... φτου και απ' την αρχή....

 

Απο τις 03/01/12 ξεκινάμε νέο σταθμό, νέα προσαρμογή, νέα δασκάλα, νέους συμμαθητές... Λυπάμαι αφάνταστα που ο μικρός μου θα μπει ξανά σε αυτή τη διαδικασία, όμως, δεν παει πλεον αυτή η κατάσταση. Η δασκάλα αποτυχία, αυτό νομίζω τα λέει όλα. Η διοίκηση ενδιαφέρεται μόνο για τα χρήματα και προκειμένου να μειώσει το κόστος της προσέλαβε κοπέλες που απο ότι μπορώ να καταλάβω δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο. Στην αρχή έκαναν πως άκουγαν τα παράπονά μας, στην πορεία βαρέθηκαν... Μαζί τους βαρέθηκα και εγώ και πολύ περισσότερο ο μικρός μου.

 

Μετά απο 5 μέρες στο σπίτι, χωρίς σταθμό, είναι πια ήρεμος. Δε φωνάζει στον ύπνο του οτι δε θέλει να παει στο σχολείο, δεν κλαίει το πρωί όταν αντιλαμβάνεται τί μέρα είναι, δεν κρατάει τα τσίσα του. Είναι ξανά χαρούμενος, ζωηρός, μες στην τρελή χαρά.

 

Του έχω πει οτι ο Αγιος Βασίλης ξεχωρίζει κάποια παιδάκια και τους κάνει δώρο ένα νεο σχολείο! Δείχνει επιφυλακτικός... και έχει δίκιο...

 

Μακάρι να τα καταφέρουμε στο καινούριο μας σχολείο....

 

Θέλω όσο τίποτα ο μικρός μου να προσαρμοστεί στη νεα του ομάδα και να βιώσει τη χαρά για το σχολείο του, την αγάπη για τη δασκάλα του και τους φίλους του.

 

Μακάρι να είμαστε πιο τυχεροί αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα προσαρμοστεί εύκολα αρκεί να του αρέσει το καινούργιο περιβάλλον. Δεν είχες άλλη επιλογή σωστά;

Τονέο σχολείο το έχεις ελέγξει και σε ικανοποιεί; Να μην ταλαιπωρηθεί πάλι το παιδάκι σου. Είναι κρίμα.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι πλεον έχω επιλέξει σωστά.

 

Απλώς η λέξη "σχολείο" είναι απαγορευμένη πλεον στον μικρό μου...

 

Ξέρω οτι θα φάει φρίκη... απλά ελπίζω οτι θα περνάει καλά και θα το ξεπεράσει.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Λουκομαμά,

 

Τί διαβάζω ! Πόσο κρίμα είναι να ταλαιπωρούνται έτσι τα μικρά μας επειδή κάποιοι επιτήδειοι ΔΕΝ σέβονται το λειτούργημά τους -γιατί αυτή η δουλειά είναι (και) λειτούργημα-...

Εύχομαι πραγματικά στο νέο του περιβάλον ο αγαπουλίνης σου να εξοικειωθεί γρήγορα και να το αισθανθεί σαν σε νέο σπίτι... να κάνει φίλους, να ξυπνάει με χαρά και να μπαίνει μέσα με χαμόγελα !

 

Κι εσύ να σταματήσεις να αγωνιάς... ε, και πού 'σαι ????? Φαντάζομαι τις τύψεις σου τώρα... και μια αγκαλιά (δώρο) από εμένα !!!

 

Θα περιμένουμε νέα σας με το καλό !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε σου λεω τίποτα....

 

Και να φανταστείς οτι ξεκινήσαμε τόοοοοσο καλά.... Με άλλη δασκάλα, τον Ιούλιο που ήταν και η προσαρμογή στη μέση. Μια εβδομάδα γκρίνιζε και μετά μια χαρούλα!!!! Τώρα η κατάσταση είναι χάλια. Να φανταστείς οτι σήμερα έβλεπε τη φωτογραφία της τάξης του και έλεγε οτι η δασκάλα του είναι μπλιάχ και άσχημη. Αλλά τί να πεις όταν το παιδάκι κλαίει στο σχολείο και η δασκάλα δε το παίρνει ούτε είδηση....

 

Ασχετο...

 

Το Δεκέμβριο, μαζί με τα δίδακτρα, μας ζητήθηκε να πληρώσουμε και για τον Ιούλιο (αυτή είναι η τακτική του σταθμού). Πλήρωσα λοιπόν εγω και τους δυο μήνες, και απόδειξη πήρα μόνο για τον Δεκέμβριο, του Ιουλίου την απόδειξη θα μου την έδειναν τον Ιούλιο. Ρωτώ λοιπόν. Αφού σταματάμε, δε θα έπρεπε να μου επιστραφεί το ποσό του Ιουλίου????? Φυσικά, ο διευθυντής (ο οποίος ούτε καν ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει το λόγο που σταματάει το παιδί μες τη μέση της χρονιάς) μου είπε οτι ότι πληρώνεται δεν επιστρέφεται. Εγώ όμως εξακολουθώ να απορώ??? Γιατί δεν επιστρέφεται???? Ούτε απόδειξη δεν έχω πάρει. Ξέρει κανείς να μου απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ταλαιπωρία...ελπίζω να είναι η τελευταία σας. Πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου?

 

Στο ερώτημά σου δεν ξέρω να σου απαντήσω, προσωπικά επέλεξα να αποφύγω όσο γινόταν περισσότερο τα πάρε-δώσε με παιδικούς σταθμούς και ελπίζω να τα καταφέρω μέχρι να πάει προνήπιο και ο μικρός μου.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου λεω τίποτα....

 

Και να φανταστείς οτι ξεκινήσαμε τόοοοοσο καλά.... Με άλλη δασκάλα, τον Ιούλιο που ήταν και η προσαρμογή στη μέση. Μια εβδομάδα γκρίνιζε και μετά μια χαρούλα!!!! Τώρα η κατάσταση είναι χάλια. Να φανταστείς οτι σήμερα έβλεπε τη φωτογραφία της τάξης του και έλεγε οτι η δασκάλα του είναι μπλιάχ και άσχημη. Αλλά τί να πεις όταν το παιδάκι κλαίει στο σχολείο και η δασκάλα δε το παίρνει ούτε είδηση....

 

Ασχετο...

 

Το Δεκέμβριο, μαζί με τα δίδακτρα, μας ζητήθηκε να πληρώσουμε και για τον Ιούλιο (αυτή είναι η τακτική του σταθμού). Πλήρωσα λοιπόν εγω και τους δυο μήνες, και απόδειξη πήρα μόνο για τον Δεκέμβριο, του Ιουλίου την απόδειξη θα μου την έδειναν τον Ιούλιο. Ρωτώ λοιπόν. Αφού σταματάμε, δε θα έπρεπε να μου επιστραφεί το ποσό του Ιουλίου????? Φυσικά, ο διευθυντής (ο οποίος ούτε καν ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει το λόγο που σταματάει το παιδί μες τη μέση της χρονιάς) μου είπε οτι ότι πληρώνεται δεν επιστρέφεται. Εγώ όμως εξακολουθώ να απορώ??? Γιατί δεν επιστρέφεται???? Ούτε απόδειξη δεν έχω πάρει. Ξέρει κανείς να μου απαντήσει?

 

 

Μάλλον θα πρέπει να ξεχάσεις τα χρήματα του Ιουλίου. Δεν μπορείς να τους κάνεις καταγγελία αφού δεν πήρες απόδειξη.

Πως θα απόδειξεις ότι έχεις πληρώσει;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να ξεχάσεις τα χρήματα του Ιουλίου. Δεν μπορείς να τους κάνεις καταγγελία αφού δεν πήρες απόδειξη.

Πως θα απόδειξεις ότι έχεις πληρώσει;

 

Στην "καρτέλα μαθητή" φαίνεται οτι έχουν καταβληθεί δίδακτρα στο σταθμό για τον μήνα Δεκέμβριο και Ιούλιο. Επίσης, το γεγονός οτι δε μου έχουν δώσει απόδειξη ακόμα κάνει ευκολότερη την επιστροφή χρημάτων.

 

Η ουσία δεν είναι τα χρήματα. Το θέμα είναι οτι η συμπεριφορά τους με έχει εξοργίσει και θα τους χτυπήσω εκεί που πονάνε... Στο μεσοδιάστημα έμαθα οτι είναι παράνομο να μη μου επιστρέψει τα χρήματα του Ιουλίου. Θεωρούνται μη δεδουλευμένα και πρέπει να μου επιστραφούν.

Link to comment
Share on other sites

Τι ταλαιπωρία...ελπίζω να είναι η τελευταία σας. Πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου?

 

Στο ερώτημά σου δεν ξέρω να σου απαντήσω, προσωπικά επέλεξα να αποφύγω όσο γινόταν περισσότερο τα πάρε-δώσε με παιδικούς σταθμούς και ελπίζω να τα καταφέρω μέχρι να πάει προνήπιο και ο μικρός μου.

 

Ο μικρός μου είναι 3ων τώρα. Και εγώ τώρα ξεκίνησα τα πάρε δώσε με τους παιδικούς (απο τον Ιούλιο δηλαδή). Είναι λυπηρό να βλέπεις ανθρώπους που ασχολούνται με παιδιά να τα αντιμετωπίζουν μόνο σαν ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά και καλή αρχή !!!!

 

Ελπιζω το παιδί να προσαρμοστεί στον καινούριο σταθμό και να πάρεις και τα χρήματά σου πίσω βεβαίως-βεβαίως ! Ακούς εκεί δεν ρώτησαν ούτα καν τον λόγο για τον οποίο διακόπτετε την συνεργασία ! Θού Κύριε... άντε τώρα χρονιάρες μέρες !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που βρίσκεται αυτός ο σταθμός για να ξέρουμε να τον αποφεύγουμε;

 

O σταθμός βρίσκεται στη Γλυφάδα. Αν θες περισσότερες πληροφορίες με χαρά να σου στείλω πμ.

 

Ωστόσο, σήμερα ήταν η πρώτη του μέρα στο νέο σταθμό.

 

Ξεκίνησε δύσκολα, αλλά οι κοπέλες τον προσέγγισαν πολύ όμορφα και μετά απο λίγο συνήλθε. Τον έβλεπα που ζωγράφιζε, τραγούδαγε, και έπαιζε στον κήπο. Εμοιαζε χαρούμενος... Αυριο και μεθαύριο, θα μείνει μόνο 2 ώρες. Απο Δευτέρα, βλέπουμε... Θα μας οδηγήσει ό ίδιος. Δε θα τον πιέσουμε, και δε θα τον αφήσουμε να κουραστεί. Οταν αρχίσει να κουράζεται θα γυρίζει στο σπίτι.

 

Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παιδιά, και εγώ ακόμα δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά ο μικρός φαίνεται μια χαρά!!!!

 

Μου μιλάει με θερμά λόγια για το νέο του σταθμό, έχει αρχίσει να μου μιλάει για τη δασκάλα του, και γενικά τον βλέπω πολύ θετικό!!! Το απόγευμα στο σπίτι μες στη χαρά!

 

Οι κοπέλες στο σταθμό τον έχουν προσεγγίσει με πολύ γλυκό τρόπο. Ομολογώ όμως οτι και εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένη, γιατί έχω μια σχέση μαζί τους πολύ "οικογενιακή" που μου αρέσει... Η πόρτα τους είναι ανοιχτή στη μαμά και τον μπαμπά, και αυτό το καταλαβαίνει και ο μικρός και αισθάνεται καλύτερα.

 

Αυριο θα πάει και εκδρομή!!!!! χιχιχιχιχι

 

Τί να πω, μακάρι να συνεχίσουμε έτσι! :-)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον μικρό μας :D Μακάρι να πάνε όλα καλά και να πάει και νηπιαγωγείο εκεί και να είναι το χαρούμενο ευτυχισμένο παιδί που γνωρίσαμε και λατρέψαμε :D

 

Εγώ ακόμα στο ψάξιμο χαχαχαχα

 

Έχω δει καμια 20αριά αλλά τελειώνω... και μετά θα κάνω την περατζάδα με την μικρή σε 4-5 επιλεγμένους μιας και κανένας δεν μου έχει κάνει ΤΟ κλικ :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα το πρωί, τον άφησα, μου γύρισε την πλάτη και έφυγε στη στιγμή!!!!!!

 

Δεν περίμενα να το ζήσω αυτό... Α, μάλιστα μου ζήτησε να πάμε κουλουράκια στη δασκάλα του, και πριν το σταθμό αγοράσαμε ένα κουτί cookies (για όλες τις δασκάλες) που τους πρόσφερε ο μικρός!

 

Οι κοπέλες του σταθμού με ενημέρωσαν οτι ήταν πολύ χαρούμενος, και νομίζω οτι δεν έχω πλεον κανένα λόγο να πιστεύω το αντίθετο.

 

Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί, τον άφησα, μου γύρισε την πλάτη και έφυγε στη στιγμή!!!!!!

 

Δεν περίμενα να το ζήσω αυτό... Α, μάλιστα μου ζήτησε να πάμε κουλουράκια στη δασκάλα του, και πριν το σταθμό αγοράσαμε ένα κουτί cookies (για όλες τις δασκάλες) που τους πρόσφερε ο μικρός!

 

Οι κοπέλες του σταθμού με ενημέρωσαν οτι ήταν πολύ χαρούμενος, και νομίζω οτι δεν έχω πλεον κανένα λόγο να πιστεύω το αντίθετο.

 

Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι.

 

 

Είδες ????? ΄'Ισως είναι η περίπτωση του "κάθε εμπόδιο για καλό!"....

 

μπράβο σας, πολύ χαίρομαι ! :mrgreen:

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Λουκο μου πολυ χαιρομαι που το ξεπερασε το παιδι!!!!!!! Καλη συνεχεια απο εδω και περα!

 

Αγαπημένο μου Marcopoulaki δε μπορείς να φανταστείς τί πέρασε ο μικρός...Ευτυχώς τώρα όλα είναι καλά. Ξέρω οτι ακόμα ψάχνεις για σταθμό, και το μόνο που θέλω να σου πω απο την κακή μου εμπειρία είναι να βρεις καλούς ανθρώπους! Ενας όμορφος χώρος απο μόνος του δε λεει τίποτα αν οι άνθρωποι δεν αγαπούν και δε σέβονται αυτό που κάνουν.

 

Ο Παναγιώτης μέχρι πριν λίγες εβδομάδες δεν ήθελε να ακούει τη λέξη σχολείο. Πραγματικά τον έπιανε πανικός. Δε μπορούσα ποτέ να περιμένω τόσο γρήγορα να προσαρμοστεί και να είναι τόσο καλά. Τα παιδάκια μας σε αυτή την ηλικία το πρώτο που χρειάζονται είναι να αισθανθούν εμπιστοσύνη στο νεο χώρο και να νοιώσουν αγάπη απο τις δασκάλες τους.

 

PS: Μου λείψατε...

Link to comment
Share on other sites

Eμενα να δεις ποσο μου λειψατε σε παιρνω με παιρνεις αλλα δεν εχουμε καταφερει να μιλησουμε μαλλον βραδυ οταν κοιμηθουν τα δαιμοναρια πρεπει να σε παρω.

 

Καταλαβαινω περασατε ζορι τρελο. Αυτα θελω να αποφυγω και εγω γιαυτο μαλλον θα καταληξω σε αυτον που αρεσε στον Μαριο και 3 μηνες μετα θυμαται την κυρια Ντολη και λεει θελει να παει σχολειο μαζι της . Τον πηγα και αλλου εκει που λεγαμε οτι πηγες εσυ σχολειο και φρικαρε και εγω μαζι του. Θα στα πω στο τηλ.

Ευχομαι η καινουργια σας αρχη να ειναι η καλυτεροτερη!!!!! χαχααχχα Φιλακια στο αντρακι σου το γλυκο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...