Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβοι συνεχεια για διατροφη στην εγκυμοσυνη


lilika26

Recommended Posts

Διαβασα για σπανακοπιτα πρωι πρωι και μου άνοιξε η όρεξη! Εω πριν μαθω οτι είμαι εγκυος ς, ειχα λαχαταρισει ποντιακά πιροσκι !! Και λογω το υ οτι ειναι χρονοβόρα η μαμα μου δεν μου εκανε!! Μολις μαθαμε ομως πριν λιγες 10 μερες οτι περιμένω μωρακι , χωρις καν να της το ζητησω ετρεξε!!! Χα χα χα χα !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε κορίτσια μην μιλάτε για σπανακόπιτα και πιροσκί ... Για ονομα θα τα ρίξουμε τα μωρακια!!! Καλα το πιροσκί που το θυμηθηκες; Εχεις συνταγή;

 

Lilika ο μόνος 'κίνδυνος' με σπανακόπιτα ειναι αν έχουν μαλακή φέτα. Η φέτα δεν ειναι παστεριωμενη και αν ειναι μαλακή τα βακτήρια μένουν πανω. Η ζέστη ομως τα σκοτώνει αυτά οπότε εγω προςωπικα θα την ετρωγα αλλα θα την ζέσταινα καλα πρωτα :-)

Γενικως οταν ζεσταινεις καλα, δεν υπαρχει κίνδυνος .. Απλα μην ζεσταινεις πολλές φορές γιατι τοτε αναπτύσσονται αλλα μικρόβια :-)

Link to comment
Share on other sites

BabyCute η μητερα μου εχει την υπερτατη συνταγη για πιροσκι και τα κανει πεντανοστιμα! Επισης εχω μια απορια οσον αφορα την μαλακη φετα. Προσφατως δοκιμασα στην θεια μου μια μαλακη προβεια φετα κ τρελαθηκα! μου εφωσε που λετε μια πλακα λεει τωρα που ειμαι εγκυος και μ αρεσει κατι, δεν κανει να το στερουμαι !! Ειναι αυτη η φετα που λες η μαλακη??? Δεν ειναι δηαλαδη οριμασμενη?? Γιατι μια μερα εφαγα καμια 100-150 γραμμαρια!! Αμα δεν κανει να μην ξαναφαω τοτε ρε παιδια :o

Link to comment
Share on other sites

BabyCute η μητερα μου εχει την υπερτατη συνταγη για πιροσκι και τα κανει πεντανοστιμα! Επισης εχω μια απορια οσον αφορα την μαλακη φετα. Προσφατως δοκιμασα στην θεια μου μια μαλακη προβεια φετα κ τρελαθηκα! μου εφωσε που λετε μια πλακα λεει τωρα που ειμαι εγκυος και μ αρεσει κατι, δεν κανει να το στερουμαι !! Ειναι αυτη η φετα που λες η μαλακη??? Δεν ειναι δηαλαδη οριμασμενη?? Γιατι μια μερα εφαγα καμια 100-150 γραμμαρια!! Αμα δεν κανει να μην ξαναφαω τοτε ρε παιδια :o

 

Κοιτά ο γενικός κανόνας άμα τρως τυρί ώμο ειναι ειναι να ειναι παστεριωμενο και ας ειναι μαλακό η σκληρό η να ειναι σκληρό άμα δεν ειναι παστεριωμενο

Άμα εσυ εχεις βρει φέτα παστεριωμενη ας ειναι οτι ειναι αλλιώς πρεπει να ειναι σκληρή. Αν δεν ειςαι σιγουρη τι ειναι μαλακό η σκληρό ρωτά απο εκει που την παίρνεις

Δεν ξερω πολλα απο φέτα και εδω μονο σκληρή βρίσκω αλλα υποθέτω οτι η μαλακή λιωνει πολυ εύκολα

 

Παντως θυμήσου οτι τυρί και να φας αν ειναι ζεστό ειναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Για τον ξυφια ειναι οπως λες.

Οπως και για το συκωτι..

 

Τωρα τι να πω για καλαμαρακια και χταποδι εμενα η μαια μου ειχε πει να μην τρωω λογο του οτι δεν εχουν αιμα και ειναι πιο ευαισθητα σε καποιο μικροβιο(δεν θυμαμαι πιο),,.. Τωρα τι να πω!

Μονο εγω το ξερω αυτο??.. Μπορει και να μην ισχυει..δεν ξερω..

 

Γιαννα εχεις δίκιο, ισχύει και για γαρίδες, αλλα αν τα μαγειρέψεις και τα φας ζεστά δεν υπαρχει πρόβλημα :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλες οι φέτες πλέον νομίζω ότι γίνονται με παστεριωμενο γάλα, οπότε είσαι ασφαλής - εκτός πια αν πάρεις φέτα από κανέναν ξεχασμένο παραγωγό στην ορεινή Κρήτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είμαι καινούργια στο forum και χαίρομαι πολύ που σας βρίσκω σε αυτή την μεγάλη παρέα. Είμαι 20 ημερών έγκυος και θέλω τη συμβουλή σας στο εξής αν γνωρίζετε... Νιώθω μεγάλη ανάγκη να βάζω σε όλα μου τα φαγητά ξύδι. Είναι φυσιολογικό αυτό και γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το κάνω ή μήπως προκαλεί κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ρωτησω κατι χαζο?απο φιλι τοξοπλασμα κολας?γιατι ο αντρας μοθ

υ τρωει πολλη απ εξω και πολλη αμφιβολου ποιοτητας(ενβ σουβλακι σημερα που πηρε ηταν τρισαθλια κακοψημενο)και δισταζω να τον φιλισω.ντρεπομαι και να ρωτησω κατι τετοιο το γιατρο...ε???

Link to comment
Share on other sites

Ειναι βακτήριο δεν το κόλλας ετςι αλλα δεν θα τον φιλουσα την στιγμή που τρωει μια ωμή μπριζόλα ας πούμε γιατι το αιμα της μπριζόλα μπορει να μεταφερθεί στο στομα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσι γιατί τόσο άγχος? Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου όσο μπορείς και μην σκέφτεσαι το φαγητό! Βέβαια σε καταλαβαίνω απόλυτα:D γιατί και γω έτσι ήμουν στην πρώτη μου εγκυμοσύνη!!!!!!

Ούτε γω έχω αντισώματα για τοξόπλασμα και ο γιατρός μου έγραφε να κάνω εξετάσεις κάθε τρεις και λίγο άσε που έχω και έναν γατούλη (έξω από το σπίτι στις σκάλες) και δεν με άφηνε να τον αγγίξω! Και ήμουν πολύ κατά γιατί θεωρώ ότι δεν το κολλάς έτσι το τοξόπλασμα αλλά επειδή δεν μπορούσα να τα βάλω με όλους (και ο σύζυγος δεν με άφηνε) τον χάϊδευα με την πατούσα :D:D:D

Αλλά γενικά τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη τρώω ότι και πριν, εννοείται πλένω τα λαχανικά πάρα πολύ καλά και το κρέας το μαγειρεύω καλά αλλά ποτέ δεν ήμουν λάτρης του κρέατος με το αίμα!

Συκώτι έχω φάει μια φορά, γενικά δεν κάνει αλλά 1-2 φορές δεν παθαίνεις κάτι. Προσπαθώ να τρώω όσο γίνεται υγιεινά και για μένα (μην γίνω και τόφαλος:D) και για το μωρό αλλά δεν είναι πάντα αυτό εφικτό ειδικά αν έχεις σύζυγο που θέλει μερέντα και σουβλάκια:D:D:D:D

Αααα στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα ξεχαστεί μια φορά και είχα φάει σαλάτα απ' έξω και με είχε φάει το άγχος μετά!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλα παλαβωσα τελειως σημερα.πηραμε σουβλακια εγω φυσικαμονο πιτες κομμενες και πατατες τηγανιτες.Τρωγω λοιπον μια πιτα και ημουνα σιγουρη οτι ειχε γευση ωμου κρεατος πανω.φρικαρα τελειως.με κοιτουσαν παραξεναν.δοκιμασαν οι αλλοι τις πιτες οκ ηταν λιγοκακοψημενες αλλα δεν ειχαν τη γευση που ειπα.τεοςπαντων,μοιραζομαι το ρεζιλικι μου μαζι σας που καπως καταλαβενεται....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια.......διανυω την 18 εβδομαδα κυησης κ εχω ηδη παρει 8 κιλα ..... ναι καλα ακουσατε..... φαγητο δε μπορω να πω οτι ετρωγα πολυ ως τωρα αλλα εκεινα τα γλυκακια κ τα πατατακια μου βγηκαν ξινα.....εδω κ 3 εβδομαδες προσεχω παρα μα παρα πολυ με αποτελεσμα να μη βαλω ουτε γραμμαριο. Χθες ομως το βραδυ λιμπιστικα ενα σακουλακι πατατακια που βρηκα στο ντουλαπι..... εννοειται πως τα εφαγα . Σημερα πηγα η κυρια να ζυγιστω κ ουπς συν 1,5 κιλο......!!!!!!μα ειναι δυνατον?????????τωρα χανονται αυτα παλι???????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια.......διανυω την 18 εβδομαδα κυησης κ εχω ηδη παρει 8 κιλα ..... ναι καλα ακουσατε..... φαγητο δε μπορω να πω οτι ετρωγα πολυ ως τωρα αλλα εκεινα τα γλυκακια κ τα πατατακια μου βγηκαν ξινα.....εδω κ 3 εβδομαδες προσεχω παρα μα παρα πολυ με αποτελεσμα να μη βαλω ουτε γραμμαριο. Χθες ομως το βραδυ λιμπιστικα ενα σακουλακι πατατακια που βρηκα στο ντουλαπι..... εννοειται πως τα εφαγα . Σημερα πηγα η κυρια να ζυγιστω κ ουπς συν 1,5 κιλο......!!!!!!μα ειναι δυνατον?????????τωρα χανονται αυτα παλι???????

 

 

τα πατατακια το βραδυ ειναι θανατος. οχι μονο για θερμιδες αλλα , κυριως, για την κατακρατηση λογω του αλατιου!

 

οπως ειδες κ συ, οταν προσεχεις,μια χαρα δεν βαζει παραπανω κιλα!

κ επειδη ειμαι κ γω φαν των πατατακιων ... θα σου πω τι εκανα εγω. μια φορα τον μηνα ετρωγα λιγα πατατακια μαζι με το τοστ. με μετρο κ ολα θα γινουν!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

καλα παλαβωσα τελειως σημερα.πηραμε σουβλακια εγω φυσικαμονο πιτες κομμενες και πατατες τηγανιτες.Τρωγω λοιπον μια πιτα και ημουνα σιγουρη οτι ειχε γευση ωμου κρεατος πανω.φρικαρα τελειως.με κοιτουσαν παραξεναν.δοκιμασαν οι αλλοι τις πιτες οκ ηταν λιγοκακοψημενες αλλα δεν ειχαν τη γευση που ειπα.τεοςπαντων,μοιραζομαι το ρεζιλικι μου μαζι σας που καπως καταλαβενεται....

 

 

Εσυ δεν ειπαμε να χαλαρωσεις λιγο?!?!?!

...ακου γευση ωμου κρεατος...

ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΦΑΕΙ ΩΜΟ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ! :shock:

Ποτε με το καλο γεννας, γιατι δεν σε βλεπω καλα... :?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια πειτε μου σας παρακαλω ανσυμβαινει και σε εσας αυτο το παραδοξο!:ειμαι στην 22η εβδομαδα κυησης. Και τις τελευταιες 4 εβδομαδες καταφερα με υπερπροσπαθεια να βαλω μονο 500 γραμμαρια. Ομως απο προχθες που ζυγιστικα τελευταια φορα μεχρι κ σημερα (μιλαμε για 2 μερουλες μονο) η ζυγαρια εδειξε +2,5 κιλα χωρις να εχω αλλαξει διατροφικες συνηθειες. Πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πειτε μου σας παρακαλω ανσυμβαινει και σε εσας αυτο το παραδοξο!:ειμαι στην 22η εβδομαδα κυησης. Και τις τελευταιες 4 εβδομαδες καταφερα με υπερπροσπαθεια να βαλω μονο 500 γραμμαρια. Ομως απο προχθες που ζυγιστικα τελευταια φορα μεχρι κ σημερα (μιλαμε για 2 μερουλες μονο) η ζυγαρια εδειξε +2,5 κιλα χωρις να εχω αλλαξει διατροφικες συνηθειες. Πως γινεται αυτο?

 

παρακολουθεις την πιεση σου;

 

εαν η διατροφη σου ειναι η ιδια,τοτε τα κιλα σιγουρα δεν ειναι εξτρα βαρος/λιπος.ισως κατακρατηση,μη επαρκεις κενωσεις.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθεις την πιεση σου;

 

εαν η διατροφη σου ειναι η ιδια,τοτε τα κιλα σιγουρα δεν ειναι εξτρα βαρος/λιπος.ισως κατακρατηση,μη επαρκεις κενωσεις.

 

Η πιεση μου ειναι μια χαρα 12 και. 8. Αλλα τι να πω πια τι αλλο να κανω;μονο με γιαουρτι δεν μπορω να ζησω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας! Ειμαι στο δευτερο μηνα της εγκυμοσινης, και με προβληματιζουν πολλα και διαφωρα που οι γωνεις μας δεν ξερουν και πολλα απο τα πρεπει και τα μη της εγκυμωσινης, και δεν εχεις παντα δυπλα σου τον γιατρο, να τον ρωτας το καθε τι. Ειχα προσφατα φαει δυο μεριδες προφιτερολ μονομιας χωρις να υποψιαστω οτι φτιαχνεται απο ωμο αυγο. Ηταν του ζαχαροπλαστειου. Ειναι σωβαρο αφτο για το μωρακι; Ευχαριστω εκ τον προτερον.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειμαι στο δευτερο μηνα της εγκυμοσινης, και με προβληματιζουν πολλα και διαφωρα που οι γωνεις μας δεν ξερουν και πολλα απο τα πρεπει και τα μη της εγκυμωσινης, και δεν εχεις παντα δυπλα σου τον γιατρο, να τον ρωτας το καθε τι. Ειχα προσφατα φαει δυο μεριδες προφιτερολ μονομιας χωρις να υποψιαστω οτι φτιαχνεται απο ωμο αυγο. Ηταν του ζαχαροπλαστειου. Ειναι σωβαρο αφτο για το μωρακι; Ευχαριστω εκ τον προτερον.

 

Με το καλο το μωρακι σου! Οσο γι αυτο που αναφερεις μαλλον θα πρεπει να σε νοιαξει περισσοτερο η ζαχαρη που καταναλωσες παρα το αυγο. Αλλωστε τα ασπραδια κανουν καλο στην εγκυμοσυνη...

Link to comment
Share on other sites

:D Ευχαριστω! για ωμο αυγο ακουω διαφωρα.Οσο για την ζαχαρι, μην ανισυχεις εγω μια ζωη γλυκατζου ειμουνα, τωρα εχω γλυκα στο σπιτι και δεν τα τρωω, λιγες φωρες. Στα γεννεθλεια ειμουν και παρασυρθηκα.Δεν εχω επιθυμια, ποια εγω που το χαλβα σε τρεις μερες εξαφανηζα, ολα απ το ψυγειο εξαφανηζα🙈
Link to comment
Share on other sites

:D Ευχαριστω! για ωμο αυγο ακουω διαφωρα.Οσο για την ζαχαρι, μην ανισυχεις εγω μια ζωη γλυκατζου ειμουνα, τωρα εχω γλυκα στο σπιτι και δεν τα τρωω, λιγες φωρες. Στα γεννεθλεια ειμουν και παρασυρθηκα.Δεν εχω επιθυμια, ποια εγω που το χαλβα σε τρεις μερες εξαφανηζα, ολα απ το ψυγειο εξαφανηζα🙈

 

Χα,χα!! Και μολις εφτιαξα χαλβα!! Τωρα αληθεια προσεχε τη ζαχαρη για να μη κανεις ζαχαρο εγκυμοσυνης,γιατι εγω την πατησα😉

Link to comment
Share on other sites

Θα προσεχω, γενικος εχω αυτην την ταση. Θα σας ζαλησω και με αλλα πολλα🙊.Παντως ειμαι καλα στα κιλα μου, κανονικη , και προς το παρον ενα κιλο το πολυ λεω, πειρα μεχρι τωρα στην εγκυμοσινη. Σε ευχαριστω πολυ που ανταποκριθυκες.😏

Link to comment
Share on other sites

Θα προσεχω, γενικος εχω αυτην την ταση. Θα σας ζαλησω και με αλλα πολλα🙊.Παντως ειμαι καλα στα κιλα μου, κανονικη , και προς το παρον ενα κιλο το πολυ λεω, πειρα μεχρι τωρα στην εγκυμοσινη. Σε ευχαριστω πολυ που ανταποκριθυκες.😏

 

Σιγα καλε! Οτι θες εδω ειμαστε!😆😆

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..Θέλω κ εγώ να κάνω μια ερώτηση, ίσως χαζή για κάποιους μα εγώ ως τελείως νέα στην όλη εμπειρία της εγκυμοσύνης το 'χω το άγχος μου..!! Τί να κάνω με τον καφέ..??? Ξέρω ότι δε κάνει καλό..ωστόσο πίνω μόνο έναν την ημέρα..αυτός ο ένας καφές ήταν κ είναι η μόνη απόλαυση μου..πρέπει να τον κόψω και αυτόν?? Με τη γιατρό μου δε το συζητήσαμε και εδώ και μέρες από φόβο κάνω ένα απερίγραπτο νεροζούμι που μόνο καφές δεν είναι..εε δεν άντεξα και είπα να ρωτήσω..Για διαφωτίστε με..Ευχαριστωωώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...