Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κίτρινη βλέννα στον 9ο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες που περιμένουν σύντομα την άφιξη των μικρών τους!

Διαβάζω τώρα σε διάφορες σελίδες στο διαδίκτυο ότι η βλέννα είναι σημάδι του επικείμενου τοκετού. Σε όλη μου την εγκυμοσύνη είχα αυξημένα υγρά, κάτι το οποίο θεώρησα απλά φυσιολογικό. Με το που μπήκα στον 9ο μήνα έχω συχνά, καθημερινά, κίτρινες/λευκές βλέννες. Δεν αγχώθηκα καθόλου ούτε το ανέφερα στον γιατρό μου, αφού δεν θεώρησα ότι είναι κάτι σοβαρό, αλλά το εξέλαβα ως κάτι φυσιολογικό στην πορεία της εγκυμοσύνης. Τώρα διαβάζω διάφορα για τις βλέννες και ότι δηλώνουν πως ο τοκετός είναι πολύ κοντά και αυτό με παραξενεύει, επειδή στην πρώτη μου εγκυμοσύνη η μόνη βλέννα που είδα, ήταν κόκκινη λίγες μέρες πριν από την ΠΗΤ μου και μετά από λίγο είχα γεννήσει. Γι' αυτό και τώρα αυτές οι κίτρινες βλέννες δεν μου κίνησαν καμιά υποψία. Οι εξετάσεις και υπέρηχοι που κάνω κάθε βδομάδα, δείχνουν ότι όλα βαίνουν καλώς, και με τον πλακούντα και με το αμνιακό υγρό και με το μωρό και ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον έχουμε ακόμη μέρες.

Είχε καμιά από εσάς παρόμοια εμπειρία; Δηλαδή κίτρινες βλέννες στον 9ο μήνα χωρίς την έναρξη τοκετού; Δεν θεωρείτε ότι είναι φυσιολογικό αυτό;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νκκ284, με το καλο να ερθει το μωράκι σου. κι εγω την αλλη τρίτη περιμένω το δικό μου. οι βλέννες σε αυτη τη δευτερη εγκυμοσύνη ήταν τόσο πολλές που άλλαζα εσώρουχο 3 φορές τη μέρα. ο γιατρός μου είχε πει ότι σε κάθε επόμενη εγκυμοσύνη αυτό είναι λογικό να συμβαίνει. όσον αφορά τη βλέννα τοκετού, από αυτά που διαβασα και μόνο, η κόκκινη βλέννα ή η ροζ είναι σημάδι έναρξης τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

με προλαβες. ελεγα να ανοιξω πριν λιγο το ιδιο θεμα. πηγα τουαλετα κ εφυγε απο τον κολπο ενα μεγαλο κομματι κιτρινης πυχτης βλενας. κολπος μου ηρθε. κλεινω τον 7 ο . επειδη εχω διδυμα θα γεννησω νωρις. το ποσο νωρις ισως το δει αυριο ο γιατρος. θα του πω κ για τις βλεννες. πιθανον στην περιπτωση μου να φταιει η κολπικη κρεμα που βαζω απο την αρχη της εγκυμοσυνης.

για να σε ηρεμησω σημαδι εναρξης τοκετου ειναι το ροζ αιματακι. ετσι ξεκινησε η πρωτη μου γεννα που ηταν στις 38 εβδ. ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
On 7/10/2014 at 11:01 ΠΜ, mama2011 είπε:

με προλαβες. ελεγα να ανοιξω πριν λιγο το ιδιο θεμα. πηγα τουαλετα κ εφυγε απο τον κολπο ενα μεγαλο κομματι κιτρινης πυχτης βλενας. κολπος μου ηρθε. κλεινω τον 7 ο . επειδη εχω διδυμα θα γεννησω νωρις. το ποσο νωρις ισως το δει αυριο ο γιατρος. θα του πω κ για τις βλεννες. πιθανον στην περιπτωση μου να φταιει η κολπικη κρεμα που βαζω απο την αρχη της εγκυμοσυνης.

για να σε ηρεμησω σημαδι εναρξης τοκετου ειναι το ροζ αιματακι. ετσι ξεκινησε η πρωτη μου γεννα που ηταν στις 38 εβδ. ολα καλα θα πανε.

Καλησπέρα κορίτσια είμαι έγκυος στον μήνα μου απόψε που μπήκα στην τουαλέτα είδα βλεννες κιτρινοπράσινες μήπως έχει τύχει σε καμία κοπέλα το ίδιο περιστατικό?

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...