Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλά αιμοπετάλια


Recommended Posts

Καλησπερα!

Βρίσκομαι στην 25η εβδομαδα κυησης. Ο γιατρός μου με εστειλε πριν 3 εβδομαδες σε αιματολόγο να μου δώσει εξετάσεις γιατι εχω χαμηλά αιμοπετάλια στην εγκυμοσύνη. Σημείωση ότι πέρνω salospir απο την αρχη της εγκυμοσύνης καθώς είχα 2 αποβολες και εκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας οι οποίες βγήκαν αψογες. Μη τα πολυλογω, πηγα στον αιματολόγο ο οποίος μου εβγαλε ενα καρο εξετασεις, με κατατρόμαξε κιολας οτι μπορει να έχω αλλη αποβολη και γενικά δεν μου αρεσε καθολου η συμπεριφορα του. Οταν τον ρωτησα για το κόστος των εξετασεων μου ειπε γύρω στα 300 ευρω και μαλιστα επεμενε να παω σε δυο συγκεκριμένα διαγνωστικα κεντρα. Εκεί την ψιλιάστικα λίγο και εγινα ακομα περισσότερο καχύποπτη. Μιλώντας αργοτερα με τον γυναικολογο μου τον ρωτησα για πιο λογο τοσες πολλες εξετασεις και του εξηγησα οτι δεν μου αρεσε καθολου η συμπεριφορα του γιατρου. Μου ειπε λοιπον οτι ειναι για αυτοανοσα οι εξετασεις και οτι θελει να τις κανουμε γιατι λογω χαμηλων αιμοπεταλιων ισως χρειαστω αιμα στην γεννα. Επειδη τυχαινει και ολες μου τις εξετασεις τις κανω στο μικροβιολογικο της κουμπαρας μου ετσι πηγα να κανω και αυτες.οταν λοιπον τις ειδε και της ζητησα να βγαλουμε το κοστος μου ειπε οτι ολες σχετικα κοστιζουν γυρω στα 50 ευρω γιατι καποιες δεν τις δικαιολογει ο ΕΟΠΥ, και της εκανε εντυπωση οτι μου ξαναεβαλε να κανω τις εξετασεις θρομβοφιλιας. Η συγκεκριμένη εξεταση κοστιζει μονη της 250 ευρω! εκει ηταν που ειπα θα ψαχτω παραπανω. Μετα λοιπον απο κουβεντα και με αλλο γιατρο και με τη μαια μου και με το μικροβιολογο ολοι μου ειπαν το ιδιο πραγμα. Η συγκεκριμενη εξεταση ειναι απλα περιττη, δεν εχει καμια σχεση με τα αυτοανοσα και γινεται σε περιπτωση αποβολης και μετα, οπως ακριβως τις ειχα κανει. τωρα απο τη στιγμη που η εγκυμοσυνη μου δοξα το Θεο παει μια χαρα ποιος ο λογος, και αν ειχα προβλημα θα ειχε παρουσιαστει στο 1ο τριμηνο. Νευριασα τρελα με το συγκεκριμενο γιατρο, δηλαδη παιζουν στην δικια μας πλατη και τσεπη καθως πατανε οτι ειμαι εγκυος, ειχα αποβολες ε θα τρεξω να τα κανω... Αποφασισα λοιπον να μην την κανω αφου εχει γινει και εχουμε αποτελεσματα και θα αλλαξω και αιματολογο να παρω αλλη γνωμη. Παντως ηθελα να ρωτησω αν καμια εχει θεμα με χαμηλα αιμοπεταλια στην εγκυμοσυνη και τι εκανε.? Συγνωμη προκαταβολικα αν σας κουρασα με το μεγαλο μου κειμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πόσο χαμηλά εννοείς; Εγω κ στην πρώτη κ σε αυτή την εγκυμοσυνη εχω 100000 περίπου- με πλακάκι (βγαίνουν πιο χαμηλά με το μηχάνημα) κ με παρακολουθούν στο νοσοκομείο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ όπου κ κανω όλες τις εξετάσεις χωρίς να πληρώνω τπτ! Είχαν αίμα για παν ενδεχόμενο στην πρώτη γεννα αλλά δε χρειάστηκε τπτ τελικά. Κ τώρα το ίδιο μου λένε οτι θα γίνει μάλλον. Για κοιτά το κ με το δημόσιο- εγω εχω ηρεμήσει που γεννάω σε νοσοκομείο κ ο, τι χρειαστεί το εχω άμεσα κ χωρίς τρέξιμο- απο ενδοκρινολόγο μέχρι αιματολόγο, κ στον παθολόγοι πετάχτηκα για ιωση εκεί κ με πρόσεξαν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ε βασικα δεν ειναι τοσο απλο το θεμα με τα αυτοανοσα...ειδικα στα αυτοανοσα πρεπει να επαναλαβεις καποιες εξετασεις στο πρωτο , δευτερο και τριτο τριμηνο γιατι προκειται για αυτοανοσο οπως το λεει και η λεξη νοσημα και δεν μπορεις να ξερεις πως αντιδρα ο οργανισμος σου στην εγκυμοσυνη.Ο καθε γιατρος ειναι ειδικος στο κομματι του...αν δεν εμπιστευεσαι τον συγκεκριμενο αιματολογο τοτε να πας σε ΑΛΛΟ αιματολογο και οχι να ζητησεις συμβουλη απο γυναικολογο η μικροβιολογο γιατι ειναι αλλο το αντικειμενο τους...αν ηταν ετσι τοτε δεν θα ειχαμε ειδικοτητες σε γιατρους αλλα εναν γενικο ιατρο για ολα.

 

Στο λεω εγω που Εχω και εγω αυτοανοσο νοσημα και εχω χασει ενα παιδακι στις 38 εβδομαδες.Δεν στο λεω για να το παιξω εξυπνη απλα γιατι πρεπει να προσεξεις....

 

Το θεμα ειναι να μην νευριαζεις και να κανεις οτι εξεταση χρειαστει για να προστατεψεις το παιδι σου... οπως λεει και η ταρτα ετσι εκανα και εγω...λογο του οτι στην πρωτη την πατησα , μετα πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο για παρακολουθηση και πηγαινα καθε εβδομαδα σχεδον και μου εκαναν πλακακι γιατι και μενα επεφταν τα αιμοπεταλια παρα παρα πολυ κατω απο 100.000.Ομως τελικα δεν χρειαστικα αιμα παρολο που εκανα καισαρικη και ολα πηγαν καλα!!!

 

Αν εισαι θεσσαλονικη εχει καλη αιματολογο στο ιπποκρατειο και εχει ειδικο τμημα για παρακολουθηση εγκυων υψηλου κινδυνου....γιατι αν εχεις θεμα με τα αιμοπεταλια σε αυτη την κατηγορια εισαι.Το ιδιο και στην αθηνα.Ψαξου....

Link to comment
Share on other sites

και να ξερεις οτι το αιματολογικο κομματι ειναι αρκετο σοβαρο και καμια φορα οι αιματολογοι προτεινουν συγκεκριμενο κεντρο γιατι εχουν μηχανηματα που εχουν μεγαλυτερη ακριβια η πιο εξειδικευμενους μικροβιολογους....δεν ειναι ολα μουφα θελει λιγο ψαξιμο....

 

Το οτι ειχες κανει εξετασεις θρομβοφυλιας μετα τις αποβολες και ηταν αψογες δεν λεει κατι ...ειδικα οταν αφορα τα αυτοανοσα αυτο θα επρεπε να το ξερει ο γυναικολογος σου να στο πει...γιατι υπαρχουν τα μαιευτικα αυτοανοσα συνδρομα που πυροδοτουνται απο την εγκυμοσυνη και μονο και δη μετα το τελος του δευτερου τριημνου και μετα....

 

Οσο αφορα την ερωτηση το τι εκανα , εγω με στενη παρακολουθηση απο αιματολογο σε εβδομαδιαια βαση εκανα δυο ενεσεις ηπαρινης σε ολο το δευτερο και τριτο τριμηνο και σαλοσπιρ.Στο πρωτο τριμηνο μια ενεση ηπαρινης και σαλοσπιρ και κορτιζονη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Αλεξανδρα μου καλησπερα!Ειμαι στην 25η εβδομαδα κυησης και εχω κι εγω πολυ χαμηλα αιμοπεταλια.Εγω στις πρωτες εξετασεις της εγκυμοσυνης (7η εβδομαδα) βρηκα τα αιμοπεταλια μου 40.000.Νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο για 5 μερες με χορηγηση γ-σφαιρινης ενδοφλεβια κι εκει εκανα οτι εξετασεις χρειαζοταν.Δειγμα απο μυελο των οστων και εξετασεις για λυκο.Τελικα δε βρεθηκε κατι και αποδοθηκε σε αυτοανοσο.Ιδιοπαθης θρομβοπενικη πορφυρα λεγεται.Στη συνεχεια αφου ενεβηκαν με τη θεραπεια στο νοσκομειο στα 240.000 τα παρακολουθουσα με γενικες αιματος.Εχω μπει εκτοτε αλλες 2 φορες στο νοσοκομειο για θεραπεια και αναμενω την επομενη η οποια απο τις εξετασεις μου δυστυχως δε θα αργησει. Μετα τη γεννα λενε οτι θα επανελθω.Ωστοσο, μου εχουν συστησει να γεννησω με καισαρικη πρωτον για να ειναι τα αιμοπεταλια πανω απο 80.000 αρα ουτε κινδυνος αιμοραγιας θα υπαρξει, ουτε αιμα θα χρειαστω.Δευτερον σε περιπτωση που το μωρο εχει το ιδιο προβλημα με εμενα να μη ζοριστει στη γεννα.Πραγμα ομως εξαιρετικα σπανιο το οποιο γινεται για προληπτικους λογους.

Οσο για το χρηματικο κομματι εμενα πανω απο μια επισκεψη σε ρευματολογο για ελεγχο αυτοανοσων και τις εξετασεις που μου εγραψε δεν εχω δωσει ανω απο 100ευρω.Εξεταση θρομβοφιλιας ειχα κανει πριν περιπου 1 χρονο λογω παλινδρομης κυησης.Την ειχα κανει σε νοσοκομειο και ειχα δωσει 70 ευρω.

 

[sIGPIC][/sIGPIC]lGYpDVl.jpglGYpp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αλεξανδρα μου καλησπερα!Ειμαι στην 25η εβδομαδα κυησης και εχω κι εγω πολυ χαμηλα αιμοπεταλια.Εγω στις πρωτες εξετασεις της εγκυμοσυνης (7η εβδομαδα) βρηκα τα αιμοπεταλια μου 40.000.Νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο για 5 μερες με χορηγηση γ-σφαιρινης ενδοφλεβια κι εκει εκανα οτι εξετασεις χρειαζοταν.Δειγμα απο μυελο των οστων και εξετασεις για λυκο.Τελικα δε βρεθηκε κατι και αποδοθηκε σε αυτοανοσο.Ιδιοπαθης θρομβοπενικη πορφυρα λεγεται.Στη συνεχεια αφου ενεβηκαν με τη θεραπεια στο νοσκομειο στα 240.000 τα παρακολουθουσα με γενικες αιματος.Εχω μπει εκτοτε αλλες 2 φορες στο νοσοκομειο για θεραπεια και αναμενω την επομενη η οποια απο τις εξετασεις μου δυστυχως δε θα αργησει. Μετα τη γεννα λενε οτι θα επανελθω.Ωστοσο, μου εχουν συστησει να γεννησω με καισαρικη πρωτον για να ειναι τα αιμοπεταλια πανω απο 80.000 αρα ουτε κινδυνος αιμοραγιας θα υπαρξει, ουτε αιμα θα χρειαστω.Δευτερον σε περιπτωση που το μωρο εχει το ιδιο προβλημα με εμενα να μη ζοριστει στη γεννα.Πραγμα ομως εξαιρετικα σπανιο το οποιο γινεται για προληπτικους λογους.

Οσο για το χρηματικο κομματι εμενα πανω απο μια επισκεψη σε ρευματολογο για ελεγχο αυτοανοσων και τις εξετασεις που μου εγραψε δεν εχω δωσει ανω απο 100ευρω.Εξεταση θρομβοφιλιας ειχα κανει πριν περιπου 1 χρονο λογω παλινδρομης κυησης.Την ειχα κανει σε νοσοκομειο και ειχα δωσει 70 ευρω.

 

[sIGPIC][/sIGPIC]lGYpDVl.jpglGYpp2.png

 

Μια ζωή έχω χαμηλά αιμοπετάλια, λίγο κάτω από το κανονικό. Με το που είδε ο γυναικολογος μου 100.000 με εστειλε να δω αιματολόγο. Αυτός τώρα κάθε φορά που κάνω γενική αίματος ελέγχει με πλακάκι τα αιμοπετάλια και έχει αναφέρει την πιθανότητα να πάρω κορτιζόνη (εκτός από αυτές που ήδη έκανα για ωρίμανση πνευμόνων- οι οποίες λειτούργησαν ευεργετικά βεβαια στις επόμενες μετρήσεις). Σήμερα λοιπόν ξαναπήγα για γενική αίματος στο μαιευτήριο που είναι και ο αιματολόγος και μου έγραψε και εξετάσεις για αυτοάνοσα. Καλά το κόστος ας μην το συζητήσουμε, γιατί δεν γράφονται στο ΕΟΠΥΥ... Εχω φρικάρει! Τι κάνατε εσείς?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...