Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια: ΔΙΑΒΗΤΗΣ????


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Κορίτσια σας παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας! Είμαι 29 εβδομάδων και 2 ημερών. Έκανα προχτές την καμπύλη σακχάρου των 100ml για 3 ώρες και οι τιμές μου είναι χάλια! Ο μικροβιολόγος είπε ξεκινάει καλά, κάνει μετά μία άνοδο και μετά ξανακατεβαίνει. (Αυτό να το πάρω ως θετικό?). Οι τιμές μου είναι οι εξής: Νηστική: 80

60 λεπτά: 229

120 λεπτά: 217

180 λεπτά: 123

Να διευκρινίσω ότι έπινα νερό καθ όλη τη διάρκεια(με άφηνε ο μικροβιολόγος), δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και τον τελευταίο ένα μήνα δεν περπατάω παρά μόνο όταν είναι να πάω για εξετάσεις, λόγω ενός θέματος που είχα με τον τράχηλο.

Έχετε ξαναδεί τόσο ανεβασμένες τιμές? 'Εχω διαβήτη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Oι τιμές είναι συμβατές με διαβήτη κύησης, αλλά τα 100gr είναι η ποσότητα γλυκόζης που έδιναν παλαιότερα στις εγκύους. Σήμερα η καμπύλη γίνεται με 75gr, όπως και σε μη εγκύους, δηλαδή. Επομένως, πριν χαρακτηριστείς διαβητική, πρέπει να κάνεις τη σωστή καμπύλη.

Ο γυναικολόγος ή ο μικροβιολόγος σού είπαν για 100γρ;

 

Έντιτ: επίσης, η καμπύλη σακχάρου της κύησης φτάνει τις 2 ώρες, όχι τις 3! Τέλος πάντων, επειδή ένα ανώνυμο μέλος του φόρουμ, όπως εγώ, δεν μπορεί (και δεν πρέπει, φυσικά), να σε πείσει ότι ο γιατρός σου πρέπει να διαβάσει λίγο περισσότερο, πάρε μια γνώμη από το ενδοκρινολογικό τμήμα δημόσιου νοσοκομείου, π.χ Αλεξάνδρα ή Λαικού(που είναι το κορυφαίο).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,πραγματι για διαβητη κυησης φαινεται.μην ανησυχεις,συζητησε με το γιατρο σου κ διαβητολογο(ειδικο για κυηση).κ γω την τριωρη εκανα,με 75γρ,ζητα μια διευκρινιση.καλυτερα σε διαβητολογικο νοσοκομειου να απευθυνθεις.κ γω εχω διαβητη κυησης,δυστυχως το περπατημα θα βοηθουσε,να πινεις πολυ νερο,θα σου δωσουν κ διατροφη κ μαλλον θα κανεις μετρηση

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μια ερώτηση ακόμη... Ο γιατρός μου παρόλο που είδε τόσο ανεβασμένο το ζάχαρο μου είπε κατά λέξη: Είσαι κατευθείαν για ινσουλίνη (έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο την Τετάρτη), όμως η γλυκοζυλιωμένη είναι καλή! Τί εννοούσε με αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκοζιλιωμένη αιμοσφαιρινη ειναι ο μεσος ορος των τιμων του ζακχάρου.

Οτι θα πάρεις ινσουλίνη θα σε τρομάζει μάλλον αλλα θα δεις οτι δεν πονάει.

Το ζορι ειναι η διαιτα που πρεπει να κανεις ταυτοχρονα αλλα θα εισαι λεπτη οταν γεννησεις.

Εγω στην 1η εγκυμοσυνη εκανα ινσουλινη απο τον 5ο μηνα σε αυτην απο οταν αρχισε!

Τι να κανουμε....υπομονη!:D

Εγω απο τωρα εχω κανονισει ποσες τουρτες θα φαω οταν γεννησω...

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Σας ομιλεί μαμά μιας υπέροχης μπέμπας 27 ημερών που έκανε ινσουλίνη από τη 10η εβδομάδα κύησης. Στην ινσουλίνη και στην ελεγχόμενη διατροφή οφείλω τη γέννηση της κόρης μου! Έχασα ένα παιδάκι λόγω λανθάνοντως διαβήτη κύησης και σ αυτή την εγκυμοσύνη η καμπύλη ήταν η πρώτη εξέταση που έκανα και φυσικά βγήκε παθολογική, ενώ η γλυκοζιωμένη μου καλή!!! Ξεκινήσαμε διατροφή αλλά δεν απέδωσε οπότε στη 10η εβδομάδα ξεκίνησα βραδυνή ινσουλίνη ώστε να ελέγχουμε το νηστείας που έφτανε έως και το 120!!!!!!!! Στη 16η εβδομάδα ξεκίνησα και την προγευματική!

Κατ αρχήν η χορήγησή της πονάει όσο ένα τρύπημα από μια καρφίτσα. Εγώ πονούσα πιο πολύ όταν μετριόμουν με το μηχανάκι παρά όταν έκανα ινσουλίνη!!! Επίσης στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου έχασα, χωρίς να κινδυνεύσει η μπέμπα 15 κιλά!!!! Αν οι τιμές το επιβάλουν μη τη φοβάστε! είναι ο μόνος τρόπος να προστατευτούν τα μωράκια σας!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...