Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειναι λογος για καισαρικη?


Recommended Posts

Eγώ μια χαρά τον ακούω τον γιατρό σου πάντως. Δεν σου είπε κάτι που δεν στέκει και δεν θεωρώ ότι πρέπει να τρέχεις στα εφημερεύοντα για δεύτερες γνώμες. Το περπάτημα όντως δεν κάνει τίποτα (αν και πολλές κοπέλες θα πούνε ότι κάνει, αλλά είναι μύθος). Το δικό μου μωρό γύρισε κυριολεκτικά τελευταία στιγμή ήταν μικρούλα όμως σε βάρος. Συμφωνώ να σε ξεκινήσει με φτ με τεχνητούς πόνους, εγώ έτσι έφερα στον κόσμο την κορούλα μου στην 39η εβδομάδα, λόγω διαβήτη κύησης αλλιώς θα με είχε αφήσει μέχρι τέλους. Το ίδιο μου είχε πει και μένα πάντως. Οτι αν δούμε ότι δεν προχωρά ο φυσιολογικός, δεν θα ταλαιπωρήσει ούτε εμένα ούτε το παιδί και θα πάμε καισαρική. Οπότε εμπιστοσύνη στον γιατρό σου και μην φοβάσαι τίποτα, σκέψου θετικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεύτερη γνώμη οπωσδήποτε...

Για να μας ρωτάς, πάει να πει πως έχει κλωνιστεί (έστω και λίγο) η εμπιστοσύνη σου στο γιατρό για το θέμα. Μια δεύτερη γνώμη θα σου ξεκαθαρίσει την εικόνα. Είτε ο δεύτερος γιατρός θα συμφωνίσει με τον δικό σου (εν αγνοία του), οπότε θα εδραιωθεί και πάλι η εμπιστοσύνη στο γιατρό που σε παρακολουθεί, είτε θα έχει άλλη άποψη, οπότε έχεις ένα σχετικό περιθώριο να ψαχτείς για το τι θα κάνεις. Στενό μεν αλλά υπαρκτό. Μην αφήνεις αμφιβολίες, γιατί θα σε "τρώνε" για πολλά χρόνια μετά, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

 

Πάντως κι εγώ στη θέση σου θα έμπαινα στον προβληματισμό...

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κ εγω με την αrgini....

κάπου ανέφερες οτι ο γιατρός σου ειναι υπέρ του φτ,αρα δε νομίζω τωρα ξαφνικά στην δικη σου περίπτωση να άλλαξε....

καλα κανει και σε προετοιμάζει ψυχολογικά απο τώρα...το πρόβλημα πιστεύω είναι οτι κάπως έχεις κολλήσει με το φτ και προφανώς η ιδέα της καισαρικης σε κανει να σκέφτεσαι καχύποπτα...

για μενα πανω απο ολα να αγχώνεσαι για την υγεία του μωρού σου κ όχι για τον τρόπο που θα γεννήσεις...ο γιατρός σου προφανώς λόγω του γερασμένου πλακούντα δεν θελει να ρισκάρει να περιμένει κ να βάλει σε κίνδυνο τη ζωή του μωρού.

παντως γιατι οχι να πάρεις κ δεύτερη γνώμη αν σε βασανίζει τοσο...

σου εύχομαι με το καλο να υποδεχτείς το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το καρότσι που αγόρασες πόσες γνώμες πήρες και πόσες φορές το έψαξες; Για το κρεββάτι του;

 

Δεν είναι καθόλου κακό να πάρεις μια δεύτερη ίσως και μια τρίτη γνώμη και για τη γέννα σου. Για δυο λόγους. Ο πρώτος είναι για να μην έχεις καμία μα καμία αμφιβολία, να μπορέσεις να εμπιστευτείς το γιατρό σου πλήρως και να απολαύσεις τον τοκετό σου. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι ναι ο τρόπος που γεννιέται ένα μωρό έχει σημασία, για την υγεία του και την υγεία σου (και όχι για το πόσο καλή μαμά θα είσαι βέβαια όπως θα σπεύσουν κάποιες να πουν ότι είπα) οπότε η επιλογή σου να βασίζεται σε πραγματικά κριτήρια.

 

Δεν ξέρω πού μένεις, αλλά εγώ στη θέση σου (με το μυαλό που έχω τώρα) θα έβρισκα ένα γιατρό που να έχει πολύ υψηλό ποσοστό φυσιολογικών τοκετών και θα του ζητούσα να με εξετάσει και να μου πει τη γνώμη του για την εγκυμοσύνη μου και τον τοκετό μου. Χωρίς να του πω εκ των προτέρων τι μου έχει πει ο άλλος γιατρός. Για Αθήνα γνωρίζουμε αρκετούς τέτοιους γιατρούς το ίδιο και για θεσσαλονίκη.

 

Καλή λευτεριά, μ΄ένα πόνο αν γεννήσεις φυσιολογικά και με κανένα αν γεννήσεις με καισαρική και το κυριότερο με υγεία και για τους δυο σας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα γερασμενο πλακουντα και αυτο και σε συνδυασμο με τις συσπασεις καναμε προγραμματισμενο τοκετο στην 37η βδομαδα. Ο πλακουντας μου ηταν χαλια και φοβοταν ο γιατρος για ριξη. Το παιδι δεν ειχε εμπεδωθει γιατι ημουν στο κρεβατι, απαγορευοταν να κινηθω. Για καισαρικη μου ανεφερε στο τελος της γεννας επειδη κατεβαινε με το προσωπο, μου ειπε οτι θα προσπαθουσε με βεντουζα αλλα αν δεν καταφερνε να το γυρισει θα καναμε καισαρικη. Τελικα γεννησα φυσιολογικα. Γνωμη μου ειναι μια 2η γνωμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω λίγο την εμπειρία μου, για να δεις γιατί λέμε για δεύτερη γνώμη.

 

Πριν γεννήσω θεωρούσα ότι όλα είναι πολύ καλά. Ο γιατρός μου δεν ήταν ο σημαιοφόρος του ΦΤ, αλλά δε θεώρησα ότι θα με ωθήσει στην ΚΤ.

 

Μετά τον τοκετό (με ΚΤ) άρχισαν να μου έρχονται διάφορα. Εκείνες τις πρώτες εβδομάδες που είσαι άυπνη, όλη σου η ζωή είναι ουσιαστικά το μωρό, πότε θα φάει, πότε θα το αλλάξεις,πότε θα κοιμηθεί και πάλι απ'την αρχή και αυτό είναι όλο (ενώ η ζωή συνεχίζεται για τους άλλους, εσένα η ζωή σου είναι κάπως μονοθεματική) τότε άρχισα να σκέφτομαι τα πάντα: γιατί είπε τότε αυτό ο γιατρός, τί εννοούσε όταν είπε αυτό, γιατί δεν έψαξα το ένα, γιατί δε ρώτησα το άλλο, γιατί γιατί γιατί να τυρανιέμαι με όσα γιατί φαντάζεσαι. Και κυρίως να κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν πίεσα το γιατρό, που δεν είδα άλλο γιατρό, που δεν έκανα το ένα και το άλλο...

 

Εντωμεταξύ είναι και το άλλο: λες γέννησα, α, ωραία σου λένε, πώς γέννησες; Με Καισαρική απαντώ και τότε αρχίζουν να σηκώνονται φρύδια, να σου λένε "α, κι εσύ με καισατική", να σε κοιτάνε με ύφος και λες, τί έγινε ρε παιδιά... Εγώ είμαι, ο ίδιος άνθρωπος που ξέρατε και πριν, ναι έκανα καισαρική, ε, και; Όμως δεν ήμουνα ψύχραιμη για να τους γράψω κανονικά (ήταν και η κούραση από το παιδί, εγώ κουράστικα πολύ και κοιμήθηκα πολύλίγο για κάμποσο καιρό) και τότε ξαφνικά το θέμα γίνεται μεγάλο στο μυαλό σου...

 

Τί θέλω να πω: για εμένα, δεν έχει τόση σημασία πως θα γεννήσεις, πιο μεγάλη σημασία έχει να είσαι εντάξει με αυτό, εσύ μέσα σου. Γι αυτό σου λέω για τη δεύτερη γνώμη, όχι τόσο για να "αποφύγεις την ΚΤ", όσο για να μπορείς μετά τον τοκετό, αν τυχόν είναι ΚΤ, να πεις "εγώ έκανα αυτό που μπορούσα να κάνω"

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι τοσο απιθανο να γεννησεις φυσιολογικα εστω και με προκληση? εγω στον πρωτο μ μπηκα προγραμματισμενα για προκληση ξεκινησαμε το πρωι αργα το απογευμα γεννησαμε φυσιολογικα, δεν ειχα καθολου διαστολη κ ειχα σκληρο τραχηλο. κ στο τελος στην τελευταια εξωθηση εβαλε κ βεντουζα.κ παλι κ ο δευτερος με προκληση παλι αλλα με 2 διαστολη γεννηθηκε φυσιολογικα κ πιο γρηγορα σε 3 ωριτσες!μην αποκλειεις το να μπεις με προκληση κ να μη γεννησεις φυσιολογικα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απιθανο να γεννησεις φυσιολογικα με προκληση. Ποιος λεει το αντιθετο? Μην ακουμε προκληση και το μυαλο πηγαινει κατευθειαν στο νυστερι. Δεν ειναι προκληση=καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα χτες στον γιατρο για την τελευταια εξεταση και τον ρωτησα καποια πραγματα , οπως αν θα αντεχε ο πλακουντας μου κ αλλο και μου ειπε οτι δεν μπορει να ξερει και μου εδειξε στον υπερυχο οτι εχει γερασει περιφερειακα στο σημειο που ενωνεται με την μητρα που σημαινει οτι ειναι επικινδυνο για αποκολλησεις και πολλα αλλα γ αυτο και ο λογος που μπαινω πεμπτη..Επισης με εξετασε κολπικα και μου ειπε οτι εχω πιθανοτητες να γεννησω φυσιολογικα γιατι εσπρωξε το μωρο και ειδε οτι κατεβαινει..αρα χωραει τελικα..Το τελικο του συμπερασμα ηταν λοιπον οτι θα προσπαθησουμε για φυσιολογικο με προκληση και αν δουμε οτι δεν γινεται τιποτα τοτε θα παμε για καισαρικη.Η αληθεια ειναι πως δεν πηρα δευτερη γνωμη..και αυτη την φορα μου ακουστηκαν ολα λιγο πιο λογικα..

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα να πανε σου ευχομαι κ αφου το μωρο κατεβαινει κ με την προκληση φυσιολογικα θα ερθει!!! κ αν καταληξεις με καισαρικη το αποτελεσμα μετραει να ερθει το μωρακι και να ειναι καλα!!!!με εναν πονο!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ειναι τοσα πολλα ολα αυτα που εχω στο κεφαλι μου ..που να παω να παρω δευτερη γνωμη και που ξερω οτι αυτη η δευτερη γνωμη θα ειναι και η σωστη ?

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα να πανε σου ευχομαι κ αφου το μωρο κατεβαινει κ με την προκληση φυσιολογικα θα ερθει!!! κ αν καταληξεις με καισαρικη το αποτελεσμα μετραει να ερθει το μωρακι και να ειναι καλα!!!!με εναν πονο!!!

Ευχαριστω πολυ! κ εγω ετσι θελω να πιστευω.. ουτος η αλλος μου λεει δεν αλλαζει κατι αμα σ αφησω κ αλλο.. συν το ρισκο του πλακουντα..

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πας για δεύτερη γνώμη για να δεις αν είναι σωστή... αλλά για να ακούσεις μια άλλη προσέγγιση. Αν οι προσεγγίσεις συγκλίνουν, τότε δεν υπάρχει θέμα...

Αν αποκλίνουν, μπορείς να έχεις την ευχέρια της δικής σου κρίσης ανάμεσα στους δύο γιατρούς.

 

Είναι φυσικό από την άλλη, στην εβδομάδα που είσαι να μη θέλεις αλλαγές ή αναστατώσεις από δεύτερες γνώμες/γιατρούς.

 

Εγώ σου το πρότεινα μόνο και μόνο για να μην έχεις να λες μετά... "κι αν ...". ΜΟΝΟ αν σε τρώει... μην το αφήσεις. Αν νιώθεις καλά εκεί που είσαι, μην αγχώνεσαι και κάνε αυτό που νιώθεις! :)

 

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά μου ακούγεται ο γιατρός σου...θα προσπαθησει για φτ αλλά αν τα πραγματα εξελιχθουν επικινδυνα για το μωρό θα προβει σε καισαρική...όσο για τα ΑΝ που βασανίζουν κάποιες εδώ μέσα, να θυμάσαι ότι αυτό που προέχει είναι το γερό το μωρό...και ότι αν κάποιες έχουν την πολυτελεια να θρηνουν και να αναρωτιουνται για τον αν μπορουσαν να αποφυγουν την κτ , κάποιες άλλες που δεν έκαναν κτ και το μωρό επαθε πχ παράλυση βραχιονιου από δυστοκία ( ασχετο με την περίπτωσή σου) αναρωτιουνται άλλα ΑΝ πιο επώδυνα...

Το πιθανότερο είναι να καταφερει ο γιατρός σου τον φτ διοτι φαινεται έμπειρος και λογικός και δεν πιστευω ότι σε σπρώχνει για κτ, αλλά σε περίπτωση που δεν τα καταφέρετε να χαρείς το μωράκι σου όπως και αν έρθει!! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Επεστρεψα :-P Τελικα γεννησα φυσιολογικα..πηγαν ολα μια χαρα και ο μπεμπακος βγηκε πολυ ευκολα.. Ο γιατρος και οι μαιες σε ολη την διαρκεια του τοκετου πιεζαν την κοιλια μου και εσπρωχναν το νινι να κατεβει και στο τελος τα καταφαραμε! Εφαγα πολυ πονο βεβαια αλλα ειμαι πλεον μια ευτυχισμενη μανουλα! Ευτυχισμενη και τωρα φρικαρισμενη γιατι πριν κατι μερες βρηκαμε ποντικι στην κουζινα..ετρεχε πανω στον νεροχυτη..και χτες ακουσαμε κατι εξω στην αυλη..Το σαββατο θα ερθουν για απολυμανση ..μεχρι τοτε εχουμε κλειστει στο δωματιο..Φυσικα ο νεροχυτης απο κατω ηταν γεματος ποντικοκουραδα και βρηκαμε και πανω στον παγκο..Εχω σιχαθει τα παντα και φοβαμαι κυριως για το μωρο που ειναι 33 ημερων..Δεν προκειται ποτε να ηρεμησω..:(

Link to comment
Share on other sites

Πολλά πολλά συγχαρητήρια!!!!!!

να σου ζήσει ο μπεμπαρος...πολύ ευχάριστο που ολα πήγαν καλά(γιατι να μην πήγαιναν άλλωστε?)...

να χαλαρώσεις κ να χαίρεσαι το μπέμπη...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, συγχαρητήρια, να σου ζήσει ο μπεμπάκος και τρώχα υποθέτω ....... "τρεχάτε ποδαράκια". Μπράβο που κατάφερες να γεννήσεις φυσιολογικά ή ακόμα καλύτερα μπράβο σε σένα και στον γιατρό σου που καταφέρατε να φέρετε στον κόσμο ένα υγειέστατο μωράκι:P:p:p

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ :D Τωρα τα γνωστα..κουραση και αυπνια..αλλα ειναι υπεροχο συναισθημα!!Οταν τον κραταω αγκαλια τα ξεχναω ολα.. και μπορει να αφησα αλλα πραγματα πισω μου αλλα πραγματικα ηταν οτι καλυτερο μπορουσε να μου συμβει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...