Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβολη εμβρυου


Recommended Posts

κορίτσια γεια σας..δεν βράκα κάπου αλλου το συγκεκριμενο τοπικ κ ειπα να ανοιξω καινουργιο.. Αν υπαρχει να με παραπεμψετε.. Λοιπον βρισκομαι στην 29 εβδομαδα κ απο την 25 βδομαδα το μωρο μου εχει παρει θεση με το κεφαλι κατω.. το θεμα ειναι πωσ η σπονδ του στηλη ειναι δεξια.. ο γιατρος ειπε πως επρεπε να ειναι αριστερα κ πως αυτο σημαινει δυσκολο τοκεττο.. εχει τυχει σε καποια αππο σας? κ πως γεννησε? εννοω φυσιολ η με καισαρικη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Την ιδια θεση εχει κ ο δικος μου στην 38 η εβδομαδα. Ο γιατρος μου εξηγησε γιατι δεν ειναι η καλυτερη δυνατη θεση, αλλα δεν το καταλαβα, εχει να κανει με την μεγιστηνκ ελαχιστη περιμετρο κεφαλιου. Ερχεται δλδ απο δεξια ο ποπος κ επρεπε να ειναι απο αριστερα. Ομως δεν μου ειπε οτι σημαινει δυσκολο τοκετο. Απλα απο την αλλη θεση θα ηταν στανταρ ευκολα τα πραγματα. Μου ειπε επισης να κοιμαμαι κ να ξεκουραζομαι στην αριστερη μου πλευρα για να βοηθηθει με την βαρυτητα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας..δεν βράκα κάπου αλλου το συγκεκριμενο τοπικ κ ειπα να ανοιξω καινουργιο.. Αν υπαρχει να με παραπεμψετε.. Λοιπον βρισκομαι στην 29 εβδομαδα κ απο την 25 βδομαδα το μωρο μου εχει παρει θεση με το κεφαλι κατω.. το θεμα ειναι πωσ η σπονδ του στηλη ειναι δεξια.. ο γιατρος ειπε πως επρεπε να ειναι αριστερα κ πως αυτο σημαινει δυσκολο τοκεττο.. εχει τυχει σε καποια αππο σας? κ πως γεννησε? εννοω φυσιολ η με καισαρικη?

 

 

Μην στενοχωριέσαι κορίτσι μου ακόμη έχεις δρόμο, δεν είναι τίποτα να γυρίσει το μωρό σου. Μπορεί να γίνει ακόμα και την ώρα των ωδινών, όταν θα έχει κατέβει το κεφάλι του ή να στο γυρίσει η μαία. Είναι σπάνιο να καταλήξει σε καισαρική τέτοια θέση εμβρύου (εκτός κι αν συντρέχουν κι άλλοι λόγοι). Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έτσι ήταν και ο δικός μου! Από τον 6ο μήνα ήταν με το κεφάλι κατω, αλλά η σπονδυλική στήλη δεν είχε ευθυγραμμιστεί όπως θα έπρεπε. Σταδιακά μέχρι τον 9ο ήρθε κάπως πιο σωστά, αλλά πάλι όχι ιδανικά. Μέχρι και που με έπιασαν οι πόνοι στις 37 εβδομάδες ο μικρός ήταν στην ίδια θέση και την ωρα του τοκετού ευθυγραμμίστηκε! Είχα μια υπέροχη φυσιολογική γέννα! Με το καλό κορίτσια! Να ξέρετε η θετική ενέργεια την ώρα του τοκετού κάνει θαύματα! ;)

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σε όλη την εγκυμοσύνη ο πλακούντας ήταν χαμηλά. Δηλαδη ένδειξη για καισαρική. Στον όγδοο μήνα ανέβηκε,αλλά το μωρό είχε ισχυακή προβολή. Συνέχισε να έχει μέχρι και την 38η εβδομάδα που γύρησε σε θέση, οπότε είπε ο γιατρός πως είμαστε έτοιμοι για φυσιολογικό τοκετό. Κατα τη διαρκεια του τοκετού το μωρό ξαφνικά έριξε τις σφύξεις του (παλμός) και κάναμε επειγουσα καισαρική. Το συμπέρασμα; Σημασία έχει να γεννηθεί το μωράκι γερό, χωρίς να ταλαιπωρηθεί ούτε η μαμά ούτε το μωρό!

Γι΄αυτό μην αγχώνεστε! Αφήστε τους γιατρούς να κάνουν τη δουλειά τους και απολαύστε τη διαδικασία! Είναι υπέροχο, δικό σας.. ολοδικό σας!

Με το καλό τα μωράκια σας! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

kalispera... shmera 32 evdomadon ekana doppler. an kai ola kala to moro eno eixe parei thesi apo tis 28 evdomades shmera to vrike se sxedon isxiakh provoli. pos gurise? den mporo na katalavo. exei sumvei se kamia kati paromoio? den thelo na agxotho akoma.

Link to comment
Share on other sites

kalispera... shmera 32 evdomadon ekana doppler. an kai ola kala to moro eno eixe parei thesi apo tis 28 evdomades shmera to vrike se sxedon isxiakh provoli. pos gurise? den mporo na katalavo. exei sumvei se kamia kati paromoio? den thelo na agxotho akoma.

 

Ο γιος μου ηταν σε εγκάρσια θέση (οριζόντια) και τελικά σε ισχυακή προβολή μέχρι την 37η εβδομάδα που γεννησα. Δεν ξερω αν εχεις άλλο παιδάκι αλλά στις πρωτοτοκες είναι σπάνιο να γυρίσει αν βρίσκεται σε ισχυακή προβολή μετά την 37η εβδομάδα λόγω ελλειψης χώρου. Αντίθετα σε γυναικες που εχουν γεννησει ξανά και η μητρα ειναι πιο χαλαρή το μωρό συμβαίνει να πάρει θέση ακόμη και την τελευταία μέρα. Νομίζω πάντως ότι ειναι ακόμη νωρίς για να αγχώνεσαι. Εχεις ακόμη εναν ολόκληρο μήνα να περιμένεις να πάρει σωστή θέση. Ο γιατρός σου τι λέει; Ευχομαι καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και ένα γερό μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα, μιας και η απορία μου είναι παρόμοια...

Προχθές πήγαμε για υπέρηχο, και μας είπε ο δόκτωρ ότι το μωρό είναι με το κεφάλι προς τα κάτω, το οποίο είναι "σφηνωμένο" και κοιτάζει προς το πάτωμα... μάλιστα δεν μπορούσε να κάνει εύκολα τις μετρήσεις του κεφαλιού λόγω της θέσης του. Είναι καλό που βρίσκεται εκεί το κεφαλάκι του? έχει τύχει σε καμία?

Επίσης, το νοιώθω γενικά να κλωτσάει και να με βαραίνει από την αριστερή πλευρά. Ο γιατρός δεν είπε κάτι, εγώ το αισθάνομαι έτσι. Είναι καλή αυτή η θέση?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια!

Μολις γυρισα απο τον γιατρο,ο οποιος μου εκανε την καρδια περιβολη.Βρισκομαι στην 37 εβδομαδα και ενω το μωρο μου ειχε παρει θεση την 35 εβδομαδα,σημερα στον υπερηχο ειδαμε οτι εφυγε απο εκει και οτι το κεφαλακι της ειναι τωρα στα δεξια. Μου ειπε οτι θα ηταν φυσιολογικο αν δεν ειχε παρει καθολου θεση αλλα το οτι πηρε θεση και εφυγε απο εκει ισως σημαινει οτι δεν βρηκε διοδο για να παραμεινει και οτι ετσι αυξανεται η πιθανοτητα καισαρικης. Αγχωθηκα πολυ,γιατι να γυρισει? Ειναι φυσιολογικο? Θα παρει παλι θεση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Μολις γυρισα απο τον γιατρο,ο οποιος μου εκανε την καρδια περιβολη.Βρισκομαι στην 37 εβδομαδα και ενω το μωρο μου ειχε παρει θεση την 35 εβδομαδα,σημερα στον υπερηχο ειδαμε οτι εφυγε απο εκει και οτι το κεφαλακι της ειναι τωρα στα δεξια. Μου ειπε οτι θα ηταν φυσιολογικο αν δεν ειχε παρει καθολου θεση αλλα το οτι πηρε θεση και εφυγε απο εκει ισως σημαινει οτι δεν βρηκε διοδο για να παραμεινει και οτι ετσι αυξανεται η πιθανοτητα καισαρικης. Αγχωθηκα πολυ,γιατι να γυρισει? Ειναι φυσιολογικο? Θα παρει παλι θεση?

 

Μπορεί να σημαίνει επίσης οτι έχει λωροδέσει (απόλυτα φυσιολογικό) και δεν βολεύεται όταν είναι προς τα κάτω, στη δική μου περίπτωση είχα περισσότερο αμνιακό υγρό απο το φυσιολογικό λόγω οριακών τιμών ζαχάρου και μπόρεσε και πήρε θέση τελικά,επίσης έκανα δουλειές και φρόντιζα να κοιμάμαι απο την αριστερή μεριά και να κάθομαι όχι και πολύ χαλαρά στις καρέκλες αλλά με ίσια πλάτη, τώρα αυτα που γράφω μπορεί να είναι και μπουρδες, αλλά τελικά γύρισε και παρ'οτι είχε διπλή περίδεση, ερχοταν και με το ένα χεράκι, κοιτούσε και ανάποδα γεννήθηκε φυσιολογικά.Σου συστηνω να χαλαρώσεις,αφού μια φορά πήρε θέση είναι θέμα ωρών να ξανβρει τη θέση του και σου εύχομαι μια όμορφη φυσιολογική γέννα!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω eirini79 και εγω αυτο θελω,μια ομορφη φυσιολογικη γεννα αν και με φοβιζει,δεν θελω ομως σε καμια περιπτωση καισαρικη. Ολοι μου λενε οτι θα γυρισει και θελω να ειμαι αισιοδοξη!! Λενε οτι μεχρι κσι την τελευταια στιγμη γυρνανε,δεν θα βολευοταν μαλλον και ειπε να αλλαξει θεση....για λιγο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...