Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστερια με την καθαριοτητα


Recommended Posts

Μετα το "αγχος για τα παντα" ανοιγω νεο θεμα και εχω αλλη μια απορια.Βρηκα στο σουπερμαρκετ Detol απολυμαντικο σπρευ και το χρησιμοποιω παντου. Καμια φορα ακομα και στα ρουχα και τα παπουτσια :? Κανω κακο στον μπεμπουλη μου με το να το εισπνεω συνεχεια? Σημερα ψεκαζα τις παντοφλες μου και επεσε και στο δερμα μου. Τι θα με κανω? Νομιζω πως οντως τελικα το ολο θεμα εχει καταντησει υστερια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετα το "αγχος για τα παντα" ανοιγω νεο θεμα και εχω αλλη μια απορια.Βρηκα στο σουπερμαρκετ Detol απολυμαντικο σπρευ και το χρησιμοποιω παντου. Καμια φορα ακομα και στα ρουχα και τα παπουτσια :? Κανω κακο στον μπεμπουλη μου με το να το εισπνεω συνεχεια? Σημερα ψεκαζα τις παντοφλες μου και επεσε και στο δερμα μου. Τι θα με κανω? Νομιζω πως οντως τελικα το ολο θεμα εχει καταντησει υστερια.

 

καλυτερα θα ναι προσεχεις τη καταχρηση.

μα στα ρουχα κ συ; γιατι; αφου τα πλενεις!! κανενα σπρει δε συγκρινεται με ενα φρεσκοπλυμενο ρουχο.

 

για αρχη μην αγοραζεις ο,τι πλασαρεται στην αγορα!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα θα ναι προσεχεις τη καταχρηση.

μα στα ρουχα κ συ; γιατι; αφου τα πλενεις!! κανενα σπρει δε συγκρινεται με ενα φρεσκοπλυμενο ρουχο.

 

για αρχη μην αγοραζεις ο,τι πλασαρεται στην αγορα!

Στο μπουφαν ας πουμε γιατι μπηκα στο μετρο και ακουμπησα καπου η στην τσαντα μου ας πουμε προχτες ημουν στον δρομο και ορμηξε ενας σκυλος πανω μου..φοραγε λουρακι αλλα φοβηθηκα τα μικροβια και οταν γυρισα σπιτι ψεκαστηκα :-P Τωρα στην εγκυμοσυνη φοβαμαι υπερβολικα πολυ τα παντα αλλα η υστερια μπορει να κανει χειροτερο κακο μαλλον στο μωρο

Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις κακο...φαντασου εγω που δεν ειμαι υστερικη με την καθαριοτητα εβαζα ενα καρο χλωρινη οταν καθαριζα!!μου ελεγε η μανα μου εισαι τρελη!αλλα μολις ηρθε το μπεμπε απο την πολυ κουραση ουτε χλωρινες ουτε απολυμανσεις ουτε τιποτα εκτος απο τα ακρως βασικα δηλαδη μονο την τουαλετα και αυτη στο πιτς φιτιλι!ρακος ειμουνα!!!:P:p:p:p χαλαρωσε λιγακι οντως σε βρισκω λιγο υπερβολικη!οταν θα γεννηθει το μωρακι τοτε δεν πρεπει να εισπνεει διαφορα καλουδια που περνουμε εμεις για να καθαρισουμε!!ασε που ειναι και πανακριβο αυτο το dettol!! με το καλο ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο μπουφαν ας πουμε γιατι μπηκα στο μετρο και ακουμπησα καπου η στην τσαντα μου ας πουμε προχτες ημουν στον δρομο και ορμηξε ενας σκυλος πανω μου..φοραγε λουρακι αλλα φοβηθηκα τα μικροβια και οταν γυρισα σπιτι ψεκαστηκα :-P Τωρα στην εγκυμοσυνη φοβαμαι υπερβολικα πολυ τα παντα αλλα η υστερια μπορει να κανει χειροτερο κακο μαλλον στο μωρο

 

μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου!το μωρακι δεν θα ζησει για παντα σε ενα πληρως αποστειρωμενο περιβαλλον!δηλαδη αν το βγαλεις εξω και ακουμπησει καπου οταν θα παιζει αργοτερα θα εχεις το σπρει μαζι σου?σκεψου τα λιγο αυτα!εχει συμβει κατι και φοβασαι τοσο πολυ?πχ με την εγκυμοσουνη σου και ολα αυτα ή απλα παντα ησουν ετσι?

Link to comment
Share on other sites

lelaki ευχαριστω :D Εχετε δικιο..απο το αγχος μου να πανε ολα καλα γινομαι υπερβολικη ! Θα το παλεψω ομως..Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό γεννηθεί το μωράκι σου και μεγαλώσει λίγο θα μπουσουλαει στα πατώματα και θα βάζει μετά τα χέρια στο στόμα, θα σηκώνει την πιπίλα από το δρόμο και θα τη βάζει στο στόμα πριν προλάβεις να κάνεις τπτ, όταν είναι με άλλα παιδάκια θα ανταλάσσουν πιπίλες και μικρόβια χωρίς να βλέπεις. Απλά σε ενημερώνω ότι από ένα σημείο και μετά το Detol δεν έχει και πολύ νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τις προθέσεις και το ύφος μου, αλλά πρόσεξέ τον λίγο αυτό τον υποχονδρισμό. Θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι όχι απλά δεν κάνεις καλό με το να αποστειρώνεις τα πάντα, αλλά απεναντίας κάνεις κακό στο ανοσοποιητικό το δικό σου και αργότερα του μωρού. Όσο πρέπει να τηρούμε τους βασικούς κανόνες υγιεινής, άλλο τόσο πρέπει να εκτιθέμεθα στα απλά μικρόβια, διαφορετικά το ανοσοποιητικό μας σταδιακά αποδυναμώνεται ώστε τελικά να μην μπορεί να αντιμετωπίσει ακόμα και τους ασήμαντους εισβολείς.

 

Και φυσικά, όλες αυτές οι απολυμαντικές ουσίες δεν είναι απολύτως ακίνδυνες. Μην το παρακάνετε γενικά. Ειδικά η χλωρίνη που αναφέρθηκε από κάποια κοπέλα, θεωρώ ότι έχει επικίνδυνες αναθυμιάσεις και την αποφεύγω.

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπαν ολα τα κοριτσια οταν γεννηθει το νινι σου και μεγαλωσει θα εκτεθει σε πολλα μικροβια... το dettol και η χλωρινη πρεπει να αποφευγονται! ο,τι εισπνεεις περνα μεσω του πλακουντα στο μωρο. Επισης οταν γεννηθει μη πλενεις τα χερια σου με dettol.. εμας μας το ειχε πει η παιδιατρος, δεν παυει να ειναι ενα σχετικα δυνατο χημικο και το δερματακι του μωρου μας ειναι παρα πολυ ευαισθητο. με απλο σαπουνακι πλυσιμο και καθαρο οινοπνευμα αν θελεις. Αν μπεις στο τρυπακι του υποχονδρισμου ειναι δυσκολο να βγεις γι'αυτο προσεξε.. Σιγα σιγα θα γινει δυσκολη και η συνυπαρξη σου με τους ανθρωπους που θε θελουν να σε βοηθησουν. Ειδικα οι παντοφλες ας πουμε ειναι κατι που φορας μεσα στο σπιτι, γιατι να τις απολυμανεις? Ειναι σημαντικο το οτι καταλαβαινεις την υπερβολη απο μονη σου.. εγω παντως απο καθαριστικα προτιμω τα planet γενικης χρησης και για τα τζαμια που υποτιθεται ειναι λιγο πιο ακινδυνα.. χλωρινη βαζω μονο μια φορα την εβδομαδα στην τουαλετα και τις υπολοιπες το planet γενικης χρησης παλι.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω απο οταν γεννησα κατηργησα ολα τα απορυπαντικα τετοιου τυπου και καθαριζα μα ξυδι και νερακι...δε μου αρεσει να εισπνεουν τα μωρα τετοια χημικα.

Επισης επειδη αυτο που περιγραφεις ειναι μικροβιοφοβια...προσεχε μη το περασεις και στο παιδι.ξερω γνωστη μου που ειναι ετσι....ε και το πρωτο της παιδι ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι υπερβολικη η αντιδραση σου κι εγω εχω κοψει τ απορρυπαντικα και χρησιμοποιω πολυ ξυδι. Το παιδι και στα χωματα θα παιξει και πατωματα θα γλειψει τι θα κανεις τοτε? Πρεπει να το δουλεψεις μεσα σου αυτο και να ξερεις οτι αν δεν υπηρχαν μικροβια δεν θα υπηρχαμε κι εμεις (δεν λεω να γινουμε γυφτακια)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια το ξέρω οτι είμαι υπερβολική και υποχονδρια και όλα αυτά..εχω προβλημα εδω και καιρο και σίγουρα δεν θα το περάσω αυτό και στο μωρο οταν γεννηθεί με το καλο απλα προσωρινά μένουμε με τους γονεις του αντρα μου λόγω οικονομικων προβλημάτων και δεν Συμφωνώ με κάποια πραγματα.Αυτό που φοβάμαι βασικά είναι το τοξόπλασμα.Οτάν λοιπον βγαίνει ο άντρας μ στην άυλη με τις παντόφλες π κανουν πάρτυ οι γάτες φρικαρω..η οτάν η πεθερά μου σκουπιζει τα καθαρά Πιάτα με την πετσέτα που σκουπιζε τ χεριά της απο τον ώμο κιμά..

Link to comment
Share on other sites

Μετα το "αγχος για τα παντα" ανοιγω νεο θεμα και εχω αλλη μια απορια.Βρηκα στο σουπερμαρκετ Detol απολυμαντικο σπρευ και το χρησιμοποιω παντου. Καμια φορα ακομα και στα ρουχα και τα παπουτσια :? Κανω κακο στον μπεμπουλη μου με το να το εισπνεω συνεχεια? Σημερα ψεκαζα τις παντοφλες μου και επεσε και στο δερμα μου. Τι θα με κανω? Νομιζω πως οντως τελικα το ολο θεμα εχει καταντησει υστερια.

 

Αλλο αυτο που το θεωρω υπερβολικο, (παρολο που καθαριζω μονο με dettol)

 

Οτάν λοιπον βγαίνει ο άντρας μ στην άυλη με τις παντόφλες π κανουν πάρτυ οι γάτες φρικαρω..η οτάν η πεθερά μου σκουπιζει τα καθαρά Πιάτα με την πετσέτα που σκουπιζε τ χεριά της απο τον ώμο κιμά..

 

και αλλο αυτο που το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, (συγνωμη κιολας!!!).

 

Οι περισσοτερες λοιμωξεις ενεργοποιουνται μεσω των χεριων, οποτε καλο θα ηταν να κρατας οσο τον δυνατον περισσοτερο καθαρα τα χερια σου (γιατι με αυτα τρως και αρα εχεις επαφη με τα εσωτερικα ζωτικα οργανα κλπ...), παρα τα ρουχα σου που ουτως η αλλως θα πλυθουν (και οχι με στεγνο καθαρισμα οπως με το σπρευ) σε αναλογες θερμοκρασιες που τα μικροβια, βακτηρια κλπ...τουλαχιστον θα εξασθενησουν, και δεν θα ερθουν σε αμεση επαφη με τα εσωτερικα ζωτικα οργανα σου για να προκαλεσουν κατι δυσαρεστο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...