Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Την εμπειρια σας για προωρο τοκετο


Recommended Posts

Κοριτσια θα ηθελα την εμπειρια σας. Η φιλη μου μολις μπεικε στον 6 μηνα.πηγε για υπερυχο κ ο γιατρος την φοβισε πολυ.της ειπε πως θα γεννησει προωρα κ αν γεννησει τωρα το μωρο δεν ειναι βιωσιμο..ο τραχυλος της ειπε ειναι 17..της εδωσε μια κρεμα κ της ειπε ξεκουραση μεχρι να μπει τουχαστον στον 7 οποτε κ να γεννηθει δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα(το μωρο ειναι βιωσιμο). Τελος παντων παει μετα απο 10 μερες να την δει κ της λεει ακομη χειροτερα ο τραχυλος 14...(τωρ να σας πω την αληθεια δεν ξερω τι εννοει με το 17& το 14 εκκατοστα??) κ τις ειπε τνα παει την αλλη βδομαδαψνα την ραψει..μαλλον περιηδηση δηλαδη...τωρα πσες εχετε γεννησει προωρα βαση αυτων που σας λεω πως τα βλεπετε τα πραγματα?! Σαν ρωταω γιατι δεν εχω κ πολυ εμπειστοσυνη στον γιατρο γιατι δεν ειναι πολυ εμπειρος...(επαρχια)..πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας...ευχαριστωη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το 14 ειναι χιλιοστα και ειναι αρκετα μικρος ο τραχηλος, λογικα θα την βαλει για επειγουσα περιδεση και θα πρεπει να ειναι στο κρεβατι. Θελει πολυ προσοχη

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα την εμπειρια σας. Η φιλη μου μολις μπεικε στον 6 μηνα.πηγε για υπερυχο κ ο γιατρος την φοβισε πολυ.της ειπε πως θα γεννησει προωρα κ αν γεννησει τωρα το μωρο δεν ειναι βιωσιμο..ο τραχυλος της ειπε ειναι 17..της εδωσε μια κρεμα κ της ειπε ξεκουραση μεχρι να μπει τουχαστον στον 7 οποτε κ να γεννηθει δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα(το μωρο ειναι βιωσιμο). Τελος παντων παει μετα απο 10 μερες να την δει κ της λεει ακομη χειροτερα ο τραχυλος 14...(τωρ να σας πω την αληθεια δεν ξερω τι εννοει με το 17& το 14 εκκατοστα??) κ τις ειπε τνα παει την αλλη βδομαδαψνα την ραψει..μαλλον περιηδηση δηλαδη...τωρα πσες εχετε γεννησει προωρα βαση αυτων που σας λεω πως τα βλεπετε τα πραγματα?! Σαν ρωταω γιατι δεν εχω κ πολυ εμπειστοσυνη στον γιατρο γιατι δεν ειναι πολυ εμπειρος...(επαρχια)..πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας...ευχαριστωη

 

Καλημερα Γιαννα.. λοιπον... πριν απο δυο βδομαδες μου ειπαν οτι επεσε ο τραχηλος, στα 25 χιλιοστα και εγκυμοσυνη υψηλου κινδυνου .. η γιατρος μου, μου εδωσε προγεστερονη , οπως εσας.. και αναιβεικε στα 29 χιλιοστα.. μου ειπε οτι σε περιπτωση που πεσει παλι θα χρειαστω περιδεση.. οποτε πολυ καλα σας το ειπε και εσας...

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα.γενικα της ειπε πως ειναι δυσκολη κατασταση.δηλαδη με το ραψιμμο μπορει να πανε ολα καλα?? Κ να φανταστειτε οταν πηγε την πρωτη φορα που ο τραχυλος ηταν 17 ηταν τελος του πεμτου ακομη κ μετα οταν ηταν 14 μολις ειχε μπει στον εκτο..πολυ νωρις ακομη...ας ελπισουμε πως θα πανε ολα καλα...σας ευχαριστω παντως πολυ

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα.γενικα της ειπε πως ειναι δυσκολη κατασταση.δηλαδη με το ραψιμμο μπορει να πανε ολα καλα?? Κ να φανταστειτε οταν πηγε την πρωτη φορα που ο τραχυλος ηταν 17 ηταν τελος του πεμτου ακομη κ μετα οταν ηταν 14 μολις ειχε μπει στον εκτο..πολυ νωρις ακομη...ας ελπισουμε πως θα πανε ολα καλα...σας ευχαριστω παντως πολυ

 

 

Να φανω ειλικρινεις κοριτσακι μου.. εμενα μου ειπε οτι η εσχατη λυση ειναι το ραψιμο... γιατι πανω απο 20 εβδομαδων ειναι πολυ επικυνδινο.. Επισης.. απαραιτητο... και πολυ σοβαρο ειναι να μην υπαρχουν μικροβια για να γινει περιδεση.. δηλαδη να μην εχει κολπιτιδα, μυκητες και γενικα κατι απο κατω...!!γιατι τοτε μονο με ξαπλα μπορει να φτασει μεχρι τελος..!!

 

Εμενα τωρα που επεσε η γιατρος μου , μου ειπε να εμην κανω απλα πολλα πραγματα.. δηλαδη ενα μαγειρεμα μονο.. οχι ορθοστασια, οχι περπατημα, οχι βολτες με το αυτοκινητο, οχι βαρη, οχι δουλειες.. οχι γουτσου γουτσου..!!! γενικα θελει πολυ προσοχη... !!! να σκεφτεις οτι οσο μεγαλωνει το μωρο, τοσο θα πιεζει εκει, και τοσο θα μικραινει ο τραχηλος.. !!

σε γυναικες οι οποιες εχουν μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη το οριο ειναι τα 15 χιλιοστα. σε γυναικες με κυηση υψηλου κινδυνουε ειναι τα 25 χιλιοστα το οριο...!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λεε ρε κοριτσι μου..κ εχθες μου ειπε σαν να μην εφταναν ολα αυτα εχει κ μυκητες εκει κατω...τωρα εχει οχι απο παντα..... Ειναι πολυ σοβαρο αυτο ε??ο γιατρος της δεν τις ειπε κατι πυτος η αλλιως την εδτειλε σε αλλον εμπειρο στην αθηνα να της κανει περιδυση γιατι οπως ειπα κ παραπανω αυτος ο γιατρος ειναι απο μικρη επαρχια κ δεν εχει εμπειρια σε πολλα εξαλου της ειπε καλο θα ηταν να παει αθηνα γιατι αν γεννησει προωρα εδω δεν εχπυν θερμοκιτιδες... Φηλαδη κοροτσια την βδομαδα τωρα που θα παει στο γιατρο να τησ πω να του πει πως εχει μυκητες??γιατι κ αυτη μεσα στο αγχος μπορει να μην το θεωρει σημαντικο να το πει...

Link to comment
Share on other sites

Τι λεε ρε κοριτσι μου..κ εχθες μου ειπε σαν να μην εφταναν ολα αυτα εχει κ μυκητες εκει κατω...τωρα εχει οχι απο παντα..... Ειναι πολυ σοβαρο αυτο ε??ο γιατρος της δεν τις ειπε κατι πυτος η αλλιως την εδτειλε σε αλλον εμπειρο στην αθηνα να της κανει περιδυση γιατι οπως ειπα κ παραπανω αυτος ο γιατρος ειναι απο μικρη επαρχια κ δεν εχει εμπειρια σε πολλα εξαλου της ειπε καλο θα ηταν να παει αθηνα γιατι αν γεννησει προωρα εδω δεν εχπυν θερμοκιτιδες... Φηλαδη κοροτσια την βδομαδα τωρα που θα παει στο γιατρο να τησ πω να του πει πως εχει μυκητες??γιατι κ αυτη μεσα στο αγχος μπορει να μην το θεωρει σημαντικο να το πει...

 

 

Και εγω εχω μυκητες... απο την αρχη της εγκυμοσυνης.. ενω πριν δεν ειχα.. και γι αυτο μου ειπε οτι αν δεν τους καταπολεμισουμε δεν προκοιτε να κανουμε κατι.. μολις σταματησω την προγεστερονη,την πεμπτη. θα αρχισω θεραπεια και για μυκητες.. επισης μου ειπε οτι ισως να ειναι και αυτος ενας λογος που λεπτηνε ο τραχηλος..!! εγω λεω να παει σε εναν ποιο εμπειρο γιατρο.. και να παρει και δευερη αποψη...!!

 

εδω μεσα, μπορεις να ρωτησεις και τους γιατρους που εχουμε... και αυτοι κατι περισσοτερο θα σου πουν καλητερα απο εμας.. αλλα να τονισεις οτι εχει και μυκητες.. !!!

γενικα στην φαση της εγκυμοσυνης κολλαμε πολυ ευκολα οτιδιποτε.. να σκεφτεις οτι εγω τελευταια φορα που ειχα μυκητες ηταν στα 20... το καλο βεβαια με τους μυκητες.. ειναι οτι ειναι το μονο μικροβιο πουδεν προκαλει θεματα, οπως η κολπιτιδα και αλλα.. !!! δηλαδη και φυσιολογικα μπορεις να γεννησεις...!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

απο τους γιατρους πως ζηταω γνωμη εδω??σε ευχαριστω πολυ...αυτος ο γιατρος που παει τωρα της ειπε πως μπορει κ απο την δουλεια να εγινε αυτο..μα καλα τοσες κοπελες δουλευουν στην εγκυμοσυνη..δεν ξερω τι να πω...εγω εχω φοβιθει πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πηγε σημερα σε αλλον γυναικολογο κ της ειπε πως εχει μικρεινει κιαλο 6-8χιλοστα(σε μια βδομαδα) κ της ειπε πως πρεπει να κανει περιδεση κ να συννενοηθει με τον γυναικολογο που την παρακολουθει αν δεν μπορει-ξερει να την κανει αυτος τοτε να παει σε αυτον να της την κανει..ρε κοριτσια πολυ γρηγορα δεν μικραινει???κ οι γιατροι πολυ χρονο δεν χανουν να την στελνουν ο ενας στον αλλον???οσο για το οτι εχει μυκητες δεν της ειπε κατι πχ οτι δεν μπορει να κανει περιδεση...πειτε μια γνωμη ρε κοριτσια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν λεω 6-8 χιλιοστα εννοω 6-8 χιλιοστα ηταν σημερα ενω πριν μια βδομαδα 14...

 

 

γιαννα μου.. να τρεξει να την κανει.. να μην αμελησει ουτε μερα.. αν το αφησει μπορει και να γεννησει.. Μην το αφησει ετσι...!!

Μην σου πω αυριο το πρωι να παει να κανονισει τα καθεκαστα... !!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσι ειναι δυνατον ο ενας γιατρος να την στελνει σε αλλον????εφυγε απο την επαρχια 2 ωρες ταξιδι για ναπαει αθηνα να δει τον αλλον γιατρο κ αυτος αντι να την κρατησει επειγον περιστατικο μεσα την διωχνει κ της λεει να συνενοηθεις με τον γιατρο που σε παρακολουθει αν σου κανει περιδεση..αλλιως ξανα ελα σε εμενα να στην κανω εγω..πολλες μερες δεν χανονται???? Κ αν κ δεν ξερω απο αυτα αλλα πριν 18 μερες ηταν 17 χιλιοστα πριν 8 μερες 14 κ σημερα 6-8??πολυ γρηγορα δεν μειωνεται??στο ποσο γεναει μια γυναικα αν φτασει.???οπως το παει σε μια βδομαδα θα εχει φτασει στο 1!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τωρα μιλησε με τον γιατρο της κ αυριο πρωι φευγει παλι για αθηνα θα παει για περιδεση..αλλιως σε 10 μερες θα το χασει το μωρο της ειπε ο γιατρος..της ειπε ομως πως θα κατσει μερικες μερες μεσα..ξερετε ποσες μερες καθονται μεσα οταν κανουν περιδδεδη???κ καατι αλλο..αν κανει περιδεση μετα αποφευγει τον κυνδινο να γεννησει προορα?? Σας εχω ζαλισει. Αλλη σας ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα εκανε περιδυση εχθες κ ολα πηγαν καλα.κ ελπιζω να πανε καλα..οταν κανεις περιδεση με τοσο μικτο τραχυλο 6-8 χιλιοστα υπαρχει περιπτωση να φτασει μεχρι το τελος η εγκυμοσυνη??!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...