Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μα γιατί κλαίει τόσο;


Recommended Posts

Λοιπόν έμπειρες μανούλες χρειάζομαι τα φώτα σας, Από την 1η του Σεπτέμβρη ο μικρός μου (19 μηνών) πάει παιδικό. Στην περιοχή μου θεωρείται αν όχι ο καλύτερος, από τους καλύτερους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Το πρόβλημα είναι οτι μόλις δει το σχολικό να στρίβει από τη γωνία αρχίζει να κλαίει σπαραχτικά και να γατζώνεται πάνω μου. Μετα όταν τον φέρνει πίσω το σχολικό μόλις με δει πάλι τα ίδια. Οι δασκάλες μου λένε ότι μόλις φτάσουν ηρεμεί και περνάει καλά, παίζει με τα άλλα παιδάκια, διασκεδάζει, τρώει. Μήπως όμως στην πραγματικότητα το παιδί μου δεν περνάει καλά εκειπέρα και δεν θέλει να πάει; Μήπως προσπαθει να μου πει κάτι; Εγώ δεν δουλεύω ακόμα. Τον έστειλα για να κοινωνικοποιηθεί πιο πολύ, για να κάνει και κάτι διαφορετικό να μη βαριέται κ.τ.λ. Όμως τώρα σκέφτομαι να τον σταματήσω. Μήπως ανησυχώ υπερβολικά;

Iqvfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα, θα σου πω τη γνώμη μου ως νηπιαγωγός. Έχω συναντήσει πολλές φορες παιδάκια (2-4 ετών) με αντίστοιχη συμπεριφορά με του δικού σου. Είχαμε δηλαδή παιδάκια που όταν μας τα έφερναν το πρωί οι γονείς σπάραζαν στο κλάμα, μετά κατά τη διάρκεια της ημέρας όλα ήταν μία χαρά και μετά με το που έρχονταν οι γονείς τους να τα πάρουν πάλι κλάμα!Εάν δεν συμβαίνει κάτι στο σχολείο, συνήθως αυτό οφείλεται σε ανασφάλεια του παιδιού ή στο γεγονός ότι απλά δεν είναι ακόμη έτοιμα να αποχωριστούν τη μανούλα τους. Κατά τη γνώμη μου αν η μαμά δεν δουλεύει καλό είναι να μην στέλνει το παιδί στο σχολείο πριν γίνει 3 ετών. Τότε τα παιδάκια είναι πιό έτοιμα να ενταχθούν στο σχολικό περιβάλλον και έχουν αναπτύξει την αυτοπεποίθησή τους όποτε αποχωρίζονται τους γονείς πιο εύκολα. Η συμβουλή μου είναι να ακολουθήσεις το ένστικτό σου, αν νιώθεις ότι είναι ένα τέχνασμα για να σου τραβήξει την προσοχή αλλά κατά τα άλλα όλα είναι καλά στο σχολείο τότε μην το βγάλεις, αν από την άλλη βλέπεις ότι ίσως απλά χρειάζεται κι άλλο χρόνο μαζί σου τότε κράτα το στο σπίτι, υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις εσύ μαζί του για να μη βαριέται (τραγούδια, κατασκευές, δημιουργική απασχόληση κλπ) αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις σίγουρα πάρα πολλά.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έμπειρες μανούλες χρειάζομαι τα φώτα σας, Από την 1η του Σεπτέμβρη ο μικρός μου (19 μηνών) πάει παιδικό. Στην περιοχή μου θεωρείται αν όχι ο καλύτερος, από τους καλύτερους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Το πρόβλημα είναι οτι μόλις δει το σχολικό να στρίβει από τη γωνία αρχίζει να κλαίει σπαραχτικά και να γατζώνεται πάνω μου. Μετα όταν τον φέρνει πίσω το σχολικό μόλις με δει πάλι τα ίδια. Οι δασκάλες μου λένε ότι μόλις φτάσουν ηρεμεί και περνάει καλά, παίζει με τα άλλα παιδάκια, διασκεδάζει, τρώει. Μήπως όμως στην πραγματικότητα το παιδί μου δεν περνάει καλά εκειπέρα και δεν θέλει να πάει; Μήπως προσπαθει να μου πει κάτι; Εγώ δεν δουλεύω ακόμα. Τον έστειλα για να κοινωνικοποιηθεί πιο πολύ, για να κάνει και κάτι διαφορετικό να μη βαριέται κ.τ.λ. Όμως τώρα σκέφτομαι να τον σταματήσω. Μήπως ανησυχώ υπερβολικά;

γεια σου συντέκνισσα!!!! κι ο δικός μου τα ίδια έκανε στην αρχή(μήπως φταίει το κρητικό γονίδιο??) κι έκανε κι εμετό από πάνω. στο σχολείο κύριος και κοινωνικότατος. εγώ βέβαια δεν είχα τη δυνατότητα να τον έχω σπίτι. αν τον έστελνες λιγότερες ώρες ίσως? αλλιώς υπομονή και θα του περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα σου πω τη γνώμη μου ως νηπιαγωγός. Έχω συναντήσει πολλές φορες παιδάκια (2-4 ετών) με αντίστοιχη συμπεριφορά με του δικού σου. Είχαμε δηλαδή παιδάκια που όταν μας τα έφερναν το πρωί οι γονείς σπάραζαν στο κλάμα, μετά κατά τη διάρκεια της ημέρας όλα ήταν μία χαρά και μετά με το που έρχονταν οι γονείς τους να τα πάρουν πάλι κλάμα!Εάν δεν συμβαίνει κάτι στο σχολείο, συνήθως αυτό οφείλεται σε ανασφάλεια του παιδιού ή στο γεγονός ότι απλά δεν είναι ακόμη έτοιμα να αποχωριστούν τη μανούλα τους. Κατά τη γνώμη μου αν η μαμά δεν δουλεύει καλό είναι να μην στέλνει το παιδί στο σχολείο πριν γίνει 3 ετών. Τότε τα παιδάκια είναι πιό έτοιμα να ενταχθούν στο σχολικό περιβάλλον και έχουν αναπτύξει την αυτοπεποίθησή τους όποτε αποχωρίζονται τους γονείς πιο εύκολα. Η συμβουλή μου είναι να ακολουθήσεις το ένστικτό σου, αν νιώθεις ότι είναι ένα τέχνασμα για να σου τραβήξει την προσοχή αλλά κατά τα άλλα όλα είναι καλά στο σχολείο τότε μην το βγάλεις, αν από την άλλη βλέπεις ότι ίσως απλά χρειάζεται κι άλλο χρόνο μαζί σου τότε κράτα το στο σπίτι, υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις εσύ μαζί του για να μη βαριέται (τραγούδια, κατασκευές, δημιουργική απασχόληση κλπ) αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις σίγουρα πάρα πολλά.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Πιστεύεις ότι αν επιμείνει ο γονιός μπορεί το παιδί αργότερα να μη θέλει να πηγαίνει στο σχολείο (δημοτικό) ή να έχει αρνητικό αντίκτυπο στο πώς θα νιώθει και θα αντιμετωπίσει το παιδί το σχολείο και το διάβασμα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τα παιδιά είναι ευπροσάρμοστα και αν έχουν την κατάλληλη στήριξη από τους γονείς και τους δασκάλους ξεπερνούν την αρχική άρνηση. Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις που τα παιδιά εμμένουν σε αυτό αλλά συνήθως οφείλεται σε άλλα σοβαρότερα προβλήματα που συμβαίνουν στο σπίτι ή στο σχολείο. Απλά θεωρώ ότι αν κάποιος έχει την πολυτέλεια να κρατήσει το παιδί του στο σπίτι καλό είναι να το κάνει.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια πάνε πάνω από 4 μήνες από τότε που έγραψε η κοπέλα τον προβληματισμό της. Μένει να δει ότι είχε δημοσιεύσεις στο θέμα της και να μπει να μας πει αν εξακολουθεί να υφίσταται το πρόβλημα ή αν τελικά προσαρμόστηκε το μικρό της στο περιβάλλον του σταθμού! ;) Ελπίζω στο 2ο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...