Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΟ 1 ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΕ ΟΣΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΗΝ 23 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΛΟΓΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟΒΟΛΗΣ, ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 10 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ.ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΠΩΣ ΣΕ ΕΞΕΤΑΖΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Νιβι. Κι εγώ έκανα τον Ιούλιο που μας πέρασε περίδεση τραχήλου στη 16η εβδομάδα προληπτικά λόγω τρίδυμης εγκυμοσύνης. Η όλη διαδικασία ήταν πάρα πολύ απλή, δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου. Μετά την περίδεση το μόνο επιπλέον που έκανα ήταν η χρήση μια κρέμας ενδοκολπικά μία φορά κάθε μήνα μέχρι τον τοκετό και προσθέσαμε στις εξετάσεις αίματος που ήδη έκανα την crp για να ελέγχουμε το ενδεχόμενο λοίμωξης που μπορεί προκαλούσε το ράμμα που τοποθετήθηκε. Ο έλεγχος του ράμματος και η εξέταση του τραχήλου γινόταν ενδοκολπικά με υπέρηχο μέχρι και τον τοκετό. Αν έχεις κάποια απορία στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νιβι. Κι εγώ έκανα τον Ιούλιο που μας πέρασε περίδεση τραχήλου στη 16η εβδομάδα προληπτικά λόγω τρίδυμης εγκυμοσύνης. Η όλη διαδικασία ήταν πάρα πολύ απλή, δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου. Μετά την περίδεση το μόνο επιπλέον που έκανα ήταν η χρήση μια κρέμας ενδοκολπικά μία φορά κάθε μήνα μέχρι τον τοκετό και προσθέσαμε στις εξετάσεις αίματος που ήδη έκανα την crp για να ελέγχουμε το ενδεχόμενο λοίμωξης που μπορεί προκαλούσε το ράμμα που τοποθετήθηκε. Ο έλεγχος του ράμματος και η εξέταση του τραχήλου γινόταν ενδοκολπικά με υπέρηχο μέχρι και τον τοκετό. Αν έχεις κάποια απορία στη διάθεσή σου.[/QUO

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΔΗΛ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΙ ΚΟΛΠΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Από την αρχή της εγκυμοσύνης και μέχρι το τελευταίο ραντεβού έκανε και υπέρηχο ενδοκολπικό. Απ' ότι μου έλεγε έτσι βλέπει με μεγαλύτερη ακρίβεια το μήκος του τραχήλου και μετά την περίδεση το ράμμα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Από την αρχή της εγκυμοσύνης και μέχρι το τελευταίο ραντεβού έκανε και υπέρηχο ενδοκολπικό. Απ' ότι μου έλεγε έτσι βλέπει με μεγαλύτερη ακρίβεια το μήκος του τραχήλου και μετά την περίδεση το ράμμα

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΜΕΙΝΑ ΞΑΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα κ καλο μηνα! Θελω την βοηθεια σασ απο οσεσ γνωριζουν κατι για την ανεπαρκεια τραχηλου. Μετα απο δυο πρωορουσ τοκετουσ στην 21 κ στην 19 εβδομαδα στισ προηγουμενες εγκυμοσυνες μου κ μετα απο σαλπιγγογραφια πιθανον να επαιξε ρολο για τισ αποβολες να επαιξε ρολ ο οτραχηλοσ. Ειμαι στην 8 εβδομαδα κ στην 12 μετα την α επιπεδου θα κανω περιδεση. Εχω ελπιδες ? Υπαρχει καποια με παρομοια κατασταση με τη δικη μου κ αν ναι τι εκανε? Τα καταφερε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλό μήνα και με το καλό αυτή τη φορά ευχομαι μέσα απτην καρδιά μου να κρατήσεις αυτό το μωράκι στην αγκαλιά σου.

Η δική μου εμπειρία είναι τόσο επώδυνη όσο και η δική σου και πολλών κοριτσιών στο φορουμ και όχι μόνο..

Το 2009 γέννησα και εγώ ένα κοριτσάκι στην 23η εβδομάδα από ανεπάρκεια τραχήλου.

Δεν έχει περάσει μέρα που να μην έχω σκεφτεί πώς θα ήταν η ζωή μου έχοντας κάνει περίδεση και έχοντας αυτό το ευλογημένο πλάσμα στη ζωή μου..:-(

Μετά από πολύ καιρό που δεν έμενα έγκυος προχώρησα σε σπερματέγχυση και πέτυχε με την πρώτη!!!

Αυτή τη φορά ήμουν αποφασισμένη να φέρω αυτό το μωρό στον κόσμο κάνοντας κάθε δυνατή προσπάθεια, όπως και έγινε.

Την 9η εβδομάδα μεγάλη αιμοραγία, εγώ σε κατάσταση σοκ πίστευα ότι πάει το μωράκι μου, όντως είχε αποκολληθεί σχεδόν όλος ο σάκος και ο γιατρός μου έδινε ποσοστά 50-50 να ξανακολλήσει και να μεγαλώσει το σποράκι..έμεινα σε ακινησία από εκείνη τη μέρα μέχρι την 36 και 4 εβδομάδα που μου τον πήρε με καισαρική έχοντας όμως κάνει την 12η εβδομάδα αυχενική, στην οποία ο τράχηλος είχε ήδη κοντύνει και περίδεση την 14η.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα αντράκι 2μιση σχεδόν που σκαρφαλώνει πάνω μου :-) και λατρεύω με όλη μου την ψυχη.

Εύχομαι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Ελπιδα παντα υπαρχει αλλα οταν σε κυριευει το αγχος τα βλεπεις ολα τοσο δυσκολα εωσ ακατορθωτα. Αυτη τη φορα δε μπορω να κανω ονειρα γιατι το μονο που νιωθω ολη την μερα μου ειναι φοβο για το μελλον ...κανεισ δε ξερει . Αναρωτιεμαι ομωσ πωσ στις δυο εγκυμοσυνεσ οταν μετρουσαν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης τον τραχηλο τον εβρισκαν φυσιολογικο κ ξαφνικα ειχα αιμα κ πηγαινα στο νοσοκομειο με διαστολη. Δε θα φαινοταν κατι απο την αρχη βρε κοριτσια????

Link to comment
Share on other sites

Ταπ Ταπ γεια σου. Και σε μένα ολα καλά μου έλεγαν με τον τραχηλο, ώσπου έχασα διδυμα αγοράκια στην 21η. Ο τράχηλος μπορεί να ανοίξει γρήγορα, μην το ψάχνεις. Σε αυτή την εγκυμοσυνη έκανα και εγω περιδεση στις 14 εβδομαδες ή 15 δεν θυμάμαι. Χαίρομαι τόσο τώρα που την έκανα, ξερω ότι πήρα τη σωστή απόφαση. Ακομη κ τώρα που τη νιώθω τη μπεμπα που εχει μεγαλώσει, φοβάμαι μην μου φύγει απο την πολυ κλωτσιά. Το σώμα κ το μυαλό θυμάται. Σήμερα ειμαι 34+1. Σε 2-3 εβδομαδες θα πάω να κόψουμε τα ράμματα. Η μπεμπα εχει περάσει τα 2 κιλά, έχω ξεχάσει το φόβο και το παρελθόν, εχω ψωνίσει ό,τι άχρηστο γλυκουλι μπιχλιμπίδι υπαρχει απο τη χαρά μου που έρχεται κ την περιμένω πως κ τι. Αμφιβάλλω κ αν οταν γεννηθεί, θα την δίνω σε άλλους να την κρατάνε. Περίμενα περίπου 5 χρονια για να έρθει.

Το ίδιο θα συμβεί κ σε σένα. Με προσοχή κ παρακολούθηση, θα σου πανε ολα τέλεια. Δεν επιτρέπεται να μην κανεις περιδεση. Και μετά απλά θα περνάνε οι εβδομαδες κ θα ξεκουράζεσαι..

Φιλιά κ να ξέρεις ότι ολα καλά θα πανε.

ΧΧΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες!Είμαι καινούργια στο forum .Βρίσκομαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου 13+3 διότι η πρώτη δυστυχώς έληξε πρόωρα στην 23+5 από φλεγμονή χωρίς αλλες αιτιολογίες καθώς οι αρμόδιοι δεν το έψαξαν.Εκανα προχθές την αυχενική μου και μου βγήκε η μέτρηση τραχήλου 24mm και έχω αγχωθει πολύ.Ο καινούργιος μου γιατρός δεν αγχώθηκε και αποφεύγει να μου κάνει περίδεση για τυχόν επιπλοκές.Μετα από πίεση δική μου μου έδωσε ένα μαγνήσιο και προγεστερόνη κάθε βράδυ και ξεκούραση. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία από εσάς και πώς εξελίχθηκε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/2/2022 at 11:07 ΜΜ, rena851 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!Είμαι καινούργια στο forum .Βρίσκομαι στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου 13+3 διότι η πρώτη δυστυχώς έληξε πρόωρα στην 23+5 από φλεγμονή χωρίς αλλες αιτιολογίες καθώς οι αρμόδιοι δεν το έψαξαν.Εκανα προχθές την αυχενική μου και μου βγήκε η μέτρηση τραχήλου 24mm και έχω αγχωθει πολύ.Ο καινούργιος μου γιατρός δεν αγχώθηκε και αποφεύγει να μου κάνει περίδεση για τυχόν επιπλοκές.Μετα από πίεση δική μου μου έδωσε ένα μαγνήσιο και προγεστερόνη κάθε βράδυ και ξεκούραση. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία από εσάς και πώς εξελίχθηκε?

Καλησπερα!

εγω ειχα εξαλειψη σχεδον τραχηλου, στη β επιπεδου ειχα 11 mm (22η βδομαδα περιπου), μπηκα για εκτακτη περιδεση και γεννησα 37η βδομαδα κ ολα πηγαν τελεια. Υπαρχουν γιατροι που δν υποστηριζουν τοσο την περιδεση, θεωρουν οτι με προσοχη κ κατακλιση θα πανε ολα κατ ευχην- κ ο δικος μου ειναι κατα της περιδεσης σε γενικευση, αλλα σε μενα δε γινοταν να χουμε κ επιλογη νομιζω-

Θα σου προτεινα να παρεις κ μια δευτερη γνωμη, γιατι ο τραχηλος σου εχει περιθωριο κ ειναι κριμα γιατι εχεις ερθει απο μια δυσκολη κατασταση πενθους.

Ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...