Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη φορά περίοδος


Recommended Posts

Ειμαι 12 χρονων και μου ηρθε πρωτη φορα στη ζωη μου περιοδος σημερα...

:D:D Εγω χαιρομαι αλλα δεν ξερω πως να το πω στη μαμα μου ...

Προτεινετε μου λυσεις σας παρακαλω... :?:?:???:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου elenaki!Γινεσαι γυναικα λοιπον!!!!Θα δεις μεγαλες αλλαγες στο σωμα σου,ευχαριστες!Οι ορμονες σου θα αλλαξουν!Περνας σε αλλα σταδια!Επειδη και γω σαν παιδι ντρεπομουν να το πω στη μητερα μου,θα σου πω πως δεν πρεπει!Να νιωσεις ανετα και να πας αυτη τη στιγμη να της το ανακοινωσεις!Δεν υπαρχουν λυσεις σε αυτο το θεμα!Δεν ειναι μια κακη ειδηση ή δεν εκανες καποια σκανταλια για να φοβασαι να το πεις!Γι αυτοοοο γρηγορα στη μανουλα!Ισα ισα που θα χαρει παρα πολυ!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι διότι ειναι κάτι φυσιολογικό. Πες το στη μητέρα σου απλά και αυτή θα σου εξηγήσει τα σχετικά και αν την δεις οτι δυσκολεύεται πρότεινε της να πάτε για ενημέρωση στον γυναίκολόγο.

Εμένα η μητέρα μου με ειχε ενημερώσει νωριτερα αλλα την πρώτη φορά ήταν καφέ εκκρισεις και εγώ νόμιζα οτι σαν λιχουδω που ειμαι έφαγα σοκολάτα στο κρεβάτι και κάποιο κομμάτι βρέθηκε στο εσώρουχο (μιλάμε για καλπάζουσα φαντασία). Δεν είπα τίποτα στη μάνα μου γιατί με κατσαδιαζε που έτρωγα στο κρεβάτι.

Και να ξέρεις οτι είσαι και τυχερή γιατί τώρα υπάρχουν και οι λεπτές σέρβιετες ενώ στα χρόνια μου ήταν χοντρές και είχες συνέχεια την εντύπωση οτι είχες ολόκληρο μαξιλάρι εκεί κάτω.

Άντε τρέξε στην μαμα σου και πες το και σου εύχομαι ολόψυχα αυτο να ειναι το χειρότερο που θα της πεις ποτε.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες κούκλα μου στις γυναίκες! Να το πεις στη μητέρα σου απλά και φυσιολογικά όπως είναι και η ίδια η περίοδος. Εγώ στη θέση της θα χαιρόμουν, γιατί πιά το κοριτσάκι μου γίνεται κοπέλα! Θα σε βοηθήσει με την καθημερινότητά σου (σερβιέτες, καθαριότητα κλπ) και μπορεί να σου εξηγήσει, αν δεν το έχει κάνει ήδη, τι σημαίνει περίοδος για μιά γυναίκα ως προς το σώμα της, και τη μητρότητα

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι 12 χρονων και μου ηρθε πρωτη φορα στη ζωη μου περιοδος σημερα...

:D:D Εγω χαιρομαι αλλα δεν ξερω πως να το πω στη μαμα μου ...

Προτεινετε μου λυσεις σας παρακαλω... :?:?:???:

 

"Μαμά, μου ήρθε η περίοδος"

 

Δηλαδή, πως αλλιώς θα της το έλεγες;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να ρωτησω εγω ως μανουλα? Η μαμα σου δεν βλεπει τα εσωρουχα σου οταν τα πλένει? Και οι σερβιέτες? Δεν τις βλεπει μεσα στο καλαθακι?

 

Πραγματικά,και γω απορώ πώς δεν κατάλαβε κάτι η μητέρα σου!(σωστή η παρατηρησή σου ZWH)!Όταν μου πρωτοήρθε περίοδος και ντράπηκα να το πώ στη μητέρα μου(τι χαζή και γω),το κατάλαβε διότι ειχα αλλάξει 10 χρώματα,χωρίς λόγο και αιτία!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα σας,ειμαι 33 χρονων και εχω μια κορη 10 ετων και ενα γιο 4 ετων.Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ,καποιες αποριες μου.Την κορη μου πριν δυο εβδομαδες την ηρθε μια κοιλιδα αιμα στο εσωρουχο της.Εαν κρινω απο το δικο μου ιστορικο και της αδερφης μου,μαλλον προκειται για την πρωτη μας περιοδο.Εμενα μου ειχε ερθει πεμπτη δημοτικου,και την αδερφη μου εκτη δημοτικου.Αυτη η κοιλιδα αιμα που σας προανεφερα κρατησε μια μερα.Μετα ακριβως απο μια εβδομαδα την ξαναρθε ακομα μια κοιλιδα αιμα,και μια ακομα την επομενη ακριβως ημερα.Τα συναισθηματα μου ως μανα μπερδεμενα.Γιατι ακομα ειναι μικρουλα ,να αναφερω οτι ειναι 42 κιλα και 1,47 υψος.Μιλησα με την παιδιατρο μου μου ειπε οτι δεν τρεχει λογος ανησυχιας για κατι ,οτι εχει ειδη μπει στην προεφηβεια και ολα αυτα ειναι κληρονομικα.Διαβαζοντας μερικα site ειδα να λενε οτι μπορει αυτη η κοιλιδα αιματος να ειναι ειτε απο περιοδο,ειτε απο παραμελλημενη κολπιτιδα,ειτε απο αιμοραιδα.Απο αιμοραιδα δεν ειναι σιγουρα ,τωρα οσον αφορα την παραμεληημενη κολπιτιδα δεν θα διαμαρτυροταν οτι εχει φαγουρα,τσουξιμο,η δυσκολια στην ουρηση?Και γιατι ηρθε μια κοιλιδα την πρωτη φορα.και ακριβως μια εβδομαδα μετα ηρθε η δευτερη,και ακομα μια την επομενη μερα και μετα τιποτα.Εγω δεν θυμαμαι απο μενα οταν μου ηρθε η πρωτη περιοδος εαν ειχα κανονικη ροη,η ετσι οπως η κορη μου μεχρι να σταθεροποιηθει .ΣΥγνωμη εαν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν την πας σε ένα γυναικολόγο για εξέταση; Από τη στιγμή που έχεις αμφιβολίες, φόβους και απορίες, νομίζω όιτ ένας ειδικός είναι ο πιο κατάλληλος.

 

Και πρέπει και η κόρη σου να μάθει ότι από τη στιγμή που περνάει σε μιαν άλλη φάση στη ζωή της, μπαίνει και ένας άλλος άνθρωπος στη ζωή της, ο γυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,ειμαι 33 χρονων και εχω μια κορη 10 ετων και ενα γιο 4 ετων.Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ,καποιες αποριες μου.Την κορη μου πριν δυο εβδομαδες την ηρθε μια κοιλιδα αιμα στο εσωρουχο της.Εαν κρινω απο το δικο μου ιστορικο και της αδερφης μου,μαλλον προκειται για την πρωτη μας περιοδο.Εμενα μου ειχε ερθει πεμπτη δημοτικου,και την αδερφη μου εκτη δημοτικου.Αυτη η κοιλιδα αιμα που σας προανεφερα κρατησε μια μερα.Μετα ακριβως απο μια εβδομαδα την ξαναρθε ακομα μια κοιλιδα αιμα,και μια ακομα την επομενη ακριβως ημερα.Τα συναισθηματα μου ως μανα μπερδεμενα.Γιατι ακομα ειναι μικρουλα ,να αναφερω οτι ειναι 42 κιλα και 1,47 υψος.Μιλησα με την παιδιατρο μου μου ειπε οτι δεν τρεχει λογος ανησυχιας για κατι ,οτι εχει ειδη μπει στην προεφηβεια και ολα αυτα ειναι κληρονομικα.Διαβαζοντας μερικα site ειδα να λενε οτι μπορει αυτη η κοιλιδα αιματος να ειναι ειτε απο περιοδο,ειτε απο παραμελλημενη κολπιτιδα,ειτε απο αιμοραιδα.Απο αιμοραιδα δεν ειναι σιγουρα ,τωρα οσον αφορα την παραμεληημενη κολπιτιδα δεν θα διαμαρτυροταν οτι εχει φαγουρα,τσουξιμο,η δυσκολια στην ουρηση?Και γιατι ηρθε μια κοιλιδα την πρωτη φορα.και ακριβως μια εβδομαδα μετα ηρθε η δευτερη,και ακομα μια την επομενη μερα και μετα τιποτα.Εγω δεν θυμαμαι απο μενα οταν μου ηρθε η πρωτη περιοδος εαν ειχα κανονικη ροη,η ετσι οπως η κορη μου μεχρι να σταθεροποιηθει .ΣΥγνωμη εαν σας κουρασα.

 

Πολυ σωστα σκεφτεσαι για την παραμελημενη κολπιτιδα και γιατις αιμοροιδες...

Εμενα παντως οταν μου πρωτοηρθε η περιοδος 1τη γυμνασιου δεν ηταν κανονικη ροη και ουτε το χρωμα ηταν κοκκινο...ηταν καφε αραιο μαλιστα που κρατησε 2ημερες και μετα απο λιγες ημερες μυ ξαναηρθε καφε αραιο αιματακι,...

Μην στεναχωριεσαι μαλλον ειναι περιοδος...αλλα καλοθα ηταν να την πας και σε ςνα παιδογυναικολογο.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ki emena καπως ετσι ηταν η πρωτη περιοδος,αλλα καλου κακου πατε και σε εναν γιατρο!οσο για το υψος και τα κιλα του παιδιου δεν νομιζω οτι ειναι και πολλα αυτα που μπορεις να κανεις....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας!Το ξερω ειμαι λιγο μικρη αλλα δεν ξερω με ποιον να μιλησω!Ειμαι 12 χρονων και τον Μαιο μου ηρθε για πρωτη φορα περιοδος.Το ειπα στην μαμα μου και μου μιλησε γενικα για αυτο το θεμα και πως μπορει μετα να αργουσε να μου ξαναερθει....Λοιπον τον Ιουνιο μου ηρθε ξανα κανονικοτατα!!!Αλλα τωρα τον Ιουλιο δεν μου εχει ερθει ακομα..(Επρεπε να μου ειχε ερθει 2/7 και τωρα ειναι 7/7!Εχω αρχισει και ανησυχω!Θα μου ερθει αυτο το μηνα η οχι?:confused::confused::confused:Λιγη βοηθεια?Πιστευω πως επειδη ειναι πρωτη χρονια μπορει να μην μου ερχεται καθε μηνα αλλα πραγματικα ανησυχω!Παρακαλω πολυ βοηθεια!:-(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Το ξερω ειμαι λιγο μικρη αλλα δεν ξερω με ποιον να μιλησω!Ειμαι 12 χρονων και τον Μαιο μου ηρθε για πρωτη φορα περιοδος.Το ειπα στην μαμα μου και μου μιλησε γενικα για αυτο το θεμα και πως μπορει μετα να αργουσε να μου ξαναερθει....Λοιπον τον Ιουνιο μου ηρθε ξανα κανονικοτατα!!!Αλλα τωρα τον Ιουλιο δεν μου εχει ερθει ακομα..(Επρεπε να μου ειχε ερθει 2/7 και τωρα ειναι 7/7!Εχω αρχισει και ανησυχω!Θα μου ερθει αυτο το μηνα η οχι?:confused::confused::confused:Λιγη βοηθεια?Πιστευω πως επειδη ειναι πρωτη χρονια μπορει να μην μου ερχεται καθε μηνα αλλα πραγματικα ανησυχω!Παρακαλω πολυ βοηθεια!:-(

 

Καλησπέρα γλυκιά μου κοπελα!!!!!Υπάρχει πιθανότητα να μην εχεις περίοδο για 1 ακόμη και 2 μηνες.Μη σε ταράζει αυτό,είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό.Θυμάμαι πως και μένα στις αρχές έκανε 2 μηνες να ρθει!!!!

Και επίσης να περιμένεις αλλαγές στο σωμα και στη ψυχολογία σου.Μη σε τρομάζει αυτό.:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!!

 

Και βέβαια δε χρειάζεται να ανησυχείς, μέχρι να σταθεροποιηθεί ο κύκλος σου θέλει λίγο χρόνο. Εμένα θυμάμαι μου είχε έρθει Αύγουστο, στις διακοπές στη Χαλκιδική! :mad: και η δεύτερη μου ήρθε καταχείμωνο το Γενάρη!! :rolleyes:

Vflhp3.png

rptHp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...