Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος και ύψος


Recommended Posts

Eμένα μου ήρθε περίοδος 11 χρονών :(:evil:

κ ενώ μέχρι τότε περνούσα σε ύψος ολα τα συνομίληκα κ έλεγαν όλοι οτι θα γίνω ψηλή σταμάτησα στο 1,58 όσο ήμουν δηλαδή τότε!!!Κριμα γιατί τα γονίδια τα είχα!

Ξέρω κοριτσάκι που εκει γύρω στα 10-11 οι γονεις του κατάλαβαν οτι θα της έρθει περιόδος και πήγαν σε γιατρό οπου τωρα κάνει κάποιες ενέσεις κ λένε θα φτάσει γύρω στο 1,65-170

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω ακουσει παρα πολλα για το θεμα αλλα...

Η νυφη μου που ειναι 1.80 αδιαθετησε οταν πηγαινε πεμπτη δημοτικου. 10-11 χρονων δεν νομιζω να ηταν σε αυτο το υψος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει και πολλα για το οτι το μπασκετ ψηλωνει ειναι αληθεια αυτο?:?:|:roll:

 

Αντιστοιχα οτι η ενοργανη δεν αφηνει να ψηλωσει το παιδι...

Απο την στιγμη που δεν υπαρχουν επισημες ερευνες δεν ξερουμε τι ισχυει και τι οχι. Βασικα εξαρταται απο τα γονιδια του παιδιου τα οποια φυσικα μπορουν λιιιγο να επηρεαστουν απο τις συνθηκες διαβιωσης του.

Βρε κοριτσια και τι εγινε αν τα παιδια μας δεν γινουν πανυψηλα? Και εγω που ειμαι 1.60 τι επαθα? Δεν παντρευτηκα? Δεν εκανα οικογενεια? Δεν ειμαι ευτυχισμενη?

Υγεια να εχουν τα παιδια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αδιαθέτησα το καλοκαίρι πέμπτης προς έκτης δημοτικού. Ήμουν 1,62 τότε και τελικά έγινα 1,75... υπάρχουν και αυτά... Αλλά φυσικά συμφωνώ το παν είναι να είναι υγιή τα παιδιά μας και όλα τα άλλα να τα λέμε έτσι για την χαρά της κουβέντας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nai kai gw auto pisteuw apla sunexeia auto to provlhma exoume me to upsos...:cry::?

Γιατι το εχουμε ομως? Επειδη η γειτονισα, η συγγενης ή η φιλη δεν εχει να κοκορευτει για κατι αλλο παρα για το υψος του παιδιιου της?

Πρεπει να ξεκολλησουμε απο αυτα τα στεροτυπα?

Να αγχωνομαστε γιατι? Επειδη το παιδιμας δεν θα γινει 1.70 αλλα 1.60?

Ξερετε βρε κοριτσια ποση δυστυχια υπαρχει στον κοσμο?

Ποσες αρρωστιες μεσα σε ενα μονο σπιτι? Να μην ξερουν απο που τους ερχονται?

Νομιζετε οτι αυτοι οι ανθρωποι νοιαζονται για το υψος των παιδιων τους η για το αν τους επομενους μηνες τα παιδια τους θα ειναι καλα, εκει μαζι τους?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,

 

αυτό που πρέπει να ξέρουμε όλοι είναι ότι, στο μέσο όρο των γυναικών, η αύξηση του ύψους συνεχίζεται μετά την εμφάνιση της περιόδου αλλά με μικρότερο ρυθμό και σταματά μετά από λίγο καιρό. Ο μέσος όρος των γυναικών μετά την εμφάνιση της περιόδου κερδίζουν ακόμα περίπου 5-10 εκατοστά. Φυσικά, υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως αναφέρουν και οι άλλες μας φίλες. Το πιθανότερο από γενετικής πλευράς, είναι η κόρη να φτάσει κάπου μεταξύ 170 και 175 εκατ.

 

Η ηλικία των 13 ετών είναι απόλυτα φυσιολογική για να εμφανιστεί η περίοδος και δεν πρέπει να σε ανησυχεί.

 

Φιλικά,

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

 

κυριε παναγιωτη να σας κανω και εγω μια ερωτηση οσον αφορα το υψος... απο υψος ειμαι ενα 170 και ο μπαμπας 190 ποσο περιπου θα φτασει η κορη μας??? συγνωμη για το οφ τοπικ κοριτσια και χιλια ευχαριστω εκ τον πρωτερων!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αδιαθέτησα σχετικά αργά με τις ηλικίες που λέτε!!

Ηταν καλοκαίρι για να μπω στην Τριτη Γυμνασίου, ήμουν τότε 1,50 και μετά που αδιαθέτησα πήρα ακριβώς 10 ποντους, δηλαδή πήγα 1,60!!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
κυριε παναγιωτη να σας κανω και εγω μια ερωτηση οσον αφορα το υψος... απο υψος ειμαι ενα 170 και ο μπαμπας 190 ποσο περιπου θα φτασει η κορη μας??? συγνωμη για το οφ τοπικ κοριτσια και χιλια ευχαριστω εκ τον πρωτερων!!

 

Το αναμενόμενο ύψος, που μπορεί να επηρεαστεί από πολλούς παράγοντες είναι περίπου 174 εκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Η κορη μου ειναι 15,5 χρονων.Δυστυχως το υψος της ειναι μολις 1,50 m.

Εγω (η μαμα της) ειμαι 1,52 m. κι ο μπαμπας της ειναι 1,73 m.Δεν εχει παρει σχεδον καθολου υψος απο την Ε΄Δημοτικου οταν ηταν δηλαδη 11,5 χρονων απο τοτε δηλαδη που αδιαθετησε πρωτη φορα(ηταν 11,5 χρονων).Το πρεπων υψος οπως μας ειπε ο γιατρος (οταν ηταν σε πολυ πιο μικρη ηλικια η κορη μου)ειναι τουλαχιστον 1,61 αλλα δυστυχως δεν ξερω αμα το φτασει.

Επισης να πω πως παχυνε πολυ αποτομα στην Α' Γυμνασιου(12,5 χρονων)και εχει μεινει ακομα ετσι(πηρε 7 κιλα περιπου)τωρα ειναι 50 κιλα.Ελπιζω να ψηλωσει ακομα γιατι βλεπουμε επισης πως το υψος των ποδιων της ειναι ασυνηθιστα ψηλο σε σχεση με το υψος της.Δε ξερω βεβαια αν μετραει αυτο.Σας παρακαλω πειτε μου κι εσεις τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Η κορη μου ειναι 15,5 χρονων.Δυστυχως το υψος της ειναι μολις 1,50 m.

Εγω (η μαμα της) ειμαι 1,52 m. κι ο μπαμπας της ειναι 1,73 m.Δεν εχει παρει σχεδον καθολου υψος απο την Ε΄Δημοτικου οταν ηταν δηλαδη 11,5 χρονων απο τοτε δηλαδη που αδιαθετησε πρωτη φορα(ηταν 11,5 χρονων).Το πρεπων υψος οπως μας ειπε ο γιατρος (οταν ηταν σε πολυ πιο μικρη ηλικια η κορη μου)ειναι τουλαχιστον 1,61 αλλα δυστυχως δεν ξερω αμα το φτασει.

Επισης να πω πως παχυνε πολυ αποτομα στην Α' Γυμνασιου(12,5 χρονων)και εχει μεινει ακομα ετσι(πηρε 7 κιλα περιπου)τωρα ειναι 50 κιλα.Ελπιζω να ψηλωσει ακομα γιατι βλεπουμε επισης πως το υψος των ποδιων της ειναι ασυνηθιστα ψηλο σε σχεση με το υψος της.Δε ξερω βεβαια αν μετραει αυτο.Σας παρακαλω πειτε μου κι εσεις τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω μία παρόμοια περίπτωση που παρακολουθούσε το παιδί ειδικός αναπτυξιολόγος. Αλλά δεν ξέρω μήπως πρέπει να γίνει κάτι πριν την περίοδο. Τα θέματα αυτά αντιμετωπίζονται σε ένα βαθμό με ορμονολογικές θεραπείες και μάλιστα ήδη από την πολύ μικρή ηλικία. Η φίλη μου παρακολουθεί το παιδί από τα τρία και τώρα που είναι 7 καταλαβαίνω ότι συνεχίζει να του κάνει τακτικές εξετάσεις, αλλά δεν ρωτώ από διακριτικότητα. Αν σε απασχολεί, δες κάποιον ειδικό, αλλά μην το κάνεις και πολύ μεγάλο ζήτημα στο παιδία. Άλλωστε ξέρεις τι λένε για τα ακριβά αρώματα:lol:wink:.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Η κορη μου εχει υποθυροειδισμο οποτε επεσες μεσα στο οτι το χαμηλο αναστημα της οφειλεται σε κατι ορμονολογικο.

Βεβαια το ειχαμε διαπιστωσει απο τοτε που ηταν 4 χρονων και απο τοτε παιρνει καθε πρωι χαπι για αυτο. Κι ο γιος μου(ο αδερφος της μικρης) εχει κι αυτος υποθειροειδισμο του χορηγειται κι αυτου χαπι αλλα ψηλωνει κανονικοτατα.Λες να υπαρχει καποιο προβλημα που να οφειλεται σε λαθος των γιατρων;

Ευχαριστω πολυ:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφ'οσον εχει ρυθμιστει η ορμονη του θυρεοειδους δεν ευθυνεται αυτο για το υψος πιστευω.

Γονιδιακα παντως ειναι σε 'λογικα' επιπεδα το υψος της ετσι δεν ειναι??

Αυξητικη ορμονη και οστικη ηλικια εχει κανει ποτε?

Απευθυνσου σε εναν ενδοκρινολογο και θα σε καθοδηγησει.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη λαιδα ευχαριστω για την απαντηση σου .

Η κορη μου δεν εχει παρει αυξηντικη ορμονη ουτε της εχουμε κανει.

καποια ακτινογραφια για οστικη ηλικια. Το κανονικο υψος που θα επρεπε να εχει ειναι εστω λιγο παραπανω απο το δικο μου (1,52) αλλα δεν ειναι. Επισης παρατηρουμε μια δυσαναλογια στο σωμα της. Να, τα ποδια της ειναι πολυ πιο ψηλα απο το υπολοιπο σωμα και παραλληλα παραπονιεται πως πονανε γενικα τα κοκαλα της και θελει να ψηλωσει αλλο λιγο γιατι νιωθει πως ο κορμος της ειναι ετοιμος να "ανοιχτει" και ποναει (ο κορμος της) . Αυτη ειναι η κατασταση ποια ειναι η αποψη σου;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ιατρικες γνωσεις επισημα δεν εχω οποτε ο,τι και να σου πω ειναι αλλη μια γνωμη της κυρα ταδε!!!! χαχαχαχα.

Η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι το παιδι μπορει να μην φτασει το 1.52 'γονιδιακα'. Απο τη στιγμη που και εσεις δεν εισαστε ιδιατερα ψηλοι, το υψος της ακουγεται λογικο. Αυτοι οι δυο ποντοι ας πουμε μπορει να ερθουν μεχρι τα 18 της.

Στην ηλικια αυτη και τη στιγμη που αδιαθετησε μου φαινεται ΄δυσκολο' να ποναει απο την αναπτυξη που ερχεται.

Ο σωματοτυπος ο δικος σου πως ειναι? σχεση ποδιων -κορμου εννοω.

Ειναι θετικο (εμφανισιακα) να εχει ψηλα ποδια μια γυναικα!!!

ΑΝ εσεις ησασταν πιο ψηλοι, θα σου ελεγα οτι μου φαινεται πιο πιθανο να υπολειπεται σε κατι ορμονικα και να το ψαχνατε. Σε αυτη τη φαση ομως, πιστευω οτι το παιδι ειναι μια χαρα, απλα δεν θα γινει ψηλη.

Και παλι ομως θα σου λεγα να την δει ενδοκρινολογος γιατι σαφως αυτος θα σου πει πως εχει η κατασταση και οχι τι νομιζει.

οπως και να εχει προσπαθησε να της εξηγησεις οτι το υψος δεν ειναι και τοσο σημαντικο, ειδικα για μια γυναικα που θα βαλει και το τακουνακι...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως εχεις δικιο δε χρειαζεται να την απασχολει αυτο το θεμα κι οσον αφορα τις αναλογιες του σωματος πιστευω πως αν αδυνατισει θα φαινεται αλλιως. Υγεια να εχουμε πανω απο ολα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως εχεις δικιο δε χρειαζεται να την απασχολει αυτο το θεμα κι οσον αφορα τις αναλογιες του σωματος πιστευω πως αν αδυνατισει θα φαινεται αλλιως. Υγεια να εχουμε πανω απο ολα!

υγεια ναι!!! Να την χαιρεσαι!!!!! Καλα να ειναι και ολα τα αλλα ειναι μονο στο μυαλο μας τελικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Η κορη μου ειναι 15,5 χρονων.Δυστυχως το υψος της ειναι μολις 1,50 m.

Εγω (η μαμα της) ειμαι 1,52 m. κι ο μπαμπας της ειναι 1,73 m.Δεν εχει παρει σχεδον καθολου υψος απο την Ε΄Δημοτικου οταν ηταν δηλαδη 11,5 χρονων απο τοτε δηλαδη που αδιαθετησε πρωτη φορα(ηταν 11,5 χρονων).Το πρεπων υψος οπως μας ειπε ο γιατρος (οταν ηταν σε πολυ πιο μικρη ηλικια η κορη μου)ειναι τουλαχιστον 1,61 αλλα δυστυχως δεν ξερω αμα το φτασει.

Επισης να πω πως παχυνε πολυ αποτομα στην Α' Γυμνασιου(12,5 χρονων)και εχει μεινει ακομα ετσι(πηρε 7 κιλα περιπου)τωρα ειναι 50 κιλα.Ελπιζω να ψηλωσει ακομα γιατι βλεπουμε επισης πως το υψος των ποδιων της ειναι ασυνηθιστα ψηλο σε σχεση με το υψος της.Δε ξερω βεβαια αν μετραει αυτο.Σας παρακαλω πειτε μου κι εσεις τις αποψεις σας.

 

Πιστευω οτι η κορη σας δεν θα ψηλωσει αλλο, καθως η αυξηση του υψους σταματα περιπου 1-2 χρονια μετα την εμφανιση της περιοδου. Εχετε δει αυξηση του υψους τα τελευταια 2 χρονια? Αν οχι, τοτε γιατι να ξαναξεκινησει η αναπτυξη?? Αν συνεχως αυξανεται, τοτε αποτελει μεγαλη εξαιρεση...

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 8 χρονών. Από τα 6 παρουσιάζει πρώιμη αδρεναρχή. Στα 8 πλέον έχει αυξημένη τριχοφυΐα στα γεννητικά όργανα αλλά και στις μασχάλες. Η διαφορά οστικής πραγματικής ηλικίας έχει ξεπεράσει τα 2 χρόνια, τα ανδρογόνα είναι αυξημένα και τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Ο γιατρός που την παρακολουθεί συστήνει απλά παρακολούθηση κάθε εξάμηνο και όχι ενέσεις, όχι τουλάχιστον ακόμη, καθώς πιστεύει ότι δεν θα βοηθήσουν στο τελικό ύψος του παιδιού. Η παιδίατρος πιστεύει ότι από τη στιγμή που η διαφορά οστικής πραγματικής ηλικίας έχει ξεπεράσει τα 2 χρόνια πρέπει να ξεκινήσουμε θεραπεία με ενέσεις. Το ίδιο πιστεύει και μια άλλη ενδοκρινολόγος που ρωτήσαμε. Οι απόψεις για το θέμα διίστανται και εγώ δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο. Εσείς ποια γνώμη έχετε για το θέμα; Από πια ηλικία είναι φυσιολογικό να αδιαθετήσει ένα κορίτσι και σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να εφαρμόζεται η γνωστή θεραπεία με τις ενέσεις; Γνωρίζω ότι κάθε περίπτωση είναι μοναδική και ότι ο γιατρός είναι αυτός που θα αποφασίσει με βάση το ιστορικό και τις εξετάσεις, τι γίνεται όμως όταν οι απόψεις των γιατρών είναι διαφορετικές;

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 8 χρονών. Από τα 6 παρουσιάζει πρώιμη αδρεναρχή. Στα 8 πλέον έχει αυξημένη τριχοφυΐα στα γεννητικά όργανα αλλά και στις μασχάλες. Η διαφορά οστικής πραγματικής ηλικίας έχει ξεπεράσει τα 2 χρόνια, τα ανδρογόνα είναι αυξημένα και τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Ο γιατρός που την παρακολουθεί συστήνει απλά παρακολούθηση κάθε εξάμηνο και όχι ενέσεις, όχι τουλάχιστον ακόμη, καθώς πιστεύει ότι δεν θα βοηθήσουν στο τελικό ύψος του παιδιού. Η παιδίατρος πιστεύει ότι από τη στιγμή που η διαφορά οστικής πραγματικής ηλικίας έχει ξεπεράσει τα 2 χρόνια πρέπει να ξεκινήσουμε θεραπεία με ενέσεις. Το ίδιο πιστεύει και μια άλλη ενδοκρινολόγος που ρωτήσαμε. Οι απόψεις για το θέμα διίστανται και εγώ δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο. Εσείς ποια γνώμη έχετε για το θέμα; Από πια ηλικία είναι φυσιολογικό να αδιαθετήσει ένα κορίτσι και σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να εφαρμόζεται η γνωστή θεραπεία με τις ενέσεις; Γνωρίζω ότι κάθε περίπτωση είναι μοναδική και ότι ο γιατρός είναι αυτός που θα αποφασίσει με βάση το ιστορικό και τις εξετάσεις, τι γίνεται όμως όταν οι απόψεις των γιατρών είναι διαφορετικές;

 

 

Δυστυχως δεν μπορω να σας απαντησω με τη αξιοπιστια που θελω. Δεν μπορω να εχω σοβαρη, τεκμηριωμενη και σιγουρη αποψη χωρις να εχω δει το παιδι, χωρις να το εχω εξετασει, χωρις να εχω δει εξετασεις κλπ κλπ.

Οι ισορροπιες ειναι λεπτες και μια λεπτομερεια μπορει να διαφοροποιησει την αντιμετωπιση.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Χριστόπουλε ευχαριστώ καταρχήν για την άμεση απάντηση σας. Είναι κατανοητό ότι δεν μπορείτε να απαντήσετε για την συγκεκριμένη περίπτωση της κόρης μου χωρίς να έχετε δει το παιδί και τις εξετάσεις του, εγώ όμως θα ήθελα να γνωρίζω τη γενική τάση που επικρατεί αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με τις στατιστικές, σύμφωνα με τις έρευνες, ή όπως αλλιώς μπορούμε να το πούμε. Δηλ. πράγματι στις περισσότερες των περιπτώσεων όταν η διαφορά οστικής πραγματικής ηλικίας ξεπερνά τα 2 χρόνια, επεμβαίνουμε; Η διαφορά αυτή μπορεί να επηρεάσει το τελικό ύψος του παιδιού ή κάποια στιγμή αυτή η διαφορά θα μηδενιστεί όπως μου είπε ο ένας έκτων δυο ενδοκρινολόγων. Η μέση ηλικία έναρξης της περιόδου σήμερα ποια είναι; Θεωρείτε ότι ένα παιδί μπορεί να αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο και σωματικά αλλά και ψυχολογικά πριν τα 10; Όπως είπε χαρακτηριστικά η παιδίατρος μας έχω να κάνω με 2 κορυφαίους ενδοκρινολόγους, με διαφορετικές απόψεις – σχολές για το συγκεκριμένο θέμα. Οπότε πρέπει εγώ να αποφασίσω ποιόν θα επιλέξω και κατ΄ επέκταση τι θα γίνει με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Χριστόπουλε ευχαριστώ καταρχήν για την άμεση απάντηση σας. Είναι κατανοητό ότι δεν μπορείτε να απαντήσετε για την συγκεκριμένη περίπτωση της κόρης μου χωρίς να έχετε δει το παιδί και τις εξετάσεις του, εγώ όμως θα ήθελα να γνωρίζω τη γενική τάση που επικρατεί αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με τις στατιστικές, σύμφωνα με τις έρευνες, ή όπως αλλιώς μπορούμε να το πούμε. Δηλ. πράγματι στις περισσότερες των περιπτώσεων όταν η διαφορά οστικής πραγματικής ηλικίας ξεπερνά τα 2 χρόνια, επεμβαίνουμε; Η διαφορά αυτή μπορεί να επηρεάσει το τελικό ύψος του παιδιού ή κάποια στιγμή αυτή η διαφορά θα μηδενιστεί όπως μου είπε ο ένας έκτων δυο ενδοκρινολόγων. Η μέση ηλικία έναρξης της περιόδου σήμερα ποια είναι; Θεωρείτε ότι ένα παιδί μπορεί να αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο και σωματικά αλλά και ψυχολογικά πριν τα 10; Όπως είπε χαρακτηριστικά η παιδίατρος μας έχω να κάνω με 2 κορυφαίους ενδοκρινολόγους, με διαφορετικές απόψεις – σχολές για το συγκεκριμένο θέμα. Οπότε πρέπει εγώ να αποφασίσω ποιόν θα επιλέξω και κατ΄ επέκταση τι θα γίνει με το παιδί.

 

 

Οι περισσοτερες μελετες δειχνουν οτι η πλειοψηφια των περιστατικων δεν χρειαζονται θεραπεια με ενεσεις, εκτος απο καποιες εξαιρεσεις. Φαινεται οτι στα περισσοτερα κοριτσια το τελικο υψος δεν επηρεαζεται. Χρειαζεται ομως να εχει γινει καλη διαγνωση, να εχουν αποκλειστει πολλες άλλες πιθανες αιτιες και να υπαρχει μια στενη παρακολουθηση. Σε καποιες εξαιρεσεις ομως, η θεραπεια ειναι απαραιτητη.

 

Αυτη ειναι η γενικη ταση. αλλά καθε κανονας εχει και τις εξαιρεσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...