Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Ποια ειναι τα κατα και ποια τα υπερ της καθε μεθοδου και γενικα τι ψηφiζετε?Εγω ψηφiζω φυσιολογικο τοκετο μιας και γεννησα ετσι(αν και ειχα δυσκολη γεννα).Βασικα ηθελα πολυ να γεννησω φυσιολογικα και ημουν και σχετικα τυχερη και γεννησα φυσιολογικα.Τα κατα του φυσιολογικου τοκετου ειναι οτι ποναααας, αν και προς το τελος εκανα επισκληριδιο γιατι δεν αντεχα αλλο.Δεν ξερω ποσο πολυ ακομα θα ποναγα αν δεν την ειχα κανει.Μετα το τοκετο ποναν τα ραμματα βασικα οταν καθεσε αλλα αυτο δεν διαρκει πολυ.Απο την πρωτη μερα κιολας μπορεις να αυτοεξηπερετηθεις δεν χρειαζετε να μηνεις στο κρεβατι.Γενικα εισαι πιο ανετη και αναρρωνεις πιο γρηγορα σε σχεση με την καισαρικη.Πας πιο γρηγορα σπιτι σου.

Η καισαρικη ειναι καθαρα μια εγχειρηση και οτι επακολουθα εχει μια εγχειρηση.Το καλο ειναι δεν πονας την ωρα που γεννας,δεν ταλαιπωρειται το παιδι και η μανα,αλλα πονας μετα.Βεβαια ειναι μια μεθοδος που πολλες φορες ειχε σωσει ζωες,και χαρη σε αυτη εχουνγεινειπολλες γυναικες μανουλες.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γειά σου zebelia!

η ψηφοφορία σου είναι πολύ ενδιαφέρον, το μόνο πρόβλημα είναι ότι στην τελική, δεν μπορεί κάποιος να διαλέξει πως θα γεννήσει μιάς και αυτό το λέει ο γιατρός.... άρα, οι περισσότεροι λογικά θα πούν υπέρ του φυσικού τοκετού - μιάς και αυτό είναι ιατρικά το επιθυμητό....

 

(δηλαδή δεν θεωρείται καλό στην παγκόσμια ιατρική κοινότητα, να γίνεται πάνω απο ένα συγκεκριμένο ποσοστό των γεννήσεων με καισαρική. Συγκεκριμένα πρίν κάποια χρόνια είχα διαβάσει άρθρο για το ότι στην Ελλάδα το ποσοστό είναι πολύ μεγαλύτερο απο ότι σε άλλες χώρες της ΕΕ... και το πόσο αρνητικό είναι αυτό. Μεγαλύτερο φταίξιμο σε αυτό έχουν οι Έλληνες γιατροί...)

 

καμία γυναίκα νομίζω θα διάλεγε καισαρική, - για ποιό λόγο να το κάνει εάν δεν είναι απολύτως απαραίτητο - να θέλει να της κάνουν εγχείριση ? Δεν φτάνει που το σώμα στους 9 αυτούς μήνες, έχει αλλάξει, αλλά να πρέπει να κάνει και εγχείριση? Αναγκαστικά για την ζωή του παιδιού τους πρέπει να πάρουν αυτή την απόφαση,(ο γιατρός τους) έτσι ώστε να διασφαλιστεί η υγεία και των δύο... ..

οπότε ......

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου zebelia!

η ψηφοφορία σου είναι πολύ ενδιαφέρον, το μόνο πρόβλημα είναι ότι στην τελική, δεν μπορεί κάποιος να διαλέξει πως θα γεννήσει μιάς και αυτό το λέει ο γιατρός.... άρα, οι περισσότεροι λογικά θα πούν υπέρ του φυσικού τοκετού - μιάς και αυτό είναι ιατρικά το επιθυμητό....

 

Γεια σου Μαρια.Το τοπικ αυτο το ανοιξα με αφορμη την δικια μου γεννα ..Λιγο πριν γεννησω ειχα ακουσει παρα πολλα,π.χ.να πας να ζητησεις απο μονη σου να σου κανου καισαρικη,ειχαν βρεθει ατομα και μου ειχαν πει μη γεννησεις φυσιολογικα γιατι θα θα πονας πολυ ,θα σε ανοιξουν μεχρι τον χχχ θα παθεις χαλαρωση,θα ταλαιπωρηθει το παιδι(το μονο που αξιζει)και στο κατω κατω καισαρικη θα σου κανουν για να σου παρουν τα λεφτα,γιατι να μην το επιλεξεις εσυ απο την αρχη?Υπαρχει περιπτωση να γεννησεις το πρωτο φυσιολογικα και το δευτερο με καισαρικη.Ολα αυτα ακουγα και μου την ειχε βιδωσει,γ'αυτο ηθελα τοσο πολυ να γεννησω φυσιολογικα.Ισως το τοποικ μου να βοηθησει καποιες γυναικες που αυτη την στιγμη ειναι εγκυες και μπορει να εχουν το ιδιο διλλημα μ'εμενα.Τελικα η επιλογη οπως λες ειναι του γιατρου,οτι στα χρονια μας εχουν αυξηθει πολυ οι καισαρικες δεν φταινε μονο οι γιατροι,αλλα και εμεις οι ιδιες που πολλες φορες επιλεγουμε απο μονες (χωρις να υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα) να κανουμε καισαρικη.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

....ναι.

μου είναι δύσκολο να καταλάβω πως γίνεται να επιλέξεις απο πρίν το να γεννήσεις ...

έχω ακούσει πολλές γυναίκες οι οποίες λογω δουλειάς και χρονικής πίεσης, εκαναν κατευθείαν ραντεβού με τον γιατρό για τεχνητη πρόκληση γέννας και καισαρική αλλά αυτό το ήξερα πρίν απο 2 μήνες δλ δεν ήταν ότι εκλεισαν τελευαια στιγμή ραντεβού.... εγώ δεν θα το επέλεγα αυτό εάν εγώ αποφάσιζα..

νομίζω η επιλογή μιάς γυναίκας για καισαρική απλώς έτσι χωρίς ιατρικό λόγο, έχει πίσω της πολλούς λόγους...ίσως και φόβους? αναρωτιέμαι γιατί ένας γιατρός δεν ερευνά πρώτα αυτούς τους λόγους, αντί να δεχτεί απλώς έτσι την καισαρική.

απο την άλλη βέβαια εάν μια γυναίκα θέλει αυτό το πράγμα και δεν αντέχει στην ιδέα να γεννήσει φυσιολογικά, δεν μπορεί να την σταματήσει ένας γιατρός.

εσένα αυτά σου τα λέγανε γνωστές που είχαν ξαναγεννήσει?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα μου τα λεγαν γνωστες που ειχαν γεννησει με καισαρικη,αλλα χωρις να το εχουν επιλεξει αυτες.Τους καναν καισαρικη γιατι δεν γινοταν αλλιως.Ισως ηταν και κακια τι να πω...Ο γιατρος φυσικα και θα επιλεξει να κανει μια καισαρικη σε μια γυναικα που το θελει απο μονη της,1 για τελιωσει πιο γρηγορα, 2 για της παρει περισσοτερα λεφτα, και αυτος και η κλινικη.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά η φυσική μέθοδος είναι η καλύτερη.

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και όταν μια γυναίκα θελήσει να γεννήσει φυσιολογικά, δεν πρέπει να πιέσει τον γιατρό να γίνει αυτό γιατί μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές και για τη μαμά αλλά και για το μωρό.

 

Ο γιατρός και μόνο αυτός πρέπει εκείνη την στιγμή ανάλογα την κατάσταση να πάρει αυτή την απόφαση. Το μόνο που μπορεί να κάνει μια γυναίκα είναι να επιλέξει καλό γυναικολόγο, και αυτό συνήθως γίνεται όταν της τον συστήσει κάποια άλλη γυναίκα. Υπάρχουν και γυναικολόγοι που κάνουν εύκολα καισαρικές.

 

Σίγουρα η καισαρική είναι κανονική εγχείρηση και τις επόμενες μερες πονάς πολύ. Όσες ώρες και να κρατήσει ο φυσιολογικός τοκετός, κάποια στιγμή θα χαλαρώσεις, θα σηκώνεσαι από το κρεββάτι και ας πονάς λίγο από τα ράμματα.

 

Στην καισαρική εκτός από τον αφόρητο πόνο τις επόμενες μέρες, είσαι ξάπλα με τον καθετήρα και τον ορό στο χεράκι και δεν μπορείς καλά καλά να πάρεις μόνη σου το παιδί από το κρεβατάκι του. Εμένα μου το δίναν στο χέρι. Αλλά και τις επόμενες μέρες πονάς αρκετά και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα από δουλειές μέσα στο σπίτι...

Εγω επειδή μένω στον 3ο όροφο χωρις ασανσερ δεν μπορούσα να ανεβοκατέρβω τόσες σκάλες και ήμουν σχεδόν 1 μήνα κλεισμένη στο σπίτι!!!

 

Το θέμα είναι ότι το παιδί μου γεννήθηκε υγιέστατο χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Πάντως πιστεύω ότι πολλές γυναίκες ίσως να φοβούνται για την υγεία του παιδιού τους και γι αυτό να θέλουν καισαρική.

Εμείς στο σόι έχουμε ένα τέτοιο παράδειγμα και η μάνα μου είχε μεγάλη φοβία για το πως θα γεννήσω. Δεν έλεγε κουβέντα βέβαια για να μην με τρομάξει, αλλά σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν ήταν καθόλου η "χαρούμενη γιαγιά".

Όταν δε, την ημέρα που γέννησα ο άντρας μου βγήκε έξω για να ανακοινώσει ότι θα έμπαινα χειρουργείο, έβαλε τα κλάματα παρασύρωντας και την πεθερά μου που ήταν μαζί. Αυτόν που λυπήθηκα ήταν τον πατέρα μου. Επιδή ήταν πιο μακρυά, τις είδε και τις 2 να κλαίνε και μέχρι να του εξηγήσουν, παραλίγο να πάθει εγκεφαλικό ο άνθρωπος. Βέβαια μετά μου είπε ότι ήταν κλαμα ανακούφισης γιατί φοβόταν μηπως με τον φυσιολογικό τοκετό το παιδί έβγαινε προβληματικό.

Φαντάζομαι ότι γυνάικες με τέτοιες φοβίες, δεν πρέπει να δίνουν και άλλη επιλογή στον γιατρό τους. Οπότε εαν αυτός δεν δεχθεί, μπορούν να επιλέξουν και άλλο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω ότι πολλές γυναίκες ίσως να φοβούνται για την υγεία του παιδιού τους και γι αυτό να θέλουν καισαρική.

 

Νά...αυτό είναι το κακό....ότι η γέννα αντιμετωπίζεται σαν "σπάνιο ιατρικό" γεγονός πού χρήζει επήγουσας και άμεσης ιατρικής βοήθειας!!

 

Μας έχουν πείσει ότι το χειρουργείο είναι λιγότερο ρίσκο απο τη φυσιολογική γέννα!!!

 

* στις 100 γυναίκες οι 33 φέρνουν το παιδί τους στον κόσμο με καισαρική τομή

* στις 100 γυναίκες οι 94 γεννούν με φάρμακα και παρεμβάσεις

 

(Διευρωπαϊκή Περιγεννητική Έρευνα 1998)

 

Μας έχουνε πείσει ότι δεν μπορούμε να γεννήσουμε!!! :(

 

Η γνωστή δικαιολογία για καισαρική "ήταν τυλιγμένο στο λώρο..."....και τα δύο μου μωρά ήταν τυλιγμένα...είναι φυσιολογικό!!

 

Δυστυχώς όμως εκείνη την ώρα η γυναίκα δεν μπορεί να κάνει κάτι...άν της το προτείνει ο γιατρός!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η φυσική μέθοδος είναι η καλύτερη.

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και όταν μια γυναίκα θελήσει να γεννήσει φυσιολογικά, δεν πρέπει να πιέσει τον γιατρό να γίνει αυτό γιατί μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές και για τη μαμά αλλά και για το μωρό.

 

Ο γιατρός και μόνο αυτός πρέπει εκείνη την στιγμή ανάλογα την κατάσταση να πάρει αυτή την απόφαση.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑ Σ'ΑΥΤΟ.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Tι ακριβώς εννοειται κορίτσια "φυσιολογικός" τοκετός? Γιατί έχουμε παρερμηνεύσει πολλά πράγματα. Φυσιολογικός τοκετός ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πια σήμερα. Γιατι φυσιολογικός χαρακτηρίζεται ο τοκετός στον οποίο δεν χορηγούνται φάρμακα ΚΑΘΟΛΟΥ , ούτε ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ!!!!! Είναι οι τοκετοί που κάναν πριν πολλά χρόνια. Ας ρωτήσουμε λιγο τις μαμάδες μας πως μας έφεραν στον κόσμο? Τότε δεν κάναμε επισκληρίδιο.

Είμαι βεβαίως υπέρ του φυσιολογικού γιατί έτσι ειναι η φύση μας. Να πονάμε και να γεννάμε αλλά αν υπάρχει λόγος η ιατρική έχει σώσει και έχει χαρίσει πολλά γερά μωρά και πολλές ευτυχισμένες μαμάδες.

Είχα πολυ δύσκολο τοκετό. Το παιδί ήταν υπερβολικά μεγάλο για τα δικά μου "κυβικά", πήγα στην κλινική για να γεννήσω φυσιολογικά. Δεν έκανα επισκληρίδιο. Εφτασα μέχρι διαστολή 8 δηλ λίγο πριν σπρώξω. Εκεί να δεις τι σημαίνει πόνος......... Ξαφνικά η μικρή χάθηκε από το monitor.....μπηκα στο χειρουργειο σε κλάσματα δευτερολέπτου. Ευτυχώς γλιτώσαμε και οι δύο. Το δευτερο παιδάκι μου το έφερα στον κόσμο πάλι με καισαρική. Δεν ήθελα να ρισκάρω ξανά.

:wink:

Η εμπειρία μου απο την καισαρική είναι πολύ καλή ( αν και είμαι από τους ανθρώπους που δεν τα πάω καλά με τα νοσοκομεία και τους γιατρους).Απλά μια μέρα ήμουν ξάπλα στην κλινική. Θήλασα κανονικά και μάλιστα από την πρώτη ώρα. Πολύ σημαντικό? Μπορούσα να καθίσω ΆΝΕΤΑ και να ταίσω το μωράκι μου , ενώ έβλεπα τις κοπέλεες με φυσιολογικό τοκετό που καθώς περνούσαν οι μέρες γινόταν χειρότερα γιατι τραβούσαν τα ραμματα και δεν μπορούσαν να καθίσουν και εγώ καλύτερα.

Βεβαια δεν θα παραθέσουμε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των τοκετων. Το αποτέλεσμα είναι που μετράει. Δηλαδή ένα γερό μωρό και μια γερή μητέρα. Τιποτα άλλο. Τα πάντα εξαρτόνται από τον γιατρό και την απόφασή του. Εγώ πάντως ευχαριστώ τον δικό μου που με άφησε να δοκιμάσω τον απολυτως φυσιολογικό τρόπο τοκετού "με αποκαλούσε Μπουμπουλίνα" και το ότι ενήργησε σωστά και την κατάληλλη στιγμή -δηλ εξάντλησε όλα τα επιτρεπτά περιθώρια- και σώθηκε το μωράκι μου. :P:P:P

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σας μεταφερω την αποψη της γυναικας μου που γενησε με καισαρικη τωρα και εχει γεννησει το πρωτο με φυσιολογικο τοκετο χωρις καν επισκληριδιο..

 

Φισιολογικο τοκετο και επισκληριδιο...

 

Εννοειται βεβαια ατι απο αυτο εξαιρουνται ιατρικοι λογοι που επιβαλλουν την καισαρικη, καλλη ωρα με εμας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tι ακριβώς εννοειται κορίτσια "φυσιολογικός" τοκετός? Γιατί έχουμε παρερμηνεύσει πολλά πράγματα. Φυσιολογικός τοκετός ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πια σήμερα. Γιατι φυσιολογικός χαρακτηρίζεται ο τοκετός στον οποίο δεν χορηγούνται φάρμακα ΚΑΘΟΛΟΥ , ούτε ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ!!!!!

 

Και επισκληριδιο να μην κανεις στο φυσιολογικο τοκετο σιγουρα θα σου κανουν καποια παυσιπονη ενεση, φαρμακο δεν ειναι κ'αυτο?Η μαμαδες μας γεννουσαν τοτε χωρις αυτη τη μεθοδο γιατι δεν ηταν διαδεδομενη στην Ελλαδα.Στο εξωτερικο την κανουν εδω και πολλα χρονια.Η επιστημη και η ιατρικη προχοραει γιατι να πονας εφοσον υπαρχει τροπος ν'ανακουφιστεις για λιγο?Φυσιολογικος τοκετος ειναι η διαδικασια κατα την οποια το μωρο και στη συνεχεια ο πλακουντας, περνουν απο το γεννητικο σωληνα.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερες τι επιπλοκές μπορεί να σου φέρει η επισκληρίδιος δεν θα τολμούσες καν να την σκεφτείς όχι να την κάνεις.

Σίγουρα από την στιγμή που υπάρχουν τα φαρμακα γιατί να υποφέρεις? Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά εχω δει μια εχθρότητα προς την καισαρική. Και δεν μπορω να καταλάβω τι είναι αυτό που σε κάνει μανα ο τρόπος που γεννάς ή ο τρόπος που μεγαλώνεις το παιδί σου.

Πολύ κοντινός μου άνθρωπος έμεινε κουτσός από "λάθος" σημείο που έβαλαν την επισκληρίδιο..... Πολύ κοντινός μου άνθρωπος για να μην κάνει καισαρική είχε μια φοβερή τομή στο γνωστό σημείο το οποιό την δημιουργησε τρομερό πρόβλημα στην μετέπειτα ζωή της.

Αρα όλοι είμαστε έρμαια στην επιστήμη.

Να ευχηθούμε όλοι μας να έχουμε σωστο γιατρό και να ναι ο Θεός κοντά μας για να φέρουμε γερά παιδιά στον κόσμο. Γιατι οι παλιες γυναίκες έλεγαν πως οι επιτοκες είναι με το ένα πόδι στον τάφο..... Μακάβριο ε? Κάτι ήξεραν αυτές.

Ο Θεός να μας φυλάει.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερες τι επιπλοκές μπορεί να σου φέρει η επισκληρίδιος δεν θα τολμούσες καν να την σκεφτείς όχι να την κάνεις.

Σίγουρα από την στιγμή που υπάρχουν τα φαρμακα γιατί να υποφέρεις? Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά εχω δει μια εχθρότητα προς την καισαρική. Και δεν μπορω να καταλάβω τι είναι αυτό που σε κάνει μανα ο τρόπος που γεννάς ή ο τρόπος που μεγαλώνεις το παιδί σου.

Πολύ κοντινός μου άνθρωπος έμεινε κουτσός από "λάθος" σημείο που έβαλαν την επισκληρίδιο..... Πολύ κοντινός μου άνθρωπος για να μην κάνει καισαρική είχε μια φοβερή τομή στο γνωστό σημείο το οποιό την δημιουργησε τρομερό πρόβλημα στην μετέπειτα ζωή της.

 

Αν διαβασες παραπανω τι εγραψα (Η καισαρικη ειναι καθαρα μια εγχειρηση και οτι επακολουθα εχει μια εγχειρηση.Το καλο ειναι δεν πονας την ωρα που γεννας,δεν ταλαιπωρειται το παιδι και η μανα,αλλα πονας μετα.Βεβαια ειναι μια μεθοδος που πολλες φορες ειχε σωσει ζωες,και χαρη σε αυτη εχουνγεινειπολλες γυναικες μανουλες.)

Δεν ειμαι κατα της καισαρικης, ειμαι κατα στις γυναικες που επιλεγουν να γεννησουν με καισαρικη χωρις να μην υπαρχει καποιος σοβαρος λογος.Και αυτο ειναι δικαιομα και επιλογη τους την γνωμη μου λεω.Αν ηταν να σκευτω τιςεπλοκες που εχει μια επισκληριδιος δεν θα εμενα καθολου εγκυος ,γιατι ενα ρητο λεει οτι οταν εισαι εγκυος εισαι με τ'ενα ποδι στο ταφο!!!Πας με τη σκεψη να γεννησεις ενα μωρο οχι οτι θα παιθανεις.Μανα σε κανει φυσικα ο τροπος που μεγαλωνεις το παιδι σου και αγαπη που θα δωσεις σε αυτο.Αν εγραψα κατι που πειραξε ζητω συγνωμη.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερες τι επιπλοκές μπορεί να σου φέρει η επισκληρίδιος δεν θα τολμούσες καν να την σκεφτείς όχι να την κάνεις.

Σίγουρα από την στιγμή που υπάρχουν τα φαρμακα γιατί να υποφέρεις? Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά εχω δει μια εχθρότητα προς την καισαρική. Και δεν μπορω να καταλάβω τι είναι αυτό που σε κάνει μανα ο τρόπος που γεννάς ή ο τρόπος που μεγαλώνεις το παιδί σου.

Πολύ κοντινός μου άνθρωπος έμεινε κουτσός από "λάθος" σημείο που έβαλαν την επισκληρίδιο..... Πολύ κοντινός μου άνθρωπος για να μην κάνει καισαρική είχε μια φοβερή τομή στο γνωστό σημείο το οποιό την δημιουργησε τρομερό πρόβλημα στην μετέπειτα ζωή της.

Αρα όλοι είμαστε έρμαια στην επιστήμη.

Να ευχηθούμε όλοι μας να έχουμε σωστο γιατρό και να ναι ο Θεός κοντά μας για να φέρουμε γερά παιδιά στον κόσμο. Γιατι οι παλιες γυναίκες έλεγαν πως οι επιτοκες είναι με το ένα πόδι στον τάφο..... Μακάβριο ε? Κάτι ήξεραν αυτές.

Ο Θεός να μας φυλάει.

 

Συμφωνώ,

 

Και στην καισαρική απισκληρίδιο δεν κάνεις?

Σημασία είναι να γεννηθεί γερό παιδί και να είναι καλά η μητέρα.

Πάντοτε υπάρχουν ρίσκα, όμως πολλά παιδιά και μητέρες σήμερα δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχε η καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι κατα της καισαρικης, ειμαι κατα στις γυναικες που επιλεγουν να γεννησουν με καισαρικη χωρις να μην υπαρχει καποιος σοβαρος λογος.Και αυτο ειναι δικαιομα και επιλογη τους

 

Συμφωνώ αν και γέννησα με καισαρική και επισκληριδιο γιατί έτσι έπρεπε... Ξαναγράφω αυτό που μου είπε ο γιατρός μου..

<<ΟΤΑΝ Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ (ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΝΟΗΣΟΥΜΕ>>

 

Το σωστό είναι να εμπιστεύομαστε την φύση καταρχήν..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.Αν εγραψα κατι που πειραξε ζητω συγνωμη.

 

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη απλά το όλο κλιμα από το ποστ είναι ενάντια των καισαρικών λες και αυτό είναι εγκλημα.

Ναι mtheo στην καισαρική έχεις την επιλογή ή της ολικής ή της επισκληριδίου. Σίγουρα εκεί το κάνεις γιατι επιβάλλεται όχι για να μην πονάς.

Γενικότερα στην Ελλάδα λειτουργούμε και κάνουμε κάτι λογω μόδας.

Την δεκαετία το 70 ήταν μόδα το μπιμπερό και οι μοντέρνες μητέρες δεν θήλαζαν. Τώρα είναι μόδα ο μητρικός θηλασμός και παθιαζόμαστε με αυτό.

Κάποιο διάστημα ήταν μόδα οι καισαρική και όλες το αποζητούσαν για να φτιάξουν μετά και το σώμα τους (κυρίως οι επώνυμες), τώρα είναι μοδα η επισκληρίδιος κάνουμε αυτό. Είναι ο τρόπος που σκεφτόμαστε και ενεργούμε λάθος. :x

Πρέπει να μάθουμε να κοιτάμε το αποτέλσμα και να φροντίζουμε την ασφάλεια τη δική μας και του μωρού μας. Το μέσω είναι επιλογή του κάθε ανθρώπου..... :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

.

απλά το όλο κλιμα από το ποστ είναι ενάντια των καισαρικών λες και αυτό είναι εγκλημα.

Γενικότερα στην Ελλάδα λειτουργούμε και κάνουμε κάτι λογω μόδας.

Την δεκαετία το 70 ήταν μόδα το μπιμπερό και οι μοντέρνες μητέρες δεν θήλαζαν. Τώρα είναι μόδα ο μητρικός θηλασμός και παθιαζόμαστε με αυτό.

Κάποιο διάστημα ήταν μόδα οι καισαρική και όλες το αποζητούσαν για να φτιάξουν μετά και το σώμα τους (κυρίως οι επώνυμες), τώρα είναι μοδα η επισκληρίδιος κάνουμε αυτό. Πρέπει να μάθουμε να κοιτάμε το αποτέλσμα και να φροντίζουμε την ασφάλεια τη δική μας και του μωρού μας. Το μέσω είναι επιλογή του κάθε ανθρώπου..... :wink:

Νομίζω ότι αδικείς ολους όσους καταθέτουν τις απόψεις και τις εμπειρίες τους...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Η επιστήμη όπως αυτή της Ιατρικής στηρίζεται πάνω σε μελέτες που γίνονται με τα μεσα που έχει ο επιστήμονας εκίνη την χρονική στιγμή.

 

Όσο εξελίσονται τα μέσα, τόσες περισσότερες μελέτες γίνονται οι οποίες έχουν βάση το πείραμα...

 

Αρχικά θεωρούσαν το ξένο γάλα καλύτερο επειδή ήταν εμπλουτισμένο με περισσότερα στοιχεία από ότι το μητρικό.

Σύγχρονες μελέτες έδειξαν, ότι τα στοιχεία που περιέχει το μητρικό αποροφούνται καλύτερα από τον οργανισμό του βρέφους και έτσι αυτό είναι πιο θρεπτικό.

 

Το ίδιο και με την καισαρική τομή...Τα μέσα που έχει ο άνθρωπος στην διάθεση του έχουν βελτιώσει κατά πολύ τις συνθήκες και τα ρίσκα του να κάνεις μια τέτοια εγχείρηση. Φυσικά είναι επέμβαση στο ανθρώπινο σώμα, ενώ ο φυσιολογικός τοκετός έχει λιγότερες επιπτώσεις.

Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο η ασφάλεια την μητέρας πρώτα από όλα και έπειτα του βρέφους (και αυτή είναι η σειρά προτεραιότητας για τους γιατρούς ανάλογα πάντα τις καταστάσεις)

 

Η επισκληρήδιος είναι ένα μέσω για να βοηθησει την μητέρα στον πόνο. Αφού έχουμε δεχθεί να πέρνουμε διάφορα φάρμακα στην καθημερινή μας ζωή, γιατί να μην δεχτούμε κάτι τέτοιο?

 

Φυσικά ότι αποφαση και να πάρεις, πάντα υπάρχει πιθανότητα να γίνει μια επιπλοκή. Εφόσν υπάρχει επιλογή να επιλέξουμε τον πιο ασφαλή τρόπο γιατί να μην το κάνουμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι εκμηδενίζουμε τις πιθανότητες να μην γίνει κάτι σωστά, απλά τις μειώνουμε.

 

Έπειτα μεγάλο ρόλο παίζει και ο γιατρός μας που φέρει όλη την ευθύνη. Αυτός έχει τις γνώσεις να κρίνει τι πρέπει να γίνει σε κάθε περίπτωση. Εμείς πρέπει απλά να τον ενημερώσουμε για τους προβληματισμούς μας, τις επιθυμίες μας και την κατάσταση μας και αυτός θα κρίνει

Το θέμα είναι απόπριν να ψάξουμε να βρούμε ένα σωστό γιατρό τον οποίο μπορούμε να εμπιστευτούμε και να νιώθουμε άνετα να εκφράσουμε τους προβληματισμούς μας.

Link to comment
Share on other sites

.

απλά το όλο κλιμα από το ποστ είναι ενάντια των καισαρικών λες και αυτό είναι εγκλημα.

Γενικότερα στην Ελλάδα λειτουργούμε και κάνουμε κάτι λογω μόδας.

Την δεκαετία το 70 ήταν μόδα το μπιμπερό και οι μοντέρνες μητέρες δεν θήλαζαν. Τώρα είναι μόδα ο μητρικός θηλασμός και παθιαζόμαστε με αυτό.

Κάποιο διάστημα ήταν μόδα οι καισαρική και όλες το αποζητούσαν για να φτιάξουν μετά και το σώμα τους (κυρίως οι επώνυμες), τώρα είναι μοδα η επισκληρίδιος κάνουμε αυτό. Πρέπει να μάθουμε να κοιτάμε το αποτέλσμα και να φροντίζουμε την ασφάλεια τη δική μας και του μωρού μας. Το μέσω είναι επιλογή του κάθε ανθρώπου..... :wink:

Νομίζω ότι αδικείς ολους όσους καταθέτουν τις απόψεις και τις εμπειρίες τους...

 

ΌΧΙ ΒΕΒΑΙΑ! ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΔΙΚΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.

ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΣΥΡΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΜΑΧΟΙ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΜΑΣ ΕΙΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΟΧΙ.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ ΒΕΒΑΙΑ! ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΔΙΚΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.

ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΣΥΡΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΜΑΧΟΙ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΜΑΣ ΕΙΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΟΧΙ.

 

ΛΙΤΣΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ Ή ΛΑΘΟΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.... Μπορεί η δικιά μου εμπερία να μην είναι ανάλογη των δικών σου αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να την χαρακτηρίσεις λάθος.. Ούτε να την εντάξεις σωρό κουβάρι στις τάσεις της μόδας γιατί έτσι μειώνεις αυτόν που την έζησε..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Θα σας μεταφερω την αποψη της γυναικας μου που γενησε με καισαρικη τωρα και εχει γεννησει το πρωτο με φυσιολογικο τοκετο χωρις καν επισκληριδιο..

 

Φισιολογικο τοκετο και επισκληριδιο...

 

Εννοειται βεβαια ατι απο αυτο εξαιρουνται ιατρικοι λογοι που επιβαλλουν την καισαρικη, καλλη ωρα με εμας...

 

Ειναι η μονη που μπορει ν'απαντησει με 100% σιγουρια γιατι τα εχει δοκιμασει και τα 2.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΤΣΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ Ή ΛΑΘΟΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.... Μπορεί η δικιά μου εμπερία να μην είναι ανάλογη των δικών σου αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να την χαρακτηρίσεις λάθος.. Ούτε να την εντάξεις σωρό κουβάρι στις τάσεις της μόδας γιατί έτσι μειώνεις αυτόν που την έζησε..

 

ΙΣΩΣ Η ΛΕΞΗ ΣΩΣΤΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΔΑ Ή ΠΟΡΩΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ. ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.

ΑΛΛΑ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΟΔΑ?

ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣΕΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΑΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ (ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ) ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΡΩΣΗ........

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΛΕΝΕ ΛΕΝΕ.......

ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑΝ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΕΔΩ

ΑΥΤΑ. :lol:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ήρεμα κορίτσια, ήρεμα :D:D:D

 

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι παρασυρόμαστε από τις εμπειρίες μας και ο κάθε ένας βλέπει τα πράγματα από την δική του σκοπιά και ανάλογα με τα εύκολα ή δύσκολα βιώματα του.

Όμως, η ιατρική, η ψυχολογία, και οτιδήποτε έχει να κάνει με ανθρώπους, προσαρμόζεται ανάλογα με την κατάσταση του συγκεκριμένου ατόμου, οπότε δεν υπάρχουν συγκεκριμένα στάνταρ, είναι καλή ή κακή η καισαρική / άσπρο ή μαύρο / κλπ

 

Ε! και αν κάποια γυναίκα αποφασίζει να κάνει καισαρική, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά γιατί έτσι θέλει και για τους δικούς της λόγους, πάλι νομίζω ότι είναι δικαίωμα της.

Link to comment
Share on other sites

:D Είδες που καμια φορά είναι καλό να υπερβαίνουμε τα όρια?? Σε έκανα να μας πεις για όλες σου στις σχετικές σου εμπειρίες :wink: ΣΥΜΦΩΝΩ ότι υπάρχουν και αυτές οι τάσεις.. απλά να μην είμαστε απόλυτοι... Υπάρχουν και οι κοπέλες που κοιτούν την ευκολία τους και γιαυτό δεν θηλάζουν π.χ., θέλουν τις βόλτες θέλουν το τσιγάρο τους κλπ Υπάρχουν και οι δύο όψεις του νομισματος... Η υπερβολή δεν είναι σωστή σε οποιαδήποτε όψη και αν συναντάται!!!

Να σημείωσω επίσης ότι παρόλο που ήμουν υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, είμαι πολύ ευχαριστημένη από την εμπειρία μου ως προς την γέννα μου με καισαρική και επισκληρίδιο. :P

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Πάντως...να σας πώ την αμαρτία μου....στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου και αφού κόντευα να υπερβώ τα όρια και της 40ης εβδομάδας....σκεφτόμουν να προτείνω στη γιατρό μου καισαρική!!

 

Δεν άντεχα άλλο την αναμονή ....αισθανόμουν σαν μπαλόνι έτοιμο να εκραγεί...σωματικά και ψυχολογικά!!

 

Έφτασα στο σημείο και ευχόμουν να μου κάνανε καισαρική!! :? ...άβυσσος η ψυχή της εγκύου...!! :lol:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...