Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απειλές Γονιού προς Μαθητές


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,
Έχω ένα σοβαρό περιστατικό στο δημοτικό σχολείο της κόρης μου.Γονιός εξύβρισε και απείλησε* παιδιά μέσα στο χώρο του σχολείου εν ώρα λειτουργίας.Κατόπιν έκανε αναφορά στη διεύθυνση του σχολείου,στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και στην Πρωτοβάθμια με ψευδή δηλώσεις για τα παιδιά αυτά,ότι εξύβριζαν και χειροδικούσαν στα παιδιά του. Εάν γνωρίζει κάποιος,εμείς οι γονείς που εμπλεκόμαστε,σε τι ενέργειες μπορούμε να προβούμε,τι μπορούμε να ζητήσουμε απο τη διεύθυνση και το Σύλλογο ώστε να προστατέψουμε τα παιδιά μας από αυτόν τον άνθρωπο καταρχήν και να αποκατασταθεί το όνομα των παιδιών μας καθώς η συκοφαντική αναφορά έχει γίνει γνωστή σε όλο το σχολείο.
Ευχαριστώ πολύ.

 

11/2014 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να καταλάβω...ένα εμφανώς προβληματικό κοριτσάκι κάθεται δίπλα σε ένα άλλο κοριτσάκι...και ο γονιος του τελευταίου απειλεί μεγαλύτερα παιδιά?? Δεν βλέπω καμια διασύνδεση...

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω...ένα εμφανώς προβληματικό κοριτσάκι κάθεται δίπλα σε ένα άλλο κοριτσάκι...και ο γονιος του τελευταίου απειλεί μεγαλύτερα παιδιά?? Δεν βλέπω καμια διασύνδεση...

 

Το θέμα μου είναι τι μπορούμε να κάνουμε όπως έγραψα στο αρχικό μήνυμα.
Ευχαριστώ,

10/2014 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Link to comment
Share on other sites

Αν και σε καίει αυτό που έγινε τώρα, νομίζω στη διήγησή σου σοκάρει το ότι υπήρχε στην τάξη ένα πρωτάκι "προβληματικό", πιθανόν και από προβληματικό περιβάλλον και η πιο σωστή λύση που βρήκε η τάξη/γονείς ήταν να απομονωθεί το κοριτσάκι για 6 χρόνια... Και όταν κάποιος βρέθηκε να θελησει να το αλλάξει αυτό, βρήκε και τον μπελά του... Δεν ξέρω, όσο και να προσπαθώ, δυσκολεύομαι να το δω διαφορετικά. Συγχίστηκες για την ταραχή της κόρης σου από ένα περιστατικό. Που είναι απαράδεκτο, αλλά ήταν ένα...

 

Ελπιζω κάποιος που ξέρει πιο καλά να σε βοηθήσει σε αυτό που ρωτάς. Εγώ ειμαι μια μαμά...

Link to comment
Share on other sites

Αν και σε καίει αυτό που έγινε τώρα, νομίζω στη διήγησή σου σοκάρει το ότι υπήρχε στην τάξη ένα πρωτάκι "προβληματικό", πιθανόν και από προβληματικό περιβάλλον και η πιο σωστή λύση που βρήκε η τάξη/γονείς ήταν να απομονωθεί το κοριτσάκι για 6 χρόνια... Και όταν κάποιος βρέθηκε να θελησει να το αλλάξει αυτό, βρήκε και τον μπελά του... Δεν ξέρω, όσο και να προσπαθώ, δυσκολεύομαι να το δω διαφορετικά. Συγχίστηκες για την ταραχή της κόρης σου από ένα περιστατικό. Που είναι απαράδεκτο, αλλά ήταν ένα...

 

Ελπιζω κάποιος που ξέρει πιο καλά να σε βοηθήσει σε αυτό που ρωτάς. Εγώ ειμαι μια μαμά...

 

Αυτά είναι φαινόμενα που συμβαίνουν μπροστά σε δασκάλους οπότε γνωρίζουμε τι συμβαίνει.Τα παιδιά μας παρόλα αυτά δεν έχουν πρόβλημα με το παιδί γιατί καταλαβαίνουν.

11/2014 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δαφνη ετσι οπως τα γραφεις υπαρχουν καποια κενα.

 

Το προβληματικο κοριτσακι τελικα παει στην εκτη ταξη ? την ιδια δασκαλα ειχε 5 χρονια και το καλυπτε? Και πως μπορει να καλυπτει ενα παιδι με επιθετικη συμπεριφορα στα αλλα?

 

Τα αλλα παιδια που κατηγορησε ο πατερας πως εμπλεκονται? Μπορεις να γινεις πιο σαφης εαν θελεις.

 

Παντως ενα επιθετικο παιδι ειναι μεγαλο προβλημα για το αλλο παιδι που μοιραζεται το θρανειο. Του αποσπα την προσοχη, το στενοχωρει και τις περισσοτερες φορες δεν μπορει να το διαχειριστει.

Ειναι δουλεια του δασκαλου να διαχειριστει την επιθετικοτητα ενος μαθητη και να βρει και τον καταλληλο συνδυασμο παιδιων .

 

Ο πατερας ενα δικιο το ειχε.

 

Και αυτα ειναι πολυ σοβαρα.

 

Το πρόβλημα έχει τη ρίζα του σε ένα προβληματικό κοριτσάκι που από την πρώτη δημοτικού δημιουργεί συνεχώς προβλήματα σε όλα τα παιδιά με επιθετικότητα,σωματική και λεκτική,(bullying,κλοπές προσωπικών ειδών απο συμμαθήτριες κα.)
Link to comment
Share on other sites

Δαφνη ετσι οπως τα γραφεις υπαρχουν καποια κενα.

 

Το προβληματικο κοριτσακι τελικα παει στην εκτη ταξη ? την ιδια δασκαλα ειχε 5 χρονια και το καλυπτε? Και πως μπορει να καλυπτει ενα παιδι με επιθετικη συμπεριφορα στα αλλα?

 

Τα αλλα παιδια που κατηγορησε ο πατερας πως εμπλεκονται? Μπορεις να γινεις πιο σαφης εαν θελεις.

 

Παντως ενα επιθετικο παιδι ειναι μεγαλο προβλημα για το αλλο παιδι που μοιραζεται το θρανειο. Του αποσπα την προσοχη, το στενοχωρει και τις περισσοτερες φορες δεν μπορει να το διαχειριστει.

Ειναι δουλεια του δασκαλου να διαχειριστει την επιθετικοτητα ενος μαθητη και να βρει και τον καταλληλο συνδυασμο παιδιων .

 

Ο πατερας ενα δικιο το ειχε.

 

Και αυτα ειναι πολυ σοβαρα.

Έχουμε ζητήσει να μιλήσουμε μαζί με τον πατέρα,και αυτός δεν εμφανίζεται.
Όσο δίκιο και να νομίζει πως έχει ένας γονιός,είναι το λιγότερο απαράδεκτο να βρίζει και να απειλεί παιδιά,και μάλιστα μέσα στο χώρο του σχολείου,και πριν διερευνηθεί τέλος πάντων το θέμα που θέτει.
Προσωπικά δεν θα έβριζα και πόσο μάλλον να απειλήσω ποτέ ένα παιδί για κανένα λόγο.Εάν έχω πρόβλημα,(έχει συμβεί όπως σε πολλούς γονείς),θα μιλήσω με τον διευθυντή ή με τον δάσκαλο ή με τον γονιό για να προσπαθήσουμε να βρούμε μία λύση με ηρεμία και σύνεση προς όφελος πάντα των παιδιών.Τα παιδιά είναι παιδιά,και θα τσακωθούν και θα πουν τα δικά τους,και θα τα ξαναβρούν.Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς οι ενήλικες οι οποίοι είμαστε και αυτοί που δίνουμε το πρώτο παράδειγμα στα παιδιά μας.

11/2014 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Link to comment
Share on other sites

Ο φετινός μας δάσκαλος έβαλε το προβληματικό κοριτσάκι να κάτσει μαζί με το άλλο (του γονιού που απείλησε τα παιδιά μας) με το οποίο ποτέ δεν είχαν προβλήματα όλα αυτά τα χρόνια,και από τότε ξεκίνησαν όλα.

 

Δυστυχώς δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έγινε.

 

Εννοείς ότι όλα αυτά για τα οποία κατηγορούνται τα 5 παιδιά, στην ουσία τα έκανε μόνο το "προβληματικό" κοριτσάκι;

 

Είσαι σίγουρη; Μήπως με κάποιον τρόπο εμπλέκονται και τα 5 παιδιά και πράγματι έχουν παρενοχληθεί οι κόρες του; Αν είσαι σίγουρη κάνε και εσύ μια αντίστοιχη αναφορά.

 

Κάνε μια συζήτηση με την κόρη σου να δεις τι ακριβώς έχει συμβεί και πες της να αποφεύγει τις συναναστροφές με τις κόρες του κυρίου.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά είναι παιδιά,και θα τσακωθούν και θα πουν τα δικά τους,και θα τα ξαναβρούν..

 

Εδώ υποστηρίζει ότι έδεσαν και απείλησαν την κόρη του με σουγιά... Δεν μιλάμε για έναν απλό τσακωμό. Δεν μπορεί να είναι όλα εντελώς ψέμματα...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υποστηρίζει ότι έδεσαν και απείλησαν την κόρη του με σουγιά... Δεν μιλάμε για έναν απλό τσακωμό. Δεν μπορεί να είναι όλα εντελώς ψέμματα...

Φυσικά και έχω συζητήσει με την κόρη μου και όπως προανέφερα,το θέμα έχει διερευνηθεί.Και όμως η κόρη του κυρίου όταν ρωτήθηκε από τη διευθύντρια δήλωσε ότι θέλει να κάνει παρέα με τα παιδιά μας.Πως μπορεί να δηλώσει κάτι τέτοιο αφού της έκαναν τόσα πολλά και σοβαρά??Ο πατέρας του κοριτσιού που κατηγορήθηκε για το σουγιά,του έχει κάνει μήνυση.Προχθές περνούσε ο πατέρας κατήγορος με το αυτοκίνητο και είχε στο πίσω κάθισμα την κόρη του (που υποτίθεται ότι απειλήθηκε με σουγιά)και χαιρετούσε μέσα από το παράθυρο το κοριτσάκι που υποτίθεται ότι την απείλησε.(και αυτό τη χαιρετούσε)Ε,κάτι δεν πάει καλά εδώ!!!

Και γιατί δεν εμφανίζεται στο σχολείο να μιλήσουμε όλοι μαζί παρουσία διεύθυνσης και δασκάλων για ένα τόσο σοβαρό θέμα??Τον είδε μια μέρα ο συζηγός μου στο χώρο του σχολείου και του ζήτησε να συζητήσουνε και αυτός δε σταμάτησε καν και του είπε «δεν έχω να πω τίποτα».Πως δεν έχεις να πεις τίποτα???!!!

Και εάν είχα οποιοδήποτε ενδοιασμό,φυσικά και δε θα ζητούσα δημόσια μία καθοδήγηση.

Να υπενθυμίσω ότι ο πατέρας κατήγορος έχει προκαλέσει προβλήματα τέτοιου είδους και στο παρελθόν με αναφορές σε άλλους μαθητές αλλά και δασκάλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.Και όμως η κόρη του κυρίου όταν ρωτήθηκε από τη διευθύντρια δήλωσε ότι θέλει να κάνει παρέα με τα παιδιά μας.Πως μπορεί να δηλώσει κάτι τέτοιο αφού της έκαναν τόσα πολλά και σοβαρά??

 

Να υπενθυμίσω ότι ο πατέρας κατήγορος έχει προκαλέσει προβλήματα τέτοιου είδους και στο παρελθόν με αναφορές σε άλλους μαθητές αλλά και δασκάλους.

 

Εννοείς ότι οι κατηγορίες είναι εντελώς ανυπόστατες; Κανείς δεν ενόχλησε τα παιδιά του, ούτε καν το προβληματικό κοριτσάκι; Ότι είναι όλα ψέμματα; Για ποιον λόγο;

Το θέμα δεν είναι αν η κόρη του εξακολουθεί να θέλει να κάνει παρέα με τα υπόλοιπα, αλλά τι πραγματικά έχει γίνει.

 

Αν όντως δεν έχει γίνει τίποτα και είναι τρελός, απλώς αγνοήστε τον. Έκανε αναφορά στον διευθυντή. Ε, και; Έκανε καμιά μήνυση;

 

Σε κάθε περίπτωση ας αποφεύγει το παιδί σου να κάνει παρέα με τα δικά του, αφού έχει γίνει τόσος χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, εμμέσως κατηγορείται το "προβληματικό" κοριτσάκι ότι σκηνοθέτησε με έναν τρόπο όλη αυτή την ίντριγκα, όπου βρέθηκαν κατηγορούμενα τα δικά σας παιδιά από ένα άλλο κοριτσάκι που τυγχάνει να κάθετε δίπλα στο "προβληματικό";

 

Αν έχω καταλάβει καλά, νομίζω εξηγούνται όλα από μόνα τους....

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, εμμέσως κατηγορείται το "προβληματικό" κοριτσάκι ότι σκηνοθέτησε με έναν τρόπο όλη αυτή την ίντριγκα, όπου βρέθηκαν κατηγορούμενα τα δικά σας παιδιά από ένα άλλο κοριτσάκι που τυγχάνει να κάθετε δίπλα στο "προβληματικό";

 

Αν έχω καταλάβει καλά, νομίζω εξηγούνται όλα από μόνα τους....

 

Και εγώ κάτι τέτοιο έχω καταλάβει.

 

Ή ότι το "προβληματικό" κοριτσάκι τα σκηνοθέτησε όλα ή ότι παρέσυρε το παιδί του κατήγορου ώστε να πει ψέμματα...

 

Εντωμεταξύ ο "κατήγορος" μιλάει και για τα 2 του παιδιά ότι υπέστησαν παρενόχληση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.... Κατά τα άλλα το "προβληματικό" επέλεγε την απομόνωση γιατί ως γνωστόν τα παιδάκια του δημοτικού αποζητούν τη μοναξιά... Κρίμα για το παιδάκι πάντως, τη μαμά του και τη δασκάλα που μάλλον προσπαθούσε να το βοηθήσει να ενταχθεί στη σχολική κοινότητα και βρέθηκε κατηγορούμενη για "συγκάληψη".

 

Να με συγχωρήσει η θεματοθέτρια που εκφράζω μια πικρία, πάντως στα χρόνια που έχω υπάρξει εκπαιδευτικός έχω διαπιστώσει ότι τη μεγαλύτερη ζημιά σε θέμα bullying, κλπ. κάνουν συνήθως τα "εξαιρετικά και με ήθος παιδιά" εις βάρος των "προβληματικών" και επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι θαμπώνονται από την επιφάνεια και δε φροντίζουν να εμβαθύνουν, σε πολύ λίγες περιπτώσεις σχολικού εκφοβισμού διαπιστώνεται ότι τα προβλήματα που προκύπτουν τείνουν να φορτώνονται στα "προβληματικά" παιδιά, τα οποία προσπαθούν να αμυνθούν απέναντι στην κλίκα των "ηθικών" που τα κοροϊδεύει και τα παρενοχλεί.

 

Ειλικρινά ελπίζω να έχω πέσει 100% έξω στην εκτίμησή μου και ότι απλά το παιδάκι που εκτόξευσε τις κατηγορίες έχει έντονη φαντασία και παράλληλα βλέπει πολλές ταινίες σε ώρες που κανονικά θα έπρεπε να κοιμάται...

 

Αλλά και έτσι να έχουν τα πράγματα, αναρωτιέμαι... τι δουλειά έχει η εκτενής αναφορά στο "προβληματικό" κοριτσάκι που απλά έτυχε να κάθεται δίπλα στο άλλο που εκσφεντόνισε τις εν λόγω κατηγορίες....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.... Κατά τα άλλα το "προβληματικό" επέλεγε την απομόνωση γιατί ως γνωστόν τα παιδάκια του δημοτικού αποζητούν τη μοναξιά... Κρίμα για το παιδάκι πάντως, τη μαμά του και τη δασκάλα που μάλλον προσπαθούσε να το βοηθήσει να ενταχθεί στη σχολική κοινότητα και βρέθηκε κατηγορούμενη για "συγκάληψη".

 

Να με συγχωρήσει η θεματοθέτρια που εκφράζω μια πικρία, πάντως στα χρόνια που έχω υπάρξει εκπαιδευτικός έχω διαπιστώσει ότι τη μεγαλύτερη ζημιά σε θέμα bullying, κλπ. κάνουν συνήθως τα "εξαιρετικά και με ήθος παιδιά" εις βάρος των "προβληματικών" και επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι θαμπώνονται από την επιφάνεια και δε φροντίζουν να εμβαθύνουν, σε πολύ λίγες περιπτώσεις σχολικού εκφοβισμού διαπιστώνεται ότι τα προβλήματα που προκύπτουν τείνουν να φορτώνονται στα "προβληματικά" παιδιά, τα οποία προσπαθούν να αμυνθούν απέναντι στην κλίκα των "ηθικών" που τα κοροϊδεύει και τα παρενοχλεί.

 

Ειλικρινά ελπίζω να έχω πέσει 100% έξω στην εκτίμησή μου και ότι απλά το παιδάκι που εκτόξευσε τις κατηγορίες έχει έντονη φαντασία και παράλληλα βλέπει πολλές ταινίες σε ώρες που κανονικά θα έπρεπε να κοιμάται...

 

Αλλά και έτσι να έχουν τα πράγματα, αναρωτιέμαι... τι δουλειά έχει η εκτενής αναφορά στο "προβληματικό" κοριτσάκι που απλά έτυχε να κάθεται δίπλα στο άλλο που εκσφεντόνισε τις εν λόγω κατηγορίες....

Καλό είναι να διαβάζουμε όλα τα σχόλια.Όλα τα χρόνια παίζουνε με το παιδί,το καλούσαν στα πάρτι εκτός σχολείου,στα σπίτια για παιχνίδι κλπ.Όμως πάντα προκαλούνταν προβλήματα.
Πληροφοριακά,το δικό μου παιδί είναι αυτό που έχει υποστεί bullying από το συγκεκριμένο κοριτσάκι παλαιότερα.Με συγχωρείτε και εμένα για τη πικρία μου,αλλά είναι πολύ απόλυτα αυτά που λέτε,χωρίς να γνωρίζετε.
Οι γονείς του κοριτσιού ουδέποτε ανέφεραν επεισόδια bullying στο παιδί τους.
Εμμέσως πλην σαφώς εννοείτε ότι το παιδί μου δεν έχει ήθος?Να μου εξηγήσετε σας παρακαλώ από πού το συμπεραίνετε αυτό,επίσης από πού συμπεραίνετε ότι είναι σε κλίκα,και ότι κοροιδεύει και παρενοχλεί και ότι τα παιδιά που δεν προκαλούν προβλήματα,σύμφωνα με το σχολείο,είναι πάντα τα «κακά» παιδιά.Εξήγησα ότι γνωρίζουμε όλοι το πρόβλημα του παιδιού και ενεργούμε πάντα με προθέσεις ενωτικές προς όφελος των παιδιών.
Και ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί ο πατέρας κατήγορος έχει αλλάξει την αναφορά του 3 φορές μέσα σε 10 μέρες αφαιρώντας και προσθέτοντας γεγονότα.

11/2014 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσες να απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα που έθεσα πριν ; Προσπαθώ να καταλάβω τι σχέση έχει το "προβληματικό" κορίτσι με όλα αυτά και τι λόγο έχει ο εν λόγω πατέρας να κάνει τέτοιο χαμό χωρίς λόγο.

 

Εννοείς ότι οι κατηγορίες είναι εντελώς ανυπόστατες; Κανείς δεν ενόχλησε τα παιδιά του, ούτε καν το προβληματικό κοριτσάκι; Ότι είναι όλα ψέμματα; Για ποιον λόγο;

Το θέμα δεν είναι αν η κόρη του εξακολουθεί να θέλει να κάνει παρέα με τα υπόλοιπα, αλλά τι πραγματικά έχει γίνει.

 

Αν όντως δεν έχει γίνει τίποτα και είναι τρελός, απλώς αγνοήστε τον. Έκανε αναφορά στον διευθυντή. Ε, και; Έκανε καμιά μήνυση;

 

Σε κάθε περίπτωση ας αποφεύγει το παιδί σου να κάνει παρέα με τα δικά του, αφού έχει γίνει τόσος χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, να ζητήσω συγνώμη για μια διαπίστωση που παρέθεσα ορμόμενη από το συγκεκριμένο θέμα, η οποία σε καμία περίπτωση δεν είναι γενίκευση και δεν αναφέρεται ούτε στο παιδάκι σας, ούτε και σε σας.

 

Αυτό όμως που μου προκάλεσε εντύπωση είναι ότι για ένα περιστατικό (αληθινό ή μη, δεν το αναλύω) στο οποίο εμπλέκονται 5 παιδιά (μεταξύ των οποίων και το δικό σας) και άλλο 1 (που τα κατηγορεί αυτά τα 5 παιδιά για κακοποίηση) κάνετε ξαφνικά αναφορά σε ένα τρίτο, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το περιστατικό (δεν κατηγορήθηκε - δεν έπεσε θύμα) απλά και μόνο γιατί καθόταν δίπλα στο παιδάκι που κατηγόρησε και γιατί είναι όπως λέτε "προβληματικό"...

 

Προσωπικά, εμένα αυτό μου δίνει την εντύπωση της άδικης στοχοποίησης ενός παιδιού...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα που έθεσα πριν ; Προσπαθώ να καταλάβω τι σχέση έχει το "προβληματικό" κορίτσι με όλα αυτά και τι λόγο έχει ο εν λόγω πατέρας να κάνει τέτοιο χαμό χωρίς λόγο.

Συγνώμη αλλά δεν είδα το μήνυμά σου.Φυσικά και είναι ανυπόστατες οι κατηγορίες,το έχω αναφέρει,και εμείς προσπαθούμε να δούμε ποιός είναι ο λόγος που συμβαίνουν όλα αυτά,και πως θα ενεργήσουμε απέναντι στο γεγονός.

Όμως σε κάθε περίπτωση,σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση ότι ένας γονιός μπορεί να μπάινει σε ένα σχολείο και να βρίζει και να απειλεί παιδιά?Αυτό δεν είναι σοβαρό?Αυτή τη στιγμή είναι τρομοκρατημένα όλα τα παιδιά,και όχι μόνο τα 5.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν είδα το μήνυμά σου.Φυσικά και είναι ανυπόστατες οι κατηγορίες,το έχω αναφέρει,και εμείς προσπαθούμε να δούμε ποιός είναι ο λόγος που συμβαίνουν όλα αυτά,και πως θα ενεργήσουμε απέναντι στο γεγονός.

Όμως σε κάθε περίπτωση,σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση ότι ένας γονιός μπορεί να μπάινει σε ένα σχολείο και να βρίζει και να απειλεί παιδιά?Αυτό δεν είναι σοβαρό?Αυτή τη στιγμή είναι τρομοκρατημένα όλα τα παιδιά,και όχι μόνο τα 5.

 

Αν θεωρούσα ότι το παιδί μου έχει κακοποιηθεί και απειληθεί με σουγιά και εγώ θα έμπαινα.

 

Άρα ή είναι εντελώς τρελός ο πατέρας, ή το παιδί του είπε ψέμματα ή πράγματι κάτι συνέβη.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρούσα ότι το παιδί μου έχει κακοποιηθεί και απειληθεί με σουγιά και εγώ θα έμπαινα.

 

Άρα ή είναι εντελώς τρελός ο πατέρας, ή το παιδί του είπε ψέμματα ή πράγματι κάτι συνέβη.

και εγω ...και ειδικα όταν γινεται κατεξακολουθηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το "προβληματικό" κορίτσι που κολλάει; Είναι ανάμεσα στα 5 ή φίλη του "θύματος";

 

Δεν κολλάει, απλώς κάθεται δίπλα στο θρανίο του "θύματος".. εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί αφιερώνεται τόσος χρόνος στο "προβληματικό" κοριτσάκι από την κοπέλα που άνοιξε το θέμα.. από την πλευρά μου τα μόνο που μπορώ να πω είναι τα εξής:

α) το "προβληματικό" κοριτσάκι προφανώς αναφέρεται ως υποκινητής των γεγονότων, βάζοντας λόγια στο "θύμα"

β) γιατί αυτά τα 5 παιδιά και όχι κάποια άλλα?? άρα κάτι παίζει από το πιο απλό, που το θεωρώ και πιο πιθανό, μέχρι το πιο σύνθετο

γ) το να είναι κάποιος άριστος μαθητής δεν έχει καμία σχέση με το πως συμπεριφέρεται στους άλλους....

δ) το θέμα θα πρέπει να το χειριστεί το σχολείο σε συνεργασία με τους γονείς, αλλά να εστιάσουν στα γεγονότα, όχι στα "προβληματικά" κοριτσάκια...

Link to comment
Share on other sites

 

Το πρόβλημα έχει τη ρίζα του σε ένα προβληματικό κοριτσάκι που από την πρώτη δημοτικού δημιουργεί συνεχώς προβλήματα σε όλα τα παιδιά με επιθετικότητα,σωματική και λεκτική,(bullying,κλοπές προσωπικών ειδών απο συμμαθήτριες κα.),με αποτέλεσμα να είναι απομονωμένο

 

Ο φετινός μας δάσκαλος έβαλε το προβληματικό κοριτσάκι να κάτσει μαζί με το άλλο (του γονιού που απείλησε τα παιδιά μας) με το οποίο ποτέ δεν είχαν προβλήματα όλα αυτά τα χρόνια,και από τότε ξεκίνησαν όλα.

 

 

Εγώ θα ήθελα απλώς να ρωτήσω τη θεματοθέτρια, πώς είναι τόσο σίγουρη ότι το "προβληματικό" (αν και δεν μου αρέσει ο όρος) κορίτσι επινόησε όλα αυτά τα ψέμματα (κατά τη γνώμη της) και έμπλεξε πέντε παιδιά με τόσο σοβαρές κατηγορίες σε βάρος τους.

Επίσης, η ανάρτηση θεωρεί αποκλειστικά υπεύθυνο το παιδί ("Ο φετινός μας δάσκαλος έβαλε το προβληματικό κοριτσάκι να κάτσει μαζί με το άλλο (του γονιού που απείλησε τα παιδιά μας με το οποίο ποτέ δεν είχαν προβλήματα όλα αυτά τα χρόνια,και από τότε ξεκίνησαν όλα"), που αν μάλιστα έχει και πρόβλημα, μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να έχει καταστρώσει τέτοια σενάρια με ακριβείς περιγραφές για σουγιά, δέσιμο κλπ. Και πώς ακριβώς με αυτά τα σενάρια έπεισε ένα άλλο παιδί (την κόρη του καταγγέλοντος), που μάλιστα έκανε και κάνει απ' ότι φαίνεται παρέα με τα 5 παιδιά, να καταθέσει όλα αυτά τα ψευδή (κατά την άποψη της θεματοθέτριας) στοιχεία εναντίον των 5 φίλων της;

Δεν υπονοώ κάτι, θέλω όμως να είμαι απολύτως σαφής. Όλο το αρχικό κείμενο της θεματοθέτριας υπονοεί πως φταίει για όλα το "προβληματικό" παιδί, αλλά αλήθεια με ποιες αποδείξεις; Ότι δημιουργεί προβλήματα από την Α' Δημοτικού, απολύτως σοβαρά, από τα λεγόμενά της, τα οποία ένα ολόκληρο σχολείο βλέπει, αλλά "συγκαλύπτει" μία και μόνη δασκάλα; Είναι δυνατόν;

Επίσης, γράφει ότι "Η διεύθυνση,ο σύλλογος και ο δάσκαλος της τάξης καταδικάζουν το περιστατικό και γνωρίζουν ότι είναι συκοφαντίες και μας είπαν ότι θα ενεργήσουν ανάλογα όσον αφορά το σχολείο". Πώς ακριβώς διενεργήθηκε η έρευνα; Και πού κατέληξε αυτή; Και βάσει ποιων στοιχείων προκύπτει ότι όλες αυτές τις κατηγορίες υποκίνησε ένα παιδί με πρόβλημα; Βγήκε απόφαση του συλλόγου;

Και κάπου αλλού (δεν θυμάμαι σε ποια ανάρτηση) λέει ότι είναι και μέλος του Συλλόγου η ίδια, οπότε λογικά ψήφισε και η ίδια.

Ξαναλέω πως σχολιάζω αυτά που διαβάζω και μου προξενούν εντύπωση, αυτή του μέσου νοήμονος ανθρώπου, χωρίς να υπονοώ κάτι σε βάρος της θεματοθέτριας.

Η προσωπική μου άποψη, από αυτά που διαβάζω πάντα, είναι ότι βρέθηκε ένα παιδί με πρόβλημα να είναι ο "αποδιοπομπαίος τράγος" για να του φορτωθούν όλα, ακριβώς επειδή λόγω του προβλήματός του, κανείς δεν θα το πίστευε ή δεν θα ήταν καν σε θέση να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

Και ίσως γι' αυτό ο πατέρας του να αναγκάζεται να προβαίνει σε όλες αυτές τις καταγγελίες, για να υπερασπιστεί το παιδί του (υποθέτω, δεν γνωρίζω), γιατί, δυστυχώς, το ξέρουμε όλοι μας, ότι είναι "καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα στην Ελλάδα". Μόλις στοχοποιηθεί ένα παιδί, μετά αυτό φταίει για όλα και γ' αυτά που κάνει και γι' αυτά που δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

 

Και ίσως γι' αυτό ο πατέρας του να αναγκάζεται να προβαίνει σε όλες αυτές τις καταγγελίες, για να υπερασπιστεί το παιδί του (υποθέτω, δεν γνωρίζω), γιατί, δυστυχώς, το ξέρουμε όλοι μας, ότι είναι "καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα στην Ελλάδα". Μόλις στοχοποιηθεί ένα παιδί, μετά αυτό φταίει για όλα και γ' αυτά που κάνει και γι' αυτά που δεν κάνει.

 

Αυτό το τελευταίο, άκυρο, διότι δεν είναι το παιδί του παιδιού με το πρόβλημα, που έκανε την καταγγελία. Έμπλεξα με το ιστορικό.

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια μερα ειχαμε δυο αναρτησεις με το ιδιο σοβαρο θεμα, οπου οι γονεις αποφασισαν να βαλουν σε ταξη τα (ξενα) πιαδια τα οποια θεωρησαν οτι εθιξαν τα παιδια του. Να προσθεσω και μια τριτη ιστορια που μου διηγηθηκε φιλη μου οπου μπροστα της γονιος επιασε πρωτακι απο το γιακα.. Η φιλη μου το ανεφερε στην δασκαλα χωρις να πει το ονομα των εμπλεκομενων τους οποιους ομως γνωριζε η δασκαλα...

επιδη φοβαμαι οτι πολυ απο μας θα βρεθουμε ή στην μια ή στην αλλη πλευρα θα ηθελα να ρωτησω τελικα τι μπορουμε να κανουμε...

Και απο αλλα σχετικα θεματα οι περισσοτεροι λενε οτι απο το σχολειο εχουν καλεσει τους γονεις του θυτη (οι οποιο δεν εμφανιζονται συνηθως) και δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο. Και σοβαρα τωρα ενα παιδακι που εχει "ξεφυγει" θα ιδρωσει απο τις συστασεις της δασκαλας? Ενας γονιος θα παει να αντιμετωπισει ολη την ταξη?

Ναι δεν πρεπει οι γονεις του θυματος να επιβαλουν την ταξη, αλιμονο. Τα δικαιωματα ομως του θιγμενου τι γινονται?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...