Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε φαινεται το σποράκι;;;;


Recommended Posts

καλησπερα κορίτσια!Εγω μόλις γύρισα απο το γιατρό!Πρωτη επίσκεψη σήμερα, με τελευταία περίοδο 28/8, είδαμε μόνο σάκο.Μου είπε να πάω ξανά σε 10 μέρες...Εξετάσεις και τα σχετικά μου είπε οτι θα μου τις γράψει την επόμενη φορά.Αντε να περάσουν οι μέρες να ακούσουμε και εμείς καρδούλα!

GCb7p2.png

RZHyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω ειχα τελευταια περιοδο 18-8 και στις εξι βδομαδες ακριβως μονο ο σακος φαινοταν αλλα η συλληψη πρεπει να ηταν αρχες σεμπεμβρη..κοριτσια ειναι λετε φυσιολογικο?την αλλη παρασκευη εχω παλι ραντεβου φοβαμαι πολυυυυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς είδαμε το σάκο την 5η εβδομάδα και το σποράκι (αν κι εμένα μετά το σάκο μου φάνηκε τεράστιο!! 1,2 εκατοστά) το είδαμε την 7η εβδομάδα... Τώρα θα πάω μεθαύριο και θα είμαι σχεδόν 10 εβδ. περιμένω να δω και τα χεράκια-ποδαράκια!! Αχ δεν περνάν οι μέρες μέχρι τότε!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια παρασκευη που θα παω στο γιατρο θα ειμαι 7 εβδομαδων και 2 ημερων...φοβαμαι πολυ μην δεν φανει παλι τιποτα μεσα στο σακο..την προηγουμενη βδομαδα ο σακος σε ενα σημειο εκανε μια καμπυλη και ο γιατρος ειπε εκει θα εμφανιστει το εμβρυο.εγω παντως φοβαμαι πολυ..εχει τυχει σε αλλη κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κορίτσια ούτε και μεις θα δούμε τίποτα που θα πάω ξανά στον γιατρό όταν θα είμαι 5εβδ+4 ημερων? Πρωτη επίσκεψη πήγαμε στις 4εβδ+4 ημερες και είδαμε μόνο διογκωμένη μήτρα και ενδομήτριο παχύ. Αυτό μας είπε είναι ενδειξη εγκυμοσύνης. Υπάρχει περίπτωση μετά να φανεί ότι είναι εξωμήτριος κύηση?? Θα μεγάλωνε η μήτρα και το ενδομήτριο αν ήταν εξωμήτριος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί να φοβάσαι? Δε σου είπε τίποτα κακό, τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι ίσως έπρεπε να είχε ήδη φανεί μπορεί η σύλληψη και εμφύτευση να καθυστέρησαν και να είναι πολύ μικρό ακόμη για να φανεί :)

Συνέχισε χωρίς πολλές ανησυχίες, δεν κάνει καλό να σκέφτεσαι άσχημα...

Άντε καλό ραντεβού να έχεις! Και να δεις το σποράκι!:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

Πηγα σημερα στον γιατρο και είδαμε το εμβρυο και ακούσαμε με δυσκολία λίγο την καρδούλα του.ολα καλά εώς εδώ.υπολόγισε όμως πως είμαι μια εβδομάδα μικρότερη απ'ότι θα έπρεπε με βάση την ΤΕΡ(17/08).Μου συστησε να πάρω για 10 ημέρες salospir και clexan o,4 εως ότου με ξαναδεί.Διαβασα όμως οτι αυτά τα δείνουν σε περιπτωσεις θρομβοφιλιας.Εγω δεν εχω κανει τετοιες εξετάσεις...Γιατί μου τα έδωσε??? Να ανυσηχώ?

Link to comment
Share on other sites

STBO ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕς ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΩΡΑΙΑ..ΕΓΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ..ΕΧΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΩ ΑΓΧΟΣ..ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΙΣΩ?ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις προληπτικά στα εδωσε! και γω περνω σαλοσπιρ μέχρι να βγουν οι εξετασεις! Για να προλάβει τυχόν πρόβλημα τα έδωσε!!

 

Ποσο εβδομάδων εισαι??

Link to comment
Share on other sites

STBO ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕς ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΩΡΑΙΑ..ΕΓΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ..ΕΧΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΩ ΑΓΧΟΣ..ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΙΣΩ?ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..

καλημέρα.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα(για το αγχος) ολα καλα θα πάνε.Οσο για την μία εβδομάδα μικροτερη το ειδε από τον υπέρηχο οτι έχω διαφορα σε σχεση με τον υπολογισμο βάσει ΤΕΡ(17/08).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην ανησυχεις προληπτικά στα εδωσε! και γω περνω σαλοσπιρ μέχρι να βγουν οι εξετασεις! Για να προλάβει τυχόν πρόβλημα τα έδωσε!!

 

Ποσο εβδομάδων εισαι??

 

Ειμαι 6 εβδομάδων ενώ βασει ΤΕΡ θα επρεπε να είμουν 7.Εχω σταθερο κύκλο 30-31 ημερων.Δε ξερω τι μπορει να εννοεί με το μια εβδομάδα λιγοτερο....Ανησυχω για αλλη μια φορά...

Link to comment
Share on other sites

Καλέ δεν εννοειτίποτα κακό! Το εχω ξανακούσει αυτό! Απλά η σύλληψη έγινε αργότερα και ενώ εισαι 7 εβδομάδων στην ουσία είσαι 6!Είναι πολύ συνηθισμένο αυτό μην αγχώνεσαι! οι γιατροί έχουν έναν τρόπο να υπολογίζουν την εγκυμοσύνη όμως, με τον υπέρηχο φαίνεται ακριβώς πόσο είσαι! Μετράνε το μωράκι και στο λένε! Μην στεναχωριέσαι αφού ακούσατε και καρδούλα όλα καλά!

 

Εγώ είμαι 5 και κάτι Την ερασμένη εβδομάδα που πήγα στον γιατρό δεν είδαμε τίποτα. ουτε σακο. τωρα ελπίζω αυτή την βδομάδα που μου πε να ξανπάω, να δούμε έστω σάκο.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ δεν εννοειτίποτα κακό! Το εχω ξανακούσει αυτό! Απλά η σύλληψη έγινε αργότερα και ενώ εισαι 7 εβδομάδων στην ουσία είσαι 6!Είναι πολύ συνηθισμένο αυτό μην αγχώνεσαι! οι γιατροί έχουν έναν τρόπο να υπολογίζουν την εγκυμοσύνη όμως, με τον υπέρηχο φαίνεται ακριβώς πόσο είσαι! Μετράνε το μωράκι και στο λένε! Μην στεναχωριέσαι αφού ακούσατε και καρδούλα όλα καλά!

 

Εγώ είμαι 5 και κάτι Την ερασμένη εβδομάδα που πήγα στον γιατρό δεν είδαμε τίποτα. ουτε σακο. τωρα ελπίζω αυτή την βδομάδα που μου πε να ξανπάω, να δούμε έστω σάκο.

Ευχομαι τα καλύτερα και για εσενα! Να δεις το σποράκι και να ηρεμησεις.Απλά ανησυχω γιατι μου έδωσε αυτή την θεραπεία.ειναι μάλλον της προληψης γενικότερα ογιατρός μου.δεν μιλάει και πολύ με το τσιγκελι του τα βγάζω.αφού εχθές όταν μου έκανε τον υπερηχο εάν δεν τον ρωτουσα εγώ "φαινεται τελικά γιατρέ το έμβρυο?" δε θα μου μίλαγε και είμουν σε αναμένα κάρβουνα.Σίγουρα το θετικό είναι ότι μεσα σε 1 εβδομάδα από τον πρώτο υπέρηχο που ειδαμε μόνο σακο ,είδαμε τελικα το έμβρυο και ακούσαμε (με κόπο βεβαια) την καρδούλα του.Απλά αυτό το "μια εβδομάδα μικρότερο" με αγχωσε για μια φορά ακόμα

Link to comment
Share on other sites

STBO ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΑΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ?ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΙΔΑ ΤΟ ΣΑΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΠΥΛΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΕΚΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ?ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?ΠΩς ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΟΤΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ?ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΣΑΚΟΥ?ΑΧ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ..ΚΙ ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΤΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ..ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ..:ΟΥΦ;)

Link to comment
Share on other sites

από άλλα υπερηχογραφήματα γνωστον που έχω δει, το σποράκι είναι σε μια αρη και σιγά σιγά μεγαλώνει!!

 

Αχ αντε να δούμε και μεις το σποράι να ηρεμησουμε. Ακόμα είμαστε λίγο συγκρατημένοι να φανταστείτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια , ειμαι και εγω φρεσκια στην παρεα σας .

Την δευτερα πηγαμε και καναμε υπερηχο , ημουν ακριβως 5 εβδομαδων και ειδα μονο σακο .

Σημερα ξαναπηγαμε γιατι ηθελα να μου γραψει φαρμακα και ειδα οτι ειναι ακομα στο ιδιο μεγεθος .Απο περιεργεια και μονο κοιταξαμε και τον καναμε τον υπερηχο στην κοιλια σημερα.'

Εχω τρελαθει απο το αγχος μου κοριτσια ανυπομονω να ακουσω καρδια και δεν θελω τιποτα αλλο .Εχω φοβηθει παρα πολυ με ολα αυτα που ακουω .

Ευχομαι κοριτσια να μας πανε ολα καλα και να τα λεμε ως το τελος .

Χαρηκα που σας βρηκα

Μωρο μου ηρθες για να μου αλλαξεις την ζωη.Σ αγαπω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια , ειμαι και εγω φρεσκια στην παρεα σας .

Την δευτερα πηγαμε και καναμε υπερηχο , ημουν ακριβως 5 εβδομαδων και ειδα μονο σακο .

Σημερα ξαναπηγαμε γιατι ηθελα να μου γραψει φαρμακα και ειδα οτι ειναι ακομα στο ιδιο μεγεθος .Απο περιεργεια και μονο κοιταξαμε και τον καναμε τον υπερηχο στην κοιλια σημερα.'

Εχω τρελαθει απο το αγχος μου κοριτσια ανυπομονω να ακουσω καρδια και δεν θελω τιποτα αλλο .Εχω φοβηθει παρα πολυ με ολα αυτα που ακουω .

Ευχομαι κοριτσια να μας πανε ολα καλα και να τα λεμε ως το τελος .

Χαρηκα που σας βρηκα

με το καλο σου ευχομαι να ερθει το νινακι σου!!!!!!

εγω 7,5 εβδομαδων ειχα κανει τον πρωτο υπερηχο στην κορη μου και ακουσα την καρδουλα της!!!!!αργησα γιατι δεν ειχα καταλαβει πως ημουν εγκυος!!!!!!ελπιζω αυριο που θα παω για χοριακη να εχω τα ιδια ευχαριστα αποτελεσματα οπως τοτε!!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου .

Εγω θα ξαναπαω την αλλη βδομαδα που θα ειμαι τοτε 6 βδομαδων .

Συμπτωματ;α εχεις ?

Εμενα νομιζω σημερα ξεκινησε λιγο μια υπνηλια τις προηγουμενες βδομαδες ειχα μονο κατι πονακια δεξια αριστερα .Τωρα τιποτα απο αυτα.

Μωρο μου ηρθες για να μου αλλαξεις την ζωη.Σ αγαπω!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σε όλες ευχομαι όλα να πάνε καλά. Εγώ πήγα την προηγουμενη εβδομάδα και είδα το φασολάκι μου, αλλα δεν μπορούσα να ακούσω την καρδιά του ακόμα.. Υπνηλία ναι έχω και εγώ αλλά τίποτα άλλο ακόμα..

3w4xp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυριο εχω ραντεβου με το γιατρο μου..θα ειμαι 7 εβδομαδων και 2 ημερων απο την τελευταια περιοδο..αχ μακαρι να δουμε σπορακι και να ακουσουμε καρδουλα...εχω πολυ αγχος..παντως συμπτωματα εγκυμοσυνης εχω..αρα να μηνανησυχω για παλινδρομη?ουφ..:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είμαι καινούρια στην παρέα σας και αρκετά φοβισμένη..έχω διαβάσει κάποια από τα μηνύματά σας και θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο αν γίνεται στους προβληματισμούς μου. Το Σάββατο κλείνω την 6η εβδομάδα κύησης με βάση την τελευταία μου περίοδο. Την Τρίτη είχα πάει στο γιατρό αλλά ο υπέρηχος δεν έδειξε το σάκο. Κάτι είδε ο γιατρός και μου είπε ότι υποθέτει πως αυτός είναι ο σάκος.Θα ξαναπάω αύριο για υπέρηχο να το δούμε ξανά. Λογικά θα έχει ανέβει και η χωριακή που τη Δευτέρα ήταν στα 1433. Όμως εχθές είχα αίμα. Όχι στο εσώρουχό μου αλλά στο χαρτί της τουαλέτας. Ένα μαύρο αίμα...αυτό συνεχίστηκε όλη μέρα. Σήμερα ήταν ελάχιστο. Εχθές είχα και αρκετά τραβήγματα και τσιμπήματα στο κάτω αριστερό μέρος της κοιλιάς. Είχε μήπως κάποια ανάλογη εμπειρία; Εχθές έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα δεν έχω συνέλθει ακόμα. Μου ζήτησε εχθές ο γιατρός χωριακή.Πήγα και έκανα και ήταν 2216..η μικροβιολόγος είπε ότι θα έπρεπε ,αφού τη Δευτέρα ήταν 1433 ,να ήταν πάνω από 2800..ο γιατρός προσπάθησε να με ηρεμήσει λέγοντας μου ότι το θετικό ήταν ότι ανέβηκε..δεν ξέρω τι να πω.Φοβάμαι πάρα πολύ!

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

eya μου δεν εχω αναλογη εμπειρια..εγω χοριακη δεν εκανα καθολου..πηγα στην εκτη εβδομαδα και ειδα μονο σακο.αιμα δεν ειχα αυτο το καιρο.απλα εχω αγχωθει γιατι αυριο πρεπει να φανει εμβρυο και να ακουσουμε καρδουλα..σου ευχομαι τα καλυτερα...ολοι με το αγχος μας ειμαστε βλεπω..:-D

Link to comment
Share on other sites

εμεις την περασμένη βδομάδα δεν ειδαμε τίποτα.Σημερα είδαμε τον σάκο και σε 2 βδομάδες ελπίζουμε να ακούσουμε την καρδιά! Το καλό ειναι ότι ανέβηκε η χοριακή σου! Ακου τον γιατρό σου, ξάπλωσε, μην κάνεις δουλειές και όλα θα πάνε καλά! στο εύχομαι ολόψυχα!!

Link to comment
Share on other sites

telika re koritsia σε ποια εβδομαδα πρεπει να ακουστει καρδια?στην εβδομη που θα ειμαι εγω αυ:-Dριο ειναι καθοριστικο?εντωμεταξυ τελ περιοδο ειχα 18-8 αλλα η συλληψη εγινε μαλον 5-9...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...