Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΕΣΗ...ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα...ειμαι 38 εβδομάδων και 4 ημερών...και 72 κιλά ..το μωρακι μου πριν 3 ημέρες ήταν 3150 και όλα πάνε καλά εκτός απο την πίεση έχω συχνά 12,5 με 8 περισσότερες φορές πρωί..ο γιατρος μου είπε να κάνω εξετάσεις (αίματος και ούρων) οι οποιες βγήκαν καθαρές αλλά εγώ ανυσηχώ..Μου είπε αν συνεχίσει να ειναι τοσο ισως χρειαστεί να κάνουμε τεχνιτούς λίγο ποιο νωρίς...Εσείς τι λέτε..θα ήθελα τις αποψεις σας έχει τύχει σε καμία κοπέλα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Sia μου και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Η πιεσή σου μια χαρά μου φαίνεται, εγώ καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα πίεση 12,7-14,8 και απλά ο γιατρός μου είπε να τρώω τα φαγητά μου σχεδόν ανάλατα. Πλέον έχω 13,7 και δεν μου έχει αναφέρει μέχρι τώρα κάτι για πρόκληση.

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης να έχεις και με εναν πόνο σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο τον γιατρό μου..Λοιπόν μου είπε την Παρασκευή θα πάω να με βάλει στον καρδιοτοκογραφο και να με δεί από κάτω και μετά την Δευτέρα που είχα κανονικά ραντεβού θα με ξαναδεί...αν συνεχίσουν τα πραγματα έτσι με την πίεση ίσως μου κανει πρόκληση την άλλη εβδομάδα..έίδε τον αιματοκρίτη 42 και είπε λοτι είναι υψηλός λίγο.Τι λέτε κορίτσια πείτε μου τις απόψεις σας..?

Εχει κάνει καμία άλλη προκληση...τι ακριβώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Για αιματοκριτη δεν ξερω, δεν εχω και τις εξετασεις μαζι μου αυτη τη στιγμη για να δω.

 

Για την πιεση σου ομως ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ!!! Κι εγω που ειμαι στην 36 εβδομαδα 12 και 8 εχω. Ο γιατρος μου μου ειπε μονο αν ανεβει πανω απο 14 να τον ενημερωσω και να την παρακολουθω συχνα. Εξετασεις αιματος και ουρων κανουμε για διαφορους λογους, ειναι φυσιολογικο. Κι εγω κανω καθε δυο εβδομαδες πλεον επειδη πρηζονται εντονα τα ποδια μου και παρακολουθουμε για λευκωμα. Την δευτερα που ερχεται επειδη θα μπω στην 36η εβδομαδα θα κανω καρδιοτοκογραφο.

 

Με το καλο να τα δεχτουμε τα μωρουλια μας κοριτσια!

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Η πίεσή σου είναι πράγματι φυσιολογικότατη.Όσο για τον αιματοκρίτη τί πειράζει που είναι 42??Μήπως το ειπε γιατί σπάνια βλέπουμε σε έγκυο στο τέλος της κύησης τόσο καλό αιματοκρίτη??Όπως και να έχει εύχομαι ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πίεσή σου είναι πράγματι φυσιολογικότατη.Όσο για τον αιματοκρίτη τί πειράζει που είναι 42??Μήπως το ειπε γιατί σπάνια βλέπουμε σε έγκυο στο τέλος της κύησης τόσο καλό αιματοκρίτη??Όπως και να έχει εύχομαι ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!

 

Απλα οταν τον ρώτησα αυτά που μου λέτε κορίτσια τον γιατρό μου είπε οτι για εγκυο 38.5 εβδομαδων ειναι πολύ υψηλός αιματοκριτης και συνδιαζεται με την αυξηση της πίεσης μου το τελευταιο 15 ημερο σε συναρτηση με το μικρό σχετικα βάρος μου (ξκίνησα 60 κιλα και ειμαι 72)απλα παρακολούθηση και ίσως πρόκλησημου είπε ..έφτασα στο ιατρίο του πρωι και 13.5 πίεση..και μου είπε οτι το μωρακι ειναι σε πλέον ώριμο άρα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα αν χρειαστεί να επέυμβουμε...(να σημεισω ότι ο γιατρος μου ειναι εξαιρετικός σαν γιατρος και άνθρωπος)

Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει στο μυαλό του την αιμοσυμπύκνωση από ό,τι καταλαβα και γι αυτό σχολίασε τον υψηλό αιματοκρίτη.

Όταν τον ξαναδείς συζήτησε μαζί του και αφού λες οτι είναι πολύ καλός σίγουρα θα σε καλύψει.Η πίεση θεωρείται αυξημένη όταν είναι πάνω από 140/90.Αν σε αγχώνει μέτρησε την πίεση σου και μόνη σου ή σε κάποιο φαρμακείο και απέφυγε λίγο τα αλμυρά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει στο μυαλό του την αιμοσυμπύκνωση από ό,τι καταλαβα και γι αυτό σχολίασε τον υψηλό αιματοκρίτη.

Όταν τον ξαναδείς συζήτησε μαζί του και αφού λες οτι είναι πολύ καλός σίγουρα θα σε καλύψει.Η πίεση θεωρείται αυξημένη όταν είναι πάνω από 140/90.Αν σε αγχώνει μέτρησε την πίεση σου και μόνη σου ή σε κάποιο φαρμακείο και απέφυγε λίγο τα αλμυρά.

 

δεν ξέρω μπορεί να έχεις δίκιο αλλα το 9 το εχω πιάσει.....παντος δεν ειναι κάτι το τραγικό να γεννήσω με πρόκληση στις 39 εβδομάδες?έτσι δε είναι?(αλμυρά καθόλου)

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα κατα μεσο ορο 15 πιεση και εχω 3 παιδια ( μονο κατα τους τελευταιους μηνες της εγκυμοσυνης).

 

μαλιστα..τι να πω ότι είναι να γίνει θα γίνει..ετσι και αλλιος τι 39 τι 40 εβδομάσες έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην 38η εβδομαδα εχει συμπληρωσει και τον εννατο μηνα ολοκληρο το μωρακι σου!! Οποτε φυσικα και δεν υπαρχει προβλημα αν χρειαστει προγγραματισμενη καισαρικη ή προκληση τοκετου. Κι εμενα, επειδη ειναι αναποδα , αν δεν γυρισει, την 38η εβδομαδα και μια μερα θα κανονισουμε καισαρικη.

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

ΗΡΑ μου

οι 40 εβδομαδες ειναι 9 μηνες συν 10 μερες. Αρα στην 38η εβδομαδα συμπληρωνεις τον εννατο μηνα.

Εμενα ετσι μου τα εχουν εξηγησει τουλαχιστον :):)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...