Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κακό μανούλα, κακό γιαγιά, κακό παιδάκι


Recommended Posts

Είναι καιρός τώρα που αυτό το κακό πάει και έρχεται....

 

Το αγοράκι μου είναι 25 μηνών.. την φάση του όχι την έχουμε ζήσει για τα καλά...

και συνεχίζουμε να την ζούμε..

αυτή την φάση κακό το ένα κακό το άλλο....

την έχει ζήσει κανείς ?

 

κακό μπορεί να πει από ένα παιχνίδι του μέχρι εμένα επειδή τον έπλυνα....

 

έρχεται ένα παιδάκι στο πάρκο και αρχίζει να φωνάζει "κακό Γιώργο"

 

τα μωρά από ότι έχω καταλάβει είναι όλα "κακά"..

 

Βλέπω πως μερικές φορές είναι ζήλια.. άλλες κόντρα.. άλλες δεν έχω ιδέα..

 

Σημασία δεν δίνω "καλά μωρό μου" του λέω και πολλές φορές αφού δεν ασχοληθώ το γυρνάει και λέει καλό καλό καλό...

 

Εχει τύχει σε κανέναν σας ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα αγορακια μας ειναι ακριβως στην ιδια ηλικία. Και εμένα είναι στην φάση της άρνησης. Μόλις εκλεισε τα δύο άρχισε να αντιδράει να φωνάζει να χτυπάει και σε ότι του έλεγα απαντούσε με ένα ωραιότατο ΟΧΙ. Είχαμε καθημερινά κλάμματα και φωνές καθε φορά που δεν γινόταν το δικό του σηκωναμε την πολυκατοικία στο πόδι. Προσπάθησα να μείνω ήρεμη ψύχραιμη να του μιλάω να του εξηγώ πως δεν είναι σωστή αυτή η συμπεριφορά του. Μία φορά χρειάστηκε να τον βάλω τιμωρία στο καρεκλάκι για τα άτακτα παιδιά. Από τότε έχει ηρεμήσει αρκετά και είναι πιο υπάκουος. Αυτο που αναφέρεις με το κακο που λεει δεν το εχει ο δικός μου αλλα κάθε φορά που ενα αλλο παιδάκι τον πλησιάζει πχ στην παιδική χαρα για να κάνει τσουλίθρα του απαντάει πάντα με το "Τατση είναι" δηλαδη ότι όλα είναι δικά του. Είναι της ηλικίας τους αυτά τα χαρακτηριστικά. Προσπαθούν να δοκιμάσουν τα όριά μας και να επιβάλλουν την προσωπικότητά τους. Αυτό που αναφέρεις πως λέει ο δικός σου όμως το οτι όλοι ειναι κακοί μου κάνει ότι μπορεί να ξεκίνησε απο κάποια κουβέντα που του είπε κάποιος. Μήπως κάποιος του είπε κάποια στιγμή αυτό είναι κακό αναφερόμενος σε κάτι συγκεκριμένο και εκείνος το πήρε το λέει για τα πάντα? Πάντως μην ανησυχείς γιατί αποτι βλέπω και εγώ περνάνε διαφορες φάσεις σε αυτή την ηλικία. Κολλάνε με κάτι και μετά ξαφνικά το ξεπερνάνε. Εσυ συνέχισε να του μιλάς πολυ να του εξηγείς τί είναι σωστό και τί όχι... κάνε και μερικές φορές τα στραβά ματια γιατι όσο και εμείς επιμένουμε σε κάτι τόσο εκεινα το μεγαλοποιούν και το συνεχίζουν.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

εμένα και στα καλά και στα κακά πάντα όχι λέει. Και μετά από κανένα πεντάλεπτο που το ξανασκέφτεται έρχεται και μου ξαναλέει ότι το θέλει....

Μόνο σε ότι τον συμφέρει βέβαια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

 

Δεν πιάνει η εξήγηση σε αυτό το θέμα...

το μονο που πιάνει είναι η αδιαφορία..

και εγώ το πιστεύω ότι είναι φάση και ότι με δοκιμάζει..

τα όριά του..

απλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν το έχω ξανακούσει..

 

όταν στις αρχές προσπαθούσα να βρω λογική... όταν μου είπε "κακό κοριτσάκι" για ένα κοριτσάκι από τα lego του λέω "γιατί αγάπη μου τι σου έκανε το κοριτσάκι και ειναι κακό?"

και το παίρνει και έκανε πως τον χτυπάει το κοριτσάκι στο κεφάλι !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

άβυσσος....

ελπίζω να σταματήσει γρήγορα... γιατί ζούμε απίστευτη κατάσταση.. βλέπει μωρό και αρχίζει να φωνάζει κακό.. κακό... :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε εμας ο μικρος, 26 μηνων, εχει συνηδειτοποιησει το "κακο". Του λεμε οτι ο λυκος ειναι κακος στο παραμυθι της κοκκινοσκουφιτσας και το επαναλαμβανει κι αυτος 'κακο' και 'κακε λυκε΄. Σε ενα παιδοτοπο ενα παιδακι μεγαλυτερο 3-4 χρονων δεν τον αφηνε να μπει στο παιδικο σπιτακι και του τραβηξε τη μυτη του μικρου. Απο τοτε δειχνει τη μυτη του και λεει 'κακο'.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mην αγχώνεσαι μάλλον είναι φάση...

και εμείς την περάσαμε όλα ήταν "κακό" ακόμη και το τραπεζάκι αν τύχαινε να πέσει πάνω του....

Είσαι μία φάση πριν το " δε σ'αγαπάω"

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν την ήξερα την φάση "δεν σ΄αγαπάω"....

βρε τι ζούμε οι έρμοι οι γονείς !!!!!! :-)

 

το μωρό μου έκλεισε τους 27 μήνες... και συνεχίζει ακόμα το κακό....

όχι τόσο έντονα ...

είναι φανερό πια...

παίρνει και πονηρό ύφος...

το λέει για να τσεκάρει αντιδράσεις...

 

του λέω μια μέρα "δεν πειράζει μωρό μου .. ότι και να λες.. εγώ σ΄αγαπάω κάθε μέρα και πιο πολύ"

 

και έρχεται το .... άντε να μην το πω... και με κάνει αγκαλίτσα....

 

ντουπ !

Link to comment
Share on other sites

παίρνει και πονηρό ύφος...

το λέει για να τσεκάρει αντιδράσεις...

 

Xa xa και ο δικός μου έτσι κάνει

 

επειδή και εγώ του έλεγα δεν πειράζει αγάπη μου η μανούλα σ'αγαπάει πλέον όσο αναφορά εμένα δεν λέει "δεν σ'αγαπώ" αλλά λέει " δε θα σου πάρω δωράκι ":lol::lol:

όλους τους υπόλοιπους τους έχει φλωμόσει στο " δε σ'αγαπώ" αλλά πάντα το δικαιολογεί...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει που το δικαιολογεί κιόλας...

χαχαχαχαχαχαχαχα

είναι και πιο μεγάλος...

 

εγώ όταν τον ρωτάω γιατί? με κοιτάει με γουρλωμένα μάτια !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει που το δικαιολογεί κιόλας...

χαχαχαχαχαχαχαχα

είναι και πιο μεγάλος...

εγώ όταν τον ρωτάω γιατί? με κοιτάει με γουρλωμένα μάτια !!!!!!!!!!!!

 

Πάντα παιδί μου χα χα

αλλά υπάρχουν και οι φορές που λέει " τι γιατί, γιατί έτσι " αστα να πάνε

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...