Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να αλλάξω παιδίατρο;


Recommended Posts

Αγλαία θα ήθελα να με βοηθήσεις σε κάτι που με απασχολεί πολύ εδώ και καιρό.Είμαι από Καβάλα και έχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών,το οποίο θηλάζω αποκλεστικά.Το παιδί γεννήθηκε φυσιολογικά με βάρος 3160.Μέχρι πρόσφατα έκανε όμως έβγαζε πολύ γάλα,ρουκέτες κάθε φορά που έτρωγε και αμέσως μετά έκλαιγε.Το έβγαζε μάλιστα και όταν τη σήκωνα να ρευτεί,αλλά και άλλες φορές στο κρεββάτι της,στα ρούχα της,στα ρούχα μου κ.τ.λ παντού γάλα!Να αναφέρω ότι το παιδί παρουσίασε και δερματίττιδα στο πρόσωπο και στο κεφάλι και χρησιμοποιήθηκε κορτιζονούχα κρέμα και αλλάξαμε και σαμπουάν(κατόπιν εντολής της γιατρού)και είδαμε αποτέλεσμα.Επίσης εμφάνισε στοματίτιδα.Όλα αυτά ήταν υποτίθεται φυσιολογικά και όσν αφορά τις ρουκέτες μου είπε ότι μόνο αν το παιδί δεν παίρνει βάρος θα δούμε τί θα κάνουμε(και επέμεινα πολύ σε αυτό το θέμα).Εγώ όμως έκοψα τις τελευταίες 4 μέρες το αγελαδινό γάλα,περιόρισα τα γαλακτοκομικά και είδα ήδη αλλαγή!Πάλι βγάζει αλλά λίγο,καμμία σχέση!Ο άντρας μου λέει να αλλάξουμε αμέσως γιατρό,ότι θα έπρεπε να γνωρίζει αυτή τη βασική λεπτομέρεια!Εγώ όμως την εμπιστεύομαι απόλυτα όσον αφορά τη διάγνωση για αρρώστιες,έχει πολύ καλή φήμη και όποιον ρώτησα μου είπαν τα καλύτερα.Τί να κάνω;με ποιό κριτήριο να διαλέξω κάποιον άλλον;

Να σημειώσω ότι έχω φίλη ομοιοπαθητικό,να απευθυνθώ μήπως σε αυτήν για κάθε τί που παρουσιάζεται;Σόρυ που σε πρήζω αλλά δεν ξέρω τί να κάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγλαία θα ήθελα να με βοηθήσεις σε κάτι που με απασχολεί πολύ εδώ και καιρό.Είμαι από Καβάλα και έχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών,το οποίο θηλάζω αποκλεστικά.Το παιδί γεννήθηκε φυσιολογικά με βάρος 3160.Μέχρι πρόσφατα έκανε όμως έβγαζε πολύ γάλα,ρουκέτες κάθε φορά που έτρωγε και αμέσως μετά έκλαιγε.Το έβγαζε μάλιστα και όταν τη σήκωνα να ρευτεί,αλλά και άλλες φορές στο κρεββάτι της,στα ρούχα της,στα ρούχα μου κ.τ.λ παντού γάλα!Να αναφέρω ότι το παιδί παρουσίασε και δερματίττιδα στο πρόσωπο και στο κεφάλι και χρησιμοποιήθηκε κορτιζονούχα κρέμα και αλλάξαμε και σαμπουάν(κατόπιν εντολής της γιατρού)και είδαμε αποτέλεσμα.Επίσης εμφάνισε στοματίτιδα.Όλα αυτά ήταν υποτίθεται φυσιολογικά και όσν αφορά τις ρουκέτες μου είπε ότι μόνο αν το παιδί δεν παίρνει βάρος θα δούμε τί θα κάνουμε(και επέμεινα πολύ σε αυτό το θέμα).Εγώ όμως έκοψα τις τελευταίες 4 μέρες το αγελαδινό γάλα,περιόρισα τα γαλακτοκομικά και είδα ήδη αλλαγή!Πάλι βγάζει αλλά λίγο,καμμία σχέση!Ο άντρας μου λέει να αλλάξουμε αμέσως γιατρό,ότι θα έπρεπε να γνωρίζει αυτή τη βασική λεπτομέρεια!Εγώ όμως την εμπιστεύομαι απόλυτα όσον αφορά τη διάγνωση για αρρώστιες,έχει πολύ καλή φήμη και όποιον ρώτησα μου είπαν τα καλύτερα.Τί να κάνω;με ποιό κριτήριο να διαλέξω κάποιον άλλον;

Να σημειώσω ότι έχω φίλη ομοιοπαθητικό,να απευθυνθώ μήπως σε αυτήν για κάθε τί που παρουσιάζεται;Σόρυ που σε πρήζω αλλά δεν ξέρω τί να κάνω...

κοίτα όσον αφορά το θεμα για το γάλα θα σου δωσει οδηγιες η παιδιατρος...ασχολειτε όταν την πέρνεις τηλ?

δεν ειναι κακο να πάρεις άλλη μια γνωμη αν δεις διαφορες στον παιδιατρο τοτε κρινε...ίσως το μωράκι σου να μην μπορει να χονεψει ευκολα το γάλα...

το μωρο χρειάζεται φροντιδα με τα ομοιοπαθητικα δεν ξερω αν ειναι καλο...ενας γιατρος θα σου πει τι είναι καλο για το μωρο σου....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι στην Καβάλα, να πας στον κο Αργυρίου. Είναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού. Θα σε κατατοπίσει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο παιδίατρο σε θέματα θηλασμού κλπ.

 

http://www.argiriou.org/

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντα ασχολείται μαζί μου σε ότι χρειαστώ και συνήθως δίνει λύσεις από το τηλ.,δεν με αναγκάζει με το παραμικρό να τρέχω στο ιατρείο της,απλά το θέμα μας είναι η έλλειψη γνώσεων σε κάτι τόσο βασικό..ο άντρας μου από καιρό μου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά με το παιδί"πολλά αέρια,πολύ ζορίζεται το παδί"και εγώ πάντα του έλεγα η γιατρός είπε να μην ανησυχήσουμε ακόμη,κάτι θα ξέρει.Τον κύριο Αργυρίου τον έχω γνωρίσει γιατί παρακολούθησα κάτι σεμινάρια θηλασμού που διοργάνωσε εδώ.Μου κάνει εντύπωση που τον γνωρίζετε και εκεί στην Αθήνα..εμένα όντως με βοήθησαν πολύ όσα μας έμαθε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον κο Αργυρίου τον γνώρισα στην ημερίδα θηλασμού στο Αττικόν. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Αφού από άποψη γνώσεων δεν καλύπτεσαι από τον γιατρό σου, πήγαινε και στον κο Αργυρίου για να πάρεις απλά μια γνώμη. Κι ύστερα αποφασίζεις.

Ένας παιδίατρος ειδικευμένος στο θηλασμό, είναι καλύτερος σε θέματα θηλασμού από έναν που δεν είναι ειδικευμένος.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γράφω εδώ το θέμα που απασχολεί τελευταία μια φίλη μου και θέλει τις γνώμες σας.

Από τότε που γεννήθηκε το παιδάκι της, είναι τώρα 2 χρονων, το πήγαινε σε έναν παιδίατρο και ήταν πολύ ευχαριστημένη σε όλα. Προσβάσιμος, ευγενικός, σε έπαιρνε πίσω αν έβλεπε κλήση, έπεφτε πάντα μέσα στις διαγνώσεις του και γενικά πολύ συζητήσιμος και εξυπηρετικός.

Εμαθε τελευταία κάτι όμως. Ο συγκεκριμένος γιατρός δεν διέγνωσε σοβαρό πρόβλημα υγείας σε παιδί 2 χρονών. Η μάνα το πήγαινε συνέχεια γιατί έβλεπε ότι κάτι δεν πάει καλά και εκείνος της έλεγε ότι δεν τρέχει τίποτα, ψηλάφιζε το παιδί και δεν έβρισκε κάτι. Οταν τελικά το πήγε στο νοσοκομείο αποδείχτηκε ότι το παιδί είχε όγκο στην κοιλιά και εκεί της είπαν ΄΄μα καλά, τόσο καιρό δεν το έβλεπε ο παιδίατρος?''

Κατά την γνώμη μου είναι ένα τραγικό λάθος και χρήζει άμεσης αλλαγής παιδιάτρου. Η φίλη μου ταλαντεύεται μήπως ''ετυχε'' γιατί πήγε και σε άλλον και δεν συγκρίνεται με τον δικό της.

Η γνώμη σας ποιά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξει παιδίατρο ή όχι, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι άδικο να κρίνεις έναν γιατρό από ένα και μόνο μεμονωμένο περιστατικό!

Link to comment
Share on other sites

Eνα περιστατικό όμως που κόντεψε να κοστίσει την ζωή του παιδιού γιατί είχε γεμίσει όλη η κοιλίτσα του. Οσο πιο νωρίς θα γινόταν η διάγνωση, τόσο καλύτερα θα ήταν.

Δεν ξέρω, δεν θέλω να είμαι και εγώ απόλυτη, αλλά σίγουρα αυτό το μεμονωμένο περιστατικό δεν θα ήθελε καμία να είναι το παιδί της.

Και εγώ είμαι τόσο ευχαριστημένη από την γιατρό μου, που δεν ξέρω αν άκουγα κάτι ανάλογο πώς θα το έπαιρνα. Στην αρχή ίσως αρνητικά, αλλά δεν θα το ρίσκαρα ούτε ένα στο εκατομμύριο.

Και μιλάμε για ένα σοβαρό λάθος, για ψηλάφιση κοιλιάς. Και έχουμε διαβάσει και εδώ στο παρεντς για ανάλογα παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το αν είναι αληθινό το περιστατικό και αν έγινε ακριβώς έτσι. Εννοώ, έχει εμπιστοσύνη η φίλη σου στην πηγή που της είπε αυτή την ιστορία? Ακόμα κι έτσι, ξέρει την ιστορία από πρώτο χέρι ή είναι από γνωστό γνωστού γνωστού γιατί παίζει το γνωστό χαλασμένο τηλέφωνο.

 

ΑΝ πάντως είναι αληθινή ιστορία εγώ θα τον άλλαζα, για αυτές τις δύσκολες διαγνώσεις χρειαζόμαστε τον καλό παιδίατρο, τα εμβόλια και το πώς θα ξεβουλώσει η μύτη του παιδιού το ξέρουν όλοι.

 

Εγώ πάντως θα ήμουν αρκετά δύσπιστη με αυτή την ιστορία..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται από το αν είναι αληθινό το περιστατικό και αν έγινε ακριβώς έτσι. Εννοώ, έχει εμπιστοσύνη η φίλη σου στην πηγή που της είπε αυτή την ιστορία? Ακόμα κι έτσι, ξέρει την ιστορία από πρώτο χέρι ή είναι από γνωστό γνωστού γνωστού γιατί παίζει το γνωστό χαλασμένο τηλέφωνο.

 

ΑΝ πάντως είναι αληθινή ιστορία εγώ θα τον άλλαζα, για αυτές τις δύσκολες διαγνώσεις χρειαζόμαστε τον καλό παιδίατρο, τα εμβόλια και το πώς θα ξεβουλώσει η μύτη του παιδιού το ξέρουν όλοι.

 

Εγώ πάντως θα ήμουν αρκετά δύσπιστη με αυτή την ιστορία..

 

Συμφωνώ!

 

Είναι δυνατόν να ψηλαφίζει ο παιδίατρος και να μην εντοπίζει τον όγκο;;;!!!

 

Αν δεν ψηλάφιζε καν, να τον πούμε απρόσεχτο και ανεπαρκή. Και δυστυχώς αρκετοί παιδίατροι δεν ψηλαφίζουν.

Αλλά να ψηλαφίζει και να μην εντοπίζει, και μάλιστα σε επαναλαμβανόμενες περιπτώσεις (αφού όλο το έτρεχε η μάνα), δεν ακούγεται αληθοφανές...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

 

Είναι δυνατόν να ψηλαφίζει ο παιδίατρος και να μην εντοπίζει τον όγκο;;;!!!

 

Αν δεν ψηλάφιζε καν, να τον πούμε απρόσεχτο και ανεπαρκή. Και δυστυχώς αρκετοί παιδίατροι δεν ψηλαφίζουν.

Αλλά να ψηλαφίζει και να μην εντοπίζει, και μάλιστα σε επαναλαμβανόμενες περιπτώσεις (αφού όλο το έτρεχε η μάνα), δεν ακούγεται αληθοφανές...

 

Μπορεί να είναι αλήθεια απλα ο γιατρός μπορεί να είναι άσχετος

Μην απορεις, είναι αρκετοί έτσι

Link to comment
Share on other sites

Na σου ζησει το παιδακι σου.Τα συμπτωματα που περιγραφεις τα ειχε και η δικη μου κορη και αλλαξα 3 παιδιατρους.Τελικα εφτασα στην Αθηνα σε παιδογαστρεντερολογο για να μου πει οτι υποψιαζεται γοπ και δυσανεξια στην πρωτεινη του γαλακτος.Και οι 3 παιδιατροι εδω στην πολη μου θεωρουνται κορυφη.Σε εμενα δεν εκαναν σωστη διαγνωση και εφαγαν σουτ.....πολυ απλα!Ανθρωποι ειναι και κανουν λαθοι,δεν περιμενω θαυματα,αλλα αυτα τα συμπτωματα κανουν μπαμ πια,και εγω που δεν ειμαι γιατρος,καταλαβαινω οτι υπαρχει θεμα δυσανεξιας!!Που θελω να καταληξω?Συναισθηματικα ουτε και εμενα μου εκανε καρδια να αλλαξω ευκολα παιδιατρο,ηθελα εναν ανθρωπο να γνωριζει το ιστορικο της κορης μου,αλλα δεν θελω να παιζω κρυφτο με την υγεια της κορης μου.Τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι κορίτσια, το περιστατικό δυστυχώς είναι επιβεβαιωμένο. Η ίδια η φίλη μου μίλησε και με την μητέρα του παιδιού. Και όμως η μάνα το πήγαινε συνέχεια, ένιωθε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και ο γιατρός δεν έβρισκε τίποτα. Και εγώ αδυνατώ λίγο να το πιστέψω, πώς μπορεί κάτι που οι άλλοι στο νοσοκομείο έπιασαν αμέσως να μην το πιάνει ο δικός της παιδίατρος? Τόση ασχετοσύνη? Είναι δυνατόν? Σκέφτηκε μήπως δεν ήταν εκεί όταν το ψηλάφιζε και δημιουργήθηκε μετά αλλά δεν στέκει, είχε αργήσει τόσο πολύ η διάγνωση που είχε εξαπλωθεί σε όλη του την κοιλίτσα.

Και εγώ συμφωνώ με μια κοπέλα παραπάνω που λέει ότι οι γιατροί στα δύσκολα φαίνονται.

Εσάς αν σας έλεγαν ότι το περισταστικό αυτό αφορά τον δικό σας παιδίατρο και είναι επιβεβαιωμένο, αληθεύει δηλαδή, τι θα κάνατε? Θα συνεχίζατε με τον ίδιο ή θα αλλάζατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω θα άλλαζα (έχω αλλάξει δύο φορές ήδη)

Τον γιατρο τον θες για σοβαρές ιστορίες και όχι γιατι είναι ευγενικός και δίνει και κανά παυσίπονο

 

 

Αλήθεια, γιατί άλλαξες δυό φορές παιδίατρο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι κορίτσια, το περιστατικό δυστυχώς είναι επιβεβαιωμένο. Η ίδια η φίλη μου μίλησε και με την μητέρα του παιδιού. Και όμως η μάνα το πήγαινε συνέχεια, ένιωθε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και ο γιατρός δεν έβρισκε τίποτα. Και εγώ αδυνατώ λίγο να το πιστέψω, πώς μπορεί κάτι που οι άλλοι στο νοσοκομείο έπιασαν αμέσως να μην το πιάνει ο δικός της παιδίατρος? Τόση ασχετοσύνη? Είναι δυνατόν? Σκέφτηκε μήπως δεν ήταν εκεί όταν το ψηλάφιζε και δημιουργήθηκε μετά αλλά δεν στέκει, είχε αργήσει τόσο πολύ η διάγνωση που είχε εξαπλωθεί σε όλη του την κοιλίτσα.

Και εγώ συμφωνώ με μια κοπέλα παραπάνω που λέει ότι οι γιατροί στα δύσκολα φαίνονται.

Εσάς αν σας έλεγαν ότι το περισταστικό αυτό αφορά τον δικό σας παιδίατρο και είναι επιβεβαιωμένο, αληθεύει δηλαδή, τι θα κάνατε? Θα συνεχίζατε με τον ίδιο ή θα αλλάζατε?

 

Εφόσον ήταν κάτι επιβεβαιωμένο εγώ θα άλλαζα πάντως. Δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα.. περαστικά στο παιδάκι

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, γιατί άλλαξες δυό φορές παιδίατρο?

 

Πρώτη φορά γιατι ο μπεμπης είχε πράσινα κακά για 4 μήνες και ο γιατρός ( υποτίθεται επι τους καλύτερους) του έδωσε φάρμακο που δίνουν για γαστροεντερικα προβλήματα που έχουν τα μωρα και ενώ η δικός μου δεν είχε- του είχα πει τα συμπτώματα και δεν είχαν καμμια σχέση. Αποτέλεσμα τα κακακια γινωντουσαν ακόμα πιο πράσιν, διαροιες και τέτοια...Άσχετος και πανάκριβος!! Λύση τελικά ήταν να κοψω τα γαλακτοκομικά για λίγους μήνες όταν θηλαζα

Και τη δεύτερη φορά που η γιατρός του έδωσε μάσκα αερολιν χωρίς λόγο απλα επειδή είχε λίγο μυξα! Το είπα σε ενα άλλο παιδιατρο και έφριξε!!

Δυστυχώς με το πρώτο λάθος οι γιατροί θέλουν σουτ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, γέννησα στις 5/1/2015 ένα αγοράκι, στο οποίο έγιναν εξετάσεις στο μαιευτήριο, μια εκ των οποίων ήταν η TSH και δεν έδειξε κάτι. Στις 17/4/2015 (3 1/5 μήνες μετά), ο παιδίατρος διεπίστωσε ότι το μωρό έχει μεγάλη γλώσσα και μας έγραψε πάλι να κάνουμε TSH και Τ4. Να σημειωθεί ότι η ανάπτυξη του παιδιού, τόσο η φυσική όσο και η νοητική είναι πολύ καλή. Το θέμα ήταν ότι πήγα το πρωί στον παιδίατρο, ο οποίος ήθελε οπωσδήποτε η εξέταση να γίνει εκεί, για να προωθήσει το αίμα σε συγγενικό του πρόσωπο μικροβιολόγο. Σύμφωνα με τον παιδίατρο, θα έπαιρνε ο ίδιος το αίμα, μιας και δύσκολα θα έβρισκα κάποιον που να ξέρει από βρέφη, κατά τα λεγόμενά του πάντα, και ενώ μου τρυπούσε και μου ξανατρυπούσε το μωρό για πολλή ώρα, στο τέλος με παρέπεμψε στο Ρεα ή στη Βιοιατρική. Το ερώτημα είναι, έπρεπε το μωρό μου να κάνει πάλι αυτή την εξέταση ή μας την έγραψε απλά για να την γράψει με δεδομένο ότι απαιτούσε να γίνει σε συγγενικό του πρόσωπο μικροβιολόγο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...