Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα η κορη μας 3 χρονων τις τελευταίες ημέρες παρουσιάζει στραβισμο το δεξι της ματι προς τα μεσα όταν προσοαθει να εστιασει.Δεν ξερω αν το προσέχω εγω αλλα το κανει συνεχως σήμερα. Δεν μπορω να σκεφτω κατι απλά οτι πριν 3 βδομαδες κτυπησε στο νηπιαγωγείο την μυτη της κοντα στο αριστερό ματι... επισης ηταν αρρωστη μετα με στρεπτοκοκκο αμυγδαλιτιδα και επαιρνε πενικιλινη απο το στομα για δεκα μερες... Αγχωθηκα υπερβολικά ειμαστε απο Κύπρο ο παιδοοφθαλμιατρος που μας ειδε οταν ηταν 1.5 ετων μας βρηκε φυσιολογικους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα η κορη μας 3 χρονων τις τελευταίες ημέρες παρουσιάζει στραβισμο το δεξι της ματι προς τα μεσα όταν προσοαθει να εστιασει.Δεν ξερω αν το προσέχω εγω αλλα το κανει συνεχως σήμερα. Δεν μπορω να σκεφτω κατι απλά οτι πριν 3 βδομαδες κτυπησε στο νηπιαγωγείο την μυτη της κοντα στο αριστερό ματι... επισης ηταν αρρωστη μετα με στρεπτοκοκκο αμυγδαλιτιδα και επαιρνε πενικιλινη απο το στομα για δεκα μερες... Αγχωθηκα υπερβολικά ειμαστε απο Κύπρο ο παιδοοφθαλμιατρος που μας ειδε οταν ηταν 1.5 ετων μας βρηκε φυσιολογικους...
παρακαλω βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω βοήθεια

 

Θα σου προτεινα να το πεις στον παιδιατρο σου αμεσα...εκεινος θα σας παραπεμψει στους καταλληλους γιατρους που μπορει να μην ειναι μονο οφθαλμιατρος

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απο όλα ψυχραιμία.Καλά έκανε και σου είπε η γιατρός για παιδοφθαλμίατρο γιατί αυτός είναι ο πλέον αρμόδιος.Εμείς μετά τα τρία της χρόνια προσέξαμε ότι ένα ματάκι της στράβιζε προς τα μέσα, και μετά απο βυθοσκόπιση διαπιστώθηκε ότι δεν ήταν ανεπτυγμένος συμμετρικά ο ένας μυς οπότε φορέσαμε γυαλάκια μέχρι τουλάχιστον το καλοκαίρι και βλέπουμε.Η όραση 'ηταν εξίσου καλή και στα δύο μάτια.΄Το παιδί δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου στην εξέταση, και φόρεσε τα γυαλάκια της εύκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.Λέγεται Φίτσιος και είναι στο Μητέρα.(Τον περισσότερο καιρό λείπει εκτός Ελλάδας αλλά εαν ενδιαφέρεσαι μπορείς να τηλ στο νοσοκομείο για να σου πουν΄πότε έρχεται). Πάντως, του βγάζω το καπέλο γιατί το ξεψάχνισε το παιδάκι χωρίς κλάματα και ταλαιπωρία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας και από εμένα,

 

έχουμε ένα αγοράκι 3 ετών με στραβισμο.

Ο παιδο-οφθαλμιατρος μας είχε συστήσει χειρουργείο στα 4 έτη, όμως μετά τις τελευταίες μετρήσεις φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί ή κατάσταση τόσο, που μας προτείνει επέμβαση πιο άμεσα (διαθέτει στερεοσκοπική όραση και αν καθυστερήσουμε μπορεί να τη χάσει).

 

Γράφω εδώ για να ρωτησω για εμπειρίες σχετικά με το χειρουργείο, από γονείς που το έχουν περάσει τα παιδάκια τους. Δε σας κρύβω ότι φοβάμαι πολύ τη γενική αναισθησία, ειδικά μετά από το περιστατικό με το κοριτσάκι στην Κρητη... Ξέρω ότι μάλλον βλέπω το δέντρο και χάνω το δάσος, αλλά θα με βοηθούσε να άκουσω κάποιον που το έχει ζήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω πως το κοπιτσακι μου εχει κανει εννια επεμβασεις και εχει δρομο ακομη.μη φοβασαι τη ναρκωση μονο βρες καλους γιατρουσ.ολα να σας πανε καλα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Γειά χαρά! Έχω μια μπεμπούλα 7,5 μηνών. Από τότε που γεννήθηκε τα ματάκια της είχαν μια ελαφριά κλίση προς τα μέσα. Όχι και τα δύο ταυτόχρονα, μια το ένα μια το άλλο. Μετά από παρότρυνση του παιδιάτρου επισκεφθηκαμε την κυρία Βλαχου στο Αγλαΐα Κυριακού η οποία και διέγνωσε στραβισμο, μας είπε επανεξέταση σε 2 μήνες και όλο αυτό το διάστημα να της κλείνουμε εναλλάξ για κάποιες ώρες το κάθε μάτι. Ωστόσο μας προετοίμασε πως το χειρουργείο θα είναι αναπόφευκτο. Όπως καταλαβαίνετε, από εκείνη την ώρα έχω στεναχωρηθει πολύ, σκέφτομαι συνεχώς αυτό το πράγμα. Με τρομάζει πολύ η ιδέα του χειρουργειου καθώς και η φάση της αναρρωσης. Προσπαθώ να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ για τη συγκεκριμένη γιατρό, για το χειρουργείο, για το μετά, να ξέρω τι θα περιμένω. Πόσο ταλαιπωρία θα είναι για το παιδί; Κάθε πληροφορία καλοδεχουμενη. Ευχαριστώ. :-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...