Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρογχιολίτιδα και μέλλον..........


Recommended Posts

ΠΡΙΝ 1,5 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ (8 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ) ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΕ ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ.

ΠΡΙΝ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ ΜΕ ΣΥΝΑΧΙ ΚΑΙ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΣΑ.

Η ΜΥΤΟΥΛΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΒΗΧΑ.

ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΡΕΛΛΑ ΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ.

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ AEROLIN ΣΠΡΕΙ ΚΑΘΕ 6 ΩΡΕΣ.

ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποτε δεν δίνουμε αντιβίωση χωρίς την σύμφωνη γνώμη του παιδίατρου, και μένα 50 ημερων η κόρη μου πήγε στο νοσοκομείο με άπνοια απο βρογχιολίτιδα και απο τότε πολύ συχνά χρειάζεται να κάνει μάσκες με εισπνεόμενα, αλλα ποτε δεν της έχω δώσει αντιβίωση για αυτο το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ποια είναι τα συμπτώματα της βρογχιολίτιδας... η μπέμπα μου που κοντεύει να γίνει 5 μηνών, κάνει τις τελευταίες μέρες κάποιες φορές σαν να κόβεται η ανάσα της..δεν ξέρω πως να το περιγράψω σωστά..σαν να πάει να πάρει βαθιά ανάσα και να κόβεται και βγάζει έναν ήχο σαν να πνίγεται..αρχικά τρόμαξα πάρα πολύ αλλά σκέφτηκα μήπως είναι ερεθισμένος ο λαιμουδάκος της γιατί πριν 3 μέρες χειρουργήθηκε και ήταν διασωληνωμένη και σκέφτηκα μήπως ερεθίστηκε απο αυτό το πράγμα..διαβάζοντας όμως αυτά που λέτε και σε άλλη ενότητα αγχωθηκα,,μήπως πρέπει να την πάω στην παιδίατρο;

Link to comment
Share on other sites

Η βρογχιολιτιδα εχει ταχυπνοια.Φαινεται δηλαδη στο θωρακακι του μωρου οτι αναπνεει πολυ γρηγορα.(οπως κανουν τα σκυλακια).

Επισης καποιες φορες ενδεχεται στο τελος της αναπνοουλας του να ακους ενα μικρο σφυριγματακι.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι!!το βασικο της ειναι η ταχυπμοια και το σφυριγμα (σαν αυτους που εχουν ασθμα περιπου)εγω απο 6 μηνων το παθε ο γιος μου και απο τοτε οταν αρωσταινει με αυτον τον ασχημο βηχα εχουμε το αερολιν αγκαλια!

τωρα πια εμαθα και μολις ακουσω γκουχ του το δινω με συνδυασμο και μια αλλη μασκα..και κατι σταγονες αλλα δεν ειναι αντιβιωση..anyway εμεις εχουμε προβλημα...παντως το αερολιν αφου στο πε και ο γιατρος δωστο!και να το εχεις παντα προχειρο...ειναι το πρωτο που θα χρειαζεσαι με αυτα τα συμπτωματα..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο μικρός πέρασε βροχιολίτιδα 4 1/2 μηνών. Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι οσα παιδάκια την έχουν περάσει έστω και μια φορά, ταλαιπωρούνται μετά συχνά με τα ίδια...

 

Εγω χθες τον άκουσα να ψιλοβήχει (καμία σχέση όμως με τον βήχα που είχε στην βροχιολιτιδα) απλώς λόγω της βροχιολίτιδας ... η αλήθεια είναι οτι το ψιλοφοβήθηκα. Ο παιδίατρος μου είπε να μη του κάνω τίποτα εκτός απο ορό.

 

Μίλησα επι τόπου με τον ομοιοπαθητικό μου και του έδωσα ένα χαπάκι ομοιοπαθητικής. Σήμερα τον ακούω ήδη καλύτερα. Μακάρι να το σώσαμε. :?

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν δίνουμε αντιβίωση χωρίς την σύμφωνη γνώμη του παιδίατρου, και μένα 50 ημερων η κόρη μου πήγε στο νοσοκομείο με άπνοια απο βρογχιολίτιδα και απο τότε πολύ συχνά χρειάζεται να κάνει μάσκες με εισπνεόμενα, αλλα ποτε δεν της έχω δώσει αντιβίωση για αυτο το λόγο.

 

με κάλυψε απόλυτα η ρουλα.εμείς πάθαμε βρογχοπνευμονία και βγήκαμε από το νοσοκομειο,το ξεπερασαμε μέσα σε 2 μέρες επειδή ο οργανισμός του παιδιού ηταν παρθενος από αντιβιώσεις.

Μια φίλη μου που ο παιδιατρος της ηταν με ψιλου πηδημα αντιβιωση το παιδί με το παραμικρό κρυωλογηματακι το γυρναει σε πνευμονια :?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις αντιβιώσεις είναι αλήθεια.

Εμένα το τσουρεκάκι μου είναι πρόωράκι και από τις πρώτες ώρες της ζωής του πηρε πολλάαααα φάρμακα και πολεέεεεες αντιβιώσεις.

Όταν μου έπαθε βρογχιολίτιδα 5 μηνών περίπου δεν τον "επιασαν" εύκολα τα φάρμακα και ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά.... :cry:

Τεσπα καλό θα ἠταν μόνο όταν είναι απαραίτητο και με την συνταγή γιατρού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις αντιβιωση εχουμε παρει μονο μια φορα.Φτου μην μας ματιασω .

Με προβληματιζει το θεμα της αντιβιωσης σαν μαμα και αυτο που λεει η Dalia για ευαισθησια που δημιουργειται σε παιδακια που παιρνουν τακτικα αντιβιωση και στην συνεχεια αρρωσταινουν για ψυλλου πηδημα.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα εχω ενα μωρακι 50 ημερων κ εχε βρογχιολιτιδα..Νοσολευτηκε γα 3 ημερες κ χτες βγηκαμε..ο παιδιατρος δεν μας εδωσε φαρμακα κ το μωρο εχει ακομα βηχα κ λιγα φλεμματα..τρωει λιγο και μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο...τ συμπτωματα αρχισαν πριν μια εβδομαδα..ποτε θα τελειωσει αυτη η ταλαιπωρια?ποσο κρατανε ακομα τα συμπτωματα βηχας μπουκωμα κλπ????

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυσκολο γιατι ειναι μονο 50 ημερων.Εμας το εχει παθει 2 φορες ,τη μια εκ των οποιων μπηκε και στο νοσοκομειο,αλλα ηταν πολυ μεγαλυτερος και η αγωγη συνεχιστηκε στο σπιτι για αρκετες μερες (μασκακια).Τωρα το δικο σου που ειναι μονο 50 ημερων,προφανως δεν μπορει να κανει μασκακια τοσο μικρο,τι να πω,ισως για αυτο ταλαιπωρηθειτε περισσοτερο...περαστικα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...