Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ


Recommended Posts

Γειά σας και πάλι κορίτσια. Κάνω εδώ και 8 χρόνια ομοιοπαθητική και είμαι πολύ ευχαριστημένη από τα αποτελέσματα. Ξεκίνησα για θεραπεία των ημικρανιών μου, συνέχισα γιατί κάθε χρόνο την έβγαζα όλο τον χειμώνα άρρωστη με αντιβίωση γιατί έκανα πυώδεις αμυγδαλές και γενικά σε ότει πρόβλημα είχα απευθυνόμουνα στην εναλλακτική ιατρική.

Υπάρχει καμία που να κάνει ομοιοπαθητική και να βλέπει αποτέλεσμα? Και ειδικά καμία που να είδε αποτέλεσμα σε γυναικολογικά προβλήματα και σε θέματα γονιμότητας?

Τέλος αν καμία που συνέχισε την θεραπεία της και κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της?

Φιλάκια κορίτσια και ευχάριστα νέα για όλες μας.

 

XuYop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλωσηρθες Κατερινουλα...!!!! :D

Το μονο που ξερω ειναι πως η αδερφη μου, που κανει ομοιο για δερματολογικα προβληματα,ειχε κολπιτιδα ο γιατρος της ειπε να παρει καποια φαρμακα αλλα δεν τα πηρε λογω ομοιο..........

Το καλυτερο ειναι να συνεννοηθεις με τον γυναικολογο σου κ τον ομοιοπαθητικο.....

good luck!!!!!!!! :P

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα κι εγώ θα ήθελα να το ψάξω με τα εναλλακτικά, διότι έχω ακούσει ότι έχει βοηθήσει πολλές γυναίκες, αλλά θα κάνω ένα χειρουργείο μετά από 20 μέρες και το έχω αναβάλλει για μετά από αυτό.

 

Εάν μάθεις κάτι να μας το γράψεις, όπως το ίδιο θα κάνω κι εγώ.

 

έχω ακούσει ότι έχει βοηθήσει και ο βελονισμός σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια και απευθύνομαι κυρίως στην "aggelaki" με την ομοιοπαθητική γιάτρεψα συμπτώματα που η κλασική ιατρική τα γιάτρευε ή με το να με φορτώνουν οι γιατροί με φάρμακα και θεραπείες που δεν είχαν αποτελέσματα ή είχαν παροδικάή με το μην κάνουν τίποτα.

Για παράδειγμα : 1) είχα έναν χειμώνα που κάθε 15 μέρες έπαιρνα ισχυρή αντιβίωση για τις αμυγδαλές μου. Με το που γινόμουν καλά, παλί τα ίδια. Πήγα στον υποτίθεται καλύτερο γιατρό της πόλης μου, που είναι και καθηγητής πανεπιστημίου ο οποίος άρχισε να μου λέει ότι οι αμυγδαλές μου σαπίζουν και πρέπει να τις βγάλω αφού πρώτα κάνω μια 3μηνη θεραπεία ΔΙΚΗ ΤΟΥ. Και όλο αυτό για να αποκομίσει από εμένα τότε 300.000 δρχ. Σας πληροφορώ κορίτσια ότι με 2-3 μήνες θεραπεία από τον ομοιοπαθητικό μου, δεν ξαναπήρα αντιβίωση, βεβαια κάποιες φορές μπορεί να αρρωστήσω (ο άνθρωπος δεν είναι θεός") αλλα με τσαγάκια και σοδίτσα γίνομαι περδίκι.

Άλλο παράδειγμα, πιο κοντά σε "εμάς". Πάντα είχα άστατο κύκλο, από 30 μέχρι σαράντα μέρες. Πριν από 2 χρόνια ξαφνικά άρχισα να έχω περίοδο κάθε 15 μέρες και στην καλύτερη κάθε 20 μέρες, με 7 μέρες αίμα, όπως είχα πάντα. Ο τότε γυναικολόγος μου, μου έδωσε αντισυλληπτικά. Με το που τα σταμάτησα πάλι τα ίδια. Κάνω ένα κατεβατό εξετάσεων, ορμονικές, αιματολογικές κ.τ.λ. και δεν βρίσκουν τιποτα παράξενο. Ο κλασικός γιατρός μου είπε ότι μονο παιρνοντας αντισυλληπτικά θα έχω κανονικη περίοδο. Εγώ βεβαια φοβόμουν μήπως και δεν μπορέσω να κάνω παιδιά, ότι κάτι έχω και ότι κακο, περνούσε από το μυαλό μου. Το ανέφερα στον ομοιοπαθητικό μου, αργά βεβαια η χαζή αφού ταλαιπωρήθηκα ψυχικα και σωματικά και γιατί πίστευα ότι δεν θα μπορούσε να με βοηθήσει. Τελικά με βοήθησε και μάλιστα σε 2 κύκλους η περίοδος μου είχε στρώσει.

Του λόγου το αληθές, έμεινα έγκυος με την 1η προσπάθεια με τον άντρα μου, αλλα δυστυχώς το άτυχο μωράκι μου, δεν ήθελε ο θεός να ζήσει. Στην 7η εβδομάδα έκανα απόξεση γιατί δεν υπήρχε καρδιακός παλμός. Η απόξεση έγινε πριν από 2 μήνες περίπου. Τώρα είμαι σε φάση ψυχολογικής κυρίως ανάρρωσης. Σε κανένα 3 μήνο λέω να ξαναρχίσω προσπάθειες. Ελπίζω να μείνω πάλι έγκυος με την πρώτη φορά και να κρατήσω σύντομα το μωράκι μου αγκαλιά.

Προσπάθώ να μην το βάζω κάτω.....

Εύχομαι κορίτσια σε όλες μας να γίνουν σύντομα τα όνειρά μας πραγματικότητα. Φιλάκια σε όλες μας και να ξέρετε πως από προσωπική εμπειρία, πολλές φορές ότι δεν γιατρεύει η κλασική ιατρική, ίσως το μπορεί η ομοιοπαθητική. Άδικο είχαν οι γιαγιάδες μας που έκαναν όλα αυτά τα γιατροσόφια και δεν πάθαιναν τίποτα....

 

XuYop3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα, μήπως μπορείς να μου δώσεις τα στοιχεία του ομοιοπαθητικού; Γιατι απ' ότι φαίνεται ούτε κι εγώ βρίσω άκρη με τους γιατρούς..

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα σε ευχαριστώ και πάλι για όλα αυτά που έγραψες, να είσαι δυνατή και θα ξεπεράσεις όλο αυτό που πέρασες.

 

Να σκέφτεσαι ότι πολλές φορές η αποβολή είναι μία άμυνα του οργανισμού μπροστά στο ενδεχόμενο να γεννηθεί ένα παιδί με πρόβλημα, σαν μια πρωτοβουλία της θείας πρόνοιας που γίνεται για το καλό όλων.

 

Επίσης να ξέρεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνεις μανούλα, σε όσες γυναίκες η σύλληψη προκύπτει εύκολα, πάντα το τέλος είναι αίσιο, θα στο έχουν ήδη πει αυτό.

 

Εγώ παλεύω 16 μήνες, δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος, εντωμεταξύ τώρα προέκυψε κι ένα ινομύωμα που μεγάλωσε και πρέπει να το βγάλω.

Γι'αυτό και σκέφτηκα μόλις τελειώσω με την επέμβαση να απευθυνθώ σε εναλλακτικούς μήπως με βοηθήσουν για τη σύλληψη, θα ήθελα να εξαντλήσω όλα αυτά που μπορώ να κάνω πριν καταφύγω στην εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνομαι σε όλες μας.

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ ΠΟΤΕ. Πριν από 3-4 χρόνια είχε έρθει στο γραφείο που δούλευα ένας πολύ γνωστός γιατρός της Θεσσαλονίκης (εχώ είμαι από την Βέροια) και μας είπε σε μένα στην τότε αφεντικίνα μου ότι : "ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ", απλά σε κάποιες μπορεί να αργήσει να έρθει ο πελαργός, αλλά σίγουρα θα έρθει.

Όποια από εσας θέλει το τηλέφωνο του ομοιοπαθητικού μου, ας μου στείλει προσωπικό μηνυμα και ευχαρίστως θα της δώσω οδηγίες. Μακάρι να μπορέσει να σας βοηθήσει, όπως βοήθησε και μένα.

Φιλάκια

 

XuYop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

θα ηθελα πολυ το όνομα του ομοιοπαθητικου. μενω θεσσαλονικη και ψαχνω κάποιον ομοιοπαθητικο γιατρο . εχω ενα ινομυωμα που μεγαλωνει πολυ το τελευταιο διαστημα και προσπαθω να αποφυγω το χειρουργιο.ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html

 

Η ΛΙΣΤΑ με τους πιστοποιημενους ιατρους ομοιοπαθητικους για να μην πεσουμε σε τσαρλατανους.και οπως γραφουν στο τελος της σελιδας

 

 

Αγνωστη η ομοιοπαθητική εκπαίδευση και οι ομοιοπαθητικές πρακτικές των όσων δεν είναι στον κατάλογό μας, καθώς και το αν όντως είναι γιατροί. Οι παραπάνω γιατροί είναι πιστοποιημένα μέλη της Ελληνικής Εταιρείας Ομοιοπαθητικής Ιατρικής (E.E.O.I.), του μεγαλύτερου & αρχαιότερου συλλόγου ομοιοπαθητικών γιατρών στην Ελλάδα, στην οποία ανήκει σχεδόν το σύνολο των ομοιοπαθητικών γιατρών στην Ελλάδα.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !!!!

 

Υπάρχει τόπικ για την ομοιοπαθητική, δείτε εδώ, δεν ξέρω για το θέμα που σας ενδιαφέρει, δηλαδή δεν θυμάμαι αν κάποιος μέλος έχει αναφέρει ότι έχει βοηθηθεί αλλά δεν χάνετε τίποτα να δείτε το τόπικ και να ρωτήσετε εκεί.

 

Ενημερωτικά να αναφέρω ότι κάνουν ομοιοπαθητική τα παιδιά μου εδώ και σχεδόν 2 χρόνια και είχαν θεαματική βελτίωση. Είχα κάνει και εγώ προ αμνημονεύτων, δεν κάνω τώρα γιατί μου είναι αδύνατον να κόψω τον καφέ, κυρίως λόγω δουλειάς.

 

Ελπίζω να βρεθεί λύση στο θέμα σας σύντομα !!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ κάνω ομοιοπαθητική γύρω στα 7 χρόνια.

Στην αρχή είχα πάει σε μία στη Ν. Σμύρνη, δεν έγινε τίποτα

Αργότερα μιλούσα τυχαία με την οδοντογιατρίνα μου ( η οποία γενικά ψάχνεται) & μου σύστησε αυτή που διδάσκει τον Δημοσθένη.

Από τότε παιδάκι δεν έχω κάνει ακόμα, αλλά έχω βοηθηθεί πολύ στα γυναικολογικά που οι κλασικοί δεν τα κατάφεραν ( από 3 φορές το χρόνο περίοδο, 40 & τώρα 30 μέρες), κάνω Ωορηξία που δεν έκανα.

Αρρωσταίνω μια φορά το χρόνο, χωρίς μεγάλους πυρετούς που έκανα παλιά, μέχρι και η τομή από την εγχείρηση για ινομύωμα που έκανα, εξαφανίστηκε.

Ο γυναικολόγος που μου την έκανε έψαχνε να τη βρει και άλλα, απλά και μη.

Μόνο που δε θέλει καφέ.

Όποια θέλει πληροφορίες, ας μου πει

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΕ ΜΩΡΑΚΙΑ, ΜΩΡΑΚΙΑ, ΜΩΡΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάνω ομοιοπαθητική γύρω στα 7 χρόνια.

Στην αρχή είχα πάει σε μία στη Ν. Σμύρνη, δεν έγινε τίποτα

Αργότερα μιλούσα τυχαία με την οδοντογιατρίνα μου ( η οποία γενικά ψάχνεται) & μου σύστησε αυτή που διδάσκει τον Δημοσθένη.

Από τότε παιδάκι δεν έχω κάνει ακόμα, αλλά έχω βοηθηθεί πολύ στα γυναικολογικά που οι κλασικοί δεν τα κατάφεραν ( από 3 φορές το χρόνο περίοδο, 40 & τώρα 30 μέρες), κάνω Ωορηξία που δεν έκανα.

Αρρωσταίνω μια φορά το χρόνο, χωρίς μεγάλους πυρετούς που έκανα παλιά, μέχρι και η τομή από την εγχείρηση για ινομύωμα που έκανα, εξαφανίστηκε.

Ο γυναικολόγος που μου την έκανε έψαχνε να τη βρει και άλλα, απλά και μη.

Μόνο που δε θέλει καφέ.

Όποια θέλει πληροφορίες, ας μου πει

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΕ ΜΩΡΑΚΙΑ, ΜΩΡΑΚΙΑ, ΜΩΡΑΚΙΑ

Ενδιαφέροντα όλα αυτά, μόνο μια επισύμανση, ο ψηλός πυρετός είναι ένδειξη καλής υγείας. Θα με ενδιέφερε το όνομα του γιατρού έστω με πμ ;)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Όσες έχετε δώσει ομοιοπαθητικό φάρμακο για τους κολικούς, τι δώσατε ? Πόσα χάπια και κάθε πότε ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Όσες έχετε δώσει ομοιοπαθητικό φάρμακο για τους κολικούς, τι δώσατε ? Πόσα χάπια και κάθε πότε ?

στην ομοιοπαθητικη δεν υπαρχει ενα ιδιο φαρμακο που εφαρμοζεται σε ολους. τα φαρμακα της ομοιοπαθητικης ειναι ιδιοσυγκρασικα οποτε το φαρμακο που πηρε καποιος αλλος δεν σημαινει οτι κανει για σενα:!:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην ομοιοπαθητικη δεν υπαρχει ενα ιδιο φαρμακο που εφαρμοζεται σε ολους. τα φαρμακα της ομοιοπαθητικης ειναι ιδιοσυγκρασικα οποτε το φαρμακο που πηρε καποιος αλλος δεν σημαινει οτι κανει για σενα:!:

Σε ευχαριστώ πολύ, το γνωρίζω αυτό. Απλά ήθελα να κάνω ένα στατιστικό στο συγκεκριμένο θέμα με τους κολικούς, επειδή ο γιατρός στην περίπτωση των βρεφών δεν δίνει ιδιοσυγκρασιακό φάρμακο (δεν μπορεί να πάρει ιστορικό λόγω ηλικίας).

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Pulsatila 1M ανά 10 περίπου μέρες ή όποτε ξανάρχιζαν, γιατί το chamomilla ούτε που μας άγγιξε.

Κάτι τέτοιο φαντάστηκα και εγώ.

 

Η πουλσατίλα σε πόσο χρόνο απέδωσε ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, το γνωρίζω αυτό. Απλά ήθελα να κάνω ένα στατιστικό στο συγκεκριμένο θέμα με τους κολικούς, επειδή ο γιατρός στην περίπτωση των βρεφών δεν δίνει ιδιοσυγκρασιακό φάρμακο (δεν μπορεί να πάρει ιστορικό λόγω ηλικίας).

ναι αλλα μπορεις να του περιγραψεις τον πονο που διαφερει αναλογα με τις αντιδρασεις. στο γιο μου κανω ομοιοπαθητικη απο βρεφος και δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας κορίτσια και απο εμένα.είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ.Και το θεματάκι μου είναι το εξής,εδω και 2 μήνες είχα υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις-κυστίτιδες,ο γυναικολόγος ο παθολογος κ ο ουρολογος με φόρτωσαν με αντιβιώσεις,πηρα κυριολεκτικά 4 αντιβιώσεις σε 2 μήνες η τελευταια μάλιστα ηταν η ciproxin πολυ δυνατη δηλ. Πριν πάρω την ciproxin μόλις τελείωνε η αγωγη γινόμουν ψιλοκαλα,είχα επαφη με τον άντρα μου κ ξανα φτού κ απο την αρχή πάλι ουρολοιμωξη.Ειχα τρελαθει,ωσπου πηγα σε ομοιοπαθητικο κ σώθηκα!!!!!Το θέμα μου ειναι οτι φοβάμαι να έχω επαφη τώρα με τον άντρα μου απο φόβο μην ξαναπάθω,βέβαια πηγε εκανε κ γενικη και καλλιέργεια ούρων αλλα εγώ φοβάμαι παρόλο που θελουμε πολυ παιδάκι.Τι να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...