Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο επιμένουμε στην αρχή για να φάει το μωρό την κρέμα του;;


Zuzunaki

Recommended Posts

αυτο κανω κ μονο ετσι μου τρωει ας πουμε 3/4 του φρουτου αλλα χορταινει??παιρνει τις βιταμινες που ειναι να παρει??? εκει αγχωνομαι η πονεμενη μανααααα;)

Τόσο μικρό που είναι πόσο περιμένεις να φάει; Εγώ νομίζω ότι και τα 3/4 του φρούτου είναι πολύ! Φρούτα σε αυτή την ηλικία δίνουμε περισσότερο για να συνηθίσει τις γεύσεις και να αρχίσει να μαθαίνει το πεπτικό του σύστημα σε διάφορες τροφές, και όχι τόσο για τις βιταμίνες, τις οποίες παίρνει από το γάλα. Ρώτα και τον παιδίατρό σου να δεις τι θα σου πει.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα κολπάκια στην αρχή, π.χ. δαχτυλοτάισμα, απλές γεύσεις (1 φρούτο τη φορά), ανάμειξη φρούτων με ρυζόκρεμα, ελαφρό βράσιμο φρούτων (π.χ. μήλα/αχλάδια 5 λεπτά στον ατμό) για να μαλακώσουν και να γλυκίνουν. Φρουτοχυμό καλύτερα να μη δίνεις με το μπιμπερό, γιατί έχει πολλή ζάχαρη και γιατί ειδικά οι χυμοί εσπεριδοειδών είναι πολύ όξινοι και χαλάνε τα δοντάκια με το πιπίλισμα (μερικά μπιμπερό το γράφουν επάνω).

 

Και φυσικά ηρεμία την ώρα του φαγητό, μην σου γίνουν άγχος τα φρούτα! Ξέρεις πόσες φορές είχα τραγουδήσει εγώ το Ήταν ένα μικρό καράβι; Αφού η πεθερά μου που δεν μιλάει ελληνικά έλεγε ότι όποτε ήταν εδώ όταν τάιζα τον μικρό, έφευγε με το κεφάλι γεμάτο οε-οε-οε-οε και δεν ήξερα πώς να το βγάλει από το μυαλό της :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τόσο μικρό που είναι πόσο περιμένεις να φάει; Εγώ νομίζω ότι και τα 3/4 του φρούτου είναι πολύ! Φρούτα σε αυτή την ηλικία δίνουμε περισσότερο για να συνηθίσει τις γεύσεις και να αρχίσει να μαθαίνει το πεπτικό του σύστημα σε διάφορες τροφές, και όχι τόσο για τις βιταμίνες, τις οποίες παίρνει από το γάλα. Ρώτα και τον παιδίατρό σου να δεις τι θα σου πει.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα κολπάκια στην αρχή, π.χ. δαχτυλοτάισμα, απλές γεύσεις (1 φρούτο τη φορά), ανάμειξη φρούτων με ρυζόκρεμα, ελαφρό βράσιμο φρούτων (π.χ. μήλα/αχλάδια 5 λεπτά στον ατμό) για να μαλακώσουν και να γλυκίνουν. Φρουτοχυμό καλύτερα να μη δίνεις με το μπιμπερό, γιατί έχει πολλή ζάχαρη και γιατί ειδικά οι χυμοί εσπεριδοειδών είναι πολύ όξινοι και χαλάνε τα δοντάκια με το πιπίλισμα (μερικά μπιμπερό το γράφουν επάνω).

 

Και φυσικά ηρεμία την ώρα του φαγητό, μην σου γίνουν άγχος τα φρούτα! Ξέρεις πόσες φορές είχα τραγουδήσει εγώ το Ήταν ένα μικρό καράβι; Αφού η πεθερά μου που δεν μιλάει ελληνικά έλεγε ότι όποτε ήταν εδώ όταν τάιζα τον μικρό, έφευγε με το κεφάλι γεμάτο οε-οε-οε-οε και δεν ήξερα πώς να το βγάλει από το μυαλό της :lol:

αχαχα!!! ρε την πεθερα!!!!! ολα αυτα που λες τα κανω..βρασιμο,δαχτυλα,θελει μονη της να παρει το κουταλι κ να φαει(:lol::lol::lol::shock::shock:!!!!) θα με τρελλανει αυτο το κοριτσακι μου!!!! οταν λεω φρουτο εννοω ολοκληρο οχι αλεσμενο!!! αυτο μου κανει εντυπωση..αλλα τι να πω,το καθενα με τα γουστα του!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα ξεκινάμε κι εμείς την εξερεύνηση... Θα αρχίσουμε κλασικά με μηλαράκι αλλά και μια κουταλίτσα να γλείψει δε με αγχώνει. Εδώ μέσα έμαθα ότι στόχος είναι να έρθουν τα μωρά σε επαφή με νέες γεύσεις κι όχι να υποκαθιστήσουν γεύμα θηλασμού! Το περιμένω πώς και πώς... Μεγαλώνουν τα νινάκια μας...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν εχω λογια..το κοκκορακι κικιρικικιιιιιιιιι εχω κουραστει να το τραγουδαω!!! λοιπον το ιδιο προβλημα κ εμεις..την κρεμα της την τρωει μια χαρα,την σουπα τις περισσοτερες φορες την τρωει κ εκεινη αλλα αυτα τα φρουτα ελεος!!!! μα δεν ανοιγει για κανεναν λογο το στοματακι της..εχω απελπιστει!! τι να κανω για να φαει..μεχρι εχω σκεφτει να της βαζω λιγη κρεμα μεσα μπας και!!! μα τι αλλο να κανω???

μαριαζέρτα ασε...είμαι έτοιμη να φουντάρω...2 κουταλιές φαί,2 κουταλιές φρούτο,μισό αυγό και 2κουταλιές κρέμα εδώ και δυό βδομάδες.Έχω φάει φρίκη και το στόμα σφραγισμένο.Κάθε μέρα χαμογελάω σαν την ηλίθια και πετάω το φαγητό ολόκληρο για να μην την πιέσω.ταίζω πλέον κάθε δύο ώρες το πολύ μπας και κάτι φάει.και την βλέπω που χει ψηλώσει πάλι αλλά από βάρος...σα σκουπόξυλο...Βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.ντουπ,ντουπ....

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

μαριαζέρτα ασε...είμαι έτοιμη να φουντάρω...2 κουταλιές φαί,2 κουταλιές φρούτο,μισό αυγό και 2κουταλιές κρέμα εδώ και δυό βδομάδες.Έχω φάει φρίκη και το στόμα σφραγισμένο.Κάθε μέρα χαμογελάω σαν την ηλίθια και πετάω το φαγητό ολόκληρο για να μην την πιέσω.ταίζω πλέον κάθε δύο ώρες το πολύ μπας και κάτι φάει.και την βλέπω που χει ψηλώσει πάλι αλλά από βάρος...σα σκουπόξυλο...Βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.ντουπ,ντουπ....

τωρα θελω να το βαρεσω κ εγω...ωχ πολυ με απογοητευσες...ελεγα οτι μετα απο καποιους μηνες θα φαει κανονικα αλλα μαλλον μπααα!!!!!! μα τι νευρα πρεπει να εχεις για να μπορεις να γελας κ στο τελος να πετας το φαι!!!! ουφ...υπομονηηηηηηη:-(

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Πόσο φαγητό φτιάχνετε (σε γραμμάρια); Μήπως φτιάχνετε πολύ;

θα σου πω ποσο τρωει...κρεμα 120 το πολυ,σουπα 100-150(κ κανω παρτυυυυ:P:p) κ φρουτο 50!!! δεν νομιζω οτι ειναι πολυ!!! απλα ειναι λιτοδιατη κ πρεπει να το παρω αποφαση

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και λίγο όμως για 7 μηνών μωρό!! Εμένα ο δικός μου σε εκείνη την ηλικία ζήτημα να έτρωγε 100-120 γρ. τις καλύτερες μέρες, μόνο αν ήταν κάτι γλυκό (π.χ. πατάτα και καρότο) και πάρα πολύ καλά αλεσμένο - και τον θεωρούσα και φαγανό :o

 

Ο γιατρός μας είχε πει τελική ποσότητα όχι πάνω από 200 γρ. και σπανιότατα τρώμε τόσο x3 τη μέρα, ακόμα και τώρα που είμαστε 15 μηνών.

 

Εσύ γιατί ανησυχείς τόσο; Της λείπει βάρος της μικρής σου; Ή απλά θέλεις να τη βλέπεις να τρώει πολύ; Γιατί και το πολύ φαγητό δεν είναι καλό. Πρέπει να μάθουν σιγά-σιγά το αίσθημα του κορεσμού, αν τα στουμπώνουμε πώς θα ξέρουν πότε να σταματήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και λίγο όμως για 7 μηνών μωρό!! Εμένα ο δικός μου σε εκείνη την ηλικία ζήτημα να έτρωγε 100-120 γρ. τις καλύτερες μέρες, μόνο αν ήταν κάτι γλυκό (π.χ. πατάτα και καρότο) και πάρα πολύ καλά αλεσμένο - και τον θεωρούσα και φαγανό :o

 

Ο γιατρός μας είχε πει τελική ποσότητα όχι πάνω από 200 γρ. και σπανιότατα τρώμε τόσο x3 τη μέρα, ακόμα και τώρα που είμαστε 15 μηνών.

 

Εσύ γιατί ανησυχείς τόσο; Της λείπει βάρος της μικρής σου; Ή απλά θέλεις να τη βλέπεις να τρώει πολύ; Γιατί και το πολύ φαγητό δεν είναι καλό. Πρέπει να μάθουν σιγά-σιγά το αίσθημα του κορεσμού, αν τα στουμπώνουμε πώς θα ξέρουν πότε να σταματήσουν;

καπως ανησυχω γιατι πηρε 250 γρμ αυτον τον μηνα κ δεν επεσε στην καμπυλη αλλα βλεπω οτι κατα εκει οδευουμε!! μακαρι να μην ειναι ετσι...ξερεις με αγχωνουν καπως κ οι γιαγιαδες οτι τρωει πολυ λιγο αλλα μαλλον πρεπει να σταματησω να δινω σημασια!! το μωρο χαζο δεν ειναι,αν δεν χορταινε φανταζομαι δεν θα σταματουσε το φαι!! σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ!!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γάλα της δίνεις μετά από κάθε γεύμα; Ο παιδίατρος τι λέει, ανησυχεί για το βάρος;
της δινω αλλα ουτε καν το ακουμπαει..νευριαζει κιολας κ φωναζει(εχει κ αποψη βλεπεις!!:D:D) 3 βδομαδες τωρα μου ξυπναει την νυχτα ανα 3ωρο ακριβως κ πινει γαλα τουλαχιστον οποτε τα γευματα σε καμια περιπτωση δεν ειναι 5 αλλα καμια φορα 7!! ειναι βεβαια πολυ κουραστικο γιατι μες στην μερα την ταιζω με το ζορι(αν την αφησω θα περασουν κ 5 ωρες κ δεν θα ζητησει φαι)αλλα την νυχτα 3ωρο λες κ βαζει ξυπνητηρι!! η παιδ. δεν ανησυχει ακομα γιατι ειναι ψηλα στις καμπυλες κ λεει οτι απο σεπτεμβρη θα δουμε πως θα παει γιατι 2 μηνες τα παθαμε ολα(ζεστη,δοντια κμπουσουλημα) οποτε μπορει γι'αυτο να μην εχει τοση ορεξη...για να δουμε
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλέ μια χαρά είσαστε αφού πίνει γαλατάκι. Το σημαντικό σε αυτή την ηλικία είναι να πίνει γάλα - αυτή παραμένει η βασική διατροφή, οι στερεές είναι συμπληρωματικές. Το πότε το πίνει δεν έχει σημασία (μόνο που για σένα είναι κουραστικό να το πίνει το βράδυ). Αν δεν θέλει γάλα μετά το φαγητό, πάει να πει ότι έχει χορτάσει.

 

Έτσι που το λες, εμένα το μυαλό μου πάει ότι ο λόγος που δεν τρώει την ημέρα (ειδικά το πρώτο γεύμα - φρούτα) είναι επειδή είναι χορτάτη από τα βραδυνά τσιμπούσια. Φαντάσου κι εσύ να σηκωνόσουν κάθε 3 ώρες το βράδυ και να έτρωγες, θα είχες μετά όρεξη να φας πρωινό; Και μετά δεκατιανό; Δε νομίζω! Μεσημεριανό κατευθείαν θα έτρωγες και αν.

 

Μια ιδέα είναι να της δίνεις λίγο λιγότερο γάλα το βράδυ. Αν ας πούμε πίνει 150 γρ. φτιάχτης 120 γρ. Αρκετό για να φάει και να κοιμηθεί, αλλά όχι για να στουμπώσει. Επίσης δες και πότε είσαστε πιο ενεργητικοί. Ο δικός μου το πρωί κοιμάται ή παίζει στο σπίτι, ενώ το απόγευμα βγαίνουμε έξω, πάμε παιδική χαρά, τρέχουμε κ.λπ. Το πρωί δεν τρώει τόσο πολύ, ενώ το απόγευμα και το βράδυ τρώει με μεγαλύτερη όρεξη.

 

Και κάτι άλλο: άμα είναι και ψηλά στις καμπύλες, γιατί να φάει παραπάνω; Προφανώς αυτό που χρειάζεται το παίρνει!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η μπουμπου σου μην ανησυχείς!Η δική μου πίνει γάλα πρωί βράδυ και δύο γεύματα την ημέρα με στερεά πολυυυ σπάνια να κάνει 5 γεύματα.και το βράδυ δεν ξυπνάει....από τον 3ο μήνα βάζει μόνο από 300γρ κάθε μήνα και στον 5ο δεν είχε βάλει ούτε ένα γραμμάριο...τώρα είναι 6900γρ.Δεν μπορώ να πω ότι δεν τρώει,για μένα μου φαίνεται στα φυσιολογικά πλαίσια που και με ζέστη και με δόντια δεν έχει μειώσει το φαγητό παρά σε μερικές φορές άμα ενοχλείται η δεν της αρέσει το φαΐ.Αλλά δεν βάζει όσα βάρος θα έπρεπε,έχουμε κάνει και εξετάσεις και τίποτα...

Μαρία η δική σου τι βάρος και ύψος έχει?ρωτώ μιας και είναι σχεδόν ίδια ηλικία

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι 120 και 100 και 80...δύο κουταλάκια του γλυκού μετρημένα.

Στο 100 στο ύψος και πέσαμε σχεδόν δυό καμπύλες σε βάρος,κάτω από 50.Μόνο γάλα ρουφάει το "σκατό" πλέον.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

MIKIO ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΛΕΩ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΠΑΛΙ ΣΕ ΛΙΓΕς ΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΡΩΕΙ ΛΙΓΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ Ή ΛΙΓΟ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΡΚΕΤΑ?Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΩΝΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MIKIO ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΛΕΩ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΠΑΛΙ ΣΕ ΛΙΓΕς ΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΡΩΕΙ ΛΙΓΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ Ή ΛΙΓΟ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΡΚΕΤΑ?Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΩΝΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!?

 

Όπα Σταυρούλα , με μπέρδεψες...

Τα μακαρόνια και οι πατάτες που κολλάνε;

Και γιατί να σταματήσεις για λίγες μέρες να της δίνεις;

Πόσων μηνων είναι το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

Τι τις δίνεις τις κρέμες αφου δεν τις θελει; Γιατι δεν αρχίζεις με κανά φρούτο η λαχανικό; Σου είπε ο γιατρός σου οτι οι κρεμες ειναι αν καλύτερες απο την μπανάνα;;

Οι κρεμουκες έχουν και ζάχαρη και αλεύρι και τέτοια η σκέτο ρύζι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λύστε μου κι εμένα μια απορία οι πιο παλιές... Με το γάλα ήταν απλά τα πράγματα, ξέραμε πόσο τρώει. Με τα φρούτα μπερδεύομαι όμως και λογικά θα συνεχίσουμε και με το ρυζάλευρο το μπέρδεμα: είπε η παιδίατρος ν' αρχίσει να τρώει σταδιακά (3 κουταλιές τη μια μέρα, 6 την άλλη κτλ) ώσπου να φτάσει να τρώει ένα μπωλ. Πόσο όμως είναι το μπωλ...; γιατί πχ τα σημερινά φρούτα (ένα μικρό αχλάδι, μισό μήλο, μισή μπανάνα) κι εμένα πολλά μου φάνηκαν κι ας μη γέμισε το "μπωλ"....

 

Καμια ιδέα;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου κι εμένα μια απορία οι πιο παλιές... Με το γάλα ήταν απλά τα πράγματα, ξέραμε πόσο τρώει. Με τα φρούτα μπερδεύομαι όμως και λογικά θα συνεχίσουμε και με το ρυζάλευρο το μπέρδεμα: είπε η παιδίατρος ν' αρχίσει να τρώει σταδιακά (3 κουταλιές τη μια μέρα, 6 την άλλη κτλ) ώσπου να φτάσει να τρώει ένα μπωλ. Πόσο όμως είναι το μπωλ...; γιατί πχ τα σημερινά φρούτα (ένα μικρό αχλάδι, μισό μήλο, μισή μπανάνα) κι εμένα πολλά μου φάνηκαν κι ας μη γέμισε το "μπωλ"....

 

Καμια ιδέα;

 

H παιδίατρος μας είπε ότι η μερίδα του μωρού αντιστοιχεί σε 150 ml . Εγω στην φρουτοκρεμα βαζω 1 αχλάδι, 1/2 μπανανα , χυμο από 1 μανταρινι και 2 κουταλιες της σουπας βιολογικό σιμιγδάλι και βγαίνει γυρω στα 150-170 ml το μείγμα.

Link to comment
Share on other sites

H παιδίατρος μας είπε ότι η μερίδα του μωρού αντιστοιχεί σε 150 ml . Εγω στην φρουτοκρεμα βαζω 1 αχλάδι, 1/2 μπανανα , χυμο από 1 μανταρινι και 2 κουταλιες της σουπας βιολογικό σιμιγδάλι και βγαίνει γυρω στα 150-170 ml το μείγμα.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Πόσο είναι το μωρό σου; Σου είπε μέχρι ποια ηλικία ισχύει αυτή η μερίδα;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επτα μηνων ακριβως είναι. Αυτην την ποσοτητα μου την ειχε πει ως στοχο όταν ξεκινήσαμε να τρωμε στους 5,5 μηνες. Αρχικα ετρωγε μερικες κουταλιες και εδώ και 2 εβδομάδες περιπου (δηλ από 6,5 μηνων) εφτασε να τρωει 150 ml. Δεν μου αλλαξε οδηγια τωρα που κλεισαμε τον 7ο και μπήκαμε στον 8ο. Γενικα εγω ετοιμάζω λιγο παραπανω διοτι υπαρχουν και απώλειες. Τα 150-200 ml αντιστοιχουν περιπου σε ένα κεσεδακι γιαουρτιού.

Link to comment
Share on other sites

Επτα μηνων ακριβως είναι. Αυτην την ποσοτητα μου την ειχε πει ως στοχο όταν ξεκινήσαμε να τρωμε στους 5,5 μηνες. Αρχικα ετρωγε μερικες κουταλιες και εδώ και 2 εβδομάδες περιπου (δηλ από 6,5 μηνων) εφτασε να τρωει 150 ml. Δεν μου αλλαξε οδηγια τωρα που κλεισαμε τον 7ο και μπήκαμε στον 8ο. Γενικα εγω ετοιμάζω λιγο παραπανω διοτι υπαρχουν και απώλειες. Τα 150-200 ml αντιστοιχουν περιπου σε ένα κεσεδακι γιαουρτιού.

 

Την έβαλα κι εγώ και τη μέτρησα, πολύ μου φαίνεται το 150, για να δούμε.. Προς το παρόν όταν φάει γύρω στα 100 είναι καλά, δε ζητάει γάλα.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μαμάδες... Εγώ έχω μία κορούλα 5,5 μηνών και ξεκινήσαμε εδώ και 2 εβδομάδες ριζάλευρο το οποίο δεν της αρέσει καθόλου... Δοκίμασα με βάση τις οδηγίες της παιδιάτρου μπισκοτόκρεμα, φαριν λακτέ και τίποτα... Εδώ και 4 μέρες τρώμε και φρουτόκρεμα της οποία την τρώει πιο άνετα. Δεν ανοίγει το στοματάκι της καλά όμως. Πιο πολύ ρουφάει το κουτάλι.. Πιστεύω θα μάθει... Μου είπε η παιδίατρος για την κρέμα να της βάζω ένα αχλάδι μέσα για να της έρχεται η γεύση μήπως την τρώει.. Την πρώτη μέρα σχεδόν την τσάκισε και την δεύτερη δεν έφαγε πολύ.. Οπότε για απογευματινό γεύμα της δίνω πάνω φρουτόκρεμα με 2-3 κουταλιές της σούπας κρέμα.. τρώμε καλύτερα αλλά και πάλι συμπληρώνουμε με γάλα... ξεκινήσαμε επίσης και λαχανικά που εχθές που ήταν 2 μέρες έφαγε αρκετά καλά αλλά πάλι συμπληρώσαμε με γάλα... σήμερα θα δούμε αν θα φάει... αλλά πάλι κάνω τον καραγκιόζη να φάει χεχε... θέλω να μου πείτε αν κάνω καλά που της δίνω συμπλήρωμα γάλα.. μήπως μάθει έτσι και μετά δεν τρώει για να πίνει γάλα; η κολλητή μου που δεν έχει κανεεενα θέμα με της στερεές τροφές μου λέει οτι την κακομαθαίνω... Η δικιά της κόρη που έχει 2 εβδομάδες διαφορά τρώει τα πάντα από την πρώτη μέρα οπότε δεν καταλαβαίνει εμένα που παιδεύομαι....

Link to comment
Share on other sites

Η μπισκότο κρέμα και η φαριν λακτε έχουν ζάχαρη;; Βάζω στοίχημα ότι θέλεις ότι θα την κάνουν και δυσκοιλια!

 

Γιατί δεν λιωνεις απλά μερικά φρουτάκια όπως αχλάδι και Μήλο η παπαγια, μπανάνα να της δώσεις; Βάζεις και λίγο από το γάλα της αν θέλεις

 

Τέτοιες κρέμες δεν προσφέρουν τίποτα και θα την εθισουν και στην ζαχαρη

Link to comment
Share on other sites

Η μπισκότο κρέμα και η φαριν λακτε έχουν ζάχαρη;; Βάζω στοίχημα ότι θέλεις ότι θα την κάνουν και δυσκοιλια!

 

Γιατί δεν λιωνεις απλά μερικά φρουτάκια όπως αχλάδι και Μήλο η παπαγια, μπανάνα να της δώσεις; Βάζεις και λίγο από το γάλα της αν θέλεις

 

Τέτοιες κρέμες δεν προσφέρουν τίποτα και θα την εθισουν και στην ζαχαρη

 

Και το ρυζάλευρο έχει ζάχαρη.. Άσε που, και να μην τις φάει, δε γλιτώνεις για πολύ, εμάς μας είπε η γιατρός ν' αντικαταστήσουμε το ρυζάλευρο με φαρίν λακτέ ή, αν δεν του αρέσει, με μπισκοτόκρεμα.

 

Με την έτοιμη (σκόνη) φρουτόκρεμα διαφωνώ κι εγώ, δόξα τω Θεώ έχουμε φρεσκα φρούτα σε μεγάλη ποικιλία στην Ελλάδα.. Για την παπάγια μόνο δεν ξέρω, μήπως βγάζει τίποτα αλλεργίες;

 

Πείτε και καμια άλλη ιδέα ν' αλλάξουμε μενού, εκτός από μήλο/αχλάδι/μπανάνα τι άλλο μπορεί να μπει...; πορτοκάλι ξέρω δεν κάνει ακόμα (στους 7 μήνες).

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...