Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χερια στο στομα ολο το βραδυ 3 μηνων δοντια???


ilianoula

Recommended Posts

μηπως εχει τυχει σε καποια ??χτες κοιμηθηκε 9 το βραδυ μετα απο ενα μαραθωνιο κλαματος 1 ωρας. μετα παλι ξυπνησε στις 10 οχι για να φαει ομως. μετα 12 για να φαει και μετα αρχισαμε 3, 4 , 4.45 5.30 6.30 οχι για φαει εκτος απο τις 3 βαζει τα χερια στο στομα προσπαθει να βγαλει την πιπιλα και το μυαλο του ειναι στο στομα και στα χερια και συνεχιζει ακομα και τωρα. μπαινει στον 4 μηπως ειναι δοντια τι να κανω χτες τα ειδαμε ολα συν τον μεγαλο που ηταν και αυτος ξυπνιος ολα το βραδυ με ολα αυτα.ξυπναει οχι για να φαει αλλα ολο με σο στομα και τα χερια ειναι και κλαψουριζει στο τελος.τον περνω αγγαλια κοιματε και σε ενα τεταρτο το ιδιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμένα είχε του κόσμου τα σάλια από 2-3 μηνών και τώρα στα 6 σκάνε τα πρώτα .. σίγουρα έχει θέμα το καημενο, υπάρχει μια αλοιφή ούλων η mundisal ?? αλλά δεν κάνει θαύματα-συνήθως την γλείφει - ..εγώ δίνω πάντα κρύα πιπίλα (αν και δεν μπορούσε να την πιάσε καλά ) ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια και δω αν και το βράδυ κοιμάται καλά (γενικά κοιμάται πολύ εμένα) όμως όταν είναι ξύπνιος έχει όλη την μπουνίτσα στο στόμα και τον ανακουφίζω 2-3 φορές την μέρα με αυτήν την κρέμα (μουντισαλ). Όταν καταλαβαίνει ότι θα του βάλω κρέμα ανοίγει μόνος του το στόμα και περιμένει... Εγώ επίσης πλένω καλά τα χέρια μου και δεν έχω νύχια και του κάνω μασαζάκι στα ούλα και ηρεμεί πολύ... Τα καημένα ξεκινάνε πολύ νωρίς με αυτόν τον μπελά ενώ μπορεί το δόντι να εμφανιστεί και στους 11 μήνες!!! Υπομονή...

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις 4,5 μηνών βγάλαμε απο το πουθενά 2 δόντια.Το μόνο συμπτωμα ήταν ότι 4:30 η ώρα είχαμε εγερτήριο για κανένα μισάωρο με γκρίνια.Απο τότε όποτε ξυπνάει στις 4:30 ξέρουμε τον λόγο.Τώρα κλείσαμε τον 7ο και έχουμε 4.Αντε με το καλό να βγούν και τα μαργαριταράκια του μωρού σου.:-D

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
μηπως εχει τυχει σε καποια ??χτες κοιμηθηκε 9 το βραδυ μετα απο ενα μαραθωνιο κλαματος 1 ωρας. μετα παλι ξυπνησε στις 10 οχι για να φαει ομως. μετα 12 για να φαει και μετα αρχισαμε 3, 4 , 4.45 5.30 6.30 οχι για φαει εκτος απο τις 3 βαζει τα χερια στο στομα προσπαθει να βγαλει την πιπιλα και το μυαλο του ειναι στο στομα και στα χερια και συνεχιζει ακομα και τωρα. μπαινει στον 4 μηπως ειναι δοντια τι να κανω χτες τα ειδαμε ολα συν τον μεγαλο που ηταν και αυτος ξυπνιος ολα το βραδυ με ολα αυτα.ξυπναει οχι για να φαει αλλα ολο με σο στομα και τα χερια ειναι και κλαψουριζει στο τελος.τον περνω αγγαλια κοιματε και σε ενα τεταρτο το ιδιο

 

Ακριβώς το ίδιο έκανε κι εμένα πρίν 3 μέρες και για 1 1/2 εβδομάδα. Είχα δοκιμάσει τα πάντα και δεν έπιανε τίποτα. Ευτυχώς τώρα σταμάτησε γιατί ήταν μαρτύριο. Όλο το βράδυ ξύπνια και κοιμόμουν το πρωι. Ούτε ο γιατρός μου έδωσε σίγουρη απάντηση. Μπορεί να είναι και δοντια γιατί είχε κ φοβερό εκνευρισμό ο δικός μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

...και εμεις είμαστε 3 ΚΑΙ ΚΑΤΙ και έχει ο μπέμπης ακριβώς την ίδια συμπεριφορά....τα χέρια παπάρα. Η μπέμπα, εαν και κομάται ήσυχα ....όποτε μπορεί και αυτή παπάρα..

Κοιτάξτε την ώρα, δεν κοιμάμαι γιατί ο Μπέμπης είναι στην κούνια και δεν κλαίει αλλά μουρμουράει....και φοβάμαι μην ξυπνήσει και την μπέμπα.

Δεν ξέρω εαν είναι δόντια...αλλά εαν τα βγάλουν στους 8 μήνες εμείς έτσι θα είμαστε; ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια εμένα που είναι 2 μηνών ακριβώς, είναι δυνατόν να έχει την ίδια συμπεριφορά???

 

Κάνει ακριβώς το ΙΔΙΟ πράγμα....Πετάει την πιπιλα και με μπουνιτσες τα χεράκια στο στόμα να τα μασουλίσει και έχει και γκρινίτσες...Ξεκίνησε εδώ και 3-4 μέρες σαλάκια πολλά...

 

Τόσο μικρό??? Υπάρχει πιθανότητα και μένα???

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κι εμενα ακριβως τα ιδια. Ειναι στον 3ο μηνα τωρα. Λιγα σαλακια, μπουνιτσα στο στομα και να την τριβει στα ουλα με παθος, γκρινια και κραυγουλες.Ειναι δοντια????

img
Link to comment
Share on other sites

Bianca76 καλημέρα!

Είναι πολύ πιθανόν να είναι δόντια. Εμένα η μικρή μου τρωγόταν με μανία από τον τρίτο μήνα και στους τέσσερις μήνες είχαμε δύο δόντια. Από νωρίς στα βάσανα. Βέβαια το καλό ήταν ότι φάγαμε αλεσμένα για ελάχιστο καιρό.

Μην ανησυχείς, απλά θέλει υπομονή γιατί κι εκείνα πονάνε πολύ και ζορίζονται τα καημένα.

rx2Vp2.png

OyIAp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις τα ίδια απο τότε που μπήκαμε στον 2ο μήνα. Όλο το χέρι μπουνίτσα στο στόμα μέχρι να μας έρθει εμετός! Παρατήρησα και αλλαγές στην συνήθεια του ύπνου και ο παιδίατρος λέει φάση είναι θα περάσει.

Πόσο καιρό πριν αρχίζουν να ενοχλούνται απο δόντια?

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

3 μηνών και 7 ημερών η καστορίνα μου...Εδω και ένα 20 μέρες είναι όλο σάλια και μπουνιές τα χέρια στο στόμα. Για πιπίλα ούτε λόγος! Τη πετάει και βάζει χέρια! Η μάνα μου που έχει μεγαλώσει 3 παιδιά μου είπε πως κι εμείς έτσι κάναμε. Από τον τρίτο μήνα λογικά γίνεται μια προεργασία στο εσωτερικό και στα ούλα 2 μήνες πριν περίπου. Αύριο έχω παιδίατρο πρωί πρωί για εμβόλιο οπότε θα τη ρωτήσω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας η παιδιατρος που ο μικρος αρχισε τα χερακια στο στομα απο 2μιση μηνων, μας ειπε οτι εινια νευρολογικη εξελιξη του εγκεφαλου, οτι ολα εξελισσονται ομαλα δλδ. Και τα σαλακια εξελιξη ειναι αλλα δεν θυμαμαι τι. Την ρωτησα, μηπως ειναι δοντια, και μας ειπε οχι, ειναι νωρις ακομη, το μικρο ειναι τωρα 3μιση μηνων.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο μικρός μου βάζει τα χεράκια στο στόμα. Ακόμα! Εχει και σαλάκια. Είναι 9 μηνών και έχει ήδη 8 δοντάκια! Είναι πολλά για την ηλικία του. Πολλές φορές βάζει την πιπίλα ανάμεσα στα δόντια και μετά την τραβάει με δύναμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

κοριτσια καλημερα και απο μενα, εχω ενα κοριτσακι 2 μιση μηνων παμε στουσ 3 τελος του μηνα, εχει ολα τα συμπτωματα που αναφερατε πιο κατω σαλακια , χερακια στο στομα κτλ .. επισης εχει 2 με 3 μερες που οταν τρωει το γαλα της αρχιζει να κλαιει ή απο την αρχη ή ενδιαμεσα.. υπαρχει περιπτωσει να ειναι τα δοντακια της ή ακομα κολικοι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...