Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τριτεκνοι και αυτοκινητο................


valiagz

Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • 1 χρόνο μετά...

θα ηθελα να μου πειτε με παραδειγματα ποσα χρηματα κερδισατε οσοι αγορασατε αυτοκινητο ως τριτεκνοι

 

π.χ. αρχικη τιμη 18.000-τελ τιμη 15.000

 

γιατι δε βγαζεις ακρη τελικα για το ποσος ειναι ο φορος τελη ή οπως τα λενε

 

βεβαια μεχρι να γεννησω μπορει και να εχουν κοψει και αυτο το 'προνομιο'

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχαμε παει σε καποιες εκθεσεις αυτοκινητων για να δουμε(γιατι για να παρουμε χλωμο το βλεπω...)

Μας ειπαν στην Peguot που κοιταζαμε το 5008 οτι θα κερδισουμε 2.900 ευρω στα 1600 κυβικα

Στη Renault μας ειπαν καπου 2.000,ισως και λιγοτερα,στα 1400 κυβικα

Και στην VW ρωτησαμε για το Turan και μας ειπε οτι σε ενα μηνα θα κυκλοφορησει το νεο turan που θα βγει σε 1200 κυβικα και θα εχουμε οφελος μονο 1000 ευρω

4

Link to comment
Share on other sites

Σε μας το Ford S-Max έκδοση Titanium, 2000cc, πετρέλαιο... έβγαινε κάπου στα 31.000 ευρώ και το πήραμε 22-23.000 (δε θυμάμαι το ακριβές ποσό....αλλά κάπου εκεί ήταν).

 

Αν δεν κάνω λάθος, το ίδιο μοντέλο στα 1800cc, βενζίνη στην απλή του έκδοση (trend) έβγαινε στα 16.000 (από 21-22.000 -με επιφύλαξη για το Αλτσάιμερ που με διακρίνει τον τελευταίο καιρό).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια

τελικα, αναλογικα, δεν ειναι και πολυ μεγαλο το οφελος γιατι καλα αυτα που κερδιζεις αλλα που θα βρεις οοοοοοοολο το υπολοιπο ποσο και μαλιστα οταν αναγκαζεσαι να αγορασεις μεγαλυτερο αυτοκινητο

παλι στα ιδια ειμαστε:-(

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Σε μας το Ford S-Max έκδοση Titanium, 2000cc, πετρέλαιο... έβγαινε κάπου στα 31.000 ευρώ και το πήραμε 22-23.000 (δε θυμάμαι το ακριβές ποσό....αλλά κάπου εκεί ήταν).

 

Αν δεν κάνω λάθος, το ίδιο μοντέλο στα 1800cc, βενζίνη στην απλή του έκδοση (trend) έβγαινε στα 16.000 (από 21-22.000 -με επιφύλαξη για το Αλτσάιμερ που με διακρίνει τον τελευταίο καιρό).

 

Μαλλον εχουν παρει πολυ τα πανω τους οι τιμες γιατι μας ειπε τιμη για το s max την απλη εκδοση καπου στα 23.000 με την πολυτεκνια

4

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ μπερδεύτηκα,

τελικά στην αθήνα επιτρέπεται πετρέλαιο ή οχι;

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα, όχι. Εμείς μένουμε επαρχία...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι πραγματικά μπερδεμένος. Να σας πω τα γεγονότα:

Επιθυμώ να αγοράσω το VW Polo 1.2 TSI 105ps Trendline αξίας 14,270

Έχω 3 τέκνα κάτω των 25. Πόσο τοις εκατό έκπτωση

δικαιούμαι αν έχω καταλάβει σωστά δικαιούμαι 12% λόγω των 1.2 κυβικών.

Παρακαλώ βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι ποσοστιαίο....

Τα τέλη ταξινόμισης γλυτώνεις. Αγοράζεις δηλαδή το αυτοκίνητο χωρίς την επιβάρυνση φόρων του κράτους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Opel Zafira Diesel 1910κ.εκ. (κάτω από 1929 if you know what I mean ;))

7θέσιο με τρελλούς χώρους και (για τους μπαμπάδες) ...με τρελλές επιδόσεις!

Κρατήματα χαμηλού σπορ αυτοκινήτου και επιταχύνσεις μεγάλου κουπέ, τα 180 τα έχει για πλάκα και χαλαρά (χωρίς ζόρισμα). Αν το ζορίσεις πάει 230+ αλλά δεν υπάρχει λόγος (στην Ελλάδα δεν χρειάζεται πάνω από 160...)

Σερβις αραιά και οικονομικά, πετρέλαιο όποτε θυμηθείς (κατανάλωση γύρω στο 7,5lt/100km μικτή) και είμαι....όχι απλά ευχαριστημένος! Super!

 

Α! η τιμή: Έβγαινε γύρω στα 29.500 και το πήρα 24.000 (όφελος 5.500ευρώ)

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμεις πηραμε RENOLT SCENIK πριν απο 1 χρονο και εκπτωση στους τριτεκνους 1460 ευρο,τα τελη δλδ,ομος εχουμε παει και στο NISSAN,SKODA,και απ'οτι καταλαβα μαζι με την αποσυρση και εκπτωση γλυτωναμε περ. 2500 ευρω.Προτηνω να πατε παντου και να ρωτησετε...εκτος αν θελετε κατι συγκρμν.

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πραγματικά μπερδεμένος. Να σας πω τα γεγονότα:

Επιθυμώ να αγοράσω το VW Polo 1.2 TSI 105ps Trendline αξίας 14,270

Έχω 3 τέκνα κάτω των 25. Πόσο τοις εκατό έκπτωση

δικαιούμαι αν έχω καταλάβει σωστά δικαιούμαι 12% λόγω των 1.2 κυβικών.

Παρακαλώ βοήθεια!

 

Δεν σε συμφέρει να πάρεις αυτοκίνητο 1200κ.εκ. με έκπτωση πολυτέκνου. Κρίμα θα χάσεις την ευκαιρία! Άστο καλύτερα να πάρεις αργότερα κανένα μεγάλο αυτοκίνητο.

Το τέλος ταξινόμησης είναι ποσοστό της εργοστασιακής αξίας του αυτοκινήτου ανάλογα των κυβικών

Δηλαδή όσο μεγαλύτερα κυβικά τόσο περισσότερο τέλος ταξινόμησης, άρα τόσο περισσότερο κερδίζεις σαν πολύτεκνος!

 

Παράδειγμα 1. Αυτοκίνητο 1200κεκ εργοστασιακής αξίας 10.000 (προσοχή: χωρίς ΦΠΑ, τέλη ταξινόμησης, λοιπούς φόρους κλπ)

Τα τέλη ταξινόμησης είναι π.χ. 12% δηλαδή 1200ευρώ

Επομένως, αν η τελική τιμή του αυτοκινήτου είναι 15.000ευρώ, θα το πάρεις 13.800ευρώ. Η διαφορά είναι μικρή

 

Παράδειγμα 2. Αυτοκίνητο 1900κεκ εργοστασιακής αξίας 20.000ευρώ

Τα τέλη ταξινόμησης είναι 40% δηλαδή 40%*20.000=8.000ευρώ

Αν λοιπόν η τελική τιμή του αυτοκινήτου είναι 33.000 ευρώ θα το πάρεις 25.000ευρώ. Η διαφορά είναι μεγάλη!

 

Προσοχή: Πάνω από 2000κ.εκ. η έκπτωση στα τέλη ταξινόμησης δεν είναι 100% αλλά 50%! Επομένως ή πάς με ταβάνι τα 1999κ.εκ ή ...τα σκας κανονικά! ;)

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...