Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα!εχω ενα γιο 2,5 χρονων περιπου.λεει αρκετες λεξεις-προτασεις αλλα τισ περισσοτερες λεξεις δε τισ λεει καθαρα.σε σειμειο που ουτε εγω ουτε ο πατερας του καταλαβαινουμε τι λεει.παει βρ.σταθμο απο 13 μηνων και γενικα ειναι πολυ κοινωνικος(και εξυπνος και ομορφος κλπ.ναι ειμαι κουκουβαγια!!!)

θα ειθελα να ξερω απο την εμπειρια σας ποτε αρχιζουμε να ψαχνομαστε σχετικα με την εξελιξη της ομιλιας?με τον παιδιατρο δε το εχω συζητησει ακομα απλα αγχωνομαι γιατι και ο αδερφος μου μιλησε κανονικα στα 5 μετα απο λογοθεραπια.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κλείσε ένα ραντεβού στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας, να περάσει το παιδί από αξιολόγηση και θα σε κατευθύνουν οι ειδικοί. Θεωρώ λάθος για τέτοια θέματα να ρωτάμε τον έναν και τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.τα περισσοτερα θεματα εδω μεσα(αν οχι ολα) ειναι απλα για να ανταλσουμε αποψεις(τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω).αν επινες το καφε σου με μια φιλη δε θα μιλουσατε για κατι που σε απασχολει?απλα ρωταω πιο εμπειρες μαμαδες που εχουν καποια εμπειρια στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

η δική μας παιδίατρος λέει ότι μετά τα 3 αρχίζυμε να ψαχνόμαστε. ρώτα και τον δικό σας παιδίατρο για μια γνώμη. επίσης, ρώτα και τη δασκάλα του παιδιού αν παρατηρεί ότι αποκλίνει από τον μέσο όρο της ηλικίς του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό να ρωτήσεις μια φίλη σου, που γνωρίζει το παιδί σου και διαφορετικό να ρωτάς τελείως άγνωστους ανθρώπους...τελείως άσκοπο, κατά τη γνώμη μου. Επίσης, κάθε παιδί είναι διαφορετικό και στα θέματα που έχει με την ομιλία του και στην ανταπόκριση στη λογοθεραπεία, οπότε, μόνο ο παιδοψυχίατρος κι ο λογοθεραπευτής μπορούν να σου πουν κάτι ουσιώδες. Αν είναι απλά να κάνουμε φιλολογική συζήτηση, ΟΚ, αλλά δε θα βοηθήσει σε τίποτα την κατάσταση.

 

Επειδή έχω κάνει και στα 2 μου παιδιά λογοθεραπεία, για διαφορετικούς λόγους, η γνώμη μου είναι πως το αγοράκι σου είναι σε καλή ηλικία για να γίνει εκτίμηση/αξιολόγηση κι αναλόγως με αυτά που θα σου πουν, πράττεις.

 

Είχα διαφορετικές απόψεις πριν, αλλά, ύστερα από την εμπειρία μου, κατέληξα πως είναι προτιμότερο να "παρεμβαίνεις" σχετικά νωρίς, γιατί, όσο περνάνε τα χρόνια, τόσο πιο δύσκολο είναι να αλλάξουν τα λάθη στην ομιλία του παιδιού, που έχουν πλέον καθιερωθεί. Ειδικά όταν βλέπω παιδιά που έφτασαν 8 ετών, για να πάρουν απόφαση οι γονείς να ξεκινήσουν λογοθεραπείες...με όλη την επιβάρυνση που συνεπάγεται μια τέτοια καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα 2,5 χρόνια νομίζω είναι ορόσημο για να ξεκινήσει ένα παιδάκι λογοθεραπεία. Το αν χρειάζεται ή όχι, καλύτερα να το κρίνει ένας αναπτυξιολόγος (όχι ο λογοθεραπευτής).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...