Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Σωπα βρε τι λες?! .....χαχα Η μανα μου ειχε καλαμι και το παρκαρε οπου εβρισκε. Το καλαμι της σχετιζεται με την 'επιλογη' σχολειων οχι με την αλλαγη τους. Εκει ηταν αλλα τα θεματα οπως αλλαγη κατοικιας. Αλλα οσο και να αλλαζα σχολειο αυτο δεν κρυβει το γεγονος πως τα λεφτουδακια των γονιων στα ιδιωτικα αγοραζουν βαθμους και συνειδησεις ;) Και το ξερω ΠΟΛΥ καλα εκ των εσω.......

 

Μιλάς για προσωπική σου βιωματική εμπειρία, επομένως αυτό είναι σεβαστό.

Από την άλλη πλευρά αυτά τα sites είναι έτσι φτιαγμένα για να εκφράζει ο καθένας τις δικές του προσωπικές εμπειρίες και απόψεις, άρα καλό θα ήταν κανένας μας να μην γίνεται δογματικός και ειρωνικός.

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως όπως και στα δημοσια σχολεια υπαρχει διαφορες απο σχολειο σε σχολειο και το καθενα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του ετσι και στα ιδιωτικα υπαρχουν διαφορες και πλεονεκτήματα - μειονεκτηματα απο σχολειο σε σχολειο. Γιατι οταν παιρνουμε ως παραδειγμα το κολλεγιο Αθηνων που εχει 12.000 βασικα διδακτρα σιγουρα δεν ειναι απολυτα αντιπροσωπευτικο . Ακομη και στα ιδιωτικα δεν συγκρινεται π.χ. το κολλεγιο με το ιδιωτικο του Περαματος και εννοω φυσικα οτι απο ιδιωτικο σε ιδιωτικο το κτιριακό, οι παροχες, η νοοοτροπια, το επιπεδο, η φιλοσοφια , η κοινωνικη διαστρωματωση των παιδιων, το κοινωνικοοικονομικο επιπεδο των γονιων, η σταση των εκπαιδευτικων κ.λ.π. διαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Σωπα βρε τι λες?! .....χαχα Η μανα μου ειχε καλαμι και το παρκαρε οπου εβρισκε. Το καλαμι της σχετιζεται με την 'επιλογη' σχολειων οχι με την αλλαγη τους. Εκει ηταν αλλα τα θεματα οπως αλλαγη κατοικιας. Αλλα οσο και να αλλαζα σχολειο αυτο δεν κρυβει το γεγονος πως τα λεφτουδακια των γονιων στα ιδιωτικα αγοραζουν βαθμους και συνειδησεις ;) Και το ξερω ΠΟΛΥ καλα εκ των εσω.......

 

Θα μου επιτρέψεις να σου πω κι εγώ (καθόλου υπερασπιζόμενη τα ιδιωτικά σχολεία απλά γνωρίζοντας πολύ καλά τα δημόσια) ότι ξέρω πολύ ΚΑΛΑ ότι οι βαθμοί αγοράζονται και στα δημόσια σχολεία (βλέπε δώρα φανερά και κρυφά, γνωριμίες και άλλα), η δε συνειδήσεις φοβάμαι ότι αγοράζονται... ΠΑΝΤΟΥ!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως και στα δημοσια σχολεια υπαρχει διαφορες απο σχολειο σε σχολειο και το καθενα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του ετσι και στα ιδιωτικα υπαρχουν διαφορες και πλεονεκτήματα - μειονεκτηματα απο σχολειο σε σχολειο. Γιατι οταν παιρνουμε ως παραδειγμα το κολλεγιο Αθηνων που εχει 12.000 βασικα διδακτρα σιγουρα δεν ειναι απολυτα αντιπροσωπευτικο . Ακομη και στα ιδιωτικα δεν συγκρινεται π.χ. το κολλεγιο με το ιδιωτικο του Περαματος και εννοω φυσικα οτι απο ιδιωτικο σε ιδιωτικο το κτιριακό, οι παροχες, η νοοοτροπια, το επιπεδο, η φιλοσοφια , η κοινωνικη διαστρωματωση των παιδιων, το κοινωνικοοικονομικο επιπεδο των γονιων, η σταση των εκπαιδευτικων κ.λ.π. διαφερει.

 

πές τα χρυσόστομη!

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πάντως όπως και στα δημοσια σχολεια υπαρχει διαφορες απο σχολειο σε σχολειο και το καθενα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του ετσι και στα ιδιωτικα υπαρχουν διαφορες και πλεονεκτήματα - μειονεκτηματα απο σχολειο σε σχολειο. Γιατι οταν παιρνουμε ως παραδειγμα το κολλεγιο Αθηνων που εχει 12.000 βασικα διδακτρα σιγουρα δεν ειναι απολυτα αντιπροσωπευτικο . Ακομη και στα ιδιωτικα δεν συγκρινεται π.χ. το κολλεγιο με το ιδιωτικο του Περαματος και εννοω φυσικα οτι απο ιδιωτικο σε ιδιωτικο το κτιριακό, οι παροχες, η νοοοτροπια, το επιπεδο, η φιλοσοφια , η κοινωνικη διαστρωματωση των παιδιων, το κοινωνικοοικονομικο επιπεδο των γονιων, η σταση των εκπαιδευτικων κ.λ.π. διαφερει.

 

 

Ε, αφού είναι στο Πέραμα θα είναι χάλια...:cool:

Να πως κρίνουν πολλοί εδώ μέσα.

Τέλος πάντων, site για προώθηση ιδιωτικών σχολείων είναι.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει καποιος που να γνωριζει ποσο κανει νηπιαγωγειο δημοτικο στις ουρσουλινες φετος, η τελωσπαντων που να το ψαξω εκτος απο το να παω απο εκει για να ρωτησω, εξαλλου δεν προκειεται για μενα αλλα για φιλο απο επαρχεια που θελει να μετακομισει

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού είναι στο Πέραμα θα είναι χάλια...:cool:

Να πως κρίνουν πολλοί εδώ μέσα.

Τέλος πάντων, site για προώθηση ιδιωτικών σχολείων είναι.;)

 

Γιατί είμαστε συνέχεια έτοιμοι να τσακωθούμε όταν μπαίνουμε στο θέμα των σχολείων? Δεν νομίζω ότι η kel το εννοούσε όπως το πας εσύ. Αντικειμενικά όμως, ένα ιδιωτικό σχολείο του Περάματος δεν θα είναι στο ίδιο επίπεδο με ένα ιδιωτικό των βορείων προαστίων, όπως και ένα ιδ. των β.π.δεν είναι ίδιο με ένα ιδ. της Ελβετίας. Παρεπιπτόντως, ούτε καν το δημόσιο του Πέράματος δεν είναι ίδιο με το δημόσιο των β.π. Δεν συζητάμε αν είναι σωστό ή λάθος, συζητάμε τι γίνεται στην πράξη.

Και για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ δεν μενω στην Εκάλη. Στον Πειραιά μένω. Οι συγκρίσεις όμως δεν είναι κακό να γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είμαστε συνέχεια έτοιμοι να τσακωθούμε όταν μπαίνουμε στο θέμα των σχολείων? Δεν νομίζω ότι η kel το εννοούσε όπως το πας εσύ. Αντικειμενικά όμως, ένα ιδιωτικό σχολείο του Περάματος δεν θα είναι στο ίδιο επίπεδο με ένα ιδιωτικό των βορείων προαστίων, όπως και ένα ιδ. των β.π.δεν είναι ίδιο με ένα ιδ. της Ελβετίας. Παρεπιπτόντως, ούτε καν το δημόσιο του Πέράματος δεν είναι ίδιο με το δημόσιο των β.π. Δεν συζητάμε αν είναι σωστό ή λάθος, συζητάμε τι γίνεται στην πράξη.

Και για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ δεν μενω στην Εκάλη. Στον Πειραιά μένω. Οι συγκρίσεις όμως δεν είναι κακό να γίνονται.

 

εγω παλι δεν νομιζω οτι διαφερουν σε κατι ουσιαστικο, δεν θα εκανα ΠΟΤΕ συγκριση σχολειων με τετοιους ορους, δεν εχει καμια βαση αντικειμενικη,

 

κανενας που να γνωριζει τιμες διδακτρα στις ουρσουλινες????

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν εννοησα κατι τετοιο Δημητρη Π. και marchalina . Αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι πολλες οι διαφορετικες παραμετροι ακομη και στα ιδιωτικα σχολεια. Δεν εννοουσα οτι ολα τα παραπανω ανηκουν σε συγκεκριμενη κατηγορια σχολειων. Εξηγησα οτι υπαρχει διαφορετικοτητα σε πολλους τομεις (θετικη ή αρνητικη) και οτι ακομη και τα ιδιωτικα σχολεια εχουν διαφορες και δεν πρεπει να γενικευουμε τις καταστασεις.

Το τι δουλεια κανω και το οτι εργαζομαι σε ιδιωτικο σχολειο το εχω αναφερει γιατι ηθελα να ειμαιξεκαθαρη και προκαλω τον οποιοδηποτε να πει οτι εγω εχω αναφερει το σχολειο το οποιο εργαζομαι ή εχω κανει κριτικη σε αλλο σχολειο για το οποιο γνωριζω.

Λυπαμαι για την επιθεση οταν εχω δει αμετρητους να μπαινουν με ενα ή δυομηνυματα και σχολιάζουν σχολεια ενω εγω ουδεποτε εκανα κριτικη ή διαφημιση για οποιοδηποτε σχολειο. Ανεφερα καποια πραγματα εκ των εσω απο την πραγματικοτητα της ιδιωτικης και δημοσιας εκπαιδευσης (εχω εργαστει και στα δυο) και αν καποιος θεωρει οτι προσπαθω να προωθησω ή εχω το οποιοδηποτε συμφερον εδω μεσα εγω λυπαμαι πραγματικα δεν θα ξαναγραψω τιποτα στο συγκεκριμενο θεμα. Εχω αρκετη αξιοπρεπεια για να επιτρεψω να θιγομαι απο ανθρωπους που δε με γνωριζουν αλλα τους ειναι πολυ ευκολο να κατηγορουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι δεν νομιζω οτι διαφερουν σε κατι ουσιαστικο, δεν θα εκανα ΠΟΤΕ συγκριση σχολειων με τετοιους ορους, δεν εχει καμια βαση αντικειμενικη,

 

Παρόλο που δεν είμαι ακριβώς σίγουρη για το τι εννοείς με "αυτούς" τους όρους, φοβάμαι ότι η βάση είναι απολύτως αντικειμενική. Ολοι θα θέλαμε όλα τα δημόσια σχολεία να είναι ισότιμα, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν είναι. Το μονοθέσιο σχολείο στην επαρχία με τις μηδενικές υποδομές δεν είναι ισότιμο με το εξαθέσιο της μεγαλούπολης για τους οφθαλμοφανείς λόγους. Το δημόσιο λύκειο της Εκάλης είναι λίιιιιιιιιιγο καλύτερο κτηριακά από τη Γκράβα και ένα σωρό άλλες συγκρίσεις. Το επίπεδο των δασκάλων / καθηγητών είναι στατιστικά παντού το ίδιο , αλλά παρόλο που ο δάσκαλος παίζει καθοριστικό ρόλο, δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που μετράει. Το να κλείνουμε τα μάτια μας και να πιστεύουμε ότι τα σχολεία λειτουργουν κατά τον ίδιο τρόπο παντού, είναι μάλλον στρουθοκαμηλισμός.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν είμαι ακριβώς σίγουρη για το τι εννοείς με "αυτούς" τους όρους, φοβάμαι ότι η βάση είναι απολύτως αντικειμενική. Ολοι θα θέλαμε όλα τα δημόσια σχολεία να είναι ισότιμα, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν είναι. Το μονοθέσιο σχολείο στην επαρχία με τις μηδενικές υποδομές δεν είναι ισότιμο με το εξαθέσιο της μεγαλούπολης για τους οφθαλμοφανείς λόγους. Το δημόσιο λύκειο της Εκάλης είναι λίιιιιιιιιιγο καλύτερο κτηριακά από τη Γκράβα και ένα σωρό άλλες συγκρίσεις. Το επίπεδο των δασκάλων / καθηγητών είναι στατιστικά παντού το ίδιο , αλλά παρόλο που ο δάσκαλος παίζει καθοριστικό ρόλο, δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που μετράει. Το να κλείνουμε τα μάτια μας και να πιστεύουμε ότι τα σχολεία λειτουργουν κατά τον ίδιο τρόπο παντού, είναι μάλλον στρουθοκαμηλισμός.

 

εκτος απο το επιπεδο των δασκαλων που ειναι στατιστικα το ιδιο,,και το επιπεδο των παιδιων και των οικογενειων τους ειναι στατιστικα το ιδιο,,γιατι καπου διαβασα για μορφωτικο επιπεδο οικογενειων,,και για αυτο ειπα οτι δεν με ενδιαφερει επιχειρηματολογια με τετοιους ορους

 

τελος δεν ειναι ολα τα δημοσια του γαλατσιου χειροτερα κτηριακα απ οτι απο ολα τα δημοσια σχολεια της εκαλης,,,υπαρχει σχολειο στο διονυσο που δεν εχει να βαλουν πετρελαιο ας πουμε,,,και δεν θεωρω υποχρεωτικα το κολεγιο αθηνων καλυτερο απο το σεν πολ πειραια ως προς την ουσια, κι οχι τα αξεσουαρ η επειδη πηγαινει εκει η κορη της λατση, παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το επιπεδο των δασκαλων που ειναι στατιστικα το ιδιο,,και το επιπεδο των παιδιων και των οικογενειων τους ειναι στατιστικα το ιδιο,,γιατι καπου διαβασα για μορφωτικο επιπεδο οικογενειων,,και για αυτο ειπα οτι δεν με ενδιαφερει επιχειρηματολογια με τετοιους ορους

 

τελος δεν ειναι ολα τα δημοσια του γαλατσιου χειροτερα κτηριακα απ οτι απο ολα τα δημοσια σχολεια της εκαλης,,,υπαρχει σχολειο στο διονυσο που δεν εχει να βαλουν πετρελαιο ας πουμε,,,και δεν θεωρω υποχρεωτικα το κολεγιο αθηνων καλυτερο απο το σεν πολ πειραια ως προς την ουσια, κι οχι τα αξεσουαρ η επειδη πηγαινει εκει η κορη της λατση, παραδειγμα

 

OK. Ζούμε σε έναν ωραίο κόσμο που δεν υπάρχουν διακρίσεις κοινωνικές και όλος ο κρατικός μηχανισμός λειτουργεί ίδια για όλους. Θα ήθελα με όλη μου την ψυχή να έχεις δίκιο, παρόλο που είμαι σίγουρη ότι έχεις άδικο. Φοβάμαι ότι στο θέμα των σχολείων μπερδεύουμε λιγάκι αυτό που θα θέλαμε να συμβαίνει με αυτό που συμβαίνει πραγματικά. Μπερδεύουμε επίσης το καθαρά διδακτικό έργο με το σύστημα του "σχολείου", το οποίο είναι λίγο πιο σύνθετο. Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα ο καθένας θα πράξει ό,τι θεωρεί καλύτερο για το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

OK. Ζούμε σε έναν ωραίο κόσμο που δεν υπάρχουν διακρίσεις κοινωνικές και όλος ο κρατικός μηχανισμός λειτουργεί ίδια για όλους. Θα ήθελα με όλη μου την ψυχή να έχεις δίκιο, παρόλο που είμαι σίγουρη ότι έχεις άδικο. Φοβάμαι ότι στο θέμα των σχολείων μπερδεύουμε λιγάκι αυτό που θα θέλαμε να συμβαίνει με αυτό που συμβαίνει πραγματικά. Μπερδεύουμε επίσης το καθαρά διδακτικό έργο με το σύστημα του "σχολείου", το οποίο είναι λίγο πιο σύνθετο. Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα ο καθένας θα πράξει ό,τι θεωρεί καλύτερο για το παιδί του.

 

διακρισεις υπαρχουν σιγουρα, ειδικα οταν τις τονιζομαι εμεις οι ιδιοι, αλλα φτωχοι υπαρχουν και στην εκαλη οπως πλουσιοι και στον πειραια και δεν πείθομαι οτι το δημοσιο στο περιστερι ειναι χειροτερο απο το δημοσιο στην ανοιξη ουτε οτι το κολεγιο παρολες τις ουαου αξιοζηλευετες παροχες του ειναι καλυτερο σχολειο απο ενα ιδιωτικο μεσαιου βελινεκους

 

το θεμα συμφωνω ειναι εξαιρετικα ΣΥΝΘΕΤΟ και δεν συμφωνω με την κελ ως προς τον τροπο που διαχωριζει τα σχολειο η οσους φοιτουν σε αυτα

μονον σε αυτο εχω ενστασεις

 

και να μη καθησυχαζεται κανενας γονιος που ζει βορεια προαστεια υπαρχουν κι εκει χαλια δημοσια οπως να μην αγχωνεται υποχρεωτικα και η μανα στο γαλατσι που δεν εχει λεφτα για ιδιωτικα

 

το θεμα ειναι πραγματικα ανα πραξη και περιπτωση και δεν ισχυει κανενας κανονας, ολοι αποτελουμε μια εξαιρεση αρα οντως ειναι συνθετο και προσωπικο θεμα το σχολειο κι οχι απαραιτητα θεμα γειτονιας η κοινωνικοοικονομικου επιπεδου ετσι γενικα και αοριστα

Link to comment
Share on other sites

Η κοινωνία μας δεν είναι ίση για όλους και καλό θα είναι αυτό να το αποδεχτούμε και να μην δημιουργούμε εντυπώσεις και στην χειρότερη φανατισμούς και μίση μεταξύ μας.Πάντα έτσι ήταν και θα είναι.Άλλοι μπορούν λιγότερο, και άλλοι περισσότερο, γι'αυτό δεν είναι όμορφο να βγάζουμε εμπάθεια και δογματισμό.Το ίδιο λοιπόν ισχύει και στο θέμα σχολείου.Ο καθένας ας βρεί το "καλό" για το δικό του παιδί, όπως αυτόν τον ικανοποιεί και ας μην κατηγορούμε ή πατάμε ένα τεράστιο DELETE για κάτι που δεν δυνάμεθα να κάνουμε.

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει όλοι οι γονείς να πιέσουμε τα ιδιωτικά σχολεία να μειώσουν τα δίδακτρα περίπου 20%.Τα τελευταία χρόνια έκαναν μεγάλες αυξήσεις και σίγουρα έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν. Τα εισοδήματα όλων μας έχουν μειωθεί δραματικά και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό από τους ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Φέτος ο γιος μου ξεκίνησε στην Α' Νηπιαγωγείου μεγάλου γνωστού σχολείου του Π.Ψυχικού με 11.100 το χρόνο (συμπεριλαμβανομένου του σχολικού). Φαντάζομαι θα καταλάβατε για πιο σχολείο μιλώ. Θεωρώ ότι είναι υπερβολικό να πληρώνεις 1.800 ευρώ σχολικό είτε έρχεσαι από Φιλοθέη είτε από Παγκράτι. Επίσης, ακούμε συχνά φήμες για μεγάλο αριθμό γονέων που αδυνατούν να ανταποκριθούν στα υψηλά δίδακτρα τόσο αυτού όσο και του...άλλου μεγάλου γνωστού σχολείου που όμως δεν έχει νήπιο. Μήπως αυτό κάτι σημαίνει; Μήπως ήγκηκεν η ώρα αναπροσαρμογής των διδάκτρων; Επίσης, μήπως πρέπει να ληφθεί υπόψη η πιθανότητα οι γονείς του παιδιού να είναι απόφοιτοι του ίδιου σχολείου;

Link to comment
Share on other sites

Τα σχολεία αυτά δύσκολα θα ταρακουνηθούν, όσο έχουν αιτήσεις και επομένως 'πελάτες'. Τα μεσαία όμως ιδιωτικά περνάνε μεγάλη κρίση και τα μικρά ακόμη μεγαλύτερη. Το πρόβλημα είναι για τα παιδιά που ήδη πηγαίνουν εκεί, γιατί εμείς που δεν έχουμε διαλέξει ακόμα, μπορούμε να κάνουμε μία οικονομικότερη επιλογή.....

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχαν σύλλογοι γονέων στα ιδιωτικά θα μπορούσαν να πιέσουν για μείωση των διδάκτρων...

 

Στα περισσότερα ιδιωτικά υπάρχουν σύλλογοι γονέων... Μόνο που όσο και αν πιέζουν, αν δεν υπάρχει καλή θέληση από τη διοίκηση δε γίνεται τίποτα... Φέτος, μετά από πιέσεις του συλλόγου, στο σχολείο που πηγαίνουμε, συμφωνήθηκε η αστρονομική έκπτωση του 5% για το δεύτερο παιδί της οικογένειας!!! Όταν το διάβασα ειλικρινά γέλασα... Τουλάχιστον ένα 10% έπρεπε να δώσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τους γονείς που είναι σε δίλημμα αν θα στείλουν τα παιδιά τους σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο, μπορεί να ενδιαφέρει το παρακάτω άρθρο:

 

"Δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο: Ιστορίες καθημερινής σχολικής τρέλας"

 

Αυτό που έχει σημασία τελικά είναι ο δάσκαλος που θα τα αναλάβει, η αποτελεσματικότητα της διοίκησης και κατά πόσο οι ίδιοι οι γονείς θα διεκδικήσουν κάποια αυτονόητα πράγματα και δε θα καταφύγουν σε εύκολες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
τα ξερω γλυκε μου αυτα, γι'αυτο και επελεξα ενα σχολειο οπου γνωριζω προσωπικα πολλες οικογενειες που στελνυον τα παιδια τους εκει, σε διαφορες ταξεις, απο το νηπιαωγειο μεχρι το λυκειο. Επειδη δε μ'αρεσουν οι εκπληξεις.

 

Φιλικα, μη βαζεις ολα τα σχολεια σ'ενα τσουβαλι επειδη δε σ'αρεσει το οτι ειναι "ιδιωτικα".

Για'υτο ειπα και πιο παμω οτι ο διαχωρισμος ειναι πολυ γενικευμενος. Η συμβουλη σου να ρωτησω γνωστους που εχουν παιδια σε ιδιωτκα, γενικως , ειναι ακυρη. Ρωταω αυτους που εχουν παιδια στο συγκεκριμενο ιδιωτικο.

 

Παρεπιπτόντως σε ποιο σχολείο αναφέρεσαι γιατί κι εγώ ψάχνω για τη μικρή μου που θα πάει του χρόνου 1η δημοτικού ένα ιδιωτικό σχολείο με αυτή τη λογική που περιγράφεις. Θέλω να μην είναι πολύ ακριβό και επειδή θα πρέπει να το αφήνω στην απογευματινή ζώνη θέλω να κάνει κάποια δραστηριότητα εκείνη την ώρα από αυτές που θα κάναμε αν πήγαινε σε δημόσιο σχολείο (πχ κολύμβηση) οπότε να γλιτώνουμε χρόνο. Επίσης θέλω να καλύπτομαι από το σχολείο σε τουλάχιστον μία από τις δύο ξένες γλώσσες και να μη χρειάζεται φροντηστήρια το παιδί.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γιος(11 ετών) πήγαινε Ελληνογερμανική Αγωγή μέχρι πρόπερσι,που πήγε σε δημόσιο και σωθήκαμε.Πιο λίγα παιδιά στην τάξη,πιο έμπειρος δάσκαλος,πιο κοντά στο σπίτι και χωρίς δίδακτρα.Ψηφίζω ανεπιφύλακτα δημόσια σχολεία.

 

γιατί σωθήκατε? Δεν ήταν καλή η ελληνογερμανική? Δεν είναι όμως λίγο κορώνα γράμματα το δημόσιο? Η αδερφή μου που είναι δασκάλα μου λέει πως ειδικά στο ολοήμερο δε γίνεται καθόλου δουλειά (το χρόνο τους χάνουν). Επίσης στο δημόσιο έχεις τις απεργίες, τις καταλήψεις, τους δασκάλους που τους έχουν δέσει τα χέρια γιατί δε μπορούν να κάνουν τίποτα όταν ένα παιδί διαλύει τελείως μία τάξη και γενικά θεωρώ ότι αν ένα παιδί έχει πολλές δυνατότητες και ικανότητες μπορεί να χαντακωθεί τελείως στο δημόσιο. Στα ιδιωτικά κάνουν μία αξιολόγηση και φτιάχνουν τμήματα με κριτήρια τις ικανότητες των μαθητών.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως σε ποιο σχολείο αναφέρεσαι γιατί κι εγώ ψάχνω για τη μικρή μου που θα πάει του χρόνου 1η δημοτικού ένα ιδιωτικό σχολείο με αυτή τη λογική που περιγράφεις. Θέλω να μην είναι πολύ ακριβό και επειδή θα πρέπει να το αφήνω στην απογευματινή ζώνη θέλω να κάνει κάποια δραστηριότητα εκείνη την ώρα από αυτές που θα κάναμε αν πήγαινε σε δημόσιο σχολείο (πχ κολύμβηση) οπότε να γλιτώνουμε χρόνο. Επίσης θέλω να καλύπτομαι από το σχολείο σε τουλάχιστον μία από τις δύο ξένες γλώσσες και να μη χρειάζεται φροντηστήρια το παιδί.

 

 

Aυτό ακριβώς θέλαμε κι εμείς ανέκαθεν. Να καλύπτει εξ ολοκλήρου μία ξένη γλώσσα το σχολείο και μάλιστα όχι τα αγγλικά που τα μαθαίνεις εύκολα λόγω του ότι τα ακούς παντού. Ετσι επιλέξαμε την Εράσμειο όπου μαθαίνουν άπταιστα γερμανικά ως πρώτη ξένη γλώσσα, άριστα ελληνικά, αγγλικά σε επίπεδο advanced μέχρι Γ'γυμν. - Α'λυκ.

Είναι και οικονομικό. Τι περισσότερο θέλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...