Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΚΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΥ


Recommended Posts

Ναι πιο πολυ χρονικους απ'ο,τι τοπικους δεχεται.. Φυσικα με αρκετη γκρινια μεχρι να πειστει.. Ακομα και εξω μπορει να ζητησει που τα εχουμε κοψει εδω και 9 μηνες τουλαχιστον και οταν αρνηθω χωνει το χερι της μεσα και προσπαθει να το τραβηξει.. Απο τη μια στεναχωριεμαι που της βαζω ορια σε αυτο το θεμα, απο την αλλη ξερω οτι χρειαζομαι κι εγω μια αποσυνδεση μετα απο τοσο καιρο..

 

Καταρχάς το πιο σημαντικό:μη στενοχωριέσαι που θέτεις όρια! τα όρια ειναι απαραίτητα στα παιδιά (οταν φυσικά καταλαβαίνουν τι τους λέμε κι η δικιά σου ειναι σε ηλικία που καταλαβαίνει).

 

Προσπάθησε να μην αρνείσαι απλά, πρόσφερε μια εναλλακτική. Κράτησέ την απασχολημένη για να προλάβεις τη ζήτηση!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rinoui, το μωρό σου ειναι πολυ μικρό και με τον νυχτερινό θηλασμό δεν καλύπτει απλά ενα κενό στην ρουτίνα ύπνου της. Τα μωρά σε αυτήν την ηλικία έχουν πολλές συναισθηματικές, ψυχολογικές και διατροφικές ανάγκες να καλύψουν με τον νυχτερινό θηλασμό, γι αυτό κι ο νυχτερινός αποθηλασμος δεν προτείνεται για μωρά κάτω του έτους.

Εναλλακτικά, σε τόσο μικρά μωρά, που η μαμά τους τα εχει παίξει κι εχει κουραστεί με τα συχνά ξυπνηματα, προτείνεται η αύξηση των ημερησιων θηλασμων με αποτέλεσμα τα μωρά να μειώνουν απο μόνα τους τους βραδινούς.

 

 

Οκ, σ΄ ευχαριστώ!

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εκεί που είχε κάπως φτιάξει το πρόγραμμα, η μπέμπα ξαφνικα 2 μέρες τώρα θέλει να θηλάζει συνέχεια! Ενώ δλδ μέσα στην ημέρα το είχε σταματήσει μόνη της και το βράδυ πριν κοιμηθεί έπινε ξένο, τώρα θέλει να θηλάζει και μέσα στην ημέρα και φυσικά περάσαμε τις 2 αυτές νύχτες αγκαλιά θηλάζοντας! Τί να κάνω; Να αρνούμε την ημέρα έχοντας ως στόχο τον αποθηλασμό;

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εκεί που είχε κάπως φτιάξει το πρόγραμμα, η μπέμπα ξαφνικα 2 μέρες τώρα θέλει να θηλάζει συνέχεια! Ενώ δλδ μέσα στην ημέρα το είχε σταματήσει μόνη της και το βράδυ πριν κοιμηθεί έπινε ξένο, τώρα θέλει να θηλάζει και μέσα στην ημέρα και φυσικά περάσαμε τις 2 αυτές νύχτες αγκαλιά θηλάζοντας! Τί να κάνω; Να αρνούμε την ημέρα έχοντας ως στόχο τον αποθηλασμό;

Εγώ θα πρότεινα την νύχτα αν μπορει να πηγαίνει ο μπαμπάς για να μην ξυπναει τοσο συχνά και κουράζεσαι και απελπίζεσαι.Τωρα μεςα στην ημερα θα θηλαζα απεριόριστα καθως ειστε παρα πολυ μικροί ακομα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Εκεί που είχε κάπως φτιάξει το πρόγραμμα, η μπέμπα ξαφνικα 2 μέρες τώρα θέλει να θηλάζει συνέχεια! Ενώ δλδ μέσα στην ημέρα το είχε σταματήσει μόνη της και το βράδυ πριν κοιμηθεί έπινε ξένο, τώρα θέλει να θηλάζει και μέσα στην ημέρα και φυσικά περάσαμε τις 2 αυτές νύχτες αγκαλιά θηλάζοντας! Τί να κάνω; Να αρνούμε την ημέρα έχοντας ως στόχο τον αποθηλασμό;

 

Δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κανεις. Θέλεις να αποθηλασεις τελείως;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κανεις. Θέλεις να αποθηλασεις τελείως;

 

Ιδανικά θα ήθελα να θηλάζω μόνο πρωί για όσο κρατήσει....δλδ ναι, θέλω να μπούμε σε ρυθμό αποθηλασμού. Δεν ξέρω όμως σε τέτοιες περιπτωσεις όπως αυτές οι μέρες τί να κάνω; Να επιβληθώ στη μπέμπα και να μη τη θηλάσω ή να της δώσω την ευκαιρία να πάρει το χρόνο της στον αποθηλασμό;

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά θα ήθελα να θηλάζω μόνο πρωί για όσο κρατήσει....δλδ ναι, θέλω να μπούμε σε ρυθμό αποθηλασμού. Δεν ξέρω όμως σε τέτοιες περιπτωσεις όπως αυτές οι μέρες τί να κάνω; Να επιβληθώ στη μπέμπα και να μη τη θηλάσω ή να της δώσω την ευκαιρία να πάρει το χρόνο της στον αποθηλασμό;

 

Απο εσένα εξαρτάται το τι θέλεις να κανεις και ποσο γρήγορα! Αν θέλεις να αποθηλάσεις σε 2 εβδομάδες εχει διαφορά με τους 2 μήνες!

 

Πόσες φορες θηλαζει το 24ωρο συνολικά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Απο εσένα εξαρτάται το τι θέλεις να κανεις και ποσο γρήγορα! Αν θέλεις να αποθηλάσεις σε 2 εβδομάδες εχει διαφορά με τους 2 μήνες!

 

Πόσες φορες θηλαζει το 24ωρο συνολικά;[/QUOT

 

Καλημερα και Χρονια Πολλα!

 

Είχαμε μπει σε ενα ρυθμο οπου μεσα στην ημερα δεν θηλαζε, το βραδυ επινε ξενο και μονο οταν ξυπναγε μεσα στη νυχτα (κατα τις 4-6) τη θηλαζα 2-3 φορες.

Καποια στιγμη εκανε ενα ποσωγυρισμα, προφανως λογω δοντιων ή αλματος, και ηθελε να θηλαζει κ μεσα στην ημερα, οποτε δεν το αρνηθηκα. Τωρα παλι αρνειται το ξενο ή πινει ελαχιστα κ ξυπναει περισσοτερες φορες μεσα στη νυχτα.

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο εσένα εξαρτάται το τι θέλεις να κανεις και ποσο γρήγορα! Αν θέλεις να αποθηλάσεις σε 2 εβδομάδες εχει διαφορά με τους 2 μήνες!

 

Πόσες φορες θηλαζει το 24ωρο συνολικά;[/QUOT

 

Καλημερα και Χρονια Πολλα!

 

Είχαμε μπει σε ενα ρυθμο οπου μεσα στην ημερα δεν θηλαζε, το βραδυ επινε ξενο και μονο οταν ξυπναγε μεσα στη νυχτα (κατα τις 4-6) τη θηλαζα 2-3 φορες.

Καποια στιγμη εκανε ενα ποσωγυρισμα, προφανως λογω δοντιων ή αλματος, και ηθελε να θηλαζει κ μεσα στην ημερα, οποτε δεν το αρνηθηκα. Τωρα παλι αρνειται το ξενο ή πινει ελαχιστα κ ξυπναει περισσοτερες φορες μεσα στη νυχτα.

 

Μήπως εχει "καταλάβει" το πως αισθάνεσαι κι αντιδράει έτσι;

 

Σε ποσο καιρο θέλεις να αποθηλασεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Μήπως εχει "καταλάβει" το πως αισθάνεσαι κι αντιδράει έτσι;

 

Σε ποσο καιρο θέλεις να αποθηλασεις;

 

Πλέον θα έλεγα "το συντομότερο".... Πάλι το βράδυ πίνει το ξένο αλλά κατα τη διάρκεια της νυχτας θηλαζει πολυ....

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις νυχτερινό αποθηλασμο, πρέπει να βοηθήσει πολυ ο μπαμπάς ή κάποιο άλλο πρόσωπο; Μπορεί κάποιος; Θα πηγαίνει κάποιος άλλος κι όχι εσυ στα ξυπνηματα του μωρού και θα του δίνει μπουκάλι (πιθανόν να χρειαστεί και πιπιλα για να κοιμηθεί).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις νυχτερινό αποθηλασμο, πρέπει να βοηθήσει πολυ ο μπαμπάς ή κάποιο άλλο πρόσωπο; Μπορεί κάποιος; Θα πηγαίνει κάποιος άλλος κι όχι εσυ στα ξυπνηματα του μωρού και θα του δίνει μπουκάλι (πιθανόν να χρειαστεί και πιπιλα για να κοιμηθεί).

 

Δλδ χωρις τη βοήθεια κπ δεύτερου ατόμου δεν γίνεται;

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δλδ χωρις τη βοήθεια κπ δεύτερου ατόμου δεν γίνεται;

 

Γίνεται, απλά θα ειναι δύσκολο για εσένα να πείσεις το μωρό μεσα στην νύχτα να παρει μπουκάλι αντί στήθος απο εσένα την ίδια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω καλύτερα εγώ το θέμα μου..Έχω το τρίτο μου παιδάκι αισίως...είναι δέκα μηνών.θέλω πλέον να αποθηλασω.έχω κουραστεί πολύ.κατάφερα να κάνει δύο γεύματα το βράδυ για ύπνοκ αάλλο ένα τα χαράματα...το πρωι του εδινα κουσκουσ με ξενο γαλα γ να το συνηθίσει γιατί έτσι σκέτο στο μπουκάλι δ το δεχόταν με τίποτα.ΌΜΩΣ...βγάλαμε δοντάκια....πάθαμε κ μια ίωση αυτές τις μέρες κ έχουμε και άλλο δόντι που βγαίνει και θηλάζω τρεις τέσσερις φορές πλέον σίγουρα.αρκετές θέλει κ να πιπίλισει.το να κάνω;ο σύζυγός μου έκανε πρόσφατα μια εγχείριση κ δ μπορει να τον παίρνει τα βράδια...κ τα πρωινά τώρα ούτε που να το φτύσει το γεύμα με το κουσκουσ..προφανώς και δεν πεινάει και τόσο όσο πριν;;θέλω το σώμα μου πίσω.όσο πιο γρήγορα γίνεται.τι να κάνω;

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να θέσω καλύτερα εγώ το θέμα μου..Έχω το τρίτο μου παιδάκι αισίως...είναι δέκα μηνών.θέλω πλέον να αποθηλασω.έχω κουραστεί πολύ.κατάφερα να κάνει δύο γεύματα το βράδυ για ύπνοκ αάλλο ένα τα χαράματα...το πρωι του εδινα κουσκουσ με ξενο γαλα γ να το συνηθίσει γιατί έτσι σκέτο στο μπουκάλι δ το δεχόταν με τίποτα.ΌΜΩΣ...βγάλαμε δοντάκια....πάθαμε κ μια ίωση αυτές τις μέρες κ έχουμε και άλλο δόντι που βγαίνει και θηλάζω τρεις τέσσερις φορές πλέον σίγουρα.αρκετές θέλει κ να πιπίλισει.το να κάνω;ο σύζυγός μου έκανε πρόσφατα μια εγχείριση κ δ μπορει να τον παίρνει τα βράδια...κ τα πρωινά τώρα ούτε που να το φτύσει το γεύμα με το κουσκουσ..προφανώς και δεν πεινάει και τόσο όσο πριν;;θέλω το σώμα μου πίσω.όσο πιο γρήγορα γίνεται.τι να κάνω;

 

Μπορείς να αναμείξεις το ξένο γαλα με δικό σου και να το δινεις σε μπουκάλι μέχρι να συνηθίσει τη γεύση.

Πιπιλα παίρνει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

πιπίλα όχι δ παίρνει.αλλά δ έχω θήλαστρο δ ξέρω πόσο εύκολα μπορώ να βγάλω τόσο γάλα με το χέρι.πολύ καλή ιδέα όμως!τώρα θηλάζω κ μέρα γιατί ξανά αρρώστησε κ δ τρώει τίποτα..παίρνει και αντιβίωση...τέλεια!!σ ευχαριστώ πολύ πάντως..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

πιπίλα όχι δ παίρνει.αλλά δ έχω θήλαστρο δ ξέρω πόσο εύκολα μπορώ να βγάλω τόσο γάλα με το χέρι.πολύ καλή ιδέα όμως!τώρα θηλάζω κ μέρα γιατί ξανά αρρώστησε κ δ τρώει τίποτα..παίρνει και αντιβίωση...τέλεια!!σ ευχαριστώ πολύ πάντως..

 

Δε χρειάζεται να βγάλεις παρά πολυ γαλα, ίσα ίσα για την ανάμιξη. Τις πρώτες μέρες ίσως χρειάζεται περισσότερο μέχρι να συνηθίσει τη γεύση του ξένου. Μετά θα μειώνεις το μητρικό και θα αυξάνεις το ξένο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...