Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

40 εβδομάδων, περιμένοντας....


Recommended Posts

Κορίτσια πώς περνάνε αυτές οι τελευταίες και βασανιστικές μέρες περιμένοντας την γέννα? Απ ότι μου φαίνεται θα περάσει η μέρα μου, το Σάββατο κι ακόμα θα περιμένω. Καμιά συμβουλή για να περάσει πιο γρήγορα ο χρόνος ή να έρθει πιο γρήγορα ο τοκετός?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κανόνισε να κάνεις πράγματα που δεν θα μπορείς να τα κάνεις τον πρώτο καιρό μετά τη γέννα. Π.χ. να βγείτε για καφέ με τις φίλες σου την Παρασκευή, να δείτε καμμιά ταινία με τον άντρα σου το Σάββατο, να πάτε για μπανάκι την Κυριακή κτλ., σαν να μην ήταν να γεννήσεις το Σάββατο. Αν στο μεταξύ έρθει το μωρό, ωραία, αλλιώς δεν σπαταλάς τις μέρες στην αναμονή. Καλού κακού έχε τα εντελώς βασικά μαζί σου όταν βγαίνεις, και τα υπόλοιπα στα φέρνουν στην ανάγκη ο άντρας σου ή οι συγγενείς σου αφού με το καλό γεννήσεις.

Καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό γεννήσεις θα αναπολείς αυτές της ημέρες – ώρες αναμονής θα νοσταλγήσεις αυτό το υπέροχο ταξίδι που έκανες…………

 

Απλά απόλαυσε το όσο περισσότερο μπορείς

το μωράκι θα έρθει ούτως η άλλος

αλλά έγκυος για πρώτη φορά ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ……………….!!!!!!!!!!!!

 

Θα βλέπεις έγκυες μετά και θα χαμογελάς κρυφά.

 

Το κάνω συχνά και σας σκέφτομαι ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΓΚΑΣΤΡΟΥΛΕΣ

 

ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΈΓΚΥΕΣ Η ΠΑΝΑΓΙΑ .........

ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ …………

 

ΟΛΟΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ

Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ

.....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εμπειρια για να σου πω τι να κανεις,αφου ειναι το πρωτο μου παιδακι,απλα σου ευχομαι να γεννησεις με το καλο και με εναν πονο ενα υγιεστατο μωρακι.και θα συμφωνησω με τις κοπελες.....απολαυσε το οσο μπορεις....η Παναγια μαζι σου

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπαν και οι άλλες κοπέλες, κάνε πράγματα που μετά δεν θα μπορείς (για πολύ καιρό) να κάνεις...βγες για φαγητό, κάνε βόλτες στα μαγαζιά και κυρίως μην κάτσεις μέσα!!!!! θα το βαρεθείς μετά....

ακόμη θυμάμαι εκεινη την τελευταια μέρα, πριν αλλαξει οριστικά η ζωή μου...

ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ............μετά όλα θα είανι διαφορετικά!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κοπέλες. Θα προσπαθήσω να βγαίνω έξω μπας και ξεχνιέμαι, σαν να μην είναι να γεννήσω το Σάββατο, αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι δεν θα γεννήσω ούτε το Σάββατο, ούτε την Κυριακή, ούτε την Δευτέρα και πάει λέγοντας. Είναι και η δεύτερη φορά μου έγκυος και στο προηγούμενο δεν πρόλαβα να φτάσω την 40η εβδομάδα, οπότε τώρα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα. Δεν δικαιούμαι και πρόκληση τοκετού επειδή προσπαθώ για φ.τ. μετά από καισαρική οπότε αν ξεπεράσω την μια εβδομάδα παράταση πάω για 2η καισαρική. :(

Link to comment
Share on other sites

Για να έρθει πιο γρήγορα ο τοκετός... όσο προλαβαίνεις μέχρι το Σάββατο κάνε ελεύθερο σεξ! Το ξέρω, είναι πολύ αβολο με την κοιλια, καντο για το ...φουκαριάρικο το παιδί σου! Βοηθά πολύ γιατί στο σπέρμα περιέχει προσταγλαδίνες, τις οποίες οι γιατροί δίνουν (με υποθετα) για να προκαλέσουν τοκετό.

Και έσω έτοιμη για τον τοκετό! Πίστεψέ το ότι θα γεννήσεις σημερα ή αυριο, πες "δεν θα παώ για μπάνιο την Κυριακή, θα είαμαι στο μαιευτήριο" εγώ είχα ΠΗΤ 5/6 και σε μια συζήτηση που είχα με την ομοιοπαθητικό μου 3 εβδομάδες νωρίτερα μου είπε αν είμαι έτοιμη να γεννήσω ή έχω ακομα εκκρεμότητες και κατα βάθος δεν ήθελα να γεννήσω ακόμα. Συνειδητοποίησα λοιπόν ότι πραγματι δεν ήμουν έτοιμη 100% (ξέρεις, κάτι ψωνια που δεν είχα κάνει ακόμα, κάτι ρουχαλάκια που δεν είχα πλύνει...) είπα λοιπον ότι θα τα έχω τελειώσει όλα μέχρι τις 30 και θα γεννήσω στις 30 Μαϊου, το ήθελα και Σαββατογεννημένο! Πήρα και τα ομοιπαθητικά μου (βοήθησαν στις συσπάσεις), και τελικά γέννησα στις 29 Μαϊου φυσιολογικά μέτα από καισαρική!!!

Link to comment
Share on other sites

Katpend είναι πράγματι δύσκολο το σεξ τώρα με την κοιλιά. Θα προσπαθήσω όμως, για το φουκαριάρικο το παιδί μου :) Δε νομίζω ότι έχω εκκρεμότητες, δηλαδή είμαι και ψυχολογικά πανέτοιμη, ανυπομονώ να γεννήσω φυσιολογικά και να γνωρίσω το μωράκι μου. Αλλά μάλλον η μικρούλα έχει βολευτεί εκει μέσα.

Ελπίζω να χω τίποτα σήμερα ή αύριο γιατί από σημάδια τοκετού ακόμα τίποτα ως σήμερα. Ξέρω κιόλας ότι είναι σωστή η ΠΗΤ μου οπότε θα πρεπε να βγει ως σήμερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή λευτεριά και απο μένα!!

 

Μην ανησυχείς! Το μωράκι δεν πρόκειται να στρογγυλοκαθίσει εκεί μέσα για πολύ!!:lol:

 

Επομένως, υπολογίζω ότι μέσα στο Σαββατοκύριακο, θα το έχεις αγκαλίτσα!

 

Και όταν με το καλό σκάσει μύτη και επιστρέψεις σπίτι σου, μπες μια βόλτα στο forum να δεις τι έγραφες, και να μας πείς νέα σου!

 

Εύκολα όλα να πάνε κατ' ευχήν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοπέλες αλλά δυστυχώς το σαββατοκύριακο ήρθε και έφυγε και γω ακόμη περιμένω :( Εχτες το βράδυ είχα αρκετές συσπάσεις τόσο συχνες που νόμιζα ότι έφτασε ηη ώρα αλλά με πήρε ο ύπνος τελικά και το πρωί τίποτα.

Εχει βολευτεί η μικρή εκει μέσα, ελπίζω να το πάρει απόφαση και να βγει αύριο, μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...